Egypt - křižovatka kultur a tajemství

Egypt byl in před lety a je in i nyní. Země rozprostírající se na březích řeky Nil se i nadále drží na předních příčkách oblíbených destinací všech, kteří se chystají během léta vycestovat na dovolenou do zahraničí.

27. 3. 2024 Katka B.
Egypt - křižovatka kultur a tajemství

Právě pro ty, které Egypt nadchl a rádi by do jeho končin zavítali, případně pro ty, kteří se ještě nerozhodli, zda je právě Egypt tou správnou destinací, jsme připravili tento článek. Naleznete v něm několik užitečných tipů a rad pro ten nejlepší zážitek z dovolené.

Na co nezapomenoutPřed tím, než se vydáte na poznávání čarokrásného Egypta, který kromě zážitků nabízí i řadu historických památek a gastrozážitky, na které jen tak nezapomenete, je důležité myslet na několik věcí.

Ujistěte se, že máte platný cestovní pas alespoň 6 měsíců od data vaší plánované cesty. Zjistěte, zda potřebujete víza ke vstupu do Egypta, a pokud ano, zajistěte si je předem.

Zkontrolujte, zda nejsou potřebná speciální očkování před cestou do Egypta a ujistěte se, že máte platné zdravotní pojištění, které vám poskytne ochranu v případě zdravotních problémů během vaší cesty.V Egyptě se platí egyptskou librou, jejíž kurzy kolísají, aktuálně se 1 egyptská libra rovná 0,49 Kč. V Egyptě je stále velmi populární platba v hotovosti, proto je dobré, abyste si nějakou vzali s sebou. Pokud na to zapomenete, případně se vám nepodaří směnit peníze předem, nemusíte zoufat. Peníze si můžete směnit i na letišti hned po příletu, případně ve směnárnách, na hotelích a pokud byste byli velmi zoufalí, i ve zlatnictví.

Egypt používá elektrické zásuvky typu C a F, takže pokud vaše elektronická zařízení používají jiný typ zásuvky, nezapomeňte si s sebou vzít vhodné adaptéry. Zároveň se ujistěte, že máte k dispozici místní SIM kartu nebo mezinárodní roaming, abyste mohli zůstat v kontaktu se svými blízkými a získat přístup k místním službám v případě potřeby.

Krátký průřez dějinamiStarověký Egypt je známý svými pyramidami, faraony a rozvinutou civilizací. Toto období zahrnuje období Staré říše, Střední říše a Nového království, které byly vrcholem egyptského umění, architektury a kultury.

V průběhu staletí se, jak zde již bývá zvykem, často měnila politická situace a tak, jako u mnoha jiných zemí, i zde moc a sláva závisela na tom, kdo stojí v čele země. Egypt se nevyhnul pozornosti ani Alexandra Velikého a po jeho smrti (věděli jste o tom, že ho pohřbili zaživa?!) se stává součástí Ptolemaiovského království.

Egypt byl později začleněn i do Římské říše, a to po smrti Kleopatry VII. a Marka Antonie. Během této doby se egyptská kultura mísila s římskou. Později se země dostala pod vliv Arabů a Osmanů, ale i Britů. Britská nadvláda v této části světa skončila v roce 1952 a od té doby se Egypt neustále snaží najít své pevné postavení mezi ostatními prosperujícími zeměmi nejen na africkém kontinentu.

Co byste rozhodně neměli vynechat?Egypt je známý svým teplým počasím či řekou Nil. S ohledem na svoji pestrou a bohatou historii tak nabízí jedinečnou možnost cestovat v čase. V Egyptě se navíc nachází jediný ze sedmi divů světa, který lze v současnosti ještě navštívit.

 • Pyramidy v Gíze, situované na okraji Káhiry, jsou rozhodně místem, které byste během své návštěvy v Egyptě neměli vynechat. Tři pyramidy, které si váš pohled podmaní už z dálky. Největší, Cheopsova pyramida, byla kdysi vysoká až 146 metrů, časem se sice trochu zmenšila, ale na kráse jí to rozhodně neubralo. Pokud vás nezláká svojí velikostí, pak příběhy plnými legend a tajemství by mohla.
 • Chrám v Karnaku je zase největší chrámový komplex, jaký v Egyptě naleznete. Do své velkolepé podoby se stavěl více než 1500 let a na jeho výstavbě se podílela většina známých vládců v Egyptě.


   
 • Údolí králů si vás podmaní svou tajemností. Toto místo od osmnácté až po dvacátou vládnoucí dynastii Egypta sloužilo jako pohřebiště králů a faraonů. Rozděluje se na dvě části, východní a západní. Právě v té východní se nacházejí hrobky těch nejvýznamnějších lidí z historie Egypta a je zpřístupněna veřejnosti.
 • Zádušní chrám královny Hatšepsut v Dél el-Bahri je jednou z nejikoničtějších památek Egypta. Tento chrám si můžete pamatovat například z filmu Mumie. Vyroben byl z pískovce a sestával hned z několika teras, přičemž ta spodní byla obklopena kvetoucími zahradami. Znovu objeven byl v 19. století.
 • Egyptské muzeum starožitností, umístěné v hlavním městě, je jedním z největších muzeí Egypta a zároveň jeho největší chloubou. Naleznete zde více než 120 000 artefaktů (v podstatě ty, které se neocitly v britských muzeích). Jsou mezi nimi mnohé mumie, nádoby, kusy oblečení, papyry. Snad nejznámějším artefaktem je ovšem zlatá maska samotného Tutanchamona.

Egyptská kuchyněPokud jste tak trochu dobrodruzi a patříte k těm, kteří během výletu do ciziny musí za každou cenu ochutnat i domácí speciality, zde je několik jídel, která jsou pro Egypt typická.

 • Košarí: Toto je tradiční egyptské jídlo, které se skládá z kombinace těstovin, rýže, fazolí a cizrny, zalité rajčatovou omáčkou a posypané karamelizovanou cibulí.
 • Ful medames: Jedná se o jídlo z fazolek, které jsou pomleté a vařené spolu s pepřem a bylinkami. Servíruje se s olivovým olejem, citrónem a často s chlebem.
 • Mahshi: Mahshi je jídlo, které se skládá z plněných zeleninových plodů, jako jsou papriky, rajčata, cukety nebo lilky, naplněných rýží, masem a bylinkami.
 • V Egyptě je populární i maso, zejména jehněčí maso, které se často ochutnává s rozmarýnem a dalšími aromatickými bylinkami.

Náš tip: Doporučuje se pít pouze balenou nebo převařenou vodu a vyhnout se ledu uvnitř nápojů.

Zajímavosti

 • Během výstavby Asuánské přehrady bylo zatopeno několik historicky zajímavých oblastí a archeologové ve spolupráci s historiky museli hledat domov pro řadu vzácných artefaktů. Přesto se Asuánská přehrada může pyšnit titulem jedné z největších přehrad na světě.
 • Egypťané byli průkopníky v matematice. Už ve Starověkém Egyptě používali složité vzorce pro výpočet objemu a plochy, což dopomohlo k výstavbě několika monumentů.
 • Je všeobecně známo, že v Egyptě jsou kočky posvátnými tvory. Věděli jste však, že Egypťané jsou jednou z prvních civilizací, která se podílela na domestifikaci zvířat?
 • Egyptská arabská republika je nejlidnatější zemí arabského světa.
 • Hlavní město Káhira je největším městem na africkém kontinentu.
 • Obezita byla v Egyptě považována za projev prosperity a božstva, proto se mnozí faraonové nechávali zvěčnit s oblejšími tvářemi.

Z Česka bez přestupu

Do Egypta v současnosti létá již řada leteckých společností. Oblíbenými jsou například Eurowings, LOT, Lufthansa či TUI. V těchto leteckých společnostech si můžete zakoupit letenky online, ale co je ještě lepší, můžete to udělat i přes Plnou Peněženku, což znamená, že díky cashbacku ušetříte nějakou tu korunu navíc.

Případně můžete použít vyhledávač Kiwi.com, který vám ušetří práci a po zadání destinace pro vás najde ty nejlepší termíny s levnými dovolenými.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.