10 nejkrásnějších řeckých ostrovů

5. 6. 2022 Gabča B.
Řecko

Chcete jezdit každý rok k moři do té samé země a opakovaně objevovat nové ostrovy, nová místa a zároveň si neustále užívat pohostinnost místních? Řecko je pro vás jasná volba! Navíc je levnější než většina jiných evropských destinací a to mu na atraktivitě rozhodně přidává. Preferujete procházky s batůžkem, památky, výhledy, projížďky autem, vodní sporty, posezení v tavernách nebo klasické válení u písčitého moře s drinkem v ruce? Každý si tu vybere to své. Nejlevnější letenky pořídíte z Vídně do Athén a můžete je koupit za pár stovek, pokud jste flexibilní, co se týče termínu.  Ubytování doporučujeme hledat na Booking.com nebo Hotels.com.  Pokud toho chcete prozkoumat co nejvíce, určitě si v Řecku půjčte auto nebo skútr. Auto si můžete rezervovat předem a máte jistotu, že nebudete muset spoléhat na místní mhd. 

Řecko má však více než 2000 ostrovů a nespočet turistických letovisek na pevnině, jak tedy vybrat to pravé místo pro dovolenou? 

Inspirujte se našimi tipy. 

AKTUÁLNÍ OPATŘENÍ PRO CESTOVÁNÍ DO ŘECKA

Řecko je letos jasná volba pro ty, kteří nechtějí vyplňovat PLF formulář nebo předkládat na letišti doklad o bezinfekčnosti. Do Řecka vám stačí palubní vstupenky a občanský průkaz či pas. Pro jistotu však sledujte, jak se situace vyvíjí a kontrolujte případné změny zde.

 

1. ZAKYNTHOS (ZANTE) - OSTROV ŽELVIČEK

Jónské ostrovy jsou rájem pro milovníky tyrkysového moře a bílých písčitých pláží. Nejoblíbenějším z nich je bezesporu ostrov Zakynthos. Příroda a členité pobřeží ostrova jsou opravdu fotogenické. Na rozdíl od ostatních řeckých ostrovů je zelenější a tím pádem je ideálním útočištěm pro milovníky přírody. Zakynthu se také říká ostrov želviček, protože v letních měsících můžete v jižní části ostrova spatřit vodní želvy Caretta-caretta.  Na tento pohádkový ostrov se vydala naše kolegyně Adéla, jejíž zážitky si můžete přečíst zde.

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA ZAKYNTHU 

Nejznámější je pláž Navagio neboli pláž ztroskotání, která je jako vystřižená z pohlednice. Bílé oblázky, které se rozprostírají mezi majestátními útesy, omývá tyrkysová voda. Na pláž se po souši nedostanete, proto sem zajíždí spousta turistických lodí. Natěšení turisté sem připlouvají za nezapomenutelným koupáním a fotkou, kterou se budou doma chlubit. Zajímavostí je, že se uprostřed pláže nachází vrak lodi, která údajně patřila pašerákům.  

Pokud preferujete soukromí, zajeďte se podívat do severní části ostrova a zavítejte na pláž Porto Vromi. Pláž je odlehlá a není tak jednoduché se na ní dostat, pokud se však na tento výlet vydáte, odměnou vám bude božský klid. 

Nejrušnější pláží je naopak pláž Kalamaki, která leží necelých 5 km od hlavního města ostrova Zakynthos. Povrch pláže tvoří jemný zlatý píšek a její výhodou je dobrá vybavenost. Nechybí zde lehátka, slunečníky, sprchy se sladkou vodou ani WC. Můžete si zde půjčit šlapadlo. Zajímavostí je, že na pláži hnízdí ohrožený druh želv Caretta Caretta, proto se zde dbá na čistotu a dodržování nočního klidu. 

Další spíše rušnější pláží je pláž Banana beach, která je též vybavená vším, co by náročnější turista mohl potřebovat. Nachází se na jihovýchodním výběžku ostrova. 

Místem, které zatím nebylo tolik zasaženo masovou turistikou je pláž Limni Keriou. Ani v hlavní turistické sezóně nebývá přeplněná a možná i díky tomu si zachovala svůj přírodní charakter. Fanoušky potápění potěší potápěčská základna, která se zde nachází. 

Mezi méně turistické se řadí i nádherná pláž Gerakas. Tato dlouhá písčitá pláž leží necelých 20 kilometrů od hlavního města ostrova a kvůli ohroženým mořským želvám zde platí určitá omezení. Stojí to však za to, protože právě na tuto pláž se vracejí želvy kvůli rozmnožování. Pokud budete mít štěstí, můžete být brzy po ránu svědky líhnutí malých želviček. 

Chystáte se na dovolenou s dětmi? Pak je pro vás ideální pláž Amboula. Najdete ji necelých 10 kilometrů od hlavního města. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do vody je pro vaše dítka bezpečná. Křišťálově čistá voda je třešničkou na dortu, díky které si tuto pláž zamiluje celá vaše rodina. 

Pokud prahnete po léčivé relaxační dovolené, navštivte oblázkovou pláž Xigia. Nachází se zde sirné prameny, které ucítíte už na metry daleko.  

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY ZAKYNTHU 

Určitě navštivte hlavní město ostrova Zakynthos, kterému se přezdívá Benátky jihu. Starodávnému přístavu dominují ruiny benátské pevnosti. Dokonalý pohled na celé město i zátoku se vám naskytne z vyhlídky Bochali. Nevynechejte ani malebná náměstíčka, k nejznámějším patří Náměstí svatého Marka a Solomonovo náměstí

Za nejkrásnějším západem slunce se zajeďte podívat na místní maják. Maják Keri se nachází 200 metrů nad mořem a je z něj nádherný výhled. 

Poblíž pláže Agios nikolaios se nachází takzvané Modré jeskyně. Jsou jedním ze symbolů ostrova. Kombinace slunečního světla a tyrkysové vody vytváří na stěnách a stropech jeskyní zajímavé obrazce. K největším jeskyním se dostanete na malé loďce, k některým z nich mají však přístup jen zkušení potápěči. 

2. LEFKADA

Dalším ostrovem proslulým tyrkysovým mořem a běloskvoucími plážemi je Lefkada.  U Čechů je díky úžasné přírodě čím dál tím oblíbenější. Ostrov nese název odvozen z řeckého slova lefkos neboli “bílý”. Bílou barvu mají totiž vápencové skály nacházející se v jihozápadní části Lefkady. Těm, kteří upřednostňují akčnější dovolenou, doporučujeme prozkoumat hornaté vnitrozemí.

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA LEFKADĚ 

Lefkáda je lemována nejkrásnějšími plážemi v celém Řecku, podle některých patří dokonce mezi nejlepší pláže světa. Tyrkysová voda a sytě zelená vegetace kontrastuje s bílým pískem či oblázky. Královnou mezi plážemi ostrova je pláž Porto Katsiki. Najdete ji asi 15 km od letoviska Vassiliki. Pláž se schovává pod bílými skalisky porostlými zelení a okouzlí každého, kdo na ni vkročí. 

Jen pár kilometrů od ní zkrášluje okolí další pláž s oslnivě bílým pískem. Egremmi Beach není o nic horší než její sousedka Porto Katsiki. I zde najdete průzračně modrou vodu, bílý písek a bílé skály porostlé vegetací.  

Pokud se ubytujete v letovisku Agios Nikitas, do svého itineráře zařaďte koupání na pláži Kathisma. Od centra města je vzdálená jen 3 a půl kilometru a pohodlně se sem dostanete i autem či na skútru. Vůz si můžete zarezervovat online za pár kliknutí. V cíli si můžete za poplatek půjčit slunečník a lehátko nebo si posedět v místní taverně.  

Z výše zmíněného letoviska se můžete pěšky nebo lodním taxíkem dopravit na úchvatnou Milos Beach. Pláž objímají zelené kopce a i zde je čistá modrá voda ke koupání. Jedinou nevýhodou je prudší vstup do moře. Menší plážičky nacházející se na jižním konci Milos Beach jsou nudistické. 

Kopce porostlé vegetací lemují i další pláž. Pefkoulia je z části oblázková a z části písečná. Dá se sem jednoduše dostat i autem. 

Šnorchlistům doporučujeme pláž Agiofili. Zdejší romantická atmosféra je ideální i pro páry. Na pláž se dostanete po schůdkách nebo lodním taxi. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY LEFKADY 

Největší ubytovací kapacity má letovisko Nidri. Postrádá sice kouzlo západních pláží, ale pokud si půjčíte auto, není toto letovisko špatným výchozím bodem. Pro typického turistu bude Nidri dostačující, pro cestovatele baťůžkáře doporučujeme zvolit jiné místo k ubytování. V Nidri nabízejí bohatou nabídku lodních výletů na okolní ostrůvky Meganissi, které se pyšní mořskou jeskyní Papanicos. Z lodě můžete při troše štěstí zahlédnout i delfíny, lachtany či mořské želvy. 

Na Lefkadě určitě stojí za zmínku i mys Dukato (jihozápadní špice ostrova). Na tomto místě údajně spáchala sebevraždu z nešťastné lásky slavná básnířka Sapfó. Údajně se vrhla dolů z bělostné skály kvůli pohlednému Faónovi.  

A teď trochu z jiného soudku. I na Lefkadě mají hory. Byl by hřích zde neprozkoumat i vnitrozemí, kde zažijete tu pravou řeckou atmosféru. Čas zde plyne daleko pomaleji a jediným vyrušením může být cinkání zvonků zbloudilých stád koz či babička na oslíkovi. Vyšlápněte si nejvyšší horu Stavrotu se dvěma vrcholy, přičemž už z nižšího vrcholu se vám naskytne impozantní výhled na jižní stranu ostrova. Ochutnejte atmosféru horských vesniček Eglouvi a Karya. Procházejte se kolem kamenných domů a starých kavárniček směrem ke kostelu Agios Spyridon s překrásnou starou zvonicí. 

3. KORFU

Další perlou v jónském moři je ostrov Korfu, též zvaný Kerkyra. Korfu má jedinečnou atmosféru. Severovýchod ostrova je divočejší. Má členité pobřeží, nejkrásnější oblázkové pláže na světě a je zelenější než ostatní řecké ostrovy. Určitě musíme zmínit malebnou zátoku Paleokastritsa nebo romantické letovisko Kassiopi s řadou pláží, na kterých najdete vytoužený klid. Samotný jih a sever ostrova je pokrytý pískovcem. 

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA KORFU 

Milovníci pláží si zde přijdou na své. Pokud chcete zvolit něco méně odlehlého, zkuste pláž Arillas. Dlouhá písečná pláž lemující malé městečko je klidná a zároveň vhodná i pro rodiny s dětmi. Najdete zde toalety, sprchy, restaurace i supermarket. Část pláže ohraničují jílové útesy, do kterých mořská voda vymlela jeskyně

Dlouhé dřevěné polorozpadlé molo trůní na nejmělčí pláži na ostrově. Pláž Kalamaki je tak mělká, že můžete být od břehu desítky metrů a stále budete mít vody po pás. Zdejší mělčina skýtá malé bazénky s horkou vodou a je vhodná pro rodiny s dětmi.  

Prozkoumejte třeba oblíbenou Porto Timoti Beach. Při návštěvě Korfu si vydejte pěšky z vesničky Agios Georgios na průzkum malého polostrůvku, kde si můžete pohovět na dvou plážích. Tyto pláže vznikly v nejužším místě polostrova. Jelikož je toto místo mezi návštěvníky oblíbené, doporučujeme vydat se na něj už dopoledne. Kolem oběda už se tento přírodní skvost začíná plnit turisty. Přibalte si s sebou i svačinku a něco k pití, pláž je přírodní a nic si zde nekoupíte. Nejsou tu ani toalety a sprchy. Místní přírodu tu však díky tomu nic nenarušuje.

Jednou z nejlepších je také pláž Agios Georgios. Zátoka ve tvaru podkovy a barevná okolní krajina dávají tomuto místu exotický nádech. Moře je zde klidné a písek jemný. Tuto pláž doporučujeme rodinám s dětmi. 

I zamilované páry zde najdou romantická zákoutí. Typickým příkladem je takzvaný Kanál lásky neboli Canal D 'Amour. Pověst praví, že páry, které si zde společně zaplavou, se brzy vezmou a zůstanou spolu až do smrti. 

Křišťálově čisté moře omývá nekonečnou plochu zlatého písku střídajícího se s oblázky na pláži Agios Gordios. Pláž je dokonale vybavená pro gurmány i milovníky vodních sportů. Po levé straně se tyčí vysoké útesy se skalním městem Tholeto. 

Součástí jednoho z oblíbených letovisek je i dlouhá, dobře vybavená pláž Sidari. Občas se tu zvedne vítr, čehož využívají milovníci vodních sportů. 

Krásné pláže zdobí i zátoku Paleokastritsa

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY KORFU 

Spoustu turistických cílů najdete hned v hlavním městě Kerkyra. Kromě mezinárodního letiště se zde nachází historické centrum, které patří na seznam Světového dědictví UNESCO.  

Památky najdete i v Paleokastritse. Můžete obdivovat místní klášter nebo si prohlédnout podmořský život a navštívit malé akvárium.  

Pokud milujete historii, tak určitě navštivte ruiny tří byzantských hradů. Hrady Kassiopi, Angelokastro a Gardiki měly místní obyvatele chránit před piráty. 

4. RHODOS - OSTROV SLUNCE

Rhodos je čtvrtým největším ostrovem v Řecku a zároveň největším ostrovem souostroví Dodekanésy. Najdete tu přenádherné pláže (písčité, skalnato-písčité), olivové háje i historická města jako např. Lindos nebo Rhodos. V sezóně tu je opravdu horko, takže pokud si chcete vyšlápnout nějaký ten kopec a kochat se výhledy, navštivte Rhodos raději na podzim.  

Náš tip: Ubytujte se na východní straně ostrova nebo přímo v hlavním městě Rhodos. Západní strana je návětrná a moře je tu divoké.

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE RHODU 

Městské plně vybavené písčité pláže najdete hned v hlavním městě Rhodos. Pokud preferujete malebnější zákoutí doporučujeme však koupání u krásného městečka Lindos. Nachází se zde hned několik pláží s lehátky a slunečníky. Na jedné z nich je dokonce supermarket, kde si můžete koupit jídlo i pití daleko a zanést si ho na lehátko. Je to skvělý způsob, jak ušetřit. Zajímavým místem je i Prassonissi. Nachází se zde pláž, kterou omývá z jedné strany Středozemní a z druhé Egejské moře. Dost tu fouká, proto je místo oblíbené u kitesurfařů.  

Pokud si půjčíte auto, doporučujeme zajet na rozlehlou pláž Tsambika. Leží na úpatí hory a vstup do vody je pozvolný. V sezóně zde najdete různé vodní atrakce a dokonce zábavní park pro děti ležící přímo na vodě. 

Rajská hudba pro ty, kteří mají rádi nedotčenou přírodu, bude pláž Anthony Quinn. Jedná se o malou písčitou pláž a zdejší průzračná voda vybízí ke šnorchlování

Jednou z nejživějších pláží ostrova je dlouhá písečná pláž Faliraki, která leží v oblíbeném letovisku. Je vhodná pro rodiny s dětmi i fandy do vodních sportů. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY RHODU 

Lákají vás procházky úzkými starobylými uličkami? Historické centrum hlavního města Rhodos si získá vaše srdce.  Nachází se zde spousta antických staveb, ale také staveb z dob rytířů svatého Jana. Dodnes je staré město Rhodos chráněno dvojitými masivními hradbami. 

Dechberoucí ačkoli úplně odlišná architektura vás čeká v městečku Lindos na východním břehu ostrova. Úpatí svahu je obsypané bílými domečky, které vypadají, jako by je někdo vyrobil z cukru. Úzké křivolaké uličky poskytují návštěvníkům vytoužený stín v letním horku. Auto úzkými uličkami neprojede, proto zaparkujte na neplaceném parkovišti nad městem. Na strmém útesu nad městečkem se tyčí pozůstatky starověké akropole, odkud je krásný výhled na moře i město.  

Pokud si chcete odpočinout od sluníčka a zažít něco neskutečného, poctěte svou návštěvou Údolí motýlů. Při procházce zalesněnou krajinou spatříte miliony třepotajících se motýlích křidélek. Černo-oranžoví motýli druhu callimorpha quadripunctaria většinou odpočívají na stromech ve velkých skupinách nebo poletují kolem vás. 

5.) KARPATHOS

Hned vedle ostrova Rhodos leží Karpathos. Narozdíl od Rhodu je divoký a nespoutaný, protože není tak dotčen turismem a zachovává si svého ducha. Toto místo je ideální pro cestovatele baťůžkáře, kteří nechtějí trávit dovolenou na jednom místě a mají neustálou potřebu něco objevovat. Řecká architektura se tu snoubí s přírodními scenériemi, a proto si odsud odvezete nezapomenutelné zážitky. 

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE KARPATHU 

Téměř všechny pláže na ostrově jsou písčité nebo písčito-oblázkové. Často jim sousedí romantické útesy, proto má zdejší koupání svou jedinečnou atmosféru. Jsou tu i pláže, které se od sebe navzájem dost liší. Hledáte na Karpathu místa, kde méně fouká a voda je klidná? Zkuste východní pobřeží. Titulem jedné z nejkrásnějších pláží ostrova se pyšní Achata. Tato pláž z drobných kamínků leží ve stejnojmenné zátoce, kterou z obou stran objímají mohutné skalní stěny. Nejznámější pláží je pak určitě 250 m dlouhá Apella, která leží v krásném údolí a je z ní pěkný výhled na všechny strany. V sezóně je však dost přelidněná. Zavítejte také na pláž Dimitria ležící pod skalním hřebenem.

Dalším skvostem je jednoznačně zátoka Amoopi, která se může chlubit hned 4 rozdílnými plážemi, z nichž nejmalebnější je plážička s bílým útesem na severu zátoky. Pokud vyhledáváte méně rušná místa, doporučujeme zkusit pláž Christou Pigadi. Další zajímavou pláží je Agios Theodoros. V okolí silně fouká, ale samotná pláž je chráněna před větrem a koupání je zde krásné. Zážitek z opalování umocní žluté pískovcové útesy za vámi. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY KARPATHU 

Kromě nedotčené přírody tu najdete i krásná města a památky. Hlavní město Pigádia je zároveň nejstarším přístavem. Najdete tu zbytky křesťanské baziliky Agia Fotini, archeologické muzeum, antickou akropoli a hrobky v Poseidonově jeskyni

Navštivte i vnitrozemí ostrova a vychutnejte si krásu horských vesniček. Nejznámější je vesnice Olympos. Na tomto místě vládnou ženy, které řídí chod vesnice. Muži se zatím věnují hudebním radovánkám. Najdete tu obchůdky se suvenýry a útulnou restauraci ve mlýně.  

Další krásnou vesničkou v horách je Menetes, odkud se vám naskytne dechberoucí výhled na zátoku s hlavním městem. V horách jsou roztroušeny typické řecké bílé domečky a dva kostely. 

6.) KOS

Kos je ostrov, kde v dobách antického Řecka žil a bádal filosof Hippokrates. Není divu, že zde kromě krásných pláží najdeme i několik archeologických nalezišť. Kos patří do souostroví Dodekanésy ležícího v Egejském moři kousek od Turecka.  Při návštěvě Kosu pocítíte typické Řecko a věřte, že si místní turistů obzvláště považují. 

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE KOSU 

Na Kosu jsou téměř všechny pláže oceněny Modrou vlajkou za kvalitu vody, čistotu a vybavení. Pokud bažíte po jedinečném zážitku, navštivte černou oblázkovou pláž Empros Therma. Ze skalní stěny tu vyvěrá pramen horké vody do ohrazeného bazénku v moři. V bazénku se voda mísí a koupel v něm má relaxační účinky.  

Bílý písek a smaragdovou vodu najdete na pláži Mastichari, která je vhodná pro rodiny s dětmi a nadšence do vodních sportů. Na Paradise Beach v zálivu Kefalos uvidíte ve vodě malé bublinky, které na některých místech stoupají ze sopečného podnoží. Pláži se proto přezdívá Bubble beach. Hledáte azurově modrou vodu, oblázkovou pláž a svěží okolní krajinu? Pak je pro vás pláž Lambi to pravé. Pláž Psalidi tvoří také oblázky a její jižní část je vyhrazena nudistům. Za zmínku stojí také Marmari. Tento kousek písečného ráje láká milovníky lenošení i surfaře. Nachází se zde surfařská škola. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY KOSU

  Na Kosu narazíte na spoustu památek. Kořeny hlavního města sahají až do 4. století před naším letopočtem. Místnímu přístavu dominuje Hrad rytířů Řádu sv. Jana z doby antické. Před pevností vás oslní mohutný Hippokratův platan, který má obvod 12 metrů. Podle legendy ji zasadil sám Hippokrates a později u něj učil své žáky.

7. KRÉTA

Nejjižnějším a zároveň největším ostrovem Řecka je Kréta. Dá se tu koupat ještě koncem října, kdy jsou i ceny příznivější. Ostrov je opravdu veliký a během týdne ho nestihnete celý prozkoumat. Hodně cestovatelů se na Krétu vrací, protože má stále co nabídnout. Užijete si tu jedny z nejkrásnějších pláží světa (Balos, Elafonisi).

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE KRÉTY 

Severní pobřeží je pro dovolenou jako dělané. Vstup do moře je pozvolný, teplejší voda, písčité pláže. Oproti tomu jižní pobřeží je divočejší. Vstup do vody je strmý, ale dají se tu najít romantické, klidnější pláže. 

Na jihozápadě ostrova leží pláž jako vystřižená z Karibiku. Elafonisi se může pyšnit mořem, které hraje všemi odstíny moře a růžovobílým pískem. Příjemnou atmosféru vytváří cedrový háj, který se táhne skoro až k prvním vlnám přílivu. Další kousek exotiky se nachází na neobydleném ostrůvku cca 15 km od letoviska Lerapetra. Ostrov Chrissi je součástí přírodní rezervace, nenajdete tam žádné domy či silnice. Příroda je tam o to krásnější. 

Amoudara je jedna z nejdelších písčitých pláží a leží co by kamenem dohodil od hlavního města Hérakleionu. Oblázková pláž Plaka je oblíbeným místem pro šnorchlisty a rybáře. Několik krásných pláží najdete v zálivu Maia v okolí letoviska Sissi. Na severovýchodě Kréty můžete navštívit největší palmový háj přímo na písčité pláži Vaia. Královnou mezi plážemi je Balos. Je tvořena písečnou dunou, která spojuje poloostrov Gramvousa se skalnatým ostrůvkem Tigani. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY KRÉTY 

Jednou z nejvýznamějších památek v celém Řecku je palác Knossos na Krétě. Ruiny tehdejšího hlavního správního centra mínojské civilizace se rozprostírají kousek od hlavního města Heraklion. Když už o něm mluvíme, v Heraklionu se nachází Benátská pevnost Koules, archeologické muzeum, katedrála Agios Minas a mezinárodní letiště. 

Prozkoumejte i malý ostrůvek Spinalonga, kde můžete vidět pozůstatky benátské pevnosti. Po 70 letech obléhání byla tato pevnost obsazena Turky a po jejich odchodu bylo na ostrůvku zřízeno leprosárium. To bylo zrušeno až v roce 1954. 

8. SANTORINI - OSTROV THÉRA

Když se řekne Řecko, vybavíte si modrobílé domečky a kostelíky s kupolovitou střechou? Tak přesně takto vypadá celé souostroví Santorini. Nejoblíbenější je ostrov Théra. Malebné bílé uličky s modrými prvky vás ihned uvedou do romantického módu. Théra je ideálním ostrovem pro páry, západ slunce je tu fenomenální. Ceny jsou na tomto vulkanickém ostrově vyšší, ale i přesto se vyplatí ho aspoň na pár dní navštívit. 

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE SANTORINI 

Pláže na Santorini jsou jiné než ve zbytku Řecka. Místo pláží se zlatým pískem se tu rozprostírají pláže v odstínech červené nebo dokonce černé barvy. Čisté moře a jemný, černý písek najdete na pláži Monolithos, která je vhodná nejen pro rodiny s dětmi. Nesmíme opomenout ani pláž Perissa s hrubším černým pískem s oblázky, ze které je impozantní výhled na horu Mesa Vouno. Spíše pro větší děti je vhodná pláž Kamari se sopečným černým pískem s oblázky. Vyhlášenou párty pláží je Perivolos a milovníky vodních sportů nadchne pláž Agios Georgios

 • OKÉNKO ŘECKÉ MYTOLOGIE 

Podle řecké mytologie vznikl ostrov z hroudy země. Tu hodil do moře Eufémus, syn Poseidóna (boha moří). Ve snu ho k tomu navedla krásná nymfa. Po narození jeho syna Therase se ostrovu začalo říkat Théra. 

 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY SANTORINI 

Santorini je ostrov plný kostelů, kapliček a klášterů v tradiční kykládské modrobílé barevné kombinaci. Zvláštností je, že domy jsou zde postavené často z místního kamene, z vulkanických skal. Oblíbenými letovisky jsou Oia, Fira, Firostefani či Imerovigli. Nejznámější fotografie ze Santorini pocházejí většinou z městečka Oia. Zde bývají ty nejkrásnější západy slunce na světě. Vyzkoušejte také plavbu zatopenou kalderou nebo pěší výlet na horu Mesa Vouno

9. PAROS

Paros je třetí největší ostrov Kykladského souostroví. Leží jen 6 km od sousedního ostrova Naxos a dostanete se sem trajektem přímo z Athén z přístavu Pireus nebo z ostrova Naxos. Ostrov je oblíbený krásnými písečnými plážemi, křišťálově čistou mořskou vodou a typickou kykladskou architekturou. Z pláže se můžete jít projít romantickými křivolakými uličkami a nasát místní atmosféru. Pokud milujete modrobílou kykladskou architekturu, určitě sem vyrazte. Ostrov je podstatně levnější než Santorini. Já sama jsem Paros prozkoumala v rámci cestování po Kykládách, moje dobrodružství sdílela má kamarádka a kolegyně zde.

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE PARU

Nejkrásnější pláž ostrova Paros je kousek od letoviska Naousa. Colymbithres je písečná pláž posetá obřími balvany. Můžete si rezervovat lehátko a slunečník nebo si najít stinný koutek mezi balvany. Voda je zde průzračná a vstup do vody celkem pozvolný. Dá se sem dostat autobusem nebo lodním taxi z Naousy. 

Oblíbené jsou také Punda beach nebo Golden beach. Tyto pláže se zlatavým pískem jsou skvěle vybavené a můžete si zde zapůjčit lehátko nebo slunečník. Titulem nejdelší pláže ostrova se pyšní Tsirdakia. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY PARU

Bývalé rybářské městečko Naousa je kouzelné, avšak turisty se to tu jen hemží. Naproti tomu hlavní město Parikia je autentičtější. V malebných uličkách bydlí místní, naproti tomu většina domků v Naouse slouží jako ubytování pro turisty. V Parikii narazíte na krásnou katedrálu Panagia Ekatontapyliani , která byla postavena v 5.-7. století. V Naouse se můžete toulat bílými uličkami jako z cukru a obdivovat úžasný bělostný přístav.

10. CHIOS

Pro větší dobrodruhy, kteří hledají turisty doposud neprobádaná místa, tu máme skvělý tip. Ostrov Chios se nachází kousek od tureckého pobřeží. Davy turistů tu nepotkáte a s tím souvisí i zdejší nižší ceny. Nejvíce se Chios proslavil svými mastichovými stromy. Tato pryskyřice se získává z keře šeříku lentišku výhradně z ostrova Chios a používá se nejen pro léčebné účely. 

 • NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA CHIU

Černá pláž Emporios Mavros Gialos je známá pro svou neobvyklou barvu oblázků. Láká nejen milovníky plážového lenošení, ale také milovníky potápění. Jen 7 km od letoviska Chios leží oblíbená pláž Karfas. Tato pláž s bílým pískem je ideální pro relaxaci. Další oblíbenou pláží je Agia Fotini. Podle pověsti zde místní našli ikonu svaté Fotini, která vyzařovala božské světlo. 

Jednou z rušnějších pláží na Chiu je Komi. Oblíbená je díky svému jemnému písku a tyrkysovému moři, které je v sezóně celkem teplé. 

Mezi dvěma slavnými plážemi Managros a Limnia se nachází krásná pláž Magemena. Tato oblázkovopísčitá pláž je známá krásnou okolní přírodou a je perfektní pro rodinnou dovolenou. 

Na severozápadním břehu v uzavřené zátoce je schovaná další perla mezi plážemi. Lefkathia je ze všech pláží na severozápadě nejznámější . 

Úžasně modrá voda a dobrý přístup na pláž. Glaroi prostě musíte navštívit. Okolní skály jsou útočištěm pro racky, podle kterých se pláž jmenuje. 

 • DALŠÍ ATRAKTIVITY NA CHIU

Chios je perfektní pro pěší túry. Určitě prozkoumejte hlavní město Chios, které je někdy nazýváno Chora. Je malé až střední velikosti a podle legendy je i rodištěm dvou známých osobností. Prý se tu narodil nejen slavný básník Homér, ale také objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus. 

Navštívit můžete také proslulé mastixové vesnice. Vesničky vznikly ve středověku pro obyvatele, kteří produkovali mastichu a potřebovali úkryt před pirátskými nájezdy. 

Ve všech vesničkách měly všechny krajní domy okna a dveře vedoucí pouze dovnitř. Sloužily proto jako hradby. V každém rohu byla jedna pozorovací věž a do vesnice vedly pouze dvě brány. Jednou z nejkrásnějších vesniček je Pyrgi. Ta je unikátní svou architekturou, která není typicky řecká. Na fasádách domů zde spatříte černobílé sgrafity.  

ŘECKÁ KUCHYNĚ

Řecké jídlo je velmi pestré a chutné. Každý z nás určitě zná gyros (tenké plátky masa se většinou dávají do pita chlebu spolu se zeleninou) nebo tzatziki (strouhaná okurka, bylinky a česnek v jogurtu). Typickým řeckým jídlem je třeba i musaka, ta je tvořena z vrstev mletého masa s lilkem, rajčaty, česnekem a bešamelovou omáčkou. Někdy se do ní dávají i plátky brambor. Milovníci masa by měli ochutnat i souvlaki. Toto rožněné či grilované maso na špízu je oblíbenou řeckou pochoutkou. Dalšími místními specialitami jsou gemistes (zapečné papriky či rajčata plněné rýží a mletým masem), keftedes (kuličky z mletého hovězího masa), barbuna (ryby na roštu), gopes (malinké smažené rybky) či dolmades (rýže a maso zapečené ve vinném listu s omáčkou a citronem). Ochutnat musíte i řecký salát s ovčím sýrem.

Chcete si v Řecku osladit život? Vyzkoušejte tradiční dezerty, na které mělo vliv i blízké Turecko. Baklava je sladkost z listového těsta s oříšky a medem. Chalva je moučník ze sezamové pasty, mouky, medu, oříšků a oleje.

Mezi oblíbené nápoje patří anýzový aperitiv zvaný "ouzo". Míchá se s vodou a je velmi oblíbený. Známá je i Metaxa, kterou jistě dobře znáte. Řekové milují i víno. Tradičním řeckým vínem je retzina. Jedná se bílé víno s přídavkem pryskyřice.  A co takhle pivo? Vyzkoušejte třeba Mythos nebo Amstel.

Milovníci kávy si pochutnají na klasickém "turkovi", který se většinou podává se sklenicí vody.

UBYTOVÁNÍ V ŘECKU

Máte dvě možnosti, jak cestovat do Řecka. Buď si vyberete zájezd, abyste se o nic nemuseli starat, nebo vyrazíte do této krásné země na vlastní pěst.

Bohatý výběr zájezdů nalezte například na stránkách cestovní agentury TravelPortal. Stačí si vybrat!

Pokud chcete mít na dovolené větší volnost a sháníte si ubytování sami, tak nejlepším řešením je hledat na stránkách Booking.com nebo Hotels.com. Chcete ubytování s bazénem, rodinné hotely, hotely u pláže, apartmány, penziony, ubytování pro singles či se psem? Vše si můžete na těchto stránkách jednoduše vyfiltrovat.

LETENKY

Do Řecka můžete letět přímo z Prahy, tyto lety jsou však dražší. Oblíbenou možností je koupě letenek z Vídně (z Prahy můžete jet Flixbusem nebo autem) či ostatních sousedních zemí do Athén. Tato možnost je výrazně levnější. Z Athén pak můžete pokračovat vnitrostátním letem nebo plout trajektem na jeden z mnoha ostrovů. Využijte třeba nabídky nízkonákladové letecké společnosti Eurowings, švýcarské aerolinky Swiss, polské aerolinky LOT, TAP Portugal, Qatar Airways či Lufthansa

 • JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ V ATHÉNÁCH DO PŘÍSTAVU PIREUS?

Zvolili jste možnost koupit levnější letenky z Vídně do Athén? Na vámi vybraný řecký ostrov můžete pak plout z přístavu Pireus nebo Rafina. Do přístavu Pireus jezdí pravidelná autobusová linka X95 a cesta trvá 90 minut. Lístky na autobus stojí 10 EUR pro jednoho či 18 EUR pro dvě osoby. Jízdenky koupíte v kiosku před příletovou halou, kousek od autobusové zastávky (mezi EXITY 4 a 5).

 • JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ V ATHÉNÁCH DO PŘÍSTAVU RAFINA?

Na ostrovy Mykonos, Andros či Tinos se dostanete z přístavu ležícího asi 17 km od letiště. Z letiště jezdí každou hodinu až hodinu a půl autobus společnosti KTEL Attika. Autobus staví i v městečku Artemida a jezdí během celého dne od 5:00 do 21:00 ze zastávky před hotelem Sofitel. Cesta trvá cca 35 minut.

Gabriela B.

Autor Gabriela B.

Jsem cestovatelka tělem i duší. Když zrovna nezkoumám odlehlé končiny, tak hledám akční letenky a plánuji, kam se vydám příště. Už mám něco málo nacestováno a mojí největší srdcovkou je milované Řecko. Ráda se s vámi podělím o cestovatelské tipy a triky, které by se vám na dovolené mohly hodit. καλό ταξίδι