10 nejznámějších lokalit ve Francii

1. 8. 2022 Peter
10 nejznámějších lokalit ve Francii

Existuje důvod, proč je Francie jednou z nejnavštěvovanějších zemí na planetě. Nejenže se může pochlubit některými z nejvybranějších vín a jídel na světě, ale i některými z nejkrásnějších destinací. Kamkoliv v l’Hexagone (jméno Francie dostala podle tvaru svých hranic na mapě) cestujete, existuje nespočet scenérií, které vám vyrazí dech. Ať už navštívíte zvlněné vinice a klesající kaňony, tyčící se písečné duny nebo majestátní města, je toho víc než dost pro uspokojení vašich cestovatelských tužeb.

Protože ale Francie nabízí tolik míst, které stojí za návštěvu, rozhodli jsme se pro vás jejich výběr trochu zjednodušit. Přečtěte si naše oblíbené tipy, které inspirují váš cestovatelský seznam.

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

Co ve Francii ochutnat?

Francie je proslavená svou gastronomií a dobrým vínem. Mnozí experti se rozcházejí v názorech při otázce, jaká jsou nejlepší francouzská jídla. Vybrali jsme proto TOP 7 pokrmů, které mezi ně určitě patří a vy byste je na své cestě po Francii neměli vynechat:

1. Crêpe palačinky

Crêpe je druh velmi tenkého pečiva a obyčejně ho najdete ve dvou provedeních: sladké crêpes (crêpes sucrées) a slané galettes (crêpes salées). Podávají se s různými polevami od nejjednodušších jen s flambovaným cukrem (Suzette) po složitější propracované galettes se šunkou, vejci a sýrem.

2. Confit du Canard (konfitovaná kachna)

Confit de Canard je chutné francouzské jídlo z kachního masa (exsistují i varianty s husím nebo vepřovým), které je speciálně připravované stoletým procesem konzervování a pomalého vaření (confit). Kachní maso se marinuje v soli, česneku a tymiánu až 36 hodin a pak se pomalu vaří ve vlastním tuku při nízkých teplotách.

3. Coq au Vin (kohout s vínem)

Toto jídlo zpopularizovala Julia Child prostřednictvím své televizní show a knihy. Jedná se o kuřecí maso dušené na víně s žampiony, slané vepřové maso nebo slaninu, hřiby, cibuli, často česnek a někdy brandy.

4. Boeuf Bourguignon (hovězí guláš)

Boeuf Bourguignon pochází ze stejného regionu jako Coq au Vin, z Burgundska ve východní Francii. Je to hovězí maso dušené na červeném víně s hovězím vývarem a ochucené česnekem, cibulkou, čerstvými bylinkami a houbami.

5. Ratatouille

Jídlo pro mnohé známé hlavně ze slavného kresleného filmu, pochází z Provance. Pokud si ho objednáte, pochutnáte si na dušené zelenině, která se většinou nejdříve vaří v plytké pánvi na vysoké teplotě s malým množstvím tuku a potom se peče v troubě. Toto jídlo si můžete dát také jako přílohu k jiným pokrmům.

6. Sope a l’ognion (cibulová polévka)

Tradiční francouzská polévka se vaří z cibule a hovězího vývaru a podává se s krutonky a taveným sýrem. Původ polévky můžeme vystopovat až z Římanům, současná verze ale pochází z 18. století.

7. Quiche Lorraine

I když je quiche považován za tradiční francouzské jídlo, původně pochází z Německa. Jeho název vznikl z německého slova „kuchen“, tedy koláč. Původní pokrm vypadal jako otevřený koláč s náplní z vajíček a krému s uzenou slaninou, později se do receptu přidal i sýr.

1. Paříž

Paříž

Hlavní město Francie, umění a módy je nepochybně jedním z nejkrásnějších míst na světě. V Paříži můžete vidět i dělat tisíc věcí: vyjít na vrchol Eiffelovy věže, projít se po nákupní ulici Champs Elysées, navštívit Louvre, zhlédnout různá představení či výstavy nebo se jen toulat po březích Seiny.

Paříž

Před sestavováním vašeho pařížského harmonogramu je třeba si položit otázku, jaké jsou vaše turistické priority. Je jednou z nich poznávání města? Pak vám doporučujeme vyzkoušet známé průvodce, jako je Le guide de routard nebo Lonely Planet, které poskytují optimalizované prohlídky s vlastním průvodcem v rozsahu 1 až několik kilometrů.

Náš tip: Věděli jste, že jen pár kilometrů od Paříže se nachází jediný evropský Disneyland? Je to skvělý tip na nezapomenutelný den s dětmi. Lístky sice nejsou nejlevnější (od 80 €/den), stojí to ale za to.

noc v Paříži

2. Montpellier

Montpellier

Hlavní město oblasti Hérault a druhé největší město regionu Occitanie v jižní Francii se nachází 12 km od pobřeží Středozemního moře. Toto staré univerzitní město je hlavním administrativním a obchodním centrem regionu. 

Je známé terasovitou promenádou Promenade du Peyrou ze 17. a 18. století, která nabízí výhled na Středozemní moře a elegantní městská sídla. Najdete tu i botanickou zahradu založenou Jindřichem IV. v roce 1593, která je nejstarší svého druhu ve Francii. Pro fanoušky historie se tu nachází muzeum F.-X. Fabre Museum, jež obsahuje jednu z nejbohatších francouzských sbírek obrazů. Vynechat byste neměli ani slavnou gotickou katedrálu ze 14. století.

Samotný Montpellier je pastvou pro oči a úplně stačí, když se zatouláte v jeho uličkách. K moři se dostanete buď autem, nebo autobusem, který jezdí skoro nepřetržitě. Při cestě do Montpellieru doporučujeme půjčit si auto, které se vám bude hodit při objevování okolí.

Montpellier

V okolí města najdete mnoho menších měst a vesniček, jež vás očarují svou atmosférou a malebnými zákoutími. Pochutnat si můžete v desítkách nádherných restaurací, zábavu si pak užijete napřídklad na jednom z golfových hřišť. Pokud vám zbyde čas, zajeďte si i do města Toulouse nebo do Marseille.

Náš tip: Rozhodnete-li se pro návštěvu Montpellier, letenky budou možná dražší, než jste čekali. Vyzrát na vysoké ceny můžete tak, že odletíte na letiště Girona u španělské Barcelony, kde jsou letenky levnější, a pak se autobusem převezete do Francie.

3. Cannes

Cannes

Když se řekne Cannes, napadnou vás nádherné pláže azurového pobřeží či červený koberec filmového festivalu. Tento klenot ležící na francouzském pobřeží vás okouzlí nejen ikonickou pobřežní promenádou La Croisette lemovanou elegantními butiky i luxusními loděmi a jachtami v místním přístavu.

Město nabízí výhledy na úžasné pobřeží, které láká lidi z celého světa po celý rok. Nechte se vtáhnout do starého města proslaveného úzkými historickými uličkami, vyrazte na zříceninu místního hradu a vychutnejte si krásné výhledy. 

Cannes

Město je ale známé hlavně kvůli nejslavnějšímu filmovému festivalu na světě, Filmovému festivalu v Cannes, který se koná vždy v květnu. Promítají se na něm každoročně ty nejlepší filmy z celého světa, a to v Palais des Festivals et des Congrès, kam se však dostanete jen s pozvánkou.

4. Nantes

Nantes

Ten, kdo zavítá do Nantes, je zřídka zklamaný. Je to mladé dynamické město, které dokázalo spojit modernost se svým historickým dědictvím. Navíc je jedním z nejzelenějších míst ve Francii, a v roce 2013 bylo dokonce zvoleno zeleným hlavním městem Evropy.

Je hlavním městem regionu Pays de la Loire a nachází se na řece Loiře, 380 km jihozápadně od Paříže. Přestože se nám to může zdát jako pěkná dálka, vlakem TGV se tam dostanete za pěkné dvě hodinky.

Nantes

V této oblasti určitě navštivte Château des Ducs de Bretagne, historickou pevnost spojenou s muzeem, katedrály sv. Petra a Pavla nebo známou fontánu na náměstí Place Royale. Za zmínku stojí i muzeum Julese Verna, který se zde narodil a vyrostl. Můžete si zde prohlédnout i všechny jeho futuristické vynálezy.

Náš tip: Pokud vás láká již zmíněná slaná palačinka, právě zde si ji vychutnáte nejvíc. Nantes je domovem „bretaňské galetky“ – slané palačinky s oříšky, sýrem, špenátem a medem.

Ubytování v Nantes

5. Marseille

Marseille

Marseille je jedním z nejznámějších míst ve Francii a jedním z nejstarších měst celé západní Evropy. Čekají tu na vás velkolepé skalnaté útesy, bouillabaisse, pastis a růžové víno, Cézanne, špičková pouliční rapová a hip-hopová hudba, Marcel Pagnol, pétanque a potápění, Zinedine Zidane a Olympique de Marseille. 

Návštěva tohoto nejstaršího francouzského města je ideální na prodloužený víkend, kdy si stihnete vychutnat všechny jeho krásy. Nádherné je ale i jeho okolí. Za návštěvu stojí historické městečko Arles se zachovalým koloseem, které maloval Vincent van Gogh, nebo třeba národní park Parc National des Calanques s krásnými jeskyněmi, výhledy i spoustou vzácných živočichů.

Marseille

Za zmínku stojí i provensálská historická vesnička Gordes, kde jako by se zastavil čas. Vesnička na kopci s bílými kamennými domečky a nádherným kostelíkem uprostřed je opředená klidnou atmosférou. Proslavilo ji množství umělců, kteří se zde rozhodli zůstat a tvořit svá díla.

Náš tip: Oblast Provence stojí určitě za návštěvu. Pokud ji procestujete po podobných drobných dědinkách, nebudete litovat.

Ubytování v Provence

6. Nice

Nice

Nice je hlavním městem francouzské riviéry. Město založili Řekové ve třetím století před Kristem a dodnes zde najdete stopy této starověké civilizace. Nice je multikulturní a kosmopolitní město, přičemž ho každoročně navštíví přibližně 10 milionů turistů. Hlavní sezóna trvá od května do konce září, ale pokud Nice navštívíte i mimo ni, nebudete litovat.

Nádherné pozadí elegantního Nice tvoří tmavě modré vody Cote d'Azur. Při procházce po slavné Promenade des Anglais se nadýchnete čerstvého středomořského vzduchu, můžete se také nechat okouzlit malebnými uličkami starého města nebo si vychutnat panoramatický výhled na město z vrchu Hradního kopce. 

Dopřejte si klasická provensálská jídla a vína v jedné z intimních městských kaváren nebo rušných brasserie. Nepromeškejte také šanci zažít lesk a půvab francouzské riviéry na jednom z jednodenních výletů do St. Tropez nebo do luxusního Monaka.

Nice

Pokud máte rádi muzea, Musée Jules Chéret des Beaux-Arts a Musée Masséna disponují sbírkami raných italských maleb a děl umělců z 19 století, ale i zvučných jmen současných umělců. Za zmínku stojí i památník věnovaný malíři Marcovi Chagallovi, postavený jako úschovna sbírky jeho biblických obrazů z roku 1966. 

Ani ne 2 kilometry od centra pak najdete staré biskupské město Cimiez, kde se nacházejí majestátní ruiny římského amfiteátru.

7. Grenoble

Grenoble

Grenoble má výjimečnou geografickou polohu a nachází se v srdci symbolických pohoří Vercors, Chartreuse a Belledonne. Často je přezdívané také jako hlavní město Alp a je průkopnickým, inovativním a inspirativním městem, které se neustále mění.

Grenoble je ideální destinace pro pobyt ve městě i v přírodě dostupná i pro turisty bez auta, která nabízí jemnou rovnováhu mezi kulturou, živým uměním a zimními i letními outdoorovými aktivitami. Lyžařské túry na „Col de Porte“, městská via-ferrata na úpatí Bastily, kanoistika na řece Isère, paragliding v Saint Hilaire du Touvet či noční lyžování s úchvatným výhledem na Grenoble – to všechno je možné právě v Grenoble a sousedních masivech.

Grenoble

Pokud jste fanoušky cykloturistiky, zpozorněte. Grenoble je nejrovinatější město ve Francii, a tak je snadno průjezdné na kolech. Najdete tu přes 450 km cyklistických chodníků, ale i 21 dalších cyklotras či značené chodníky pro horskou cyklistiku. Město dokonce turistům nabízí „nízkouhlíkové“ dovolenkové balíčky zaměřené na měkkou mobilitu, zejména cyklistiku.

8. Bordeaux

Bordeaux

Vynikající architektura, čerstvé mořské plody, pulzující město s historickým jádrem a jedny z nejlepších vín na světě, to je Bordeaux. Celé město je navíc přizpůsobeno chodcům, takže zde najdete mnoho pěších zón a příjemných náměstí. Za méně než hodinu se dostanete na pláž, případně se můžete vydat na návštěvu různých zámků, kde se v pohádkovém prostředí vyrábí víno.

Bordeaux

V Bordeaux budete mít o zábavu postaráno i na několik týdnů. Pokud je ale váš čas omezený, navštivte určitě jedno z největších městských náměstí v Evropě, Place des Quinconces. Skoro nonstop si tam můžete vychutnávat výstavy, koncerty i trhy. Za návštěvu pak stojí i Les Halles de Bacalan – místní známý trh s jídlem.

Architektonickým skvostem města je Mirior d'Eau (vodní zrcadlo), který je na seznamu UNESCO. Pro milovníky dobrého a kvalitního vína doporučujeme návštěvu Moon Harbour Distillery, kde si můžete zaplatit ochutnávku vín v neskutečné atmosféře bunkrů z II. světové války. Skoro povinností je v Bordeaux i Le Cité du Vin, muzeum vína.

na víno do Bordeaux

9. St. Tropez

St. Tropez

St. Tropez je možná nejslavnější letní sídlo na světě pro bohaté, celebrity či rockové hvězdy. Říká se, že pro St. Tropez nikdy nemůžete být dost bohatí nebo příliš krásní. Ale jaké potěšení vám toto místo připraví, pokud jste normální smrtelník?

Určitě nesmíte vynechat návštěvu pláže. Známou pláží je pak Pampelonne, kde často potkáte právě ony známé celebrity. Vychutnat si zde můžete i plážové kluby nebo pohled na luxusní jachty. Vstup na pláž je zdarma a autobus sem z centra města jezdí neustále.

St. Tropez

Pokud si chcete užít pořádný relax, pláž Bouillabaisse je sice méně luxusní, ale zato je na ní větší klid. Okolo celého pobřeží jsou navíc dlouhé chodníky pro příjemné procházky nebo jízdu na kole. Do Pampellone je to 7 kilometrů a cestou se projede kolem mnoha dalších kouzelných pláží.

Náš tip: Nezůstávejte na souši a vyjeďte si na příjemný výlet lodí. Můžete poznávat pobřeží s průvodcem, vyjet na rybářský výlet nebo si na pár hodin pronajmout jachtu.

vila v st. Tropez

10. Štrasburk

Štrasburk

Hlavní město Alsaska vyzařuje mladistvou energii. Pokud máte rádi kulturu a umění žít, není pochyb, že si to zde zamilujete. Štrasburk se navíc díky svojí historii může pochlubit i výjimečným architektonickým dědictvím, kde dnes v jemné směsi tradice a modernosti stojí historické památky vedle nejmodernějších budov.

Štrasburk

Jakožto sídlo mnohých institucí je Štrasburk klíčovým evropským městem. Sídlí tu například Evropský parlament a každoročně se tu organizuje Den otevřených dveří EU. Máte tak možnost navštívit prostory budov a zapojit se do osobitých aktivit, jako jsou veřejné diskuze nebo prohlídky s průvodcem.

ubytování ve Štrasburku

Město se nachází přímo na hranicích s Německem, a proto je pomyslně rozděleno na dvě části. Jedna část má francouzský vzhled – úzké klikaté uličky, které lemují pekárny a květinářství, zatímco druhé části dominují široké bulváry a „svlanaté“ stavby, které vznikaly během stavebního boomu koncem 19. století.

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Peter

Autor Peter

Peťo je vášnivý cestovatel a odpůrce nápojů z automatů. Kávu si nejraději vychutná při západu slunce se svojí nádhernou přítelkyní, se kterou prozkoumal různá zajímavá místa na světe. Má rád riziko, o čemž svědčí nejen jeho styl řízení auta, ale i jeho sbírka adrenalinových zážitků.