Nakonec to je jednodušší, než se čekalo. AliExpress vybere DPH za vás.
15. 7. 2021
V článku Platba DPH od 1. 7. 2021 za nákupy z Číny a dalších zemí mimo EU se odkládá jsme vás informovali o tom, že od 1. 7. ještě stále nebyla schválena novela zákona o DPH a tedy malé zásilky z AliExpress budou zatím stále osvobozeny z jeho placení. Jenže věc se má nakonec trochu jinak. V článku se podíváme na to, jaká je reálná situace po 1. 7.
AliExpress vybere DPH za nás
Novela zákona o DPH ještě nebyla schválena a daň tedy ještě u zásilek do 22 EUR ze zemí mimo EU platit nemusíme. S největší pravděpodobností tomu bude, až novela projde Senátem, od 22. července. Skutečnost je taková, že AliExpress a jiné čínské e-shopy jsou napřed a od 1. 7. odvádí DPH neboli tzv. VAT (Value Added Tax) automaticky u všech zásilek směřujících do EU, tedy včetně České republiky. Při objednání zboží se v souhrnu objednávky objeví položka VAT, která cenu navýší.
► Je nutné proclení všech zásilek od 1. 7.?
Zaplacení daně z přidané hodnoty AliExpressem v době před schválením novely je pro nás náklad navíc, který musíme zaplatit. Ve vzduchu ale také visí druhá novinka, která vešla v platnost 1. 7., a tím je podání elektronického celního prohlášení i u zásilek do 22 EUR. Otázkou tedy zůstává, zda si Česká pošta nechá za odbavení zásilky zaplatit a jestli bude nutné elektronické celní prohlášení podávat. Clo se však za takové objednávky platit nebude (až za objednávky nad 150 EUR).
Podle České pošty s DPH započteným v ceně objednávky (tj. v režimu IOSS), jako tomu je u AliExpress objednávek, elektronické celní prohlášení podat musíme jen když celní řízení proběhne v ČR. Je totiž velká pravděpodobnost, že se balíček do EU dostane přes jinou zemi, pak celní řízení proběhne právě v této zemi a při doputování balíčku do Česka už nic řešit nemusíme.
Jinými slovy to může vypadat tak, že elektronické celní prohlášení je třeba podat jen tehdy, když nás kontaktuje přepravce, že pro nás má zásilku k proclení. Pokud nás nekontaktuje, tak zásilku doručí až domů, jako tomu bylo dosud.
Pokud nás dopravce kontaktuje s nutností proclít zásilku, máme možnost:
- nechat se v celém celním řízení zastupovat dopravcem nebo
- elektronické celní prohlášení podat sami.
Jako méně nákladná varianta se jeví to, že si celním řízením projdete sami. Na to se ale musíte dobře připravit – zařídit si identifikaci, zjistit zařazení objednaného zboží, údaje o zásilce apod. Vším vás provede web Celnicka.cz. Na závěr budete muset podat celní prohlášení v aplikaci eCeP, kde je navíc nutné vyplnit číslo IOSS (Import One-Stop Shop neboli jedno správní místo pro dovoz), což je daňový identifikátor prodejce, který je potřeba uvést právě v případech, kdy DPH (resp. VAT) zaplatíte už v e-shopu. Číslo IOSS by mělo být zahrnuto v objednávce.
Někomu by se nechtělo tohle podstupovat, pak se nechá zastoupit typicky Českou poštou. Za tuto službu si ale Česká pošta (nebo i jiný dopravce) nechá zaplatit. Cena u České pošty se odvíjí od toho, zda dodáte potřebné údaje, nebo ne a pošta tak bude muset vše vyřešit za vás. Pro zboží do hodnoty 150 EUR je cena 117,37 Kč při dodání potřebných údajů nebo 181,50 Kč bez součinnosti adresáta.
Podle výše uvedeného je tedy zřejmé, že až praxe ukáže, jak bude celý proces doručování vypadat.
Vše se zjednoduší objednáním z evropských skladů
Schůdnou variantou je objednání zboží v AliExpressu z evropských skladů. Toto zboží už celním řízením prošlo a je zdaněné, takže vám přijde rovnou domů. Výhodou je i rychlejší doručení.
TIP: Myslete na to, že za nákupy na AliExpress můžete ušetřit díky cashbacku až 7,51 % z ceny objednávky. Proklikněte se na AliExpress.com přes Plnou Peněženku, ověřte, jestli za vámi vybraný produkt prodejce poskytuje cashback a dokončete objednávku tak, jak jste zvyklí.