Platba DPH od 1. 7. 2021 za nákupy z Číny a dalších zemí mimo EU se odkládá

27. 6. 2021
Platba DPH od 1. 7. 2021 za nákupy z Číny a dalších zemí mimo EU se odkládá

 

Nákupy na oblíbeném AliExpressu se staly součástí našeho každodenního života. Není se čemu divit, oblečení, doplňky k mobilním telefonům nebo dekorace za pár korun nenechají nikoho chladného. Dlouhodobě je ale cílem EU vytvořit spravedlivější podmínky na trhu a odstranit nerovnosti mezi dodavateli ze zemí EU a mimo ni. Proto vstoupí od 1. července 2021 v platnost novela zákona, která upraví dovoz zásilek ze třetích zemí.

 

Změny při nákupech ze zemí mimo EU od 1. července 2021

Pro zásilky do 30. 6. platí, že jsou osvobozeny od DPH a nemusí se podávat celní prohlášení. Všechny zásilky do 22 EUR zakoupené fyzickou osobou mimo země EU jsou stále osvobozené od DPH. Naši zákonodárci totiž nestihli schválit novelu zákona o DPH, proto zatím celní správa u zásilek do 22 EUR nebude vybírat DPH. Změna nastává v podání prohlášení.

 

Podání celního prohlášení i za objednávky do 22 EUR

Od 1. července 2021 přestane platit výjimka na malé zásilky do 22 EUR a bude nutné podat elektronické celní prohlášení například i za ochranné sklo na mobilní telefon, který nestojí ani euro. Clo ale za takovou objednávku platit nebudete, to je až za objednávky nad 150 EUR.

 

Proclení všech zásilek

Celní správa se už nějakou dobu připravuje na nová pravidla, která začnou platit od 1. července 2021 tak, aby co nejvíc zjednodušila nakupování například na AliExpress.com a ukázala, jak bude převzetí zásilek ze států mimo EU vypadat.

 

Jak postupovat u zásilek do 22 EUR

V následujícím textu vám přehledně uvedeme, jak postupovat při dovozu zásilky z AliExpressu.

Při dovozu zboží z AliExpressu se můžete stejně jako dosud nechat zastupovat expresním nebo poštovním dopravcem. Při dopravě expresním dopravcem už musí být podáno elektronické celní prohlášení. Poštovní dopravce s jednou výjimkou zatím nemá povinnost elektronické celní prohlášení podávat. Výjimka se týká situace, kdy objednávku pořídíte v rámci tzv. jednotného správního místa pro dovoz (IOSS).

Pokud se v podání elektronického celního prohlášení necháte zastoupit, budete muset za to také dopravci zaplatit.

Nicméně elektronické celní prohlášení můžete podat také sami. Portál, který vám pomůže se zorientovat v celním řízení se jmenuje Celnička.cz. Web je přehledný a plný důležitých informací. 

Dočtete se, co všechno je nutné mít připraveno k úspěšnému podání celního prohlášení a provede vás celým procesem krok za krokem. K tomuto si budete muset připravit údaje o zásilce a o adresátovi, tedy o sobě.

Aplikace, přes kterou budete celní prohlášení podávat, se jmenuje eCeP.

 

Nakupujte v evropských skladech a ušetřete čas

V poslední době začaly vznikat na území EU sklady, které vám doručí zásilku do 7 dní. Vybrat si můžete sklady ze Španělska, Polska, ale i Česka. Možnosti doručení z některého evropského skladu vidíte už u samotného produktu. Chcete vyhledat jen produkty z evropských skladů? Zadejte do vyhledávacího políčka na stránce AliExpress text: „warehouse in Europe” nebo navštivte stránku s doručením do 7 dní.

 

AliExpress: sklady v Evropě

 

Myslete na to, že…

… za nákupy z AliExpress můžete ušetřit díky cashbacku až 7,51 % z ceny objednávky. Proklikněte se na AliExpress přes Plnou Peněženku, ověřte, zda na daný produkt prodejce poskytuje cashback a dokončete objednávku tak, jak jste zvyklí.

Podívejte se také na to, jak ušetřit při nákupu na AliExpress.