Clo a DPH na AliExpress

Odrazuje vás při nákupech z Číny clo a DPH? V tomto článku se dozvíte, že to není absolutně žádný problém. Nemusí vás to strašit, poradíme vám.

5. 2. 2022 (aktualizace 25. 11. 2023)
Clo a DPH na AliExpress

Kdy zaplatíte clo a DPH na AliExpressu

Pokud na Aliexpress budete objednávat produkty vyšší ceny, je možné, že budete povinni zaplatit clo a DPH. Existuje možnost, že se placení vyhnete, ale lepší je být připravený a s platbou raději počítat. Již před samotným nákupem si propočítejte cenu rovnou s DPH a clem, díky tomu uvidíte, zda je pro vás nákup na AliExpress stále výhodný. Čínští obchodníci si jsou těchto plateb za zboží vědomi a snaží se zabránit zadržení balíčku celním úřadem tím, že na balíček píšou cenu daleko nižší, než je ta skutečná… ale ne vždy to projde.

AliExpress a clo

Clo neboli celní poplatek se platí v případech, kdy je hodnota objednávky z AliExpressu nad 150 EUR. U objenávek za více než 22 eur máte povinnost podávat celní prohlášení. Konkrétní výše cla je posuzována dle tabulek, které naleznete níže. Hodnota objednávky je zde pouze hodnota samotného produktu.

AliExpress a DPH

Daň z přidané hodnoty neboli DPH se platí se u všech zásilek, Jedná se vždy o 21 % z uhrazené částky. Dejte si ale pozor, jestli je napsané a započítané do ceny produktu, aby vás pak nepřekvapila jiná částka v košíku, než s kterou jste počítali podle cenovky.

Pokud celní úřad balíček zabaví

Jestliže dojde k zabavení balíčku Celním úřadem, postupuje věc k celnímu řízení. Není se čeho obávat, není to tak hrozné, jak to zní.

Celní úřad vás písemně obeznámí se zadržením zásilky dopisem „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“. Součástí tohoto dopisu je: žádost o elektronickém zasílání fotografie zadrženého balíčku, dokument „Důvody dovozu“ a v případě, že se necháte zastupovat Českou poštou, tak i Plná moc (někdy se stane, že není součástí dopisu, ale je ke stažení na internetu).

Nejjednodušší cesta, jak celním řízení rychle projít, je nechat se zastupovat Českou poštou. K vyřešení věci je potřeba dát dohromady tyto informace a doklady:

 • skladové číslo: číslo pod kterým je balíček uskladněn na celním úřadě – naleznete ho v dokumentech, které vám přišly z úřadu
 • podací číslo: číslo objednávky, které máte na svém účtu na Aliexpress – jedná se o order ID
 • vyplněnou plnou moc
 • doklad o druhu a ceně zboží: nejjednodušší cesta je udělat printscreen ve svém účtu na Aliexpress, tak aby byl vidět název zboží, jeho cena a adresa příjemce
 • doklad o platbě: výpis z účtu – printscreen, kde lze vidět uskutečněnou transakci

Následně zašlete e-mail (nebo dopis) na adresu: [email protected] (nebo Česká pošta, s.p., Oddělení celní deklarace, K Hrušovu 293/2, 102 00, Praha 10 – Štěrboholy). Do předmětu uvedete skladové a podací číslo, do přílohy přiložíte plnou moc, doklad o druhu a ceně zboží a doklad o platbě. Do textu e-mailu či dopisu stačí napsat:

 • co zásilka obsahuje
 • o jaké zboží se jedná
 • typ a materiál
 • že je zboží pro osobní potřebu
 • že se jedná o zboží neobchodního charakteru

Podrobné informace naleznete na stránkách České pošty.

Poplatky za celní řízení

Poplatek se platí už jen za samotné vedení celního řízení. Česká pošta vám vyměří 103 Kč za každou zásilku. Dále zaplatíte za uskladnění balíčku v dočasném skladu (od 15. dne včetně 10Kč/den) do maximální výše 500 Kč.

Pokud se na základě plné moci necháte zastupovat Českou poštou, bude poplatek za vyřízení celého celního řízení 200 Kč.

Stanovení částky za clo a DPH

 • Balíček 0 – 150 EUR: platíme DPH 21 %, neplatíme clo
 • Balíček nad 150 EUR: platíme DPH 21 % a platíme clo cca 15 %

 

 • Hodnota pro výpočet DPH = hodnota zboží + dopravné a balné
 • Hodnota pro výpočet cla = hodnota zboží + poštovné a balné
 • Hodnotu cla zjistíme dle charakteru objednávky a podle tabulek taric CZ

Proč musíme platit za zboží z AliExpress clo a DPH

Clo a DPH se platí za objednávky ze zemí třetího světa. Tyto poplatky platí vždy příjemce, prodejci na Aliexpress často na tento fakt upozorňují. Poplatky nelze zpětně vymáhat.

Doporučení a naše TIPY

Pokud nakupujete produkty většího množství, je lepší nakupovat jednotlivě. Celník se nebude malým balíčkem zabývat a nechá jej být. Poštovné je většinou zdarma, takže pro větší klid, abyste neplatili clo, je lepší objednávat stejné zboží několikrát.

Nevíte si rady? Přihlaste se do Facebookové skupiny a zeptejte se na zkušenosti ostatních členů: AliExpress Česko – zkušenosti rady a tipy jak nakupovat

Související slevy a akce

AKČNÍ CENY

AliExpress - Getaway deals - Warm UP
AliExpress logo

až 7,51 % zpět

Getaway deals - Warm UP

Akce končí za:

Akce končí:

Podobné články