10 výjimečných lokalit v Bulharsku

22. 8. 2022 Katka B.
Dovolená s Plnou Peněženkou Bulharsko

Mnozí si možná říkají, že Bulharsko už vyšlo z módy. Opak je ale pravdou – při stoupajících cenách snad všeho se mnozí Češi i Slováci rozhodli vynechat tradiční Chorvatsko a cestují do jiných zemí na Balkáně. Do takových, které jsou cenově mnohem příznivější. Vícero čtenářů určitě pobavil i nedávný český průzkum, kde se ptali dovolenkářů, proč nezůstávají na dovolené v tuzemsku. Odpověď byla prozaická – vysoké ceny a... Češi.

Už 11 let vám plníme peněženky

Jak co nejvíc ušetřit?

Na následujících řádcích vám představíme 10 oblastí, kde v Bulharsku můžete objevit opravdu nevídaná místa! Dobrá zpráva je, že část nákladů na dovolenou můžete získat zpět prostřednictvím cashbacku Plné Peněženky, ať už jde o cestovní pojištění přes ČSOB Pojišťovnu, půjčení auta přes RentalCars, zakoupení letenek přes Kiwi, Eurowings nebo třeba Lufthansu. A nezapomeňte se mrknout na ubytování přes Booking.com.

Co před cestou potřebujete vědět?

Bulharsko oplývá opravdovou krásou – najdete tady krásné pláže, středověká městečka, památky UNESCO, ale i spoustu přírody ideální na turistiku a rekreaci ve známých národních parcích.

  • Cestovní doklady: Do Bulharska nepotřebujete víza ani pas, bude vám stačit jen platný občanský průkaz. Platnost cestovních dokladů občanů členských zemí EU nemá v Bulharsku žádné časové omezení. Důležité je, aby byl cestovní doklad občana EU platný v době vstupu do a výstupu ze země. Děti ale vlastní cestovní pas mít musí.
  • Počasí: Bulharsko je obrovská země, proto se průměrné roční teploty mění se vzdáleností od moře a nadmořskou výškou. Pro Bulharsko jsou nicméně typická příjemná léta s teplotami pohybujícími se mírně pod 30 °C. Většina území Bulharska má mírné kontinentální podnebí s chladnými zimami a horkými léty. Severní oblasti jsou chladnější a napadne tu víc srážek než na jihu. Pobřeží Černého moře má podnebí spíše středomořské s mírnými zimami a slunečnými léty bez veder. Jižní část země ovlivňuje proudění od Středozemního moře. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen s průměrnou maximální teplotou 28 °C.
  • Teplota moře: Nejvíc turistů míří na pobřeží Černého moře, kde jsou příznivé podmínky ke koupání a voda v moři stoupne v srpnu až na 25 °C. Výhodou je, že tu nehrozí nesnesitelná vedra ani během hlavní sezony.
  • Zásuvky: V Bulharsku jsou elektrické zásuvky a zástrčky typu C nebo F. Typ C má dva kulaté kolíky a typ F má 2 kulaté kolíky s 2 uzemňovacími svorkami dole a nahoře. Napětí v elektrické síti je 220 V, 50 Hz. Jsou tedy velmi podobné jako u nás a adaptéry není třeba řešit.

1. Hrad Ravadinovo

Ravadinovo castle

Sen, který se stal skutečností. Hrad Ravadinovo je jedním z unikátů, které najdete nedaleko města Sozopol. Nadchne nejednoho milovníka hradní architektury a rozhodně vás překvapí svojí ne až tak dlouhou historií.

S výstavbou hradu se totiž začalo v roce 1996, kdy svět vypadal trochu jinak než ve středověku, a tak ho nedala postavit žádná zámožná vznešená rodina. Namísto toho se světový zápasník a šampion Georgi Tumpalov rozhodl, že si splní dětský sen a uprostřed ničeho postaví hrad. 

Říká se, že výstavbě předcházela pořádná výprava, když sám dlouhé roky cestoval a zkoumal všelijaké hrady a jejich architekturu, aby se jeho moderní stavba středověkým hradům co nejvíc podobala.

Ravadinovo castle

Georgi hrad stavěl sám společně se svými syny a občasnou pomocí lidí z okolních vesnic, kteří si na stavbu přišli přivydělat. Během stavebních prací se využilo více než 20 tisíc tun kamene a 50 tun mědi.

V hradě se nachází zhruba 60 prostorných sálů, které svou výzdobou a vybavením nešetří na pompéznosti. Budova je obklopena velkým parkem s jezírky, v nichž plavou bílé labutě. Nadýcháte se tu navíc nejen čerstvého vzduchu, ale i omamné vůně květin. Po prohlídce hradu a procházce parkem si můžete odpočinout i v restauraci, která je součástí komplexu, a vychutnat si tam například bulharské víno přímo z vinic majitele této pompézní stavby.

2. Chudnite skali

Chudnite skali

Skalní fenomén, který připomíná hradní zříceninu nebo místo z pohádky. I tak bychom mohli popsat skalní špičaté útvary vysoké přibližně 40–50 metrů. Vznikly působením vody a větru na vápenec hned na břehu přehrady Tsonevo.

Chudnite Skali tvoří tři skalní masivy, podél nichž vede cesta vysypaná drcenými kameny. Díky tomu, že jsou viditelné hned z hlavní cesty, lákají mnoho turistů. Nedaleko, prakticky hned naproti, se nachází i horská chata se stejným názvem, kde si můžete dát tradiční bulharské jídlo nebo se osvěžit nějakým nápojem. Zde se v klidu pokocháte výhledem na skaliska, která trochu připomínají hradní věže.

Chudnite skali

Najdete tu mnoho zajímavých jeskyní či skalních masivů, na nichž přebývá i několik druhů dravých ptáků. Akčnější dovolenkáře potěší i fakt, že jen deset minut odtud se nachází spousta horolezeckých tras obtížnosti 6 a 10.

V těsné blízkosti skal se vine i hlavní cesta spojující Provadiu a Aytos a také železniční trať Varna–Plovdiv, takže se sem dostanete snadno i bez auta.

3. Pláž Albena

Albena beach

Městečko Albena je poměrně mladé a leží zhruba 30 kilometrů od Varny. Je to typické dovolenkové městečko s množstvím restaurací, domácí kuchyní a dobrým vínem.

Pláž Albena získala několik ocenění, mezi něž patří i to nejvýznamnější, Modrá vlajka. Je tak jednou z nejlepších (pokud ne úplně nejlepší) pláží, kterou můžete v Bulharsku najít. Na ploše 500 metrů si můžete užívat jemný žlutý písek, pěkné počasí a pozvolný vstup do moře. To znamená, že je vhodný i pro seniory nebo děti.

pobyty na pláži Albena

Vzhledem k její poloze si můžete z pláže odskočit do nedalekého, jen 8 kilometrů vzdáleného, městečka Balčik. Tady kromě pláží s bílými oblázky najdete i botanickou zahradu, která je součástí paláce rumunské královny Marie. Za zmínku rozhodně stojí i přírodní rezervace Baltara. V městečku Obročište zase najdete hrad z období Osmanské říše. Budova postavená ve tvaru pětiúhelníku je poměrně zachovalá a zaujme  nejen svojí historií, ale i okolím.

Nezapomínáme však ani na sportovně založené cestovatele. Množství turistických tras, přírodní útvary, chodníčky nebo sporty jako windsurfing nebo potápění jsou tu samozřejmostí, a tak se rozhodně nebudete nudit.

Albena beach

4. Veliko Tarnovo

Veliko Tarnovo

Bývalé hlavní město má rozhodně co nabídnout. Je staré minimálně 5 000 let, takže si zde milovníci historie přijdou na své. Kromě toho město nabízí krásné výhledy, dobré jídlo a víno, protože bez toho by vaše návštěva Bulharska nebyla kompletní.

Město je obklopeno čtyřmi kopci: Trapezica, Orlie Vrchy, Carevec a Sveta Gora a rozdělené je na dvě části – jeho středem totiž protéká řeka Jantra, takže o výhledy budete mít postaráno.

Z historických památek můžeme zmínit množství pevností, které se tu díky strategickému umístění města nacházejí. Mnohé z nich byly během dlouhé turecké nadvlády zničeny a rekonstruují se dodnes. Navštívit však můžete například pevnost Ceravec, kde se kdysi nacházelo ekonomické centrum či chrám a dnes je na vrcholu zpřístupněná i vyhlídková věž. V létě se tu dokonce koná i přibližně 40 minut dlouhá světelno-hudební show.

Veliko Tarnovo

O mnoho méně navštěvovanou pevností je například Trapezica, která byla kdysi sídlem bulharské šlechty. Její kouzlo si tak užijete ve větším soukromí, aniž by vám před objektiv foťáku stále skákali jiní turisté.

Za zmínku rozhodně stojí i historické centrum či ulice General gurko, kde najdete domy ještě z Osmanské říše – dodnes jsou obydlené a do jednoho z nich, domu Sarafkina, vás dokonce i pustí na prohlídku. Zajímavá je i řemeslná ulička Samovodska Charshiya.

5. Národní park Pirin

Pirin National Park

Název pohoří a parku je odvozený od jednoho z pohanských bohů slovanské mytologie, boha hromu Peruna. To celkem sedí, protože pohoří je to docela divoké s častými bouřkami a silným větrem. Pohoří se řadí k jedněm z nejstarších, jaké možná na světě existují. Rozprostírá se mezi řekami Struma a Mesta. Kromě jiného se pyšní druhou nejvyšší horou země a třetí nejvyšší horou na Balkánském poloostrově, horou Vihren.

ubytování v národním parku Pirin

Výstup na Vihren je sice náročný, ale když se překonáte a zdoláte vrchol, naskytne se vám nezapomenutelný a dechberoucí výhled na okolí. Při dobrém počasí dokonce budete moct pozorovat i bájnou horu Olymp, která se nachází v sousedním Řecku. Oblast národního parku láká svojí přírodou, turistickými chodníky, ale i krásnými výhledy.

Nedaleko pohoří leží městečko Melnik, kde stojí jeden z nejstarších domů v zemi, ale proslavilo se hlavně svým vínem, které prý na svatbu svého syna objednal samotný Winston Churchill. Mezi další zajímavosti nedaleko národního parku patří i Rožen, nejstarší klášter s bohatou historií.

Pirin National Park

6. Belogradčik

Belogradchik

Pojďme se teď podívat do pohoří Stara Planina k městečku Belogračik, kde najdete skalní útvary jako vystřižené z nějakého fantasy filmu. Člověk by ani nevěřil, že taková krása se nachází tak blízko k našim hranicím a že za ní nemusí cestovat do amerických přírodních parků nebo na Nový Zéland.

Skály Belogradčik se nacházejí v západní části Balkánského pohoří a jsou jedním z fenoménů země. Tvořeny jsou převážně usazenými horninami a pískovcem. Z většiny žluté a červené skály dostaly název podle nedalekého města a rozléhají se přibližně na 50 kilometrech čtverečních. Jsou zvány mnohými lidovými jmény a jsou opředeny spoustou legend.

noc se snídaní v Belogradčiku

Hory však nejsou jediným lákadlem. Kromě jiného tu najdete i majestátní pevnost Belogradčík. Stěny jsou tlusté zhruba 2 metry a vysoké 10–12 metrů. Její bohatá historie zahrnuje období Římské, ale i Osmanské říše.

Město je nasáklé historií a stovkami příběhů. Přestože vám možná obrovská pevnost nažene husí kůži i na místech, kde byste je nečekali, rozhodně stojí za návštěvu, a to i díky krásným výhledům, které se vám při procházce po něm naskytnou.

Belogradchik

V městečku najdete spoustu hotelů a hostelů, kde se můžete ubytovat. Dostanete se sem autobusem, který jezdí z hlavního města Sofia a cesta trvá 4 hodiny. Spíš se vám proto vyplatí pronajmout si auto a užít si cestu napříč bulharskou krajinou.

7. Údolí růží

The Rose Valley

Dražší než zlato. I to bychom mohli tvrdit o oleji z damašských růží, které se pěstují právě v této balkánské oblasti. To, jak se z růže dostaly, vám nikdo přesně nepoví, existuje o tom ale spousta legend a pověstí – od příběhu, v němž figuruje Alexandr Makedonský, přes růži dovezenou přímo z Damašku, až po romantický příběh dcery jistého kupce, která se svým polibkem růži darovala mladému chlapci.

Jisté je, že tyto růže rostou jen na jednom místě, a to v Údolí růží, které se rozprostírá mezi dvěma pásy hor Stará planina a Stredna gora. Ty vytvářejí ideální podmínky pro pěstování tohoto bulharského pokladu.

Růžím se tu daří i díky tomu, že hory chrání údolí před poryvy větru, každé ráno je tu rosa, roční období se zde střídají pozvolna, nejsou tu vysoké teploty a půda je vhodná na pěstování. Pěstují se zde více než 300 let a olej z nich je součástí nejlepších světoznámých parfémů.

Představte si, že na 1 kg tohoto oleje je potřeba sesbírat 3 tuny lístků růží!

The Rose Valley Park

Údolí se nachází přibližně tři hodiny cesty od hlavního města Bulharska, Sofie. Za návštěvu zde stojí například Muzeum růží (jediné muzeum svého druhu) v Kazanlaku. V tomto městečku navíc najdete i historické muzeum Iskra s nádhernými freskami a hrobkami, nachází se tu i jedna z největších mohyl na Balkánském poloostrově.

Pokud se navíc rozhodnete údolí navštívit v první červnový týden, můžete stihnout Festival růží, který rozhodně stojí za to vidět.

8. Nesebar

Nesebar

Nesebar, jedno z nejstarších měst Evropy je zapsané i v seznamu UNESCO a láká svou neodolatelnou atmosférou. Vůně vína se tu míchá s vůní moře a do toho všeho zapadá hluk obchůdků, které lemují staré dřevěné domy.

Město je protkané historií, takže tu najdete mnoho starých budov, které by mohly vyprávět tisíc a jeden příběh. Za zmínku rozhodně stojí chrám svatého Štefana, který můžeme považovat za jednu z nejkrásnějších památek. S výstavbou se začalo ještě v 10. století. Budova má 3 lodě a její interiér je zdoben 258 nástěnnými malbami. V centru starého města navíc najdete další sakrální památku, kostel Krista Pantokratora.

Chrám svaté Sofie je ruina z 5. století a kdysi se v něm nacházelo mnoho relikvií. Od vyplenění kostela benátskými piráty ve 13. století se však všechny nacházejí právě v Benátkách. Na svých toulkách městem byste neměli vynechat ani dřevěný větrný mlýn, Archeologické muzeum či městské hradby.

Nesebar

Zapomenout nesmíme ani na Sluneční pobřeží, které je typickým dovolenkovým rezortem se spoustou hotelů, restaurací a barů. Moderní promenáda však bývá často přeplněna lidmi a ceny jsou tu pochopitelně vyšší. Pokud byste chtěli dovolenkovat v klidnějším prostředí, zkuste Radvu.

9. Sofia

Sofia

Co by to bylo za návštěvu Bulharska, kdybyste vynechali hlavní město Sofia. To je zároveň nejvýše položené hlavní město Evropy, rozprostírá se totiž v hornatém terénu. Díky tomu se v Sofii rozhodně nebudete nudit.

A co byste neměli během návštěvy Sofie vynechat? Začneme sakrálními památkami. Chrám svatého Alexandra Něvského, jenž byl postaven na počest ruských vojáků, kteří položili život za bulharskou svobodu, je jedním z největších kostelů na Balkáně. Další kostel, který se rozhodně vyplatí vidět, je kostel Boyana. Stavěli ho na 3 etapy, přičemž první začla už v 10. stolení a poslední skončila v 19. století. Rotundu svatého Jiřího postavili už ve 4. století a to, co zůstalo z původního komplexu, dnes najdete obklopené moderními budovami. Rotunda by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu navštívených míst.

hotely v Sofii

Mezi další zajímavosti patří Národní palác kultury, který vznikl při příležitosti 1300. výročí založení První bulharské říše. Budova s šestiúhelníkovým tvarem se dodnes využívá na výstavy, představení a jiné události. Hora Vitoš nabízí krásné výhledy na město a na její vrchol se můžete dostat některou z turistických tras nebo lanovkou. Najdete tady i speciální muzeum, které je situované pod širým nebem. Muzem socialistického umění je připomínkou komunismu, kterému se ani tato země nevyhnula.

Sofia

Pozůstatkem Římské říše je amfiteátr Sardika, o kterém se dlouho nevědělo. Objeven byl až během výstavby jednoho z hotelových komplexů, jehož se stal součástí. Dnes se tam nachází muzeum přístupné veřejnosti. Jako poslední musíme zmínit palác Vrana, který byl sídlem posledního bulharského cara. Dnes je vládním sídlem, ale během víkendů jsou jeho prostory přístupné veřejnosti. Jeho součástí je i krásný park, který taktéž stojí za návštěvu.

10. Varna

Varna

Varna, známá také jako „mořské hlavní město“, leží u ústí řeky Provadijska reka do Černého moře. Je třetím největším městem Bulharska a má rozhodně co nabídnout – množství historických památek, parky, moře či restaurace, kde ochutnáte tradiční bulharské jídlo a zapijete ho kvalitním vínem.

Město bylo založeno už v 6. století Řeky, a tak nikoho nepřekvapí, že kromě typické balkánské architektury tu najdete i římské vykopávky. Z množství kostelů stojí za zmínku dva: Katedrála Zesnutí svaté Bohorodičky, která je největší památkou města, a potom Arménský kostel, nedaleko něhož vyvěrá horký pramen.

Mezi oblíbené městské atrakce patří například delfinárium, jež určitě nadchne hlavně ty nejmenší, na svoje si ale přijdou i ti starší. Nedaleko se potom nachází nádherný park, který je oblíbený u místních, a to především během letních měsíců. Díky košatým stromům se tu totiž dá perfektně skrýt před sluncem. Za návštěvu stojí rozhodně i místní přístav, který je dominantou města. Výhled na moře určitě zalahodí nejednomu oku.

Varna

Bulharská kuchyně

Každá evropská kuchyně je rozmanitá a jedinečná. Proto když někam cestujete, měli byste nejen obdivovat města historické památky, ale i navštívit lokální restaurace a ochutnat místní jídlo. A co bychom doporučili, aby byl váš jídelníček pestrý a rozmanitý?

Pokud chcete zažít pořádný bulharský „vibe“, měli byste navštívit lokální podniky zvané mehana. Jsou to taverny s klasickou bulharskou výzdobou: krásná zdobená keramika, vyšívané ubrusy či živá hudba, to bude součástí vašeho jedinečného zážitku.

  • Banitsa: Ochucený slaný koláč z listového těsta většinou plněný bílým sýrem nebo také cibulí, zelím nebo špenátem je oblíbenou snídaňovou pochoutkou. Můžete si ho dát i s bílým jogurtem a horským medem.
  • Tarator: Polévka, která vás spíše osvěží, než zahřeje, se připravuje z jogurtu, najemno nastrouhané okurky, česneku, kopru, olivového oleje a ořechů. Podává se s ledem, takže vám přijde vhod během letních měsíců. 
  • Bob čorba: Fazolová polévka s rajčaty, cibulí a mrkví je druhým bulharským národním jídlem.
  • Chlebnica: Rovněž polévka, v níž hraje hlavní úlohu bochník chleba naplněný houbovou polévkou.
  • Saláty: Nejrozšířenějším salátem je v Bulharsku rozhodně známý šopský salát, pochutnáte si ale i na salátu pastýřském, který kromě zeleniny obsahuje i vajíčko natvrdo, žlutý sýr, šunku, olivy a hřiby.
  • Hranolky se sýrem: V Bulharsku oblíbená kombinace, která vás možná překvapí, rozhodně ale nezklame.
  • Čuški bjurek: Grilovaná paprika plněná bílým sýrem a bylinkami.
  • Sirene po shopsky: Směs zeleniny a sýra překrytá zapečeným vajíčkem, která se podává v hliněné misce zakrytá pokrývkou pro udržení teploty.
  • Dezerty: Na každém rohu zde najdete nejenom palačinky, ale hlavně baklavu. Původně turecký pokrm sestává z listového těsta prokládaného ořechy a politého medem či posypané cukrem. Pokud si ji chcete maximálně vychutnat, dejte si ji s černým čajem.
  • Kukuřice (carevica): Pokud navštívíte některé z bulharských přímořských letovisek, 100% zde narazíte na prodejce vařených kukuřičných klasů. Máloco chutná tak dobře jako posolená a „pomáslená“ kukuřice z bulharského korza za pár kaček.
  • Caca: Smažené grundle, tedy malé rybičky, které se jedí celé naráz a pokapané citronem jsou dalším pokrmem, kterému se v Bulharsku nevyhnete. Prodávají je doslova na každém rohu a jsou vynikající.

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.

Podobné články