10 lokalit, které v Maďarsku nemůžete vynechat

25. 7. 2022 Katka B.
10 lokalit, které v Maďarsku nemůžete vynechat

Maďarsko. Země guláše, dobrého vína, pálivé papriky, historických lázní či termálních pramenů. Už jen z tohoto krátkého výčtu je víc než jasné, že má tato země rozhodně co nabídnout. Nemá sice moře, zato se však pyšní největším jezerem ve střední Evropě, které je oblíbeným místem pro letní dovolenkáře. Zábavu vám zde zaručí mnoho festivalů konajících se nejen během letních měsíců, spousta zajímavých míst a krásných zákoutí, dechberoucích výhledů a historických uliček. My se spolu tentokrát podíváme na 10 oblastí, které byste rozhodně měli zařadit na svůj cestovatelský seznam.

Gastronomie

Maďarská gastronomie, to není jen pikantní jídlo a spousta papriky, které Maďarsko vyprodukuje až 13 tun ročně. Přidávají ji sice i do dezertů, ale je to hlavně směs asijské, italské a slovanské gastrokultury. Ty se během let smíchaly společně s maďarským kulinářským uměním a dnes vytvářejí jednu z nejlepších kuchyní široko daleko. Co byste tedy v Maďarsku měli určitě ochutnat?

 • Guláš: Tradiční polévku, kterou u nás veříme snad všichni, je možné připravit na mnoho způsobů. V Maďarsku vám ho tradičně naservírují v malé smaltované nádobě, pod níž je zapálená čajová svíčka, která slouží na udržení teploty pokrmu.
 • Halászlé: Polévka vařená ze směsi ryb – většinou sumců či kaprů, dále zeleniny, jako je cibule, brambory a rajčata, a samozřejmě nesmí chybět ani pálivá paprika. Zahušťuje se těstovinami a podává se s bílým pečivem. Na Halászlé si ideálně zajeďte k Balatonu nebo Szegétu.
 • Jókai bablaves: Hustá polévka tvořená převážně z falozí.
 • Langoš: Přestože se podává v různých podobách, tradičně si ho v Maďarsku dáte potřený česnekem, politý zakysanou smetanou a posypaný nastrouhaným sýrem. Nejlepší langoše prodávají ve staré tržnici v Budapešti.
 • Perkelt: Tradiční maďarské kuře na paprice.
 • Palačinky: Ochutnejte tradiční palačinky plněné jablky či mákem, ořechovým nebo kaštanovým krémem nebo třeba mletým masem.
 • Dobšův dort: Skládá se ze 6 plátků piškotového těsta potřených čokoládou a politých karamelem.
 • Rétes: Závin z velmi lehké vrstvy lístkového těsta plněný mákem, tvarohem nebo ořechy.
 • Šomló halušky: Piškotové těsto plněné marmeládou a rozinkami s velkou vrstvou šlehačky na vrchu.
 • Do Maďarska si zajeďte, pokud se vyžíváte v ochutnávání dobrého vína. Vychutnat si můžete mok z 22 vinných oblastí, jako je třeba Balaton, Eger, Tokaj nebo Villány. Za zkoušku jistě stojí Merlot, Cabernet či Schiraz.
 • Kdo holduje spíše tvrdému alkoholu, měl by vyzkoušet barack palinku z meruněk nebo unicum-zwack, který se dělá až ze 40 různých bylin.

1. Budapešť 

Budapešť

Perla na Dunaji. I tak se nazývá hlavní město Maďarska, jež leží na obou březích řeky Dunaj. Budapešť vás zaujme svou historií, pohltí atmosférou a okouzlí stylem života.

Mezi největší lákadla Budapešti patří rozhodně Maďarský parlament. Maďaři mu říkají také Dům národa, protože symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii. Rozlohou je největší z vládnoucích budov v Evropě a nadchne vás jak její zevnějšek, tak vnitřní prostory, kde si můžete prohlédnout uherské korunovační klenoty. Rozhodně také nevynechejte večerní procházku kolem parlamentu, kdy je na něj dechberoucí pohled.

Další dominantou města je Budínský hrad, který leží v hradní čtvrti plné historických budov. Prostory tohoto hradu zažily přítomnost mnoha uherských králů, a tak můžeme říct, že se na tomto místě psaly dějiny. Dnes se zde nachází Maďarská národní galerie, Budapešťské historické muzeum a Széchényiho knihovna. K hradu se navíc můžete nechat vyvézt lanovkou a užít si krásný výhled na město.

Do Budapešti se často také jezdí za účelem relaxu v lázních a není divu – najdete zde jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě. Széchényiho léčebné koupele si návštěvníci užívají už od roku 1913 a dodnes jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Zaujmout vás také může Nemocnice ve skále. Jedná se o muzeum zřízené přímo v prostorách atomového krytu, který se během 2 světové války využíval jako nemocnice.

Budapešť

Jak si Budapešť užít netradičně?

Kromě historických budov a památek si v Budapešti užijete i moderní zábavu. Zabavit se tak můžete například v Szimpla baru, který byl otevřen přímo v bývalé továrně na kachle, nebo v Plovoucím klubu A38 umístěném do prostor bývalé ukrajinské lodi Artemovsk kotvící na Dunaji. Užijete si i jeden z největších letních evropských festivalů Sziget.

Zajímavý den si můžete udělat také v Muzeu teroru, kde shlédnete mimo jiné také cely, v nichž byli uvězněni političtí vězni, nebo třeba na Neviditelné výstavě, již absolvujete v naprosté tmě a zkusíte si, jaké to je žít bez zraku. Pro gurmány je tu pak Velká budapešťská tržnice.

2. Ostřihom 

Ostřihom

Na břehu řeky Dunaj hned naproti slovenskému městu Štúrovo se nachází město Ostřihom. Jedna z méně známých dovolenkových destinací má opravdu hodně co nabídnout. Užijete si zde pohled na historické památky, oddechnete si v krásných parcích a zrelaxujete se v nejmodernějších lázních. Možností, jak zde trávit volný čas, je opravdu dostatek.

Ostřihom má bohatou historii – na jeho území sídlili už Kelti a později Římané. V dobách Nitranského knížectví a Velké Moravy byl Ostřihom hlavním městem, a tak v něm bylo založeno i arcibiskupství. Dominantou města je pak Katedrála Panny Marie a svatého Vojtěcha, která leží na Hradním vrchu. Tu obdivují kromě místních i jejich slovenští sousedé z opačného břehu Dunaje. Prohlédnout si kromě krásných maleb a soch můžete i podzemní krypty nebo výhled z kupole.

Ostřihom

Pokud vás unaví historické budovy a množství sakrálních památek, můžete se osvěžit v některé z místních cukráren či vináren a vychutnat si tradiční maďarské dobroty. 

Ve městě se také nachází jedno z nejmodernějších a nejnovějších koupališť v okolí, Aquasziget. Kromě mnoha bazénů či wellness centra zde především děti ocení vodní hrad.

3. Balaton 

Balaton

Maďarské moře, to je přezdívka největšího středoevropského jezera Balaton. Tato destinace u nás byla oblíbená před několik desítkami let, od té doby její popularita však mírně upadla. V posledních letech však opět začíná oslovovat návštěvníky ze všech koutů Evropy i světa.

Jako pozůstatek Panonského jezera se dnes rozprostírá v délce skoro 80 km a jihozápadě země. Voda v jezeře není příliš hluboká, a tak v létě dosahuje až 27 stupňů. Navíc se nachází pouhých 130 km od Budapešti, takže je ideálním místem na výlet z této metropole.

Oblast nabízí kromě skvělého koupání i mnoho přírodních scenérií, malebná městečka a spoustu aktivit, při nichž si užijí nejen dospělí, ale i děti.

Balaton

Kam se podívat: 

Jste-li fanoušky vína, navštivnte vinařskou oblast na severní straně jezera, Badascony. O hroznu z těchto vinic se říká, že se svou kvalitou řadí hned za Tokaj, takže si jistě pochutnáte. Na přelomu července a srpna se zde konají vinařské slavnosti, během nichž máte možnost zažít lokální kulturu a samozřejmě také ochutnávat víno. Za tímto účelem nesmíte vynechat ani zářijové vinobraní.

Na Balatonmádi najdete největší pláž na severní straně jezera. Kromě historických památek si zde můžete vychutnávat i sportovní aktivity. Najdete tu 21jamkové golfové hřiště, letní sáňkařskou dráhu i mnoho tenisových kurtů.

Keszthely je místo, které vás nadchne díky své bohaté historii. Osídlené bylo už za doby kamenné a dodnes se zde zachovaly také pozůstatky římské pevnosti. Najdete tu i jeden z největších zámků v Maďarsku, muzeum panenek nebo městskou zelenou pláž, která se může pyšnit moderním vybavením.

Na jižní straně jezera se nachází Siofók, který se často přezdívá maďarské Las Vegas. Nejrušnější letovisko láká svou promenádou, dlouhým pobřežím a přístavem, díky němuž se budete cítit jako na Jadranu.

Na východě se nacházejí sluncem zalité pláže, které určitě ocení hlavně milovníci lenošení na vyhřátém písku. Pokud jste vášnivým rybářem, přijdete si zde na své i vy. Rybářský lístek koupíte skoro v každém obchodě s rybářskými potřebami a pak už můžete vesele nahodit udičku.

Ve městě Héviz najdete největší biologicky aktivní přírodní jezero v Evropě. V budově Villa Rustica existovaly termální lázně už za časů Římanů, koupat se zde ale můžete dodnes. Teplota vody se celoročně drží na cca 30 stupních, a tak si prohřejete tělo i v zimě. Nezávisle na tom, jaké je venku počasí, je jezero vždy pokryté lotosy a jeho voda působí příznivě na pohybové ústrojí a ženské orgány.

4. Tokaj 

Tokaj

Když se řekne Tokaj, většině z nás se vybaví jedno z nejlepší vín na vinném trhu. Francouzský král Ludvík XV. Tokaj, přesněji víno Aszú nazval vínem králů a králem vín. Tokajská oblast však není jen o víně, ale i o turistice, historii i nejrůznějších festivalech.

U vína se však přeci jen na chvíli zastavíme. Nachází se zde totiž vinařské muzeum, které návštěvníky provede historií regionu i výrobou onoho slavného nápoje. Tu si však můžete prohlédnout i v samotných vinařstvích, která vás místní nechají navštívit. Některé vinice si dokonce můžete projet na kole či na čtyřkolce.

Pokud vás láká pořádná turistika, vydejte se na pouť s názvem Po stopách velkých rabínů. Je dlouhá 150 km a vede po trase, která vám umožní poznat historii a kulturu místních židů. Využít můžete také turistické trasy v Zemplínských vrších, kde se pokocháte výhledy na jeden z nejrozsáhlejších maďarských panenských lesů, navštívíte nejrůznější zříceniny nebo malebné vodní plochy. Za návštěvu stojí třeba Rákocziho hrad, kam se dá dojet i lodí.

Tokaj

Nejen děti jistě ocení zábavní park Zemplén, kde se nachází nejdelší bobová dráha a sedačková lanovka v zemi a pro odvážnější je tu i kilometr dlouhá zipline dráha, kde můžete svištět až 80 km/h.

Ubytovat se můžete v místních vesničkách a starých domcích, kde se stále kouří z kachlových pecí, milovníci luxusu si však přijdou na své v mnoha moderních hotelích. Nezapomeňte, že s cashbackem od Plné peněženky ušetříte při nákupech například na Booking, Hotels.com ad.

5. Debrecín 

Debrecín

Jméno, které většina z nás zná podle debrecínské šunky nebo párků je název hlavního centra východního Maďarska a druhého největšího maďarského města. I zde můžete obdivovat historické budovy a architektonické skvosty připomínající důležité události, jež se zde odehrály.

Kvůli velkému množství kostelů, které se ve městě nachází, dostalo přezdívku Kalvínský Řím. Mezi jeho dominanty pak patří tzv. Velký kostel, kam se naráz vejde až 3 000 lidí. Nachází se v něm největší maďarský zvon, který je odlitý z děl, jimiž střílely Rákocziho oddíly během jednoho z největších povstání. Ve věži se také nachází muzeum s maketami všech kostelů, které se ve městě nacházejí.

Debrecín

Pravděpodobně nejstarším hotelem v zemi je tzv. Zlatý býk, který byl navržen maďarským olympijským vítězem v plavání, a tak není divu, že se v něm nachází (na svou dobu velmi netradiční) bazén. Za pohled stojí i vitrážová okna s podobiznami významných občanů města.

Navštivte také Debrecínskou univerzitu, kde najdete největší univerzitní knihovnu v zemi s více než 6 miliony záznamů nebo Dériho muzeum. Zajímavá je i náveštěva Csokonaiho divadla.

Děti pak potěší výlet do Velkého lesa se zoologickou zahradou a lázněmi, vyjet si můžete i do Národního parku Hortobágy.

6. Nyíregyháza

Nyíregyháza

Nyíregyháza je dalším skvostem severu země. Sedmé největší město nabízí spoustu krásných míst, příjemnou atmosféru i kupou zážitků. Skvělou dovolenou si zde užijete hlavně s dětmi.

V téměř nedotknutém dubovém lese se nachází Nyíregyházská ZOO, která byla několikrát vyhlášena nejlepší ZOO v Evropě. Kromě typických zvířat, které v ZOO můžete vidět, jako jsou sloni či žirafy, zde našlo domov několik druhů na pokraji vyhynutí. Prohlédnout si tak můžete bílého tygra nebo lemura kroužkového. Pro milovníky podmořského světa je zde i Oceanárium. V lesním parku Sóstó se pak nachází dobrodružný park, který si užijí všichni adrenalinoví nadšenci. 

Nyíregyháza

Co by to bylo za návštěvu maďarského města, kdybyste vynechali koupaliště nebo termální prameny? I zde tak můžete navštívit koupaliště Aquarius a užít si zážitkové lázně.

Jezera Sóstó, která se nacházejí nedaleko, jsou také velkým lákadlem. Jejich jižní část se využívá jako termální koupaliště, severní část je vhodná spíše pro milovníky vodních sportů. Užít si zde můžete navíc krásné výhledy a osvěžující procházky. Navštivte také malý ostrůvek uprostřed, na nějž se dostanete po mostě či lodičkou.

7. Eger 

Eger

Eger nebo taky Jager je známý nejen pro své lázně, ale i pro historické události, které se zde udály, nebo pro množství historických památek.

Egerské Turecké koupele jsou například pozůstatkem osmanské okupace, po jejíž nadvládou bylo město skoro 100 let. Dodnes se zde využívají tradiční turecké lázeňské procedury, užijete si ale i klasické wellness nebo koupel pod impozantní pozlacenou mozaikovou kupolí. Vyvěrá tu radonová voda, která pomáhá především při nadměrném pocení či problémech s pohybovým aparátem. Vzpomínkou na osmanskou okupaci je i minaret, který dnes slouží jako vyhlídková věž nad městem.

Eger

Bazilika sv. Jana Apoštola je po té ostřihomské největší maďarskou katedrálou. Její monumentální schodiště lemují sochy světců v nadživotní velikosti, krásná je i kupole nacházející se ve výšce 40 metrů. V prostorách lycea, hned naproti bazilice pak najdete veřejnou knihovnu, kde se kromě enormního množství svazků nachází i astronomické muzeum.

Kromě historických památek zde však najdete i mnoho vinic, které jsou zdrojem známého maďarského vína Egri bikáver. Běžné jsou zde soukromé ochutnávky i prohlídky sklípků.

8. Segedín 

Segedín

Segedín je kvůli velké povodni v 19. století, která zničila velké množství původních budov, městem spíše moderním. I tak se zde však zachovalo nemalé množství historických památek, takže klasický „sightseeing“ si určitě také užijete. Za návštěvu rozhodně stojí segedínská katedrála, kterou navrhl stejný architekt, jenž stojí například za stavbou Rudé bašty v Budapešti.

Mezi další architektonické skvosty patří židovská synagoga či Most vzdychů, který byl pojmenován po naříkání tehdejších daňových poplatníků, nebo třeba budova městské radnice.

Segedín

Za zmínku stojí i Reök palác, kde najdete výstavy moderního umění. Zaujme vás také muzeum papriky nebo 55 metrů vysoká vodárenská věž, která poskytuje krásný výhled po okolí.

Segedínská botanická a zoologická zahrada je lákadlem nejen pro děti. Zábavu si však užijete i na místním koupališti – ani zde totiž nechybí lokální termální prameny.

9. Györ

Gyor

Barokní město Györ se pyšní jedním z nejzachovalejších historických center, jaké v maďarsku můžete najít, které dokonce získalo cenu Evropy za ochranu historických památek.

Městská radnice je místem, které vás zaujme už na první pohled. Bílá budova, proti níž se nachází park a oblíbená fontána, má své kouzlo. Hned vedle ní můžete pak obdivovat nejkrásnější část historického centra. Okouzlí vás Rozáliin dům s krásným krytým balkonem, Esterházyovský palác s pozlaceným rodinným erbem v průčelí nebo Dům pana opata. Najdete zde i dům, kde se na jednu noc zdržel Napoleon.

Gyor

Pokud máte rádi historické památky, nevynechejte návštěvu biskupského hradu a paláce s tajnými únikovými podzemními chodbami ze 14. století. Nejmenší cestovatele určitě potěší přítomnost Zoologické zahrady v přilehlém parku a lese, které kdysi patřily právě biskupství.

10. Tihany

Tihany

Vypadá jako Toskánsko, voní jako Provensálsko. I tak by se dala popsat malebná obec Tihany, kterou najdete na jednom z břehů Balatonu. 

Nejznámější pamětihodností je budova benediktínského opatství, která má dlouhou a bohatou historii – s jeho výstavbou se totiž začalo už v 11. století. Vzhledem k tomu, že bylo opatství později přestavěno na pevnost, se z původních budov dochovala pouze krypta, kde je pochován král Ondřej I.

Vrch ozvěn je rozhodně něco, co byste neměli vynechat. Pokud se totiž postavíte na kopec nad opatstvím a hlasitě zakřičíte, ozvěna by se měla odrazit od jeho stěn a vrátit se k vám. Podle pověsti je to hlas princezny, která byla v místním jezeře utopena pánem vod, protože se odmítla provdat za jeho syna. Navíc je odsud krásný výhled na vesnici, poloostrov i na samotné vody Balatonu.

Tihany

Toto místo je oblíbené díky všudypřítomné levanduli. Nekonečná pole voňavé rostlinky s fialovými kvítky ve vás navodí pocit, jako byste byli ve Francii. Na každém rohu si můžete zakoupit nějaký levandulový suvenýr a v červnu se zde dokonce koná levandulový festival, během něhož si můžete nasbírat levandule do zásoby.

Díky tomu, ze byl poloostrov Tihany vyhlášen chráněnou oblastí, je na jedné z jeho částí zakázána jakákoliv automobilová doprava. Procházet se tak můžete ničím nerušenou přírodou, objevovat její krásy a užívat si nádherné výhledy. Právě tam najdete i mnišská obydlí vysekaná do skal v 11. století.

Několik zajímavostí o Maďarsku

 • Slavný iluzionista Harry Houdini byl ve skutečnosti Maďar a narodil se v Budapešti.
 • V Budapešti mají druhé nejstarší metro na světě (první je v Londýně).
 • Maďarsko je jednou z nejstarších zemí Evropy.
 • V Maďarsku vznikl jeden z nejznámějších světových hlavolamů, rubikova kostka.
 • Z Maďarska pochází 13 nositelů Nobelovy ceny.
 • Na jeho území se nachází téměř 1 500 lázní.

Covid opatření 

I když se zdá, že Covid ještě neřekl své poslední slovo, Maďarsko zatím nehlásí žádné změny. Nebudete tak potřebovat doklad o bezinfekčnosti, příjezdový formulář ani roušku. Více informací najdete na webu MZV.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

Podobné články