Top 6 zemí, kam na podzim k moři

22. 9. 2022 Anežka
Kam na podzim k moři

Začíná nám podzim a s ním přichází šedivá obloha, nepříjemné deště a nový školní rok. Po prosluněném létě to může být dost nepříjemná změna, a tak není s podivem, že mnoho z nás chytá v těchto měsících zaječí úmysly. 

Podzimní dovolená u moře je nejen příjemným oddálením blížící se zimy, ale často i příjemným odpočinkem od davů turistů. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že byste se na podzim vyrazili ohřát někam k moři, přečtěte si naše tipy, kde se rozhodně nebudete klepat zimou.

EGYPT

Egypt

Tato africká země s úžasnou historií je perfektní destinací jak pro ježdění po památkách, tak pro odpočinek u bazénu. Vzhledem k suchému a horkému klimatu je Egypt rájem turistů, kteří sem jezdí během celého roku.

Počasí

Egyptské podnebí je celoročně více než příznivé pro nasávání vitamínu D ze sluníčka. Podzim je však na návštěvu Egypta pravděpodobně nejlepší, protože už opadla ta největší vedra a egyptským dětem skončily letní prázdniny, takže si budete moci užívat poloprázdné plážové resorty.

Teploty se od září do listopadu, kdy začíná zima, pohybují mezi 32–35 C°. Nemusíte se bát ani zatažené oblohy, protože oblačnost je v Egyptě stejně jako srážky velmi ojedinělá. Teplota vody se liší podle toho, zda dovolenkujete u Středozemního, nebo u Rudého moře, přičemž Rudé moře je obecně teplejší a vhodnější k potápění (rozdíly však nejsou nijak velké). Průměrná teplota vody během podzimu je 25–29 C°.

Levné ubytování v Egyptě

Doprava

Z Prahy se do Egypta dostanete za cca 4 hodiny, přičemž za letenku zaplatíte cca 6–11 tisíc Kč. Letět můžete se Smartwings, Czech Airlines, EgyptAir nebo Air Cairo.

Ceny

V Egyptě se platí egyptskou librou (EGP), která má hodnotu 1,2 Kč. Neuděláte však chybu, pokud sem přijedete vyzbrojeni i eury či americkými dolary, kterými můžete platit i na místních trzích. Také se vám budou hodit jako nezbytný bakšiš. Ceny jsou zde příjemné, nižší než u nás – v pěkné restauraci se tak jeden člověk nají třeba za 60 EGP.

DUBAJ

Dubaj

Jeden ze Spojených arabských emirátů a současně nejlidnatější město na zemi je považován za baštu luxusu a drahoty. Dnes už ale čím dál tím více lidí ví, že to s těmi cenami tak horské není, a tak je Dubaj oblíbeným cílem mnoha turistů.

Počasí

V Dubaji začíná hlavní turistická sezóna v říjnu, kdy opadnou ta největší vedra (v létě zde může být až 50 C°). V září je zde ještě dost horko (v průměru 42 C°), v říjnu si zde ale užijete příjemných 36 C° a v listopadu dokonce krásných 31 C°. Nemusíte se bát ani přeháněk, které jsou v Dubaji běžnější až v období od prosince do dubna (jedná se však pouze o krátké, i když silné deště).

Ani teplota vody vás nezklame. Od září do listopadu sice průměrně klesne z 32 C° na 27 C°, stejně se v moři ale budete cítit, jako ve vyhřátém bazénu.

Plážové hotely v Dubaji

Doprava

Jelikož je dnes Dubaj velmi oblíbenou dovolenkářskou destinací, můžete sehnat letenky i za velmi slušné ceny (z Krakova, Vídně či Budapešti třeba i za necelé 3 000 Kč), přičemž sem poletíte zhruba 3 hodiny. Létají sem například Smartwings, Ukraine International, Czech Airlines, Flydubai či Pegasus, ale i nízkonákladovky jako třeba Wizz Air.

Ceny

Ceny v Dubaji nejsou vůbec tak vysoké, jak si mnozí z nás myslí. Průměrná útrata na jednoho člověka je zde sice o trochu vyšší než u nás, není to ale nic hrozného. Za noc ve 3hvězdičkovém hotelu zaplatíte v přepočtu cca 1 200 Kč, večeře pro jednoho vás vyjde na cca 650 Kč (samozřejmě vždy záleží na tom, jak velký luxus si dopřáváte). Platí se zde dirhamy (AED), jejichž hodnota je cca 6,7 Kč.

TURECKO

Turecko

Turecko je zemí voňavého koření, starověké historie a čistého moře. Není tak divu, že do tohoto státu, který se rozkládá jak v Evropě, tak v Asii, míří každoročně miliony natěšených turistů.

Počasí

Turecko je jedna z bližších destinací, která je pro podzimní dovolenou jako stvořená. Pokud však chcete mít jistotu vysokých teplot a konstantního slunečního svitu, je potřeba se zamyslet, kterou část Turecka navštívíte. Severní a západní pobřeží poskytuje příjemné letní teploty cca do poloviny října, později však doporučujeme relaxovat na jižním pobřeží Egejského a Středozemního moře. 

V říjnu si zde užijete teploty do 28 C°, i když se sem tam může objevit deštivý den. Na přelomu října a listopadu zde průměrné teploty klesají na stále pěkných 25 C°, přibývá však srážek. Teplota vody je však na podzim celkem stabilně na 25 C°, v listopadu pak postupně klesá na 20 C°.

Luxusní ubytování v Turecku

Doprava

Výhodou dovolené v Turecku je cena letenek, která je oproti ostatním destinacím, kde si můžete užívat teplo i na podzim, podstatně nižší. Letenky běžně seženete klidně do 2 000 Kč a možná i levněji, pokud se vám podaří chytit nějakou super akci. Letět můžete s aerolinkami Pegasus, Wizz Air, Czech Airlines nebo třeba Smartwings a váš let potrvá necelé 3 hodiny.

Ceny

V Turecku se platí tureckou lirou (TRY), která se rovná cca 1,3 Kč. Pokud se sem vydáte, utratíte zhruba stejné částky, jaké byste platili u nás. Chcete-li však co nejvíce ušetřit, stravujte se v pouličních stáncích, kde se dosyta najíte v přepočtu za 40–90 Kč.

Jediné, na čem byste neměli šetřit (to ostatně platí i pro všechny ostatní destinace v tomto článku), je bakšiš. Může vám zajistit perfektně uklizený hotelový pokoj nebo extra kvalitní služby.

MAROKO

Maroko

Africká země, jež těsně sousedí se Španělskem, je jednou z nejdostupnějších a nejtolerantnějších muslimských zemí. Díky krásným plážím, velkým vlnám a bohaté kultuře láká dovolenkáře cílící na relax, surfaře i dobrodruhy.

Počasí

Podzimní relax je zde ideální pro ty, kdo si na dovolené nepotrpí na velká vedra. Teplota vzduchu se zde pohybuje mezi 26–31 C°, přičemž srážky vás příliš obtěžovat nebudou (v průběhu listopadu jich však mírně přibývá). Teplota vody dosahuje v září příjemných 25 C°, v říjnu se pak ochlazuje na cca 22 C°, v listopadu už je však se svými cca 19  koupání spíše pro otužilce.

Prázdninová vila v Maroku

Doprava

V Maroku je 7 mezinárodních letišť, přímo u moře se však nachází 4 z nich (Casablanca, Agadir, Nador a Tanger). Nejlevněji se sem z Prahy, Vídně či Katovic dostanete se společností Ryanair, dále pak s Air Arabia či Wizz Air. Pokud si dáte práci a pořádně prohledáte internet, můžete sehnat letenky i za 1 500 Kč. Váš let potrvá kolem 4,5 hodiny, ovšem záleží, do jaké části země se vydáte.

Ceny

V Maroku se platí marockým dirhamem (MAD), který má hodnotu 2,3 Kč, je ovšem dobré si s sebou přivézt i eura, které můžete za dirhamy v případě potřeby kdekoliv vyměnit. Co se týče cen, nejsou o tolik nižší než u nás – spíše počítejte s více méně stejně vysokou útratou. Pokud ale umíte dobře smlouvat, můžete výsledné výdaje podstatně snížit. Dejte si také pozor na samozvané průvodce, kteří vám velmi mile nabídnou pomoc se zavazadly nebo ukážkou cestu a potom od vás chtějí velké částky jako platbu za své služby. 

TUNISKO

Tunisko

Mnoho z nás zná Tunisko jako tradiční českou exotiku, kam se každoročně vydává mnoho našich krajanů. Skutečnost je taková, že se zvýšenou dostupností mnoha jiných krásných míst napříč planetou už u nás Tunisko nemá takový exotický monopol, což jej činí o to lákavějším. Země vynikající kuchyně, jedinečných živočišných druhů i rozmanité kultury je perfektním cílem pro podzimní dovolenou.

Počasí

Přestože jsou v Tunisku dvě teplotní pásma, jejich výkyvy se příliš neliší, a tak můžeme říct, že si během podzimu užijete příjemné teploty na celém jeho území. V průběhu září, které ještě spadá do hlavní turistické sezóny, se tak teplota vzduchu vyšplhá až na 33 , teplota vody pak dosáhne příjemných 28 C°. Říjen už je měsícem, kdy teploty lehce klesají, na druhou stranu výrazně klesají i ceny zájezdů (teplota vzduchu se pohybuje kolem 25–28 C°, vody kolem 25–26 C°), v listopadu pak počítejte s teplotami okolo 22 C°. 

Srážky vás nemusí příliš znepokojovat ani v této zemi. Podobně jako v ostatních zmiňovaných destinacích zde prší minimálně.

Ubytování na pláži v Tunisku

Doprava

Z Prahy se do Tuniska sice nedostanete přímo, pokud si však koupíte letenky z Vídně, můžete cestovat bez přestupu se společností Tunisair. S jedním přestupem pak můžete letět i z Prahy, a to s Air France, Lufthansa (s tou můžete ušetřit s cashbackem), Turkish Airlines nebo Alitalia. Let, který bude trvat cca 2 hodiny, vás vyjde zhruba na 6–7 tisíc Kč. Pokud se však rozhodnete pro dovolenou na Djerbě, počítejte s trochu vyššími cenami.

Ceny

V Tunisku se platí tuniským dinárem (TND), který má hodnotu 7,7 Kč. Jelikož se místní měna nesmí vyvážet, uděláte nejlíp, pokud si před odjezdem zbylé peníze směníte zpět nebo budete měnit eura či dolary po menších částkách. 

Tunisko je jednou ze zemí, která je pro nás levnější – obzvlášť pokud umíte dobře smlouvat. Přesto počítejte s tím, že i zde je lepší za každou službu dávat dýško (ani to vás však nezruinuje).

ZANZIBAR

Zanzibar

Kouzelný africký ostrov u břehů Tanzanie je v posledních pár letech rájem českých turistů. Ceny jsou zde nízké, počasí přívětivé a lidé milí. Když vezmeme v potaz i možnost zajet si na tanzanské Serengeti, vyjde nám Zanzibar jako perfektní dovolenková destinace.

Počasí

Na Zanzibaru panuje tropické klima, a tak si během září můžete užívat teploty dosahující 28 C°, v říjnu už 29–31 C° a v listopadu a prosinci se teploty zvýší na 31–32 C°. Teplota vody se během podzimu ohřeje z 26 C° na krásných 28 C°. Nebudete zde tedy omdlévat vedrem, rozhodně se však krásně opálíte.

Doprava

Ač je to pro někoho možná nečekané, na Zanzibar jezdí z Prahy přímé lety, které trvají cca 8 a půl hodiny. Se Smartwings sem pak doletíte také přímo, po cestě však absolvujete 2 mezipřistání. V tomto případě strávíte na cestě necelých 10 hodin. Pokud vám nevadí na své cestě přestupovat, můžete využít služeb aerolinek Flydubai, Qatar Airways, KLM, Turkish Airlines nebo Kenya Airways, přičemž poletíte z Prahy nebo Vídně. Za letenku běžně zaplatíte cca 15 tisíc Kč, pokud ale chytíte dobrou akci a nakupujete ve správný čas, může se cena letu výrazně snížit.

Hotely na Zanzibaru

Ceny

Na Zanzibaru se platí tanzanským šilinkem (TZS), který má o dost nižší hodnotu než česká koruna – na 1 Kč připadne cca 94 TZS. Jelikož se však jedná o velmi turistický ostrov, můžete zde śkoro všude platit i americkými dolary, případně (i když méně) eury.

Co se týče samotného placení na místě, doporučujeme mít dostatek hotovosti, protože bankomaty tu fungují na čestné slovo a platba kartou je nevýhodná. Ceny jsou tu pro nás velmi příjemné (za menu v restauraci zaplatíte cca 1 000 TZS, tedy cca 100 Kč), počítejte však i zde se smlouváním a prakticky povinným spropitným za vše.

JAK UŠETŘIT

Dovolená ve vzdálenějších exotických destinacích se může pořádně prodražit, obzvlášť pokud svůj komfort nechcete nijak omezovat. Proto se vyplatí šetřit takovými způsoby, jaké vaše pohodlí na dovolené nijak neovlivní. V takovém případě se velmi vyplatí zařizovat jednotlivé aspekty dovolené s cashbackem, díky němuž si můžete dopřát vše, po čem vaše cestovatelské srdce touží, a přitom neutratit tolik.

Nemalé částky vám může ušetřit nákup letenky u společností, které přes Plnou Peněženku cashback poskytují, jako je Lufthansa, Qatar Airways, Kiwi a další. Stejně tak se vám vyplatí si s cashbackem zřídit cestovní pojištění například u ČSOB či Pojisteni.eu. Peníze zpět získáte i při rezervaci ubytování, a to přes HostelWorld, Reservations.com, nebo zkuste třeba  Booking. V neposlední řadě můžete získat cashback i při pronájmu auta nebo jiného vozidla, třeba přes Rentalcars.com.

Anežka

Autor Anežka


Anežka je naším největším odborníkem na texty včetně gramatiky, kterou má v paži. 💪 Je vidět, že češtinu miluje a stejně tak knihy snad všeho druhu. Kromě toho ji baví cestování, ale s nadšením se věnuje i dětem, které vede na hodinách aerobiku. Víme, že má zlaté srdce, na češtinu je ale fakt pintlich. Někdo nemůže ani vidět koprovku a někdo zase text, kde se použije třeba čárka místo středníku.