Jihozápad Turecka – Antalya

30. 11. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku, 

mezi navštívené země, o kterých jsem Ti ještě nevyprávěla, patří Turecko, a to konkrétně jeho jihozápadní část.
Pojď se se mnou podívat na vybraná místa :). 

Antalaya

Antalya

Začnu pár slovy o městě Antalya, kde jsme s přítelem trávili převážnou část našeho dovolenkového času. Antalya se dříve jmenovala Adalia, což jsem, vzhledem k podobnosti se svým jménem, vyhodnotila jako jasné znamení, že je třeba opět vycestovat :). Město je zároveň přístavem, sídlem stejnojmenné provincie a oblíbeným turistickým letoviskem. Jeho břehy omývá Středozemní moře. Turecká riviéra je hojně navštěvovaná a Antalya je třetím nejnavštěvovanějším městem na světě.

Antalaya

Antalya byla založena již ve 2. století př.n.l. pergamonským králem Attalem II. V místním Archeologickém muzeu nalezneš velké množství archeologických vykopávek, které ukazují na osídlení Řeky a Římany, ale také stopy po Byzantincích a Seldžucích.  

Antalaya

Starý přístav Kaleiçi, Park Karaalioğlu a věž Hidirlik

Krásným a velmi starým místem je přístav Kaleiçi s úzkými dlážděnými uličkami a historickými domy. Kaleiçi postavili Řekové v době, kdy tady žili. Místo leží mezi současným přístavem a centrem města. Historická část Antalye se mísí s množstvím hotelů a obchodů pro turisty.

Antalaya

Dalším úžasným místem, které stojí za to navštívit, je Park Karaalioğlu. Návštěvu parku bych doporučila v den, kdy chce člověk strávit klidné odpoledne procházkou s nádherným výhledem na skály, moře a přístav. Park Karaalioğlu se v určitém bodě setkává s přístavem Kaleiçi, a tím bodem je věž (Hidirlik Tower/Hıdırlık kulesi). Věž tvoří dvě patra – čtvercový půdorys umístěný dole a nad ním druhé patro kulatého tvaru, na němž se tyčí vlajka Turecka. 

Antalaya

Vodopády Düden

Jednoho dne jsme se po vynikající snídani v místním hotelu vydali pěšky přímo k vodopádům Düden (Düden Waterfalls). Cestou jsme minuli Hadrianovu bránu (Hadrian's Gate) a přes park Şehitler Parkı se dostali až k našemu cíli – úchvatným vodopádům.

Antalaya

Hladina řeky Düden je průzračně čistá a všudypřítomná osvěžující zeleň tento přírodní úkaz perfektně doplňuje. Nejvíc jsem asi ocenila procházení jeskyněmi za doprovodu hlučných vodopádů, kde jsme se místy museli hodně skrčit, abychom se vůbec dostali dál. Co dalšího určitě doporučuji, je procházka za samotnou kaskádou.

Antalaya

Hadriánova brána - v tureckém překladu „Tři brány“

Hadriánova brána (Hadrian's Gate/Üçkapılar) kromě své historické a kulturní hodnoty slouží také jako průchod z komplexu hotelů k hlavní silnici, odkud se dá pohodlně vyjet místními autobusy na výlety po okolí. Brána má tři oblouky, před kterými jsou umístěny čtyři sloupy s korintskými hlavicemi. Horní část brány zdobí hlavy zvířete, jehož identita je dodnes nejasná (může se ale také jednat o nějakou obyčejnou kočkovitou šelmu).

Antalaya

P. S.: Drahý Zápisníčku, asi Tě potěší, že pro Tebe chystám ještě druhou část o cestování po jihozápadu Turecka, na kterou se můžeš těšit už příště! Začni už pomalu šetřit zlaťáky, protože myslím, že zmíněná místa budeš chtít zanedlouho navštívit také :). 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Související témata

Napište, co jste zažili vy

Podělte se s námi o zajímavé tipy a zážitky z vašich cest.