Jihozápad Turecka – Antalya II.

16. 12. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

jak jsem Ti v posledním článku slíbila, mám pro Tebe připravené pokračování z putování jihozápadním Tureckem. Dneska se podíváme převážně na místa plná antických pamětihodností. 

Antalya

Římské ruiny Perge – archeologické naleziště

Jedním z prvních míst, které jsme v Turecku s přítelem navštívili, byly právě ruiny Perge, též nazývané Perga. Už samotný vstup antickou branou působí impozantně. Co krok, to úžas. K vidění jsou tu nejen zbytky tehdejších lázní, hradeb, bran, basilik, divadel a soch, ale také například pozůstatek tehdejšího tržiště.

Antalya

A právě tady mě nejvíce zaujala zachovalá reklama v podobě kamene, na němž byla z jedné strany vytesaná ryba (reklama na stánek s rybami) a z druhé vytesaný nůž (reklama na broušení nožů).
Tyto krásné antické zříceniny najdeš přibližně 15 km východně od Antalye, v okrese Aksu v Antalijské provincii.

Antalya

Trosky antického města Phaselis 

Další antickou pamětihodností v dnešní Antalyi a tehdejší starobylé Lýkii je antické město Phaselis – nebo spíš trosky, které se z původního města dochovaly. Jednou ze zajímavostí je klenbový akvadukt, který je zasazený mezi korunami stromů poblíž vodní hladiny a vytváří tak nádhernou scenérii. Oproti městu Olympos je sice Phaselis menších rozměrů, za to jsou však jeho trosky velmi dobře zachovalé. Mezi ně patří například termální lázně, hlavní silnice, divadlo, městské hradby, anebo již zmiňovaný akvadukt. Dopravit se sem můžeš buď jako my, tedy lodí či jachtou po moři, anebo po silnici. 

Antalya

Inspirativní město Side 

Protože Ti chci představit ještě další nádherné místo, které je zkrátka nemožné vynechat, tak u antiky ještě zůstaneme. Jedná se o dnešní rekreační středisko Side, město antického původu, ležící v okrese Manavgat v Antalyi.

Antalya

Co mě zaujalo asi ze všeho nejvíce, byly ruiny Apollónova chrámu. Při pohledu na neskutečně vysoké antické sloupy jsem zůstala jen fascinovaně stát. Sloupy byly tak vysoké, že se mi je jen stěží podařilo celé zachytit svým tehdejším mobilním telefonem, který byl rád, že vyfotí jídlo na stole. 

Antalya

Město Side ale kromě antických pamětihodností nabízí i řadu dalších zajímavostí. Pár kroků od pobřeží se nachází obchůdky nejen se suvenýry, ale také tureckými pokrmy a čaji, které cestovatel může na místě ochutnat a případně zakoupit.

Antalya

Já osobně na tento výlet vzpomínám moc ráda, protože tu jsou vedle (a to doslova) obdivuhodných památek i velmi přívětiví místní prodavači, kteří zákazníkovi naservírují svůj výborný turecký silný čaj a místo toho, aby natahovali ruku po penězích, raději si s ním pěkně a se zájmem popovídají. 

Antalya

To ale ještě pořád není všechno :). V Side můžeš navštívit římský amfiteátr z 2. století. Pozoruhodností je, že jeho hlediště bylo vystaveno do výšky z kamene, nikoli vyhloubeno do svahu, a celý amfiteátr je velmi dobře zachovaný. Dalším krásným místem je vodopád Manavgat, který putuje říční cestou z hor až k moři. Ačkoli vodopád není bůhvíjak veliký, rozhodně má co nabídnout a je příjemné u něj strávit pár chvil. 

Antalya

Gurmánský koutek

Co se týče gastronomické oblasti, tak mohu vřele doporučit typický turecký kebab. Na rozdíl od toho „našeho“ českého je totiž sám o sobě tak výborný a šťavnatý, že k němu není potřeba žádná omáčka – ba naopak, jakákoli přísada by jen narušila chuť masa. Klasicky se zde prodává ke kebabu i jogurt, jenž jeho chuť perfektně vyvažuje. Nejen kebab, ale i další pokrmy v tureckých restauracích nám moc chutnaly. Možná je to právě oním způsobem přípravy a delikátní chutí masa.

Antalya

P. S.: Doporučení: Kdyby ses rozhodl navštívit ruiny Perge, určitě si zaplať průvodce, protože zajímavosti, o které Tě místní mohou obohatit, jinde nezískáš.
Tipy na další místa v okolí:
•    Pamukkale – úchvatný div přírody
•    Yivliminare Mosque – Flétnový minaret
•    Kesik Minaret – Useknutý minaret
•    Tekeli Mehmet Pasa Mosque – mešita vybudovaná v 18. století v městské části Kale Kapisi
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Související témata

Napište, co jste zažili vy

Podělte se s námi o zajímavé tipy a zážitky z vašich cest.