10 tipů, jak si užít Itálii

26. 6. 2022 Marek
Itálie
Itálie je ideálním místem pro trávení letní dovolené. Kromě koupání si v zemi ve tvaru boty můžete užít i nádhernou přírodu, fenomenální kuchyni a bohatý výběr památek. Například těch, které byly vybrány organizací UNESCO mezi světové dědictví, nalezneme v Itálii 58, tedy nejvíce ze všech zemí světa.
 

Celková délka pobřeží, které obklopuje Jaderské, Jónské, Tyrhénské, Středozemní a Ligurské moře, je v Itálii 7600 kilometrů. Součástí země je více než 800 ostrovů, přičemž zhruba 80 z nich je trvale osídleno.

Zejména na pláže na severu Itálie patří k těm nejbližším, kam se můžeme z Česka za mořem vydat. Proto je země Apeninském poloostrově populární u návštěvníků, kteří rádi vyrážejí na dovolenou vlastním vozem. Itálie disponuje i četným počtem letišť a řada měst je s Českem velmi dobře letecky propojena.

Na následujících řádcích vám představíme 10 oblastí, kde si můžete zpříjemnit léto. Nezapomeňte, že část nákladů vynaložených za dovolenou v Itálii můžete získat zpět prostřednictvím cashbacku od Plné Peněženky (ať už jde o půjčení vozu od RentalCars, zakoupení letenek přes Kiwi, Eurowings či Lufthansu nebo cestovního pojištění přes Pojisteni.cz nebo ČSOB Pojišťovnu). Ubytování zkuste sehnat třeba přes Booking.

Už 11 let vám plníme peněženky

1. Pobřeží severního Jadranu

(regiony Furlánsko-Julské Benátsko a Benátsko)

Letoviska v okolí Benátek jsou vzdálenostně nejdostupnějšími oblastmi pro české návštěvníky. Při běžném provozu se k zdejšímu moři dostanete i za méně než 9 hodin, což ocení třeba i nejmenší děti nebo zvířecí miláčci, pokud se je rozhodnete vzít na dovolenou s sebou. Preferujete-li leteckou dopravu, doporučejeme zakoupení cenově přívětivých letenek do Benátek.

Mezi nejpopulárnější přímořská letoviska v nejsevernější části itálie patří Caorle, Eraclea Mare, Rosolina Mare, Jesolo či Bibione. Obsáhleji si přibližně alespoň dvě z nich. Caorle poutá pozornost co by historické město, jehož dominantou je Katedrála svatého Štěpána s vysokou věží. Nachází se zde i rybářské centrum a neobyčejně krásná pláž tvořená jemným zlatavým pískem. Kulturním zpestřením je každoroční konání soutěže „Živá skála“, ve kterém sochaři s mezinárodním zastoupením tvoří sochy z balvanů na promenádě.

Velmi populárním a v Česku po sametové revoluci již legendárním rekreačním střediskem je Bibione, které neustále zkvalitňuje své služby. Bibione je vyhledávaným letoviskem u rodin s dětmi, majitelů psů i u mládeže, která si volné dny chce užít za světla na pláži i v noci na diskotéce. Místní hotely, kempy a apartmány uspokojí potřeby od nejnízkonákladovějších dovolenkářů až po ty, kteří si rádi dopřejí pětihvězdičkový luxus. Sportovci ocení zdejší cyklostezky, shopaholici široký výběr značkových obchodů. Ve městě se nachází i celoroční termální lázně sloužící k léčbě kožních problémů.

Kam v okolí severního Jadranu vyrazit

Výletníci nesmí vynechat návštěvu Benátek, kde na ně čekají spletité uličky, vodní kanály, legendární černé gondoly a pamětihodnosti, které vydají na dlouhý seznam (mezi nimi kostely, paláce, muzea a galerie). Neméně krásné je další přístavní město Terst. Historie mu dodala středoevropský a mnohonárodnostní ráz. Po boku Italů zde totiž po léta žila početná komunita Němců, Slovinců, Srbů, Chorvatů a Židů. Terst zaujme třeba přítomností pozůstatků římského amfiteátru, hradu San Giusto, starým kamenným molem Audace a nabídkou tří desítek muzeí a galerií.
 

Nejlepší pláže v okolí Benátek

Nejsevernější část přímořské Itálie sice nemůže co do krásy pláží a čistoty moře konkurovat jižnějším oblastem, přesto i zde nalezneme jedinečné pláže, které po návštěvě zanechají nesmazatelnou stopu ve vaší paměti. Mezi nejkrásnější na jadranském pobřeží patří hlavní pláž v městečku Grado. Jde o písečnou pláž s velmi pozvolným vstupem do moře. Nenechte se překvapit občasným výskytem černého bahna. Obsahuje totiž příměsi síry, díky čemuž disponuje v kombinaci s mořským ovzduším ozdravnými a terapeutickými účinky.

V Gradu narazíte i pláž, která je dokonale vybavena pro pejsky. Na Lido Fido mají čtyřnozí miláčci k dispozici speciální slunečníky a lehátka, držáky na vodítka, napájecí misky i psí WC. Pokud vyhledáváte rušné a rozlehlé pláže, vydejte se v Bibione na San Michele al Tagliamento. Jde o 8 km dlouhou a přes 300 metrů širokou pláž s dostatečným prostorem pro zábavu i dětské hrátky. K tomu všemu připočtěte kvalitní vodu a čistotu, na které si nechávají záležet místní správci.

září s dětmi v Bibione

Co v okolí Benátek ochutnat

Mezi tradiční benátské recepty patří risi e bisi, tedy rýže s hráškem připravovaná podobným způsobem jako klasické krémové rizoto. Pokud preferujete masitá jídla, zkuste telecí játra fegato di vitello alla veneziana. Benátská kuchyně pamatuje i na ryby, tradičním receptem jsou sardinky na kyselo sarde in saor (s cibulí, rozinkami a piniovými oříšky). Z dezertů ochutnejte koláčový dort macafame

2. Pobřeží středního Jadranu

(Regiony Emilia-Romagna, Marche, Abruzzo a Molise)

Oblíbené dovolenkové destinace nalezneme i pod benátským regionem. 
 

Pobřeží náležející k regionům Emilia-Romagna, Marche, Abruzzo a Molise dominují písečné pláže. Cesta autem do těchto končin zabere českým řidičům 10 až 16 hodin. Letecky se dá pohodlně dostat do Boloni, Benátek nebo Pescary a následně pokračovat veřejnou dopravou či zapůjčeným vozem

Nejsevernější letoviska se nacházejí kousek od města Ravenna a souhrnně se označují jako Lidi di Comacchio. Na 25 kilometrů dlouhém pobřeží patří k nejnavštěvovanějším Lido degli Estensi, Lido di Spina, Porto Garibaldi nebo Lido delle Nazioni. Písečné pláže se zde pyšní skvělým vybavením a poskytují řadu služeb a možností vyžití pro děti i nejstarší návštěvníky. Pokud se vás zmocní špatný pocit, že trávíte dovolenou příliš pasivně, můžete navštívit městečko Comacchio ležící na břehu laguny. Přezdívá se mu Malé Benátky a jeho hlavní turistickou atrakcí je vícesměrný obloukový most Trepponti.

Když se posuneme o kousek na jih, narazíme na populární letoviska Rimini a Riccione s typickými písečnými plážemi postupně se svažujícími do vody, kde se vyřádí i nejmenší děti. Mládež má zase tato letoviska v oblibě díky širokému výběru nočních klubů, kde se tančí až do brzkých ranních hodin. Dovolenkáři ubytování u pláží v provincii Rimini často vyrážejí do nedalekého státečka San Marino, kde na ně čeká například staroměstská část obklopená hradbami, klikaté uličky a středověká architektura.

V pásu mezi městy Ancona a Pescara se rozprostírá tzv. Palmová riviéra s širokými písčitými plážemi, podél nichž byly uměle vysázeny palmy, dnes dorostlé do úctyhodných výšek. Mezi nejoblíbenější letoviska Palmové riviéry patří San Benedetto del Tronto, Alba Adriatica nebo Silvi Marina. K výletu lze využít přístavní město Ancona, kde se můžete pokochat pohledem na 18 metrů vysoký Traianův oblouk, odpočinout si v parku Cardeto se vzácnou zelení nebo obdivovat krásu románské katedrály sv. Cyriaka. Navíc se můžete v Anconě nalodit na trajekt a přeplavit se přes Jadran do Chorvatska či Řecka, kde můžete navázat na další část dovolené.

Nejkrásnější pláže v oblasti středního Jadranu

  • Pláž Pineto je pokrytá jemným zlatavým pískem a částečně lemovaná borovicovým lesem. Její součástí je i věž Torre di Cerrano ze 16. století.
  • Pláž Roseto degli Abruzzi je rájem pro děti. Jde o širokou písečnou pláž s mělkou vodou a chráněnou vlnolamy. Děti ocení zdejší zmrzlinárny i velká dětská hřiště.
  • Pláž Sant'Antonio v Termili je další pláž s jemným pískem a mělkou vodou. Zavítejte sem a budete odměněni výhledem na panorama švábského hradu ze 13. století.

Co v těchto oblastech ochutnat

Zvláště Emilia-Romagna patří k nejúrodnějším italským oblastem. A tomu odpovídá i množství pochutin pocházejících z tohoto regionu. Ze sýrů a uzenin můžeme zmínit třeba parmezán, boloňskou mortadellu, z teplých pokrmů zapečené lasagne a další těstoviny (tagliatelle, plněné tortelli nebo ravioli). Po celém jadranském pobřeží narazíte v nabídce restaurací na brodetto di pesce, což je vývar z ryb a mořských plodů se zeleninou. V Abruzzu se nechte zlákat na ​​arrosticini, tedy jehněčí či skopové na špejli. Tento region se může pochlubit i znamenitými víny, například Montepulcianem d'Abruzzo nebo Trebbianem d'Abruzzo.

3. Sardinie

Pokud chcete zažít v rámci Itálie něco zcela výjimečného, zavítejte na ostrov Sardinie. Ohromí vás svým přírodním bohatství, zaujme kulturní svérázností a uspokojí vaše dovolenkové choutky, ať už máte v úmyslu pouze relaxovat nebo chcete trávit volné dny v pohybu. 
 

Ve stručnosti existují dvě možnosti, jak se na Sardinii dostat. Buď letecky nebo trajektem. V prvním případě máte se na ostrov dostanete i přímo z Prahy. Narazíte-li na cenově zajímavou nabídku, vyplatí se vzít to na Sardinii oklikou přes Bratislavu, Vídeň nebo německá letiště. Přímo na ostrově si pak můžete půjčit auto a procestovat ho křížem krážem. Pokud se na Sardinii vydáte vlastním vozem, mezi nejvyužívanější možnosti patří nalodění na trajekt v Janově, Livornu, Piombinu nebo Civitavecchia. Počítejte zhruba se 6 až 12 hodinami plavby. 

Co na Sardinii vidět

Na podobě ostrova a především na utváření místní kultury se podepsala pestrá historie. Tu psaly četné civilizace, které se na Sardinii postupně vystřídaly. Jednou z nejzajímavějších stop vzdálených dějin, se kterou se zde určitě setkáte, jsou nurágy. Kruhové kamenné stavby, které plnily účel pevností. Na ostrově se jich zachovalo několik set a jejich historie sahá daleko před náš letopočet. 

Kromě děl stvořených člověkem je na Sardinii k obdivu i množství přírodních úkazů. Jejich výčet by vydal na samostatný článek, ale zmiňme aspoň ty nejvyhlášenější. Poblíž městečka Castelsardo se nachází lávový útvar ve tvaru slona Roccia dell'Elefante. Medvěda zase přípomíná 122 metrů vysoký žulový blok Capo d'Orso. Útvar vymodelovaný větrem a erozí se nachází přímo u moře na severovýchodním pobřeží.

Na severozápadním vápencovém výběžku Capo Caccia návštěvníky zase ohromí přes kilometr dlouhá Neptunova jeskyně. Uspokojeni budou na Sardínii i příznivci horské turistiky. Nejvyšší bod Punta La Marmora se nachází uprostřed ostrova a o více než 200 metrů převyšuje i naši sněžku. Výšlap je vzhledem k teplotním podmínkám vhodné plánovat spíše v období mimo letní měsíce. Členitý terén ostrova si užijí i vášniví cyklisté. Obdivovatelé flóry se mohou nechat omámit všudypřítomnou vůní levandulí, divokého tymiánu a rozmarýnu nebo spočinout ve stínu korkových dubů za poslechu cinkajících zvonků místních koz a ovcí. 

Vyjde-li čas, určitě se vyplatí nasát atmosféru sardinských měst. Nejrušnější a na památky nejbohatší je dvojka největších, tedy Cagliari a Sassari. S bohatými folklorními tradicemi se můžete seznámit v západním Oristanu. Východní Arbatax zaujme obklopením fenomenálními červenými skalnatými útvary a přístav Alghero překvapí jako ojedinělá oblast na ostrově, kde se hovoří katalánštinou. S vnitrozemskými odlišnostmi se seznámíte v Nuoru. Ve městech si povšimněte výskytu murales. Jde o velké nástenné malby zobrazující historické a sociální scény ze života Sardů a v některých případech mají i revoluční a politická poselství. 

ubytování na Sardinii

Nejlepší pláže na Sardinii

A co koupání? Jelikož má Sardinie 2400 kilometrů dlouhé pobřeží, rozhodně se nemusíte bát, že byste si z místních pláží nevybrali. Najdete zde takové, kde se dočkáte absolutního soukromí, i ty, kde je živo a pulzující atmosféra. Nádech Karibiku, tedy  jemný bílý písek a azurově modrou vodu nabízí pláž Porto Giunco u vesničky Villasimius na jihozápadě ostrova nebo La Pelosa u Stintina. Exotický nádech má i pláž Cala Brandinchi na mysu Coda Cavallo. Díky zdejšímu bílému písku kontrastujícímu s tyrkysovým mořem se jí přezdívá Malé Tahiti.

Máte-li raději divočejší podmínky, zavítejte na východ na pláž Cala Goloritzé vzniklou sesuvem půdy. Čekají zde na vás bílé oblázky, průzračná voda, ale i prudké skalnaté srázy. Na západě by si nejen milovníci kitu a windsurfingu neměli nechat ujít větru vzdorující pláž Mari Ermi, kde se mísí pestrobarevná zrnka písku a křemene. Rodinám s dětmi lze doporučit pláž Su Giudeu u vesnice Chia. Pláž je zde tvořena dunami tvarovanými větrem. Moře se mírně svažuje a přechází ze světle modré do tmavě smaragdové.

Náš poslední tip týkající se pláží je trochu netradiční. U Spiaggia Rosa se totiž budete muset smířit s tím, že se jí necháte očarovat jen z dálky. Vstup na pláž proslavenou růžovým pískem nesoucím i stopy odumřelých červených korálů je z ekologických důvodů zakázán. Nicméně už samotný pohled z lodi na tento skvost na ostrově Budelli v soustroví La Maddalena stojí za to. Pláž byla zvěčněna i ve filmu Michelangela Antonioniho Červená pustina.

Co na Sardinii ochutnat?

Na Sardinii lze samozřejmě narazit i na klasickou italskou kuchyni. Ale když už člověk zavítá do těchto končin, vyplatí se ochutnat místní speciality. Mezi ty základní patří chléb pane carasau. Jde o oválnou, velmi tenkou a křupavou placku. Jednoduchou, chutnou zvláštností jsou špagety, na které se strouhají slisované jikry bottarga.

Řada zdejších receptů také kombinuje pečené jehněčí maso s různými druhy bylinek. Nouze není ani o pokrmy připravované z čerstvě ulovených ryb. Z vín lze doporučit například rubínově červené cannonau s aroma fialek a divokých bylin, ze sýrů zase ovčí pecorino sardo (za pokus stojí jemně potřít místním medem. Skladba sardské kuchyně si určitě zaslouží respekt. Už proto, že díky ní (a určitě v tom hraje roli i místní podnebí a celkový životní styl ostrovanů) patří Sardinie mezi pár oblastí na světě s vysokým výskytem obyvatel, kteří se dožívají přes sto let. 

4. Kalábrie

Za letními radovánkami se můžete vydat až na samotnou špičku italské boty. Do Kalábrie. Léto tu díky subtropickému klima trvá nezvykle dlouho, od května do října. Kalábrie je nejchudším italským regionem. Ekonomickou chudobu zde ovšem vyvažuje bohatství přírodní. Díky němu zde nalezneme krásné pláže, okouzlující vesnice a čisté moře vhodné pro koupání, potápění a šnorchlování i výlety na lodi. Moře tu ostatně nalezneme hned dvě. Západní část Kalábrie obklopuje Tyrhénské a východní část Jónské moře. Nevýhodou je u Kalábrie pro našince vzdálenost. Autem vám cesta do nejjižnějšího regionu zabere minimálně jeden den. Čas se dá ušetřit využitím letecké dopravy. Po letenkách do cílové destinace Lamezia Terme nebo Reggio di Calabria se můžete poohlednout na vyhledávači Kiwi

Co v Kalábrii vidět

Za návštěvu stojí největší město regionu Reggio di Calabria, kde se mimo jiné nachází Národní archeologické muzeum s expozicí řeckých památek. Nevynechejte procházku po více než kilometr dlouhé promenádě obklopené statnými palmami a magnoliemi. Architektonickými klenoty města je Villa Zerbi či katedrála Duomo di Reggio. Dalším cílem výletníků bývá středisko Isola di Capo Rizzuto, kde se nachází aragonská tvrz Castello Aragonese. Vesnička Pentedattilo je zase zajímavá tím, že ji obyvatelé nevratně opustili po velkém zemětřesení v 18. století. Přezdívá se jí město duchů. Nedotčenou přírodu můžete obdivovat v největším národním parku na území Itálie Parco Nazionale del Pollino. Malebné zátoky i vegetace plná barev a podmanivé vůně na vás čeká v pobřežní části rozprostírající se na mysu Capo Vaticano.
 

Nejlepší pláže v Kalábrii

Nedaleko Reggio di Calabria na pobřeží Costa Viola se nachází pláž Spiaggia della Tonnara di Palmi, kde nás čeká tyrkysové moře s kamenitým dnem. Oblast Capo Rizzuto nabízí celkem 40 kilometrům pobřeží odkud se můžete vydat do hlubin moře pozorovat barakudy, tuňáky nebo delfíny. Kdo se nepotápí, tomu zprostředkují zážitek lodě s proskleným dnem. Mezinárodně nejvěhlasnější je v Kalábrii středisko Tropea. Nachází se zde dlouhá písečná pláž a křišťálově čisté moře. Nad tím vším se rozprostírá na útesu posazené historické centrum.

Co v Kalábrii ochutnat

Od kalábrijské kuchyně neočekávejte nic složitého. Klade důraz na jednoduchost a maximálně využívá místní zemědělskou úrodu. Ať už mezi ně patří olivy, feferonky, lilek nebo červená cibule s neobvyklou nasládlou chutí. Tak jako jinde v Itálii jsou zde populární těstoviny připravované na nespočet způsobů. Návštěvníci by v Kalábrii neměli zapomenout ochutnat pikantní pokrm ciambotta – ragú z dušeného lilku, paprik, rajčat, cibule a bylinek a rovněž sýr caciocavallo. Poznáte ho podle hruškovitého tvaru. Připravuje se z kravského mléka. Je hutný, výrazný, ale chuťově jemný. Králem kalábrijských sladkostí je zmrzlinový dezert tartufo s tekutou náplní.

5. Sicílie

Největší italský ostrov Sicílii omývají hned tři moře Tyrhenské, Středozemní a Jónské. Na návštěvníky zde čeká nepřeberné množství nádherných pláží, okolních ostrůvků, ukázky sopečné činnosti i nádech historie. Tu na Sicílii psali staří Řekové, Normani, Arabové i další dobyvatelé.
 

Letečtí pasažeři mohou na Sicílii vybírat ze třech cílových destinací, kam se dostanou i přímo z Česka. Lze vybírat z letů do Trapani, Palerma a Katánie. Po ostrově se následně mohou pohybovat zapůjčeným vozem a samozřejmě i hromadnou dopravou. Cesta vlastním autem z domova se protáhne minimálně na dva dny, přičemž část trasy strávíte na trajektu. Na výběr je spousta variant, mezi nimi kupříkladu trajekt ze San Giovanni do Messiny nebo z Neapole do Palerma. 

Co na Sicílii vidět

Pokud se budete nacházet na severním pobřeží Sicílie, zvažte výlet lodí na Liparské ostrovy (Isole Eolie) vulkanického původu. Narazit zde můžete na netradiční černý písek nebo jednu z celosvětově nejaktivnějších činných sopek na ostrově Stromboli. Ta chrlí v pravidelných intervalech ohnivé fontány. Na nejznámější sicilskou sopku Etnu se dá dostat až na samotný vrchol, avšak pouze v doprovodu průvodce. Výhled z více než 3 000 metrů nad mořem vás ohromí. Vyznavači horských túr ocení i výšlap do klidné horské vesničky nacházející se na skalnatém úseku na jihu ostrova.  Caltabellotta se nachází 900 metrů nad mořem a je z ní krásný výhled na pobřeží i vysoké hory v okolí.

Do programu se vyplatí zařadit i návštěvy měst. Za jedno z nejkrásnějších na ostrově je považována Taormina, kde se dochovalo antické řecké divadlo se skvělou akustikou. Ještě starší starořecký amfitéatr nalezneme v Syrakusách. Zde můžete na vlastní oči vidět i volně rostoucí papyrus, což se vám jinde v Evropě stěží nepoštěstí. V severní části ostrova se nachází město Cefalù, jehož historickou část nacházející se pod skálou Rocca di Cefalù zdobí úzké uličky a pitoreskní domy. V sicilské metropoli Palermu patří k nejnavštěvovanějším památkám komplex královského paláce Palazzo Dei Normanni, pohřební katakomby nebo Katedrála Nanebevzetí Panny Marie. I druhé největší sicilské město, Katánie, zanechá v návštěvnících nezapomenutelný dojem. Za povšimnutí zde stojí množství barokním památek zhotovených ze sicilského lávového kamene či respekt budící výhled na Etnu.

levné ubytování na Sicílii

Nejlepší pláže na Sicílii

Oblázková pláž Isola Bella u Taorminy s výhledem na maličký ostrůvek se nachází v zálivu plném křišťálově čisté vody. Návštěvnící se ocitnou v prostředí obklopeném exotickou vegetací. Z Trapani se dá trajektem dostat na ostrov Favignana s množství zátok a dostupných pláží. Za nejkrásnější je ale považována zátoka Cala Rossa s obtížným přístupem. Není tedy vhodná pro starší osoby a nejmenší děti. Favignana je obklopena křištálově čistou vodou a je zde množství plochých skal, ideálních pro vášnivě lapání bronzu. Malebná pláž čeká na výletníky v provincii Agrigento u Scala dei Turchi. Bílý útes vyhloubený větrem a deštěm má tvar obřího schodiště. Přístup do průzračné vody zde zpříjemňuje písečná pláž.

Co na Sicílii ochutnat

I sicilská kuchyně se může pochlubit četnými specialitami. Oblíbeným pokrmem je zde kuskus připravovaný na různé způsoby, těstoviny se zde často podávají s rajčaty a lilkem (na jídelním lístku hledejte pasta alla norma). Lilek hraje důležitou roli i ve sladkokyselé omáčce caponata, kde mu sekundují celer a kapary. Nezapomeňte ochutnat ani arancini, smažené rýžové koule obalené ve strouhance. A na osvěžení a oslazení života Sicilané vymysleli granitu, zmrzlinovou pochoutku z ledových ovocných krystalů.

6. Kampánie

Kampánie je region, který měli v oblibě již starověcí Řekové a Římané. Vyráželi sem za odpočinkem a současně zde utvářeli místní kulturu. Dnes se Kampánie řadí mezi největší italská lákadla pro turisty a je zdrojem inspirace pro umělecké autory. Pokud se chcete nechat unést atmosférou pravého italského jihu, počítejte s tím, že autem vám cesta zabere nejspíše den i noc. Oproti tomu letecky překonáte vzdálenost mezi Prahou a Neapolí za necelé dvě hodiny. Při putování po ostrovních částech Kampánie počítejte s využitím trajektů či menších plavidel. Nemusíte se obávat, že by jejich provozovatelé nebyli v letní sezóně na nápor turistů připraveni.


Kam vyrazit v Kampánii

Mezi turistickými cíli v Kampánii rozhodně nemůže chybět návštěva místní metropole. Neapol je město s nezaměnitelnou atmosférou, kde se snoubí krása, chaos a temperament místních obyvatel. Jako hlavní turistická promenáda vám může posloužit Spaccanapoli. Dlouhá ulice dělící město na dvě části, v jejímž sousedství se nachází řada neapolských památek. Srdcem lidové Neapole je Španělská čtvrť, nejvýznamnější náboženskou stavbou je zdejší římskokatolická katedrála (nenechte se zaskočit, že ji můžete pod dvojím označením – Katedrála Nanebevzetí Panny Marie či Katedrála svatého Januaria). Pozornost budí i Královský palác u Piazza del Plebiscito nebo nad mořem vztyčený středověký hrad Castel dell'Uovo.

Neopakovatelným zážitkem je návštěva pobřeží Amalfi. Ve skalnatých svazích se zde nad tyrkysovým mořem tyčí vesničky plné pestrobarevných domků v obklopení nedotčenou přírodou. Po stopách antiky se můžete vydat do města pohřbeného výbuchem Vesuvu, tedy do Pompejí. Nejen tři chrámy postavené v dórském stylu můžete obdivovat v městečku Paestum. Chloubou Kampánie jsou i místní ostrovy. Luxusem nejvíce oplývá Capri, lákadlo celebrit a boháčů. Ischia slouží nejen turistům vyhledávajícím odpočinek, ale i návštěvníkům poptávajícím léčebné kúry. Ostrov totiž disponuje množstvím léčivých minerálních pramenů. Procidě se oproti dvěma dříve zmiňovaným ostrovům dostává méně pozornosti, avšak neprávem. Jde o romantický rybářský ostrov s typickými barevnými domečky a poklidnou atmosférou.


Nejlepší pláže v Kampánii

Pláž v zátoce Erchie je sice dostupná pouze pro pěší, ale vydané energie rozhodně litovat nebudete. Pláž na jednom místě nabízí snad všechno, čeho se u moře můžeme dočkat. Bílé masivní kameny, písek, křišťálovou vodu a vůni borovic. To vše pod dozorem věží z obou stran Torre Cerniola a Torre di Tummolo. Na Capri nevynechejte Marina Grande, největší pláž na ostrově. Zatímco většina míst na koupání je na Capri dostupná spíše lodí ve skalnatých zátokách, Marina Grande je rozlehlá, písečná a má snadný přístup do čistého moře. Na Ischii vyhledejte dlouhou pláž Spiaggia dei Maronti. Kulisu vám poskytne tyrkysová voda a výhled na kopcovitou krajinou. Pár set metrů od pláže si můžete odskočit k vyvěrajícím minerálním pramenům.

Co ochutnat v Kampánii

Jedním z nejtypičtějších pokrmů pro Kampánii je pizza Margherita. Její kolébkou je Neapol a nejen podle místních vám tu nejlepší upečou i dnes jedině zde. Z těstovin stojí za ochutnání například spaghetti alla puttanesca s olivami, ančovičkami, kapary, rajčaty a česnekem. Sýroví fajnšmekři by neměli opomenout mozzarellu z bůvolího mléka, která má původ  taktéž v Kampánii. Chuť na sladké uspokojte volbou sfogliatelle, sladkého nadýchaného plněného pečiva z listového těsta. Jako digestiv zvolte dobře vychlazený likér limoncello z citrónů vypěstovaných v Sorrentu.

7. Ligurie

Ligurie distuponuje velmi členitým pobřeží. Díky tomu poskytuje návštěvníkům pestrý výběr možností, jak zde trávit dovolenou. V ligurském regionu se střídají písčité a kamenité pláže, přístavy, malebná městečka na pobřeží i hornaté a lesnaté vnitrozemí. Obecně lze Ligurii rozdělit na dva mírně rozdílné celky. Prvním je západní část pobřeží Riviera di Ponente, která je více nížinná. Naopak více členitou částí, s množství strmých útesů k moři, se jmenuje Riviera di Levante, a nachází se na východ od Janova. Letecky vyjde z Česka nejvýhodněji cestovat do Milána nebo francouzského Nice a následně pokračovat vlakem. Autem vám doprava zabere zhruba půl dne.

Kam vyrazit v Ligurii

Na pobřeží na západ od Janova se nachází několik známých letovisek. Nejproslulejší z nich je asi San Remo, kde se každoročně koná hudební festival. Typickým obrazem, se kterým se u místních městeček setkáme, jsou palmové promenády s množstvím restaurací a kaváren. Hlavní město ligurského regionu Janov je téměř povinnou zastávkou pro každého, kdo do těchto končin Itálie začítá. Je zde řada historických památek, velký přístav, vysoký cihlový maják (symbol města) nebo největší aquarium v zemi. Na východním pobřeží od Janova patří k nejčastějším turistickým cílům Cinque Terre, tedy souhrnné označení pro Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare, obce vyznačující se terasovitě postavenými domy na skalních útesech. Zárukou mimořádného zážitku je i návštěva bývalých rybářských vesniček Camogli, San Fruttuoso či Portofino

Nejlepší pláže v Ligurii

V srdci Cinque Terre, ve vesničce Vernazza, narazíte na jednu z nejmalebnějších pláží Ligurie. Rozlehlostí je tato písečná plážička sice velmi malá. Ale to zcela kompenzuje lokalita, ve které se nachází. Najdete ji přímo v sousedství kostela Santa Margherita, v obklopení barevných domů a s výhledem na hrad s pevností. Koupání zde máte na dosah navíc jen pár set metrů od vlakového nádraží. V obci Sestri Levante poznejte okouzlující atmosféru zálivu Baia del Silenzio. Jde o tiché, protože pouze pěšky dostupné, místo s jemným pískem v obklopení barevných fasád a historických budov.
 
Krásou Baia del Silenzio byl unešen i skladatel Richard Wagner či spisovatel Hans Christian Andersen. Lodičkou se vydejte na San Fruttuoso, kde si můžete dopřát relax na pláži z bílých oblázků a v křišťálově čisté vodě. Mystický prvek zde do atmosféry vnáší i socha Krista, ponořená pod 17 metrů pod hladinou moře. Jejím úkolem je ochraňovat duše utonulých. Křišťálově čistou vodou vás přivítá pláž ve Varigotti, která svým profilem nabízí ideální podmínky především rodinám s dětmi. Ve Varigotti navíc narazíte na saracénskou architekturu i divokou přírodu. V dosahu francouzských hranic zavítejte na pláž Balzi Rossi, která se nachází na úpatí skalnatého útesu s výhledem na moře. Jde také o jednu z top ligurských lokalit pro potápěče.

Co ochutnat v Ligurii

V pekařstvích po celém regionu nepromarněte možnost ochutnat janovskou focacciu. Těstoviny (nejlépe linguine nebo tzv. trenette) si nechte naservírovat s pravým janovským pestem. U masitých jídel zbystřete, pokud v jídelníčku narazíte na ligurského králíka. Ten se připravuje nakrájený na malé kousky, opečený na olivovém oleji, s česnekem, rozmarýnem a olivami a podlitý vínem. Ze sladkostí ochutnejte canestrelli, jednoduché avšak lahodné sušenky ve tvaru sedmikrásek. 

8. Toskánsko

Toskánsko je malebným regionem oplývajícím vinicemi, olivovými háji a vlnícimi se kopečky. Krása je zde rovnoměrně rozprostřena mezi venkovskou krajinu a kulturním a uměleckým bohatstvím naplněnými městy. Na pobřeží Tyrhénského moře zde naleznete řadu vhodných míst ke koupání a potápění.

Kam vyrazit v Toskánsku

Seznam míst k navštívení musíme zahájit toskánskou metropolí Florencií. V kolébce renesance se celoročně střídají davy turistů, aby mohli obdivovat krásu zlatnického mostu Ponte Vecchio, náměstí Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria del Fiore, 82 m vysokou kampanilou a baptisteriem San Giovanni nebo exponátů umístěných v galerii Uffizi. Neméně krásná je i Pisa, jejímž nezaměnitelným symbolem je samozřejmě šikmá věž společně s monumentálním dómem a baptisteriem v jejím sousedství. Atmosféru Pisy utvářejí i početné zástupy vysokoškolských studentů, kteří zde ve večerních hodinách vášnivě diskutují nad nejpodstatnějšími problémy současného světa a nebo si jen s drinkem v ruce užívají relativní bezstarostnosti studentského života. Litovat nebudete ani cesty do historického města sta kostelů, jak bývá označována Lucca. Její dávné kořeny jsou spjaty i s našimi Přemyslovci.
 
Chloubou města Siena je například náměstí Piazza del Campo, impozantní gotickým palác Palazzo Pubblico a z něj se tyčící vysoká věž Torre del Mangia. Vrcholnou společenskou událostí konající se v Sieně jsou koňské dostihy Palio. Středověké městečko San Gimignano označují turističtí průvodci s oblibou jako Toskánský Manhattan. Dochovaly se zde totiž vysoké věže z období středověku, které připomínají mrakodrapy z naší současnosti. Za překrásnými krajinnými scenériemi i historickými stopami se můžete vydat i linkami trajektů. Na ostrově Elba vás čeká nebývalé bohatství fauny a flory, čisté pláže vhodné ke koupání i potápění nebo sídlo francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Na hornatém ostrůvku Giglio se zase dochovaly četné římské památky. 
 

ubytování s mazlíčky v Toskánsku

Nejlepší pláže v Toskánsku

U rušného přímořského letoviska Follonica narazíme na světlou pláž ve tvaru půlměsíce. Cala Violina nacházející se uvnitř přírodní rezervace je oázou klidu. Pro pláž v sousedství borového lesa je charakteristický měkký písek s drobnými krystalky křemene a čistá voda. Na ostrově Elba kousíček od Portoferraia, kam připlouvají trajekty z italské pevniny, leží oblázková pláž Capo Bianco. Mělké skalnaté dno vábí vyznavače šnorchlování, kteří se nechávají očarovat pozorováním pražmy, očnatců a dalších zástupců rybí říše. Pýchou parku Maremma je Marina di Alberese. Pláž s jemným pískem je obklopena divokou přírodou zastoupenou vodními ptáky, želvami nebo volně se pohybujícími koni. Není mnoho míst, kde byste zažili fotogeničtější západ slunce. 

Co ochutnat v Toskánsku

Lídrem mezi toskánskými pokrmy je bistecca alla fiorentina čili lehce propečený biftek s kostí servírovaný s jednoduchou přílohou. Z těstovin si Toskánští obzvláště považují tlustých špaget zvaných pici, které se podávají s omáčkou z rajčat a česneku. Široké a placaté pappardelle najdete zase v jídelních lístcích v nerozlučné dvojici s ragú z divočáka. Tradičním jídlem je i polévka ribollita, což je zelenina (nejčastěji kapusta a fazole) svařená s toskánským chlebem. Ze sladkostí nesmíme opomenout cantucci, velmi tvrdé a křupavé suchary s kousky mandlí. Po náročném putování po krásách toskánské krajiny si jistě zasloužíte k večeři i sklenici vína. Vyzkoušejte třeba ta vyrobená z místní odrůdy Sangiovese, může jít třeba o  Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, nebo Chianti Classico.

9. Apulie

Apulie se rozprostírá od  pomyslné ostruhy až po podpatek „italské boty”. Vzdálenost celého pobřeží se blíží 800 kilometrům. Na východě leží Jaderské moře, na jihu a jihozápadě moře Jónské. Jde o chudou, avšak půvabnou a zemědělsky plodnou oblast, která uspokojí turisty lačné po koupání i památkách. Letecky se dá dostat do Apulie do Bari nebo Brindisi. Cesta autem vám z Česka zabere téměř celý den.

Co vidět v Apulii

V Bari se nechte okouzlit atmosférou starého města. Jeho kořeny sahají do středověku a narazíte zde na spletitou síť úzkých a klikatých uliček, které vás dovedou třeba k bazilice svatého Mikuláše. Zhruba 50 kilometrů od Bari se nachází hrad Castel del Monte. Této unikátní osmihranné stavbě se dostalo pocty v podobě zobrazení na italských euromincích. Středověký hrad zaujme nejen svým netradičním tvarem, ale především tajemstvím, které zahaluje účel, ke kterému měl hrad sloužit. Dodnes se spekuluje o tom, zda byl využíván jako pevnost, letní sídlo nebo vězení.

Na podpatku italské boty se nachází Lecce. Barokní město s celoročním bohatým kulturním programem. Pestrá paleta architektonických památek je zde poskládána z majestátních patricijských paláců, měšťanských domů, katedrál i starořímského amfiteátru. Neodmyslitelnou součástí Apulie jsou sněhobílé “hobití” domečky trulli. Nejčastěji se za nimi jezdí do vnitrozemského městečka Alberobello. 

Nejlepší pláže v Apulii

Kousek od poloostrova Gargano se nachází Tremitské soustroví. Důstojným reprezentantem zdejších pláží je divoká Cala Matano. Maličký záliv v obklopení borovic láká karabsky zbarvenou vodou. Na Gargano hledejte Spiaggia di Vignanotica. Nádhernou bílou pláž lemovanou zářivými útesy, ve kterých si dělají hnízda rackové. Pláži se proto také přezdívá Pláž racků. Nedaleko od ní se nachází záliv Baia delle Zagare, ke kterému se dostanete pěší cestou přes mandlové a olivové háje a borovicový les. V moři průzračném jako v Karibiku můžete pozorovat originální pískovcové útvary.

Nádhernými plážemi se může pochlubit i část Salento. Torre dell'Orso je téměř kilometr dlouhá písečná pláž ve tvaru půlměsíce. Shora ji střeží dominantní strážní věž. Najdeme zde jeskyně, ve kterých se po dávných námořnících dochovaly graffiti v latině a řečtině. Vizitka pláže ideální pro rodiny s dětmi patří písčité pláži Spiaggia di Pescoluse, přezdívané salentské Maledivy.  Duny jsou zde porostlé akáciemi a býlími liliemi. Atmosféru tropického snu dotváří kiosky ukryté mezi rákosím a palmami, kde můžete popít osvěžující nápoje. Dětem se bude líbit i v Porto Cesareo, kde je široká písečná pláž omývaná křištálovou vodou Jónského moře. Odtud se můžete přesunout ještě do zhruba deset kilometrů vzdálené Punta Prosciutto, kde na vás čeká křišťálově čistá voda, dlouhé pláže s jemnám pískem přecházející do vysokých dun a rozhlehlých křovin. V sousedství narazíte na přírodní park, kam se slétají růžoví plameňáci.

Co ochutnat v Apulii

V Apulii se v jídelním lístku zaměřte například na těstoviny orechiette, které vypadají jako malá ouška. Není výjimkou, že se setkáte se skupinkou babiček, které je vyrábějí přímo na ulici. Typickým street-foodovým pokrmem jsou panzerotti, fritované lahodné taštičky plněné sýrem, zeleninou, uzeninou nebo masem. Pokřupat si můžete na místních taralli, což jsou slané kroužky z pružného těsta. Samozřejmostí na jídelních lístcích v celé Apulii jsou čerstvé ryby a mořské plody upravené na různé způsoby. K nejvyhlášenějším sladkostem patří pasticcioto, oválné košíčky s náplní, které jsou pýchou pekařů z Lecce. V tomto městě se také zrodil recept na caffè leccese, espresso obohacené o led a mandlové mléko.

10. Italská jezera

Za krásou Itálie se můžete vydat i do vnitrozemí. Pokud si chcete odpočinout od mořské soli, vln a úmorných veder, zavítejte k jezerům v obklopení Alp. Vybrali jsme pro vás čtyři místa na sever od Milána, kde na návštěvníky čeká křišťálově čistá voda a horský vzduch. Autem zvládnete cestu pod deset hodin, letecky se můžete vydat do Milána nebo do Turína. 
 

Lago di Garda

Největším turistickým tahákem je Gardské jezero. Zde si můžete dopřát chvilkovou pauzu na delších cestách k italskému pobřeží a stejně tak zde trávit i plnohodnotnou dovolenou. Garda je zvláště vhodná pro rodiny s dětmi nebo aktivnější dovolenkáře. V okolí se nachází řada tras pro cyklistiku nebo inline bruslaře. Na vodě se pak vyřádí milovníci vodních sportů, kiteboardisti i windsurfaři. Od jezera můžete podnikat i náročnější horské túry. Nevšední zážitek vám zprostředkuje panoramatická lanovka směřující na horu Monte Baldo do výšky 2 200 metrů. Z vrcholu budete mít jedinečný výhled na jezero a okolí. Děti vás nejspíše přemluví k návštěvě Gardalandu, největšímu zábavnímu parku v Itálii. Zatoužíte-li po památkách, kousek od jezera leží město Verona s Arenou, kde se konaly gladiátorské zápasy, Juliin dům, který posloužil Williamu Shakespearovi jako předloha pro příběh o Romeovi a Julii a řada dalších náměstí, paláců či věžovitých staveb připomínajících slavnou a pestrou historii města.
 

Lago di Como

Fjordovité Komské jezero je charakteristické vidlicovitým tvarem evokující písmeno Y. Maximální hloubkou 410 metrů se řadí na seznam nejhlubších jezer v Evropě. V okolí vás přivítá množství atraktivních parků a lázeňských budov. Městečka jsou plná romantických promenád, útulných kaváren, obchůdků a restaurací. Vhodnou spojnicí mezi městy Bellagio, Varenna a Menaggio je lodní doprava. S podmínkami ke koupání je na tom Komské jezero hůře, většina pobřeží je špatně přístupná. Nicméně na jihu jezera v Lierně se nachází písečná pláž. V Leghetto di Piona u městečka Colico na vás zase čekají travnaté a oblázkové plážičky.

Lago Maggiore

Vody Laga Maggiore, druhého největšího italského jezera, zasahují až do sousední země, konkrétně do švýcarského kantonu Ticino. Lago Maggiore vás přivítá třpytivou vodní hladinou a všudypřítomnou subtropickou vegetací. To nejlepší si jezero schovává na Boromejských ostrovech. Na Isola Bella můžete obdivovat terasovité zahrady, na Isola Madre se zase nechat omámit krásou a vůní květin a stromů ve zdejší botanické zahradě. V největším městě na pobřeží jezera, ve Verbanii, narazíte na řadu historických a kulturních památek nebo parky, v nichž načerpáte energii třeba na pěší výlety po okolí.

Lago d'Orta

Jezero Orta je oproti prvním třem jmenovaným násobně menší, ale co do krásy jim může konkurovat. Nachází se v Lombardii v blízkosti měst Brescia a Bergamo. Z prostředku jezera vystupuje Monte Isola, největší ostrov v přírodním jezeře v Itálii a zároveň nejvyšší ostrov v Evropě. Orta je proslulá také množství vyhlídek, které přimějou k zastavení nejednoho motorkáře a cyklistu. Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o společenské vyžití. Koná se zde také řada gastronomických a hudebních festivalů.

Co u jezer ochutnat

Nezapomeňte si u jezer dopřát návštěvu místních restaurací. Na jaře vám naservírují například čerstvý chřest, v létě čerstvé jezerní ryby (vyhlášený je třeba pstruh u Lago Maggiore) nebo cukety z místních zahrad. Na podzim si prostor na talíři nárokují houby (třeba v rizotu nebo s tagliatelle) či kaštany. Ty se u Gardského jezera podávají buď jednoduše opečené nebo jako přísady do lahodných sladkých pokrmů. Litovat nebudete ani ochutnávky místních sýrů a uzenin.
 

Aktuální opatření pro cestování do Itálie

V dnešní době už na covidové restrikce ve většině evropských zemí nenarazíte. Abyste však předešli případným nepříjemnostem, sledujte aktuální situaci na stránkách MZV ČR.
 

 

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Autor cestovatelského zápisníku Marek

Autor Marek

Marek se při putování po Česku s oblibou nechává omámit vůní horských lesů. Za sluncem a gastronomickými zážitky nejraději vyráží do Středomoří. V tuzemsku i zahraničí rád poznává nová města. Plusové body u něj mají ty, kde to žije v ulicích. V jeho cestovním zavadle vždy najdete běžecké boty. Často se stává, že absolvuje výletní trasu dvakrát. Nejprve zrychleně v roli běžce a podruhé v roli pěšího turisty, který má čas vychutnat si ty nejpodrobnější detaily. 

Podobné články