10 nejlepších rakouských jezer ke koupání

13. 6. 2022 (aktualizace 14. 5. 2024) Lenka
10 nejlepších rakouských jezer ke koupání

Dovolená se v létě neobejde bez koupání. Jestli jste ten typ, co chce od každého trochu – tedy krásnou přírodu, hory s množstvím tras pro ty, co chodí rádi pěšky nebo jezdí na kole, a zároveň se chcete koupat v průzračně čisté vodě, pak je pro vás Rakousko zemí zaslíbenou. Pro některé bude výhodou i další fakt – není to daleko. Rakousko není totiž jen o lyžování v alpských střediscích, má toho hodně co nabídnout i pro ty, kteří by rádi zažili skvělou letní dovolenou. 

Na začátek se hodí říct, že v Rakousku je několik stovek jezer a míst, kde se můžete koupat. Vybrali jsme ty, které jsou z nich podle nás nejzajímavější. To své nej si tady vybere každý.

Už 11 let vám plníme peněženky

 

Solná komora. Nádherná příroda blízko u hranic

Salzkammergut neboli Solná komora patří k nejnavštěvovanějším oblastem v Rakousku. Právem. Alpské vrcholky protkané stezkami pro pěší i cyklisty všech náročností se tu mísí s krajinou křišťálových jezer a úchvatnými městečky. A další velké plus – vše leží kousek za hranicemi. 

Traunsee

Rakouská jezera. Solná komora. Traunsee.

Kdo není na dlouhé cesty, ten by jistě neměl přehlídnout Traunsee. K Česku je tohle jezero totiž nejblíže, od hranic je vzdálené jen 130 kilometrů. Je považováno za jedno z nejmalebnějších v Solné komoře, a to díky přilehlému skalnatému kopci Traunstein. Voda v jezeře dosahuje svěžích 20 stupňů a je ideální pro provozování vodních sportů. Pokud jim neholdujete, můžete se aspoň svézt na historickém parníku z dob císaře pána.

Vstupním městem k jezeru je Gmunden, jehož dominantou je zámek Ort, který nejde přehlédnout. Je totiž přímo na jezeře a vytváří tak malebnou kulisu. Dostanete se k němu pouze přes dřevěný most a užijete si z něj panoramatický výhled na hory.

ubytování v solné komoře

Za návštěvu stojí i stezka korunami stromů na hoře Grünberg. Můžete k ní vyrazit pěšky nebo lanovkou, a kdo si chce máknout, může kopec zdolat na kole. 

Sportovně založení si v okolí jezera najdou řadu turistických tras. Na jedné z nich, pod vrcholem kopce Gasselkogel, je i nádherná krápníková jeskyně, dostanete se k ní po turistické trase č. 430 z městečka Ebensee. 

Rakouská jezera. Solná komora. Traunsee.

Tip: Pokud trávíte dovolenou u jezera se psem, je dobré se ujistit, zda mají psi na uvedeném místě povoleno koupání. Oželet budete muset veřejná koupaliště neboli Strandbad, jinde kolem jezera ale takové omezení mít nebudete, a narazíte dokonce i na psí pláže.

Mondsee

Rakouská jezera. Solná komora. Mondsee.

Z jezera ve tvaru půlměsíce budou nadšeni ti, kteří vyhledávají koupání v teplejší vodě. V Mondsee vystoupá teplota vody během léta až na 27 stupňů. I tady můžete provozovat celou škálu vodních sportů a nechybí nabídka výletů na lodi. Kolem jezera je několik veřejných pláží, které jsou ke koupání ideální.

Chtěli byste si dopřát víc zábavy? Pak se zastavte v městečku Mondsee, kde je zrekonstruovaný zábavní park Alpenseebad Mondsee s vodními atrakcemi přímo na jezeře. O zábavu se postarají tobogány, skluzavky, vybudovaná mola, písečné pláže a spousta dalších atrakcí.

Sportovně založení neudělají chybu, když si na dovolenou vezmou inline brusle. Zajezdit si můžete na stezce pro bruslaře v St. Lorenz. Dráha je dlouhá 10 kilometrů a trasa je opravdu příjemná. Vede kolem farem a po cestě budete mít možnost osvěžit znavené tělo v restauraci.

Rakouská jezera. Solná komora. Mondsee.

Tip: Mezi jednotlivými lokalitami nemusíte přejíždět autem, všude se dopravíte vlakem nebo autobusem. Při ubytování na 3 a více nocí dostanete zdarma slevovou kartu Salzkammergut Card, díky níž budete mít slevy na vstupném na většině atrakcí v oblasti Solné komory.

Wolfgangsee

Rakouská jezera. Solná komora. Wolfgangsee.

Wolfgangsee je jednoznačně nejpopulárnější jezero Solné komory, a to nejspíš proto, že se považuje za nejhezčí. Je ideálním místem k dovolené pro celou rodinu. Výletů v okolí jezera můžete podnikat celou řadu: Zkuste projížďku lodí nebo rovnou parníkem z dob Rakousko-Uherska, zdolejte některý z okolních vrcholů nebo se projděte po některé z množství stezek. Cyklisté navíc využijí obrovské množství tras různých obtížností. Lákavá je i projížďka zubačkou z městečka Sankt Wolfgang na osamoceně stojící skalnatý vrchol Schafberg s velkolepým výhledem.

Zdatnější turisté se můžou po dobře značených turistických stezkách vydat na výšlap do okolních kopců. Odměnou za námahu jim budou nádherné výhledy a procházka krásnou přírodou.

Rakouská jezera. Solná komora. Wolfgangsee.

Tip: Rodiče s dětmi možná zaujme zábavní park u městečka Abersee s atrakcemi všeho druhu – trampolíny, houpačky, vodní hřiště, obří skluzavky a spoustu dalšího. Kousek vedle je navíc dětská zoo, kde si děti pohladí a nakrmí místní zvířata jako třeba králíky, kozy, ovce, prasátka, lamy, koně. Naláká vás možná i letní sáňkařská dráha ve Stroblu.

Grundlsee

Rakouská jezera. Grundlsee.

Hledáte-li k odpočinku spíše menší jezero, zajeďte si ke Grundlsee. Proč? Jeho 14 kilometrů dlouhá volně přístupná pláž vás nadchne a nádherná scenérie okouzlí – dívat se budete na majestátní štíty Totes Gebirge (Mrtvých hor). Voda v jezeře bude mít na vrcholu léta krásných 25 stupňů, perfektní na sověžující koupačky. Vyhledáváte-li naturistickou dovolenou, tady je to správné místo. Podívejte se po některém z místních letovisek – pláže mají vybudované zázemí a co víc, pejsci tu mají přístup do vody bez omezení.

Stezky pro pěší jsou všude kolem, stačí si vybrat mezi lehčími nebo těžšími trasami.

Rakouská jezera. Grundlsee.

Tip: Zajeďte si na výlet k nedalekému Halštatskému jezeru a vydejte se na prohlídku městečka Hallstatt, které je na seznamu UNESCO. Tady také poznáte, proč se oblast jmenuje Solná komora. Sůl se zde těží pořád a do nejstaršího solného dolu na světě se můžete vydat na prohlídku právě zde.

Zeller See

Rakouská jezera. Zeller See. Kaprun.

Oblast Vysokých Taur je díky rozsáhlé síti sjezdovek a nedalekému oblíbenému středisku v Kaprunu navštěvovaná hlavně v zimě. I letní dovolená u jezera Zeller See ležícího jižně od Salzburgu má ale svůj půvab. Přitahuje hlavně nadšence do vodních sportů, ostatní si ale u Zeller See dovolenou užijí také naplno. 

Přírodní upravené pláže najdete v oblastech Zell am See, Schüttdorf nebo Thumersbach. Všechny mají příjemné prostředí se spoustou dětských hřišť a zázemím. Chcete-li dětem nebo i sobě dopřát víc zábavy, v bezprostřední blízkosti jezera je aquapark. 

Až vás koupání a pozorování okolního šumu omrzí, vydejte se na průzkum rozsáhlé sítě turistických tras a naučných stezek. Cestu na nejeden vrchol vám usnadní lanovka. 

Zajeďte se podívat i k nedaleké kaprunské přehradě a zažijete skutečně velkolepý zážitek. Zblízka se tak pokocháte pohledem na kaprunský ledovec Kitzsteinhorn a můžete zažít osvěžující letní koulovačku. Kaprun má i další lákadlo, a to zejména pro milovníky adrenalinu a dvou kol. Na horském kole si tady vychutnáte jízdu po singletrailech a i s koly vás na kopec pohodlně vyveze lanovka.

Rakouská jezera. Zeller See. Kaprun.

Tip: Udělejte si výlet k nejvyšším vodopádům v Evropě. Krimmelské vodopády nejsou od Zeller See daleko a jejich návštěva stojí za to.

Tyrolsko. Hory jako velkolepá kulisa

O Tyrolsku můžeme říct, že je srdcem Alp. Pro aktivní dovolenou je to ideální cíl. Našli byste tu víc než 500 třítisícových vrcholů, impozantní ledovce, horské štíty, malebná údolí, ale i místa ke koupání. Kromě přírodních jezer je možnost ke smočení i ve většině umělých nádrží na výrobu sněhu.

Achensee

Rakouská jezera. Tyrolsko. Achensee.

Toto průzračné jezero nedaleko Innsbrucku vás nadchne. Výhledy na okolní až 2 500 metrů vysoké hory jsou naprosto dechberoucí. Jezero je ideální jak pro aktivní dovolenou, tak pro lenošení či rodinnou dovolenou. 

Kolem jezera je řada pláží, nejvíce se jich však nachází ve městech Achenkirch, Pertisau a Maurach. Pláže jsou udržované a především jižní strana jezera je oblíbená hlavně rodinami s dětmi – je zde totiž příjemná písčitá pláž s pozvolným sestupem do vody. Na to, že je Achensee relativně vysoko v horách, teplota vody v létě dosahuje až 22 stupňů. Dovolenou si můžete zpestřit půjčením člunu a prozkoumat jezero po vlastní ose. Na jezeře taktéž pravidelně pendlují lodě, což se může hodit při prozkoumávání okolí.

Na své si přijdou vyznavači pohodové i náročné turistiky. Vyšlápněte si dvoutisícový vrchol z Maurachu nebo se na něj nechte vyvézt lanovkou. Odměnou vám bude výhled na štíty hor a Zillertalské Alpy.

Po náročném dni zavítejte do moderního bazénového a wellness centra Atoll Achensee s panoramatickými lázněmi, bazénem a saunovým světem.

Při prozkoumávání okolí určitě nevynechejte výlet do soutěsky Wolfsklamm, kde se po mostech, lávkách, podél skal a vodopádů v horkých letních dnech příjemně zchladíte.

Rakouská jezera. Tyrolsko. Achensee.

Tip: V ubytování si řekněte o Achensee Card, díky níž je veřejná doprava v celé oblasti zdarma, a navíc získáte výhodné vstupné na další atrakce.

Z Vídně, co by kamenem dohodil

Blízko hranic s Českem leží další rakouské jezero, které přistálo v našem výběru. Z Brna jste tu za 1,5 hodiny a ještě zamáváte našim slovenským sousedům – kratší cesta vede přes Bratislavu. 

Neusiedler See

Rakouská jezera. Neziderské jezero. Neusiedlersee.

Jižně od Vídně leží Neusiedler See neboli Neziderské jezero, které, i když částečně zasahuje i do Maďarska, je pořád největší v Rakousku. Se svou jedinečnou faunou a flórou je jezero zapsáno v seznamu UNESCO. Hloubka zde nepřekračuje 2 metry, takže se nemusíte bát utonutí v hlubinách. A ačkoli je největším jezerem, velkou část plochy zakrývá rákosí. Nic z toho nebrání využívat místo k relaxaci a koupání. Voda je zde v létě příjemně teplá, což vynahradí fakt, že tady často fouká – ani to ale není v parném létě na škodu.

Díky mírnému větru je Neusiedler See ideální pro milovníky kajtování, windsurfingu a dalších vodních sportů. Příjemné klima, teplá mělká voda z místa dělá oblíbený cíl také pro rodiny s dětmi. Navíc je místní rovinaté území díky vybudované síti stezek rájem pro cyklisty

ubytování v Neusiedlersee

Krásné a udržované pláže najdete všude kolem jezera. Rozlehlejší pláže se nachází na východní straně jezera u Podersdorfu. Městečka Rust, Breitenbrunn, Neusiedl am See a další mají navíc vybudovaný přístup k vodě i přes rákosí – vykouknou tu na vás upravené a vybavené pláže vytvořené navezeným štěrkem. Jako většina vybudovaných pláží v Rakousku jsou i tyto přístupné za menší poplatek.

Pro okolní krajinu jsou typické vinice – míjet je budete téměř všude. Ochutnávání místního vína v některé z mnoha restaurací je pak dalším příjemným benefitem dovolené u Neusiedler See. 

Chcete se pořádně rozhlédnout po okolí? Břehy jezera jsou lemované vyhlídkovými věžemi. Vydejte se k jedné z nich a užívejte si nádherné scenerie nebo pozorujte místní faunu.

Rakouská jezera. Neziderské jezero. Neusiedlersee.

Tip: Pro ubytované je na většině míst možné zdarma pořídit kartu hosta „Neusiedler See Card“, díky níž budete mít zdarma přístup na většinu pláží, okolní hrady, bazény, ale i lokální autobusové spoje.

Tip: Kousek od Vídně leží největší podzemní jezero v Evropě, Seegrote. Nachází se ve stejnojmenné jeskyni. Koupat se v něm sice nelze, ale projížďka lodičkou stojí za to.

Korutany. Klima jako u moře, ale s horami všude okolo

Korutany jsou nejjižnější spolkovou zemí Rakouska a mají snad od každého kousek. Krásné hory, možnost skvělého koupání, trasy pro pěší a cyklisty všeho druhu. Má ale jedno plus navíc: Mírné klima jižní strany Alp s nádechem středomořské atmosféry a zdejší jezera patřící k těm nejteplejším v celém Rakousku, dělají toto místo opravdu jedinečným. Když vyrazíte na dovolenou sem, nebudete litovat.

Wörthersee

Rakouská jezera. Korutany. Worthersee.

U Wörthersee zažijete příjemné, téměř středomořské klima a písečné pláže. Teplota zdejší průzračně čisté vody dosahuje v létě až 28 stupňů, což z něj dělá jedno z nejnavštěvovanějších jezer v Rakousku. Wörthersee je rájem pro milovníky vodních sportů, potápění, wakeboardingu, vodního lyžování a paddleboardingu, děti ale možná víc ocení zábavnou projížďku na banánu.

Severní břeh jezera je posetý letovisky v městečkách Velden, Krumpendorf a Pörtschach. V létě zde může být rušněji, ale oplátkou za to jsou skvěle upravené a vybavené pláže i půjčovny kol, paddleboardů a dalšího vybavení. Navíc promenáda kolem jezera a mola přímo vybízí k relaxaci a slunění.

Jižní břeh jezera pak ocení ti, kteří vyhlížejí raději klidnější místa k odpočinku. Za návštěvu rozhodně stojí městečko na výběžku Maria Wörth, které vás očaruje svou malebností. Co však potěší srdce každého milovníka přírody, jsou výhledy na okolní pohoří Karavanky a Gurktalské Alpy.

ubytování v Korutanech

Volný čas využijte také k návštěvě okolních atrakcí. Rodiče s dětmi potěší ZOO na zámku Rosegg, kde můžete sejít na scestí v přilehlém přírodním bludišti.

Na jižní straně jezera se do výšky tyčí monumentální rozhledna Pyramidenkogel vysoká 100 m, viditelná z širokého okolí. K rozhledně vede několik pěších tras a vyjet sem můžete také autem i na kole. A pokud máte rádi adrenalin, sklouzněte se z vrcholu rozhledny tobogánem.

Rakouská jezera. Korutany. Worthersee.

V městě Klagenfurt nevynechejte tzv. Minimundus, kde si zblízka prohlédnete nejznámější památky z celého světa v miniaturní verzi. Uvidíte tak Eiffelovu věž, šikmou věž v Pise, galerii Louvre a roztomilé miniaturání vláčky. 

Obdivovat můžete i další přírodní krásy. Popojeďte na jih a vydejte se na průzkum soutěsky Tcheppa s mnoha vodopády. Mezi skalami skryti před letním žárem, přes lávky, mosty, žebříky popasete svoje oči po tom, co tu příroda formovala miliony let.

Tip: Plánujete-li dovolenou v Korutanech s návštěvami památek a dalších cílů, vyplatí se pořídit turistickou kartu Wörthersee Card, kterou zde při ubytování dostanete zdarma. Díky kartě budete mít na spoustě míst bezplatný vstup nebo slevu až 50 %. Některé pláže jsou totiž soukromé, tato karta ale bude jakousi vstupenkou na ně.

Klopeiner See

Rakouská jezera. Korutany. Klopeiner See.

Kdo si myslí, že co je malé, to je milé, ten by neměl vynechat Klopeiner See. I tady je v létě voda teplá, a to až s 29 stupni. Je pozůstatkem mnohem většího jezera a uvádí se, že je nejteplejší v Evropě. V jeho okolí je řada cyklotras a stezek pro pěší. Místní klima je prý tak blahodárné, že se tu dřív léčili lidé, kteří měli potíže s plícemi.

Pro rodiny s dětmi je ideální místo na koupání na východním břehu, kde se nachází upravená pláž. Děti můžete vzít také do blízké vesnice Sankt Kanzian, kde se v pohádkovém lese Märchenwald Schreckendorf můžou potkat s Červenou karkulkou, Sněhurkou a dalšími postavami z pohádek. Jsou na pohádky už moc velké? Vemte je do místního dobrodružného světa Walderlebniswelt, kde je čeká spousta dobrodružných atrakcí.

Rakouská jezera. Korutany. Klopeiner See.

Tip: Možná pro změnu uvítáte výlet do nedaleké krápníkové jeskyně Obir v Bad Eisenkappel s nádhernými stalagmity a stalaktity s mnoha jezírky.

Ossiacher See

Rakouská jezera. Korutany. Ossiacher See.

Další proslulé korutanské jezero je Ossiacher See. Jeho křišťálově čistá voda vybízí ve koupání. Příležitost k tomu máte na mnoha menších plážičkách, které jsou rozesety po celém břehu. Kromě koupání můžete i tady vyzkoušet řadu vodních sportů. V městečkách ležících na březích jezera nechybí ani restaurace a kavárničky, kde můžete ochutnat speciality místní kuchyně. A kdo má raději ubytování v kempu, tak právě tady si přijde na své. 

Okolí můžete poznat po značených pěších trasách, nebo ze sedla kola. Podniknout můžete i náročnější horské túry a vyšlápnout si na některý z okolních vrcholů. Na vrchol Gerlitzen vysoký přes 1 900 m vede i lanovka, takže vám nic nemusí bránit v kochání se výhledem po okolí.

Rakouská jezera. Korutany. Ossiacher See.

Tip: Skvělou atrakcí pro děti bude „opičí hora“ Affenberg u hradu Landskron jižně od Ossiacher See, kde se ve volném výběhu pohybuje přes 100 makaků.

Ubytování v Rakousku

Ubytování seženete nejpohodlněji přes Booking. Chcete ubytování v hotelu, apartmánu, s bazénem, u pláže, v soukromí nebo třeba v kempu? Vše si na těchto stránkách můžete velmi jednoduše vyfiltrovat.

Aktuální opatření pro cestování do Rakouska

V dnešní době už na covidové restrikce ve většině evropských zemí nenarazíte. Abyste však předešli případným nepříjemnostem, sledujte aktuální situaci na stránkách MZV.

 

Lenka

Autor Lenka

Lenka miluje cestování a hory. Pokud někam cestuje, tak se často poohlíží po nějakých kopcích, kde by se dalo trochu pochodit a pokochat pohledem na okolí. Přičemž cíl nemusí nutně být vrchol, ale hospoda ideálně s výhledem je „must have“. Na kontě má výstupy i na vyšší kopce, vylézt na ten její zatím nejvyšší šestitisícový byla prý dost fuška. Chození si nejvíc užije, když se na několik dní sbalí a vydá se na přechod hor, na přespání jí pak stačí spacák, karimatka a místo, kde nezmokne.

Podobné články