Top 10 letovisek Turecka

29. 8. 2022 Adéla
Top 10 letovisek Turecka

Pokud bychom pátrali po zemích s bohatou nabídkou přírody, pamětihodností, zábavy a pohostinnosti, Turecko by sem zcela jistě patřilo. Jako jedna z mála zemí o sobě Turecko může říct, že se nachází na dvou kontinentech současně (leží zčásti v Asii a zčásti v jihovýchodní Evropě), a navíc leží na čtyřech mořích – Černém, Marmarském, Egejském a Středozemním. Co se celkové dostupnosti a dopravy týče, mnohé z nás by ani nenapadlo, že se nejedná o čistě evropskou zemi. Ale nenechte se zmást, narozdíl od jiných evropských zemí pro vycestování do Turecka potřebujete pas, jenom občanka vám tedy stačit nebude. 

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

Proč navštívit zrovna Turecko a co všechno nabízí? 

Najdete tu nepřeberné množství nádherných pláží s výhledem na hory, zažijete jedinečnou plavbu lodí s party na palubě, papoušky a pirátským kapitánem lodi, objevíte archeologická naleziště, která se nacházejí po celé zemi, potěší vás přívětivé ceny a možnost platby kartou na většině míst, gurmány pak nadchne rozmanitá kuchyně a někoho zas bohatý noční život. To ale zdaleka není vše. Za návštěvu stojí úchvatné antické památky a chrámy, muzea, ale i turecké lázně – masáž v oblaku mýdlové pěny je opravdu zážitek. 

Milujete cestování? My také! Díky cashbacku od Plné Peněženky se váš případný pocit provinilosti při placení výdajů spojených s cestováním zmenší. Získejte část vynaložených nákladů zpět. Z pohodlí domova si pořídíte letenky přes Eurowings.com, Kiwi.com či Lufthansa.com, půjčení auta vyřešíte přes RentalCars.com, cestovní pojištění přes Pojisteni.cz nebo ČSOB. Ubytování podle svých představ najdete na HostelWorld.com a pokud vám to nevyjde, nezoufejte, ještě je tu Booking.com.

1. Alanya

Alanyi najdete na malém poloostrově na severu obklopeném pohořím Toros a na jihu Středozemním mořem. Díky svojí poloze mezi Pamfýlií a Kilíkií se město ve starověku nazývalo jak Pamfýlie, tak i Kilíkie. Alanya je známá hlavně svými plážemi přímo ve svém středu, ale i podél okolního pobřeží, které většinou od června do srpna zaplňuje movitá klientela především ze severní Evropy.

Jak se do Alanye dostanete?

Alanya se nachází asi 2 hodiny jízdy od nejbližšího velkého mezinárodního letiště v Antalyi a půl hodiny od letiště Gazipaşa. To bylo pro mezinárodní lety otevřeno teprve v roce 2011 a obsahuje omezený, ale rostoucí počet evropských destinací. Většina dovolenkářů však stále létá do Antalye a do Alanye se dováží autobusem, případně taxíkem, což už je ale dražší.

Přímo na ulici pak můžete chytit i tzv. Dolmuş – typický hotelový minibus, jehož zastávky často kopírují zastávky autobusu. Pokud někde Dolmuş nejezdí, stačí si chytit běžný autobus, který staví přibližně každých 10 až 15 minut a zaplatíte za něj cca 2 turecké liry za osobu.

Pláže, památky, zajímavosti

Se svým přibližně 70 km dlouhým pobřežím a tyrkysovým mořem je Alanya jednou z nejoblíbenějších dovolenkových oblastí v Turecku. Kromě krásných pláží sem místní i zahraniční turisté jezdí i za nádhernou přírodou a historickým zákoutím.

Pokud se sem chystáte na letní dovolenou, určitě se přijďte vykoupat na tyto pláže (nebudete litovat): pláž Cleopatra, pláž Damlataş, pláž Portakal (Oba), pláž Keykubat a pláž Konakli.

Výlety po okolí

Přibližně od května do října vyjíždí z Alanyjského přístavu spousta výletních lodí na celodenní výlety okolo dramaticky formovaného pobřeží, které vám umožní navštívit mořské jeskyně, kde se kdysi skrývali piráti, nebo se vykoupat v lagunách.

Prohlédnout si tak můžete jeskyně, jako je Pirate Cave a Damlatas Cave, případně i třeba jeskyně Fosforlu či jeskyně milovníků. Alanya je navíc v dojezdové vzdálenosti od některých známých starověkých míst a turistických atrakcí které můžete navštívit, například významné archeologické naleziště v Perge.

Den plný kultury si ale můžete udělat i ve městě samotném, například při návštěvě muzea nebo při procházce po staré městské čtvrti Aspendos, kde se nachází nejslavnější římské divadlo v Turecku.

2. Antalya

Antalya je s počtem více jak milion obyvatel největším letoviskem Turecka. Pokud se rozhlížíte po místě v blízkosti moře, kam byste mohli s dětmi, měli vše po ruce a příliš dlouho nečekali, Antalya pro vás bude tou správnou volbou. Střípky historie, krásná příroda, pohodová atmosféra, to vše dělá z Antalyi ideálním místem pro dovolenou. Na své si v Antalyi přijdou jak příznivci odpočinku na pláži, tak i cestovatelé hledající sportovní vyžití. Kromě vodních sportů je možné využít tenisový kurt a basketbalové nebo volejbalové hřiště. 

Jak se dostanete z letiště do centra Antalye?

Právě jste přistáli na mezinárodním letišti Antalya. Nejrychlejší, ale zároveň nejdražší variantou je taxi, ačkoliv někdy se dá cena s řidičem usmlouvat a zas na tolik vás to nevyjde. Další možností je půjčení si vlastního auta přímo na letišti. Počítejte ale s tím, že na letišti bývá půjčení dražší než v půjčovnách mimo něj. Pokud dáváte přednost místní hromadné dopravě, pak nasedněte na městský autobus a za 30-40 minut budete v centru. Autobus jezdí přibližně každých 30 minut.

Pláže, památky, zajímavosti

Antalya se kromě menších soukromých pláží může pochlubit hned dvěma velkými plážemi Konyaalti a Lara. Konyaalti je pláž s volným vstupem poblíž města místy pokrytá kamínky. Zato je však čistá a nebývá tolik přelidněná. Pozor ale s dětmi, místy je vstup poněkud příkrý. Naopak východně situovaná Lara je velká a dlouhá pláž s úžasně jemným bílým pískem. Za vstup si v tomto případě už zaplatíte, ale litovat nebudete, protože tu pravděpodobně strávíte celý den a ještě se vám nebude chtít pryč. Pro rodinu s dětmi je tedy pláž Lara jasnou volbou. 

Co všechno můžete během svého pobytu v Antalyi navštívit? Tady je pár tipů! Chráněnou památkou je starý přístav Kaleiçi s úzkými dlážděnými uličkami, historickými domy a funkčními antickými lázněmi. V této památkové zóně je dokonce zakázána přestavba starých domů. Přístav se v určitém bodě setkává s parkem Karaalioğlu, který je ideální volbou pro odpočinek. Příjemná procházka tímto krásným parkem s palmami, fontánami a sochami vás nabije pozitivní energií. Spojovacím bodem uvedených míst je věž Hıdırlık kulesi (Hidirlik Tower) s vlající tureckou vlajkou na vrcholu. Jako další z památek byste si neměli nechat ujít Hadrianovu bránu (Üçkapılar), Yivli Minare (Flétnový minaret) nebo Kesik Minare (Useknutý minaret). Vaši návštěvu si zaslouží i o něco vzdálenější vodopády Duden nebo Archeologické muzeum (Antalya Archeology Museum), které je pro nadšence do historie jako stvořené.

Výlety v okolí 

Antalya je vhodné místo na výletování všemi směry. Snad na každém rohu narazíte na agentury nabízející výlety po památkách, a to většinou už s průvodcem v ceně. Můžete si tak vybrat, jestli se na výlet vydáte lodí nebo autobusem a poznávání může začít. Kam byste určitě měli vyrazit, je archeologické naleziště Perge, bývalé hlavní město Pamfylie, v němž na vás čekají fascinující římské ruiny. Tady budete mít pocit, že jste se vrátili v čase. Mezi další významná místa patří ruiny Phaselis, kaňón Kapuz, jeskyně Karain nebo malé město Termessos.

3. Side

Historické město Side ležící na jižním pobřeží Turecka má díky svému antickému původu hodně co nabídnout. V Side je působivá už jeho samotná atmosféra plná klidu, která vás vtáhne hned v první minutě. Žádný stres, chaos ani provoz tu nečekejte. Ve zdejších obchůdcích s kořením, čaji a suvenýry vám s největší pravděpodobností nabídnou pravý turecký čaj a ne, opravdu za něj nebudou nic chtít. 

Jak se do Side dostanete?

Nejbližší letiště se nachází v Antalyi, která je od Side vzdálená přibližně 75 km. Nechcete-li si půjčovat auto ani platit za letištní taxi, využijte městský autobus a dojeďte na hlavní autobusové nádraží (otogar). Tam přestoupíte na linku do Manavgatu, kde si chytnete menší mikrobus (dolmuş) a ten vás odveze až do Side. 

Pláže, památky, zajímavosti

Letovisko Side je skvělým místem jak pro lenošení na pláži, tak pro surfování. Nejvíce je ale vyhledávané právě pro svoje krásné pláže, především Side West, kde bývá během sezóny dost živo. Je to ideální místo pro vodní sporty a zábavu. Pláže v Side jsou většinou písčité, ačkoliv místy můžete narazit na drobné kamínky.

Podívejme se ale na neodmyslitelné památky tohoto krásného letoviska. Za dominantu Side je považován zdejší amfiteátr z 2. století. Další pamětihodností jsou ruiny Apollónova chrámu, jehož obrovské antické sloupy s trochou štěstí zachytíte na mobilní telefon. Jedná se o skutečně nádhernou podívanou. Chrám je poblíž pobřeží, které vybízí k malé přestávce s pohledem na zapadající slunce. Pokud vás lákají přírodní skvosty Side, zavítejte do národního parku Köprülü. Tyrkysová voda a rajské prostředí vám dozajista učaruje. Jste navíc milovníky raftingu? Pak máte vyhráno! Můžete se projet na divoké řece, ale je třeba dbát na bezpečnostní opatření, protože místy bývá silný proud. Řeka je navíc nesnesitelně ledová a spadnout byste do ní opravdu nechtěli.

Výlety v okolí 

Kdo chce prozkoumat stará města a jejich antické ruiny, měl by se rozhodně vydat do měst Termessos, Perge nebo Aspendos. Rozhodli jste se vyrazit vstříc vodnímu dobrodružství v již zmíněném národním parku Köprülü? Pak počítejte s přibližně hodinovou cestou autem, od Side je park vzdálený nějakých 67 km. Když se vydáte asi 15 km na jih od Side, dostanete se k pozůstatkům města Seleukia. Vydat se můžete také do dalších letovisk, o kterých se tu dočtete, a sice do Antalye či Alanye, uprostřed nichž je Side umístěné.

4. Belek

Pokud máte chuť na to nejlepší, co může Turecko nabídnout, dovolená v Beleku je k tomu tou pravou vstupenkou. Jeho okouzlující pláže, upravené golfové trávníky a špičkové restaurace z něho dělají „crème de la crème“ letovisek na tureckém Tyrkysovém pobřeží.

Belek je doslova Beverly Hills na Turecké riviéře, a tak na své pláže přitahuje každoročně exkluzivní mezinárodní dav. Pláže jsou přehlídkou luxusních hotelů a restaurací s golfovými hřišti, za nimiž najdete nádherné, stromy lemované bulváry. Zde si můžete užít chvíle klidu v kavárničkách nebo obchůdcích nebo nakoupit zajímavé zboží na typickém tureckém bazaru – trhu, který se koná pravidelně každou sobotu.

Jak se do Beleku dostanete?

Belek se nachází přibližně 36 kilometrů východně od Antalye, takže podobně jako u většiny ostatních destinací se i sem nejlépe dostanete, pokud přiletíte na Antalyjské letiště a chytíte si taxíka nebo autobus.

Pláže, památky, zajímavosti

V Beleku najdete místo jednotlivých pláží jeden 16kilometrový písčitý a kamenitý pás pobřeží, místy protkaný luxusními hotely nebo smaragdovými borovicovými lesy, kde se můžete kdykoliv vykoupat. Moře je zde mělké, a tak máte při koupání zaručenou bezpečnost i pro děti. Současně však můžete využít široké nabídky vodních sportů – půjčte si vodní skútr, wakeboard nebo vodní lyže a užijte si dovolenou plnou vodních radovánek.

Nejen dlouhá pláž, ale i zelené „greeny“ (golfová hřiště) z Beleku dělají velmi speciální destinaci. Golfoví nadšenci si zde vyberou z 8 golfových hřišť (na některých z nich hrál dokonce i Tiger Woods) a po hře se mohou osvěžit v restauraci „19 jamek“, která nabízí jeden z nejexkluzivnějších kulinářských zážitků na tyrkysovém pobřeží. Při jídle si navíc vychutnáte pohled na zasněžené hory Taurus.

Výlety po okolí

Poloha Beleku je pro krásné výlety více než vhodná. Jak jsme již zmínili, nachází se něco přes 30 kilometrů východně od Antalye, takže se rozhodně vyplatí se sem zajet podívat i během dovolené, a ne jenom kvůli místnímu letišti ľ užijete si zde den plný historie, kultury i relaxu.

Za návštěvu ale stojí i starověké památky mimo město, jako je Perge, Demre nebo Pamukkale. Pěkný den si jistě užijete i při návštěvě přilehlých městeček Serik, Besyigit, Belekoy, Karadayi Koyu nebo Karadayı a větších měst Konya, Denizli a Mersin.

5. Kuşadasi

Kuşadasi je malebným přístavem na pobřeží Egejského moře, který bývá útočištěm výletních lodí i privátních jachet. Přestože sem návštěvníci míří hlavně za koupáním, potápěním a relaxem, možností, jak si zde okořenit dovolenou, je mnohem více. Turisté s oblibou nakupují v bazarech nebo si užívají nočního života v místních klubech. Přestože v Kuşadasi dominují hotelové rezorty, ani milovníci klidnější dovolené nepřijdou zkrátka a mohou se ubytovat v některém z místních bungalovů.

Jak se do Kuşadasi dostat?

Nejkomfortnější cesta, která nás zavede do Kuşadasi, je let na letiště v Izmiru, kam směřují i pravidelné linky z Prahy. Izmirské letiště je od Kuşadasi vzdálené zhruba 80 kilometrů. Do letoviska se dá dostat autobusem. Počítejte, že cesta potrvá více než hodinu. O něco rychlejší, avšak pochopitelně nákladnější je cesta taxíkem.

Pláže, památky, zajímavosti

Nejznámější pláží v Kuşadasi je Kadinlar Denizi neboli Dámská pláž (v dávných dobách sem skutečně měly přístup jen ženy). Nachází se kousek od centra města a podél pláže se nachází promenáda osázená kavárnami a hotely. Pláž je písčitá, plně vybavená a když vás omrzí pohled na moře, můžete se kochat palmami v jejím pozadí.

Cestou z pláže se můžete zastavit v přístavu, odkud dohlédnete na Holubí ostrov (Güvercin), kde byla vybudována skvostná byzantská pevnost na obranu před piráty. Nebo zamiřte do některého z místních obchůdků, kde si pořídíte upomínku na dovolenou v podobě oblečení, šperku či jiného suvenýru. 

Vodní radovánky si v Kuşadasi nemusíte dopřávat jen v moři. Zvláště pro děti je lákadlem místní aquapark, který patří k největším v Turecku. Vyzkoušet zde můžete vzrušující rychlé skluzavky, bazén s vlnami nebo pirátskou loď se skluzavkami pro nejmenší.

Výlety po okolí

Velkou výhodou Kuşadasi je poloha, která umožňuje návštěvu spousty zajímavých snadno dostupných turistických cílů. Přírodní krásy můžete obdivovat v národním parku Dilek, kam vás z Kuşadasi dopraví minibusy. Kromě jedinečné fauny a flory na vás v Dileku čekají pláže obklopené tyrkysovým mořem, kaňon či Diova jeskyně. Navštívit můžete také Efes, kde se nachází Artemidin chrám patřící mezi sedm divů světa. Město Selçuk se zase pyšní byzantským viaduktem či rozsáhlým archeologickým muzeem. Pokud byste se chtěli podívat i za hranice Turecka, máme pro vás tip na celodenní výlet lodí. Téměř hodinu a půl dlouhá cesta vás zavede na řecký ostrov Samos. V cíli na vás čeká atmosféra malebných přímořských vesniček, archeologické památky či oblázkové pláže. Samos je historicky významným místem. Jde o rodiště filozofa Epikúra nebo matematika Pythagora a nalezneme zde dvě památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO – chrám Héraion na Samu a antickou pevnost Pythagoreion.

6. Marmaris

Marmaris patří k rušnějším dovolenkovým destinacím. Kromě luxusních hotelů a pláží ale dokáže nabídnout spoustu dalšího. 

Jak se do Marmaris dostanete?

Pokud poletíte do Turecka letadlem, v případě Marmaris je nejlepší letět přes letiště v Dalamanu, které je vzdálené 100 km. Do Marmaris se z letiště nejlépe dostanete kyvadlovým autobusem.

Pláže, památky, zajímavosti

Díky jeho vynikající poloze je jednou z oblíbených aktivit v Marmaris například plavba jachtou. Můžete se tak plavit okolo ostrova Marmasi Bay či do nedaleké Fethiye, případně si užít plavbu okolo nedalekých řeckých ostrovů Dodekanézy. Využít můžete jednodenní výlety, které řídí zkušení námořníci a kapitáni, takže stačí nasednout a užívat si příjemnou plavbu. Pokud už máte s řízením lodí zkušenosti, zkuste si nějakou loď pronajmout a užít si krásnou plavbu v soukromí.

Za návštěvu na pevnině pak rozhodně stojí staré město. Procházka historickými uličkami s bílými domečky vás dovede až k hradu, který se hrdě tyčí nad přístavem. Ten pochází ještě z časů Osmanské říše, v současnosti zde ale najdete výstavu exponátů, které připomínají rozsáhlou kulturu regionu. Z hradeb je navíc skutečně krásný výhled na okolí.

Vynechat byste rozhodně neměli Národní park Marmaris. Můžete se okolo něho plavit jachtou, pokud ale nedáte dopustit na výlet na pevnině, udělejte si sem pěší výlet, nechte se provézt džípem nebo vyskočte na koňský hřbet a pozorujte rozsáhlé lesy, vodu a zvířata z větší výšky. Za zmínku stojí také Rajský poloostrov a nedaleké Jeskyně Nimara.

Z pláží navštivte určitě pláž Turunç a pláž Içmeler, obě jen kousek od Marmarisu. Najdete tu kompletní vybavení, stovky metrů písku a pozvolný vstup do moře, což znamená, že jsou vhodné i pro malé děti nebo neplavce. Během hlavní turistické sezóny bývají sice dost plné, najdete tu ale i tichá místa.

Výlety po okolí

 • Ostrov Rhodos – od Marmarisu je vzdálený jen hodinu plavby trajektem
 • Rieka Dalyan – nachází se 90 km od Marmarisu a plavba po ní přináší úchvatné scenérie, přičemž nejzajímavější je pohled na hrobky vytesané do skal
 • Polostrovy Datça a Bozburun – vyplatí se půjčit si auto a vydat se na cestu napříč těmito poloostrovy, už jen kvůli dechberoucím scenériím, typickým rybářským domečkům a ruinám města Knidos
 • Ruiny Kaunosu – starověké přístavní město, kde dnes můžete obdivovat ruiny římských lázní, divadla nebo akropolis
 • Ruiny Amos – region má skutečně bohatou historii, a tak není divu, že na cestě napříč poloostrovem najdete spoustu ruin, které stojí za návštěvu, stejně jako ruiny města Amos, odkud budete mít nádherný výhled na okolí.

7. Manavgat

Typická turecká vesnička. I tak se někdy toto malé městečko, které se nachází mezi Antalyí a Alanyou, označuje. Najdete tu sluncem zalité ulice, které jsou lemované palmovými stromy a typickou tureckou architekturu s ne příliš vysokými domy, na jejichž střechách se nacházejí solární panely a ohřívá se v nich voda.

Jak se do Manavgatu dostanete?

Letiště, které je Manavgatu nejblíže, je podobně jako u většiny ostatních destnací Antalya. Do letoviska vás pak odvezou autobusy.

Pláže, památky, zajímavosti

Pláže jsou tu čisté, dlouhé a písečné, moře je teplé a bezpečné. I zde je v některých částech pobřeží vstup do vody velmi pozvolný, takže si zde ve vodě zaskotačí i neplavci.

Při procházkách městem nesmíte vynechat největší lákadlo města, kterým je vodopád Managvat. Za návštěvu strojí i tržnice, která vám představí opravdovou městskou kulturu a kde si budete moci nakoupit oblečení, jídlo, ale i třeba zlato. Milovníky historie pak potěší muzeum věnované turecké kultuře, obdivovatele kuriozit pak dům otočený naopak. Pokud by vás chození unavilo, nechte se provézt výletní lodí po řece.

Výlety po okolí

 • Chrám bohyně štěstí Tyché – zbytky chrámu leží nedaleko oblíbené Agory a připomínají jeden z typických řeckých chrámů
 • Přehrada Oymapinar – leží na řece Manavgat a je jednou z největších přehrad, které v Turecku najdete
 • Apollonův a Athénin chrám – chrámy, které pocházejí ještě z 2. století před naším letopočtem a kdysi patřily k nejkrásnějším a nejbohatším chrámům v Parmyfylii, najdete na poloostrově Sida

Z míst v dojezdové vzdálenosti vám pak doporučujeme navštívit Side, Belek, Kemer či Antalyi.

8. Kleopatra

Pláž Kleopatra v regionu Alanya se stala natolik populární, že ji začaly cestovní kanceláře uvádět jako samostatné letovisko. Tato kouzelná pláž se táhne do délky 3 km na jižním pobřeží Turecka. Kleopatra je ideálním místem pro odpočinek ke kterému neodmyslitelně patří pohupování se ve vlnách teplého moře a usrkávání osvěžujícího míchaného nápoje na pláži.

Jak se do Kleopatry dostat?

Letiště v Antalyi je odtud vzdáleno asi 130 km. Na letišti si můžete chytnout Taxi nebo půjčit auto, což je pohodlnější, avšak dražší způsob dopravy. Chcete-li ušetřit, vydejte se na nedalekou autobusovou zastávku, odkud vás autobus zaveze do centra Antalyi Odtud pak nasednete na autobus směr Alanya, kam pojedete něco přes 2 hodiny. Dalším blízkým letištěm je Gazipaşa, které je v provozu od roku 2011 a je propojena zatím jen s omezeným počtem evropských letišť. 

Pláže, památky, zajímavosti

Pláž Kleopatra je proslulá svou čistotou. Někteří by ji dokonce mohli přirovnávat k hotelovému bazénu v luxusním rezortu. Lemuje část západního pobřeží města Analya a je dlouhá 3,5 km. Pláž tvoří především jemný písek a kamínků tu najdete jen pomálu. Je vhodná jak pro páry, tak pro party kamarádů či jednotlivce. Kvůli svažitému terénu nedoporučujeme zdejší koupání rodinám s dětmi, pro ty jsou vhodnější pláže na východním pobřeží.  Pro náročnějšího turistu jsou tu k dispozici slunečníky i lehátka za poplatek a můžete si zde zajít na něco k snědku nebo se osvěžit letním drinkem. Nechybí tu ani toalety nebo sprchy.

Fanoušky vodních sportů a radovánek potěší pestrý výběr atrakcí a sportovních aktivit přímo na vodě. Milovníky přírody a památek nadchne okolí pláže, které svádí k výletům.

Výlety po okolí

 • Jeskyně Damlatas – krápníková jeskyně, která má blahodárné účinky na dýchací ústrojí
 • Červená věž – symbol města Analya, její horní část je postavena z červených cihel (bylo snazší do takové výšky dopravit cihly než balvany)
 •  Atatürkův dům – vilka z 19. století sloužící jako muzeum věnované Kemalu Atatürkovi (zakladateli Turecké republiky)
 • Středověké hostince – Středověký hostinec Sarapsa Caravanserai, Středověký hostinec Kargi
 • Pozůstatky antických měst – z doby Byzance a Říma
 • Pohoří Taurus – úrodná údolí a prameny řek, které v Analyi vtékají do moře

9. Fethiye

Letovisko Fethiye (čteno Fethyje) leží na jihozápadním pobřeží Turecka, kterému se říká taktéž Tyrkysové pobřeží. Okolí města, které je obklopeno zelenými kopci, nabízí výletní cíle za přírodou i památkami. Fethiye není západními turisty až tak navštěvované, místními je ale oblíbené, takže není nouze najít si zde ubytování podle svých představ. Pokud hledáte klid a chcete si odpočinout, Fethiye je ideální místo pro vaši dovolenou.

Jak se do Fethiye dostat?

Možností dopravy do Fethiye je několik. Nejbližší letiště je v Dalamanu, které je odsud vzdálené 40 km. Do Fethiye se dostanete během hodinky autobusem. Nebo lze letět do Antalye vzdálené 300 km a odsud pravidelným autobusem za 2,5 až 3 hodiny dorazíte na místo. Jedním z autobusových dopravců je Flixbus, takže nic nebrání tomu koupit si lístek předem.

Pláže, památky, zajímavosti

Fethiye je obklopena plážemi a plážičkami. Většina je oblázko-písčitá s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi.

 • Calis je pěkná několik kilometrů dlouhá pláž z části lemovaná pěší promenádou. Leží severně od centra Fethiye, kde se nachází největší část ubytovacích kapacit.
 • Na přilehlém výběžku západně od centra je několik krásných pláží i se zázemím – Kuleli, Boncuklu Koyu a další.

Město má dlouhou historii, ve Starověku bylo součástí římské i perské říše, z jejichž období pochází mnoho místních památek a ruin. 

 • Místní trh neboli bazar, který je funguje po staletí, kde kromě široké nabídky čerstvého ovoce, zeleniny, sýrů a dalších skvělých pochoutek vychutnáte skutečnou atmosféru Turecka.
 • Staré město, kde kromě krásných historických budov najdete tu spoustu restaurací, kaváren, obchody se suvenýry a rybí trh, kde si pochutnáte na čerstvých rybích pochoutkách.
 • Hrobky Amyntas vytesané do skal ve svazích nad městem z období 350 let před Kristem.
 • Muzeum, kde se dozvíte víc o historii regionu od doby bronzové až po starověké období Řecka a Říma.
 • Starověké sarkofágy poseté po celém městě z období před 1300 lety, některé z nich jsou bohatě dekorovány různými reliéfy.
 • Římský amfiteátr s výhledem na město a moře za ním.

Výlety po okolí

Chcete-li vyzkoušet i jiná místa ke koupání, okolí Fethiye nabízí několik možností, ze kterých budete nadšeni. Nedaleko se nachází i starověké ruiny a národní park, místa, které stojí za návštěvu.

 • Modrá laguna Ölüdeniz. Místo, jehož vody jsou skvělé pro plavání, šnorchlování nebo prostě jen válení se na písečné pláži. Leží ve vedlejší laguně, 10 km jižně od centra Fethiye. Pokud máte rádi adrenalin, zkuste tandemový seskok padákem, krásnější výhledy na okolí tu nenajdete.
 • Motýlí údolí a přilehlá pláž Kelebekler Vadisi, kde se budete cítit, jako na pláži někde v Karibiku. Jméno získala podle motýlů, jichž tu žije přes 100 druhů. Údolí se nachází jižně od Fethiye, přibližně 20 km z centra. Přímo u pláže je kemp s bungalovy a spoustou vegetace, ideální pro poklidné koupání daleko od ruchu města.
 • Tajemné ruiny městečka Kayaköy z dob starověkého Řecka ležící 8 km v kopcích jižně od Fethiye.
 • Národní park Saklikent Milli, kde se můžete projít krásným kaňonem s ledově studenou řekou, v letních pařácích je to velmi osvěžující. Ti odvážnější mohou zkusit raft nebo zipline. Po cestě do parku se stavte na antické zřícenině Tlos.
 • Další možností je výlet lodí po okolních ostrovech se spoustou příležitostí ke koupání a antických ruin.

10. Konakli

Konakli je jedním z klidnějších míst tureckého pobřeží Středozemního moře s hotelovým zázemím v těsné blízkosti moře, takže na pláž nebudete muset chodit daleko. Chcete-li si vychutnávat na dovolené klid, být nerušeni od ruchu města, pak je Konakli to pravé místo.

Jak se do Konakli dostat?

Z nejbližšího letiště v Antalyi je to přibližně 110 km, cesta autobusem trvá zhruba 70 minut.

Pláže, památky, zajímavosti

Konakli je známé pro svou krásnou udržovanou písečnou pláž dlouhou 10 km a to včetně zázemí se sprchami. Tady si každý najde své místečko ke slunění s dostatečným soukromím. 

Konakli je ideální, pokud chcete zkoušet vodní sporty. Vstup do moře je pozvolný, ke vstupu do vody můžete využít jedno z mnoha mol.

Hlavní atrakcí je místní trh neboli bazar, kde najdete od každého něco, jak je na těchto trzích zvykem. Čerstvé ovoce, zeleninu od místních farmářů, sladkosti, koření, ale i oblečení, koberce, keramiku a spoustu dalšího. V centru Konakli najdete také několik restaurací a kaváren.

Výlety po okolí

Co se týče památek, vynechat byste neměli věž v centru, z níž se pokocháte výhledy. Chcete-li objevovat další památky, užít si zábavu a noční život, bude potřeba se dopravit do Alanye, která je odsud 10 km. Blízko je i další známé letovisko Side.

Nejbližší zajímavá atrakce je Delfinárium Alanya, je blíž než kdybyste jeli přímo z Alanye. 

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně je rozmanitá a kromě masa v ní nesmí chybět zelenina. Začněme ale legendárním dürüm kebabem. Ten je v Turecku natolik vynikající, že rozdíl od toho našeho „českého“, poznáte hned na první dobrou. Maso mají Turci připravené tak výborně, že ani nebudete chtít dresing. V některých stáncích tedy dostanete „jen“ placku s masem, ale opravdu zjistíte, že víc není potřeba. Ke kebabu se ve většině případů prodává i jogurt, který jeho chuť krásně podtrhne a vaše chuťové pohárky se ocitnou v sedmém nebi.

Další pochutina ze světa hlavních jídel jsou manti, tj. turecké knedlíčky plněné masovou směsí. V překladu se opravdu setkáme s knedlíky, ale tento pokrm připomíná spíš ravioly. Ochutnat byste také měli mleté maso zabalené ve vinných listech, güvec, kőfte nebo adana kebab. 

Co se týče sladkých pokrmů, jeden dezert můžeme bez ostychu označit za tradiční turecký, a sice baklavu. Narazíte na ni takřka v každé výloze a restauraci. Je typická svojí oříškovou náplní, která je přítomna ve všech vrstvách, dále máslem, sladkým sirupem a především tenkým těstem filo. K baklavě si dejte neslazený turecký čaj nebo kávu a vyvážíte tak velmi sladkou chuť této pochoutky.

Další sladkou dobrotou je kalorické künefe, také plněné sladkým sirupem, posypané pistáciemi a tvořené z tenkých těstovin a neslaného sýru. Měkká cukrovinka lokum je dalším možný dezertem, kterým uspokojíte své chutě. Svojí konzistencí může připomínat želé. Ačkoli je tvořena škrobem a cukrem, je bohatá na přísady. Dochucuje se například mastichou, mátou, zázvorem, sekanými ořechy, skořicí nebo růžovou vodou a aby nebyl dezert málo sladký, je ještě obalený v moučkovém cukru nebo kokosu. Güllaç, to je pak typický dezert během Ramadánu – díky lehčím ingrediencím je totiž příjemnější na trávení a tělu se pak lépe přechází na běžnou stravu.

Na závěr bychom měli zmínit výborný turecký čaj s příjemně výraznou chutí a vůní. Podávaný je ve specifických skleničkách, které často mívají ozdobné úchyty s ornamenty. Úchyty vám kromě toho, že se nepopálíte, dodají ještě pocit honosnosti a nádech orientu. 

 

 

Aktuální opatření pro cestování do Turecka

V dnešní době už na covidové restrikce ve většině evropských zemí nenarazíte. Abyste však předešli případným nepříjemnostem, sledujte aktuální situaci na stránkách MZV

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.