Změny v odbavování poštovních zásilek z AliExpress

7. 12. 2021
Změny v odbavování poštovních zásilek z AliExpress

Od 1. 10. 2021 se změnil způsob odbavování poštovních zásilek přicházejících nejen z AliExpressu, ale ze všech zemí mimo EU. Změny se týkají také platby DPH. Vzhledem k tomu, že informací na toto téma je mnoho, máme pro vás přehled důležitých článků, které je dobré si nastudovat, pokud plánujete nakupovat na AliExpress.

Užitečné odkazy

 1. Přehledný článek týkající se všech změn naleznete na stránkách Celní správy České republiky. Dozvíte se, za jakých podmínek a jak se platí DPH, jak se vyplňuje celní prohlášení i jak je všemi těmito okolnostmi ovlivněno doručení balíčku.
  Odbavování poštovních zásilek – Co se mění od 1. 10. 2021
 2. Jak se zachovat, pokud po vás pošta chce neoprávněný poplatek při doručení balíčku, se dočtete na stránkách Měšec.cz.
  Co dělat, když po vás pošťák chce neoprávněný poplatek za balíček z platforem A­liexpress a Wish?
 3. Přehledně zpracovaná tabulka na stránkách České pošty vám pomůže se zorientovat, jaké  balíčky podléhají kterým platbám.
  Změny při dovozu zásilek ze zemí mimo EU
 4. Podrobný návod, jak podat elektronické celní prohlášení je hezky zpracované na stránkách Celnička.cz. Naleznete tam i jakékoliv novinky, které se tohoto tématu týkají.
 5. Webová stránka na které můžete pohodlně sledovat, kde se zrovna váš balíček pohybuje je například: Global Package Tracking

Na co si dát pozor, aneb zkušenosti členů FB skupiny AliExpress Česko – zkušenosti rady a tipy jak nakupovat

 1. Levný druh přepravy – tyto zásilky můžete sledovat jen pokud je přepravuje čínská poštovní služba Cainiao, jakmile ale předá zásilku tuzemskému přepravci, tak sledování končí. Protože je to nesledovaná zásilka, nenajdete její číslo ve sledovacím systému České pošty a tím pádem nejde zadat ani do eCeP.
 2. Na spárování podacího čísla zásilky s IOSS Aliexpressu je čas jenom dokud zásilka nevstoupí do ČR. Celní správa poté zásilce doměří DPH a předá ji k doručení.
 3. Pokud prodejce neuvede na etiketu balíčku IOSS číslo, tak Česká pošta nepozná, zda je daň již placena a rozběhne se celní řízení a vyměření daně.
 4. Odpověď České pošty na dotaz, jak je možné, že proclili zboží bez souhlasu (plné moci) adresáta balíčku:
  „ČP, v souladu s čl. 63d PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ RADY (EU) 2019/2026 ze dne 21. listopadu 2019, nemusí pro účely předložení zboží k proclení jménem adresáta disponovat zmocněním, pokud tak bude učiněno prostřednictvím zvláštního režimu a osoba předkládající, tedy ČP, vybere DPH od osoby, pro kterou je zboží určeno, tedy adresáta. V daném případě ze strany ČP došlo k užití zvláštního režimu při dovozu zboží nízké hodnoty, přičemž ČP jednala s cílem vybrat DPH od osoby, pro kterou je zboží určeno a toto vybrané DPH uhradit celnímu úřadu, k čemuž je oprávněna na základě povolení k použití zvláštního režimu a odvod DPH při dovozu. Současně lze konstatovat, že ČP při podání návrhu na propuštění zboží do režimu volného oběhu v rámci zvláštního režimu při dovozu zboží nízké hodnoty jednala vlastním jménem na svůj účet.“

Související slevy a akce

AKČNÍ CENY

AliExpress - Getaway deals - Warm UP
AliExpress logo

až 7,51 % zpět

Getaway deals - Warm UP

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články