AliExpress vybere DPH za vás

15. 7. 2021 (aktualizace 5. 12. 2023)
AliExpress vybere DPH za vás

AliExpress a jiné čínské e-shopy od 1. 7. odvádí DPH neboli tzv. VAT (Value Added Tax) automaticky u všech zásilek směřujících do EU, tedy včetně České republiky. Při objednání zboží se v souhrnu objednávky objeví položka VAT, která cenu navýší.  VAT se počítá ze součtu ceny za zboží a poštovného.

Je nutné proclení všech zásilek od 1. 7.?

Zaplacení daně z přidané hodnoty AliExpressem v době před schválením novely je pro nás náklad navíc, který musíme zaplatit. Částka, o kterou se díky DPH celková cena navýší, nebude u levných nákupů na AliExpressu nijak vysoká. Takže nákup na AliExpress se i s tímto poplatkem určitě vyplatí.

Druhá novinka, která vešla v platnost 1. 7., je podání elektronického celního prohlášení i u zásilek do 22 EUR. Clo se však za takové objednávky platit nebude (až za objednávky nad 150 EUR).

AliExpress vybere DPH za nás

S DPH započteným v ceně objednávky elektronické celní prohlášení podat musíme jen když celní řízení proběhne v ČR. Je totiž velká pravděpodobnost, že se balíček do EU dostane přes jinou zemi, pak celní řízení proběhne právě v této zemi a při doputování balíčku do Česka už nic řešit nemusíme.

Jinými slovy to může vypadat tak, že elektronické celní prohlášení je třeba podat jen tehdy, když nás kontaktuje přepravce, že pro nás má zásilku k proclení. Pokud nás nekontaktuje, tak zásilku doručí až domů, jako tomu bylo dosud.

Pokud nás dopravce kontaktuje s nutností proclít zásilku, máme možnost:

  • nechat se v celém celním řízení zastupovat dopravcem nebo
  • elektronické celní prohlášení podat sami. 

Jako méně nákladná varianta se jeví to, že si celním řízením projdete sami. Na to se ale musíte dobře připravit – zařídit si identifikaci, zjistit zařazení objednaného zboží, údaje o zásilce apod. Vším vás provede web Celnicka.cz, podívejte se také na náš přehledný článek o tom, jak při podání elektronického celního prohlášení postupovat.

Na závěr budete muset podat celní prohlášení v aplikaci eCeP, kde je navíc nutné vyplnit číslo IOSS (Import One-Stop Shop neboli jedno správní místo pro dovoz), což je daňový identifikátor prodejce, který je potřeba uvést právě v případech, kdy DPH (resp. VAT) zaplatíte už v e-shopu. Číslo IOSS by mělo být zahrnuto v objednávce.

Někomu by se nechtělo tohle podstupovat, pak se nechá zastoupit typicky Českou poštou. Za tuto službu si ale Česká pošta (nebo i jiný dopravce) nechá zaplatit. Cena u České pošty se odvíjí od toho, zda dodáte potřebné údaje, nebo ne a pošta tak bude muset vše vyřešit za vás. zaplatíte sice poplatek 200 Kč, ale máte šanci na rychlejší doručení balíčku. Česká pošta má totiž s AliExpress uzavřenou smlouvu, díky které by měly být balíčky doručovány do deseti dnů od objednání.

Vše se zjednoduší objednáním z evropských skladů

Schůdnou variantou je objednání zboží v AliExpressu z evropských skladů. Toto zboží už celním řízením prošlo a je zdaněné, takže vám přijde rovnou domů. Výhodou je i rychlejší doručení.

TIP: Myslete na to, že za nákupy na AliExpress můžete ušetřit díky cashbacku až 7,51 % z ceny objednávky. Proklikněte se na AliExpress.com přes Plnou Peněženku, ověřte, jestli za vámi vybraný produkt prodejce poskytuje cashback a dokončete objednávku tak, jak jste zvyklí.

Související slevy a akce

SLEVA AŽ 70 %

AliExpress - Aliexpress Summer Sale
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Aliexpress Summer Sale

Slevy až 70 %

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $8

AliExpress - Sleva USD 8 při nákupu nad USD 59
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 8 při nákupu nad USD 59

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $12

AliExpress - Sleva USD 12 při nákupu nad USD 89
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 12 při nákupu nad USD 89

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $18

AliExpress - Sleva USD 18 při nákupu nad USD 129
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 18 při nákupu nad USD 129

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $25

AliExpress - Sleva USD 25 při nákupu nad USD 179
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 25 při nákupu nad USD 179

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $40

AliExpress - Sleva USD 40 při nákupu nad USD 269
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 40 při nákupu nad USD 269

Akce končí za:

Akce končí:

Sleva US $80

AliExpress - Sleva USD 80 při nákupu nad USD 499
AliExpress logo

až 8,1 % zpět

Sleva USD 80 při nákupu nad USD 499

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články