AliExpress a celní prohlášení

27. 6. 2021 (aktualizace 1. 12. 2023)
AliExpress a celní prohlášení od roku 2021

Nákupy na oblíbeném AliExpressu se staly součástí našeho každodenního života. Není se čemu divit, oblečení, doplňky k mobilním telefonům nebo dekorace za pár korun nenechají nikoho chladného. Dlouhodobě je ale cílem EU vytvořit spravedlivější podmínky na trhu a odstranit nerovnosti mezi dodavateli ze zemí EU a mimo ni.

Změny při nákupech ze zemí mimo EU v roce 2021

Pro zásilky do 30. 6. platí, že jsou osvobozeny od DPH a nemusí se podávat celní prohlášení. Všechny zásilky do 22 EUR zakoupené fyzickou osobou mimo země EU jsou stále osvobozené od DPH. Naši zákonodárci totiž nestihli schválit novelu zákona o DPH, proto zatím celní správa u zásilek do 22 EUR nebude vybírat DPH. Změna nastává v podání prohlášení.

Podání celního prohlášení i za objednávky do 22 EUR

Od 1. července 2021 přestane platit výjimka na malé zásilky do 22 EUR a bude nutné podat elektronické celní prohlášení například i za ochranné sklo na mobilní telefon, který nestojí ani euro. Clo ale za takovou objednávku platit nebudete, to je až za objednávky nad 150 EUR.

Proclení všech zásilek

Celní správa se už nějakou dobu připravuje na nová pravidla, která začnou platit od 1. července 2021 tak, aby co nejvíc zjednodušila nakupování například na AliExpress.com a ukázala, jak bude převzetí zásilek ze států mimo EU vypadat.

Postup podání celního prohlášení

Jak postupovat při dovozu zásilky z AliExpress vám zde přehledně nastíníme a doplníme o odkazy na konkrétní stránky, které vám pomohou v orientaci při vyřizování cla a DPH.

Stejně jako dosud se můžete při dovozu zboží z AliExpress nechat zastupovat dopravcem, nebo můžete celní prohlášení podat sami. Pokud se v podání elektronického celního prohlášení necháte zastoupit, budete muset za to také dopravci zaplatit. Pokud si zvolíte druhou variantu, máte od 1. 7. 2021 možnost podat celní prohlášení elektronicky.

Portál, který vám pomůže při orientaci v celním řízení se jmenuje CELNIČKA a je opravdu přehledný a plný důležitých informací. Dozvíte se, co vše je potřeba mít připraveno k úspěšnému podání celního prohlášení, provede vás celým procesem krůček po krůčku.

Samotná aplikace, přes kterou budete celní prohlášení podávat se jmenuje eCep.

Podrobný návod (včetně screenshotů), jak projít touto aplikací, naleznete na stránce Celničky „Návody eCep“. Můžete si tedy dopředu prohlédnout prostředí, ve které se budete pohybovat.

Užitečné odkazy

Pokud byste se chtěli nechávat zastupovat Českou poštou, podrobný návod naleznete v našem článku na téma clo a DPH.

Nakupujte v evropských skladech a ušetřete čas

V poslední době začaly vznikat na území EU sklady, které vám doručí zásilku do 7 dní. Vybrat si můžete sklady ze Španělska, Polska, ale i Česka. Možnosti doručení z některého evropského skladu vidíte už u samotného produktu. Chcete vyhledat jen produkty z evropských skladů? Zadejte do vyhledávacího políčka na stránce AliExpress text: „warehouse in Europe”.

AliExpress: sklady v Evropě

Myslete na to, že…

… za nákupy z AliExpress můžete ušetřit díky cashbacku 0 - 7,5 % z ceny objednávky. Proklikněte se na AliExpress přes Plnou Peněženku, ověřte, zda na daný produkt prodejce poskytuje cashback a dokončete objednávku tak, jak jste zvyklí.

Podívejte se také na to, jak ušetřit při nákupu na AliExpress.

Související slevy a akce

NÁŠ TIP

AliExpress -  Aliexpress Summer Carnival- Warm UP
AliExpress logo

až 7,51 % zpět

Aliexpress Summer Carnival- Warm UP

Nakupujte se slevami

Akce končí za:

Akce končí:

AKČNÍ CENY

AliExpress - Akční zboží - Under US $2.99
AliExpress logo

až 7,51 % zpět

Akční zboží - Under US $2.99

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články