Kykladské ostrovy – modrobílý ráj

19. 10. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

moje kamarádka mi nedávno natolik nadšeně vyprávěla o své poslední dovolené, že si nemohu dovolit se s tebou o její zážitky nepodělit. Destinací, o které mi kamarádka vyprávěla, je prosluněné Řecko, které si zamilovala už při první návštěvě této kouzelné země plné přívětivých lidí.
Na dovolenou se vydala se svojí rodinou – pro zjednodušení jim všem budeme říkat Cestovatelé :).

Kyklady

Už při někdejší návštěvě města Lindos, umístěném na ostrově Rhodos, si naši Cestovatelé našli zalíbení v typické řecké architektuře, která se vyznačuje bílými hranatými baráčky s modrými prvky. Proto se rozhodli navštívit řecké souostroví Kyklady, které je modrobílými baráčky a kostelíky pověstné.

Kyklady

Koupili si nejlevnější letenku, kterou je možné do Řecka sehnat, a to z Vídně do Athén. Do Vídně se dá pohodlně dojet autem, vlakem nebo dálkovým autobusem. V případě, že bys jel autem, je dobré si jej nechat ve Vídni nedaleko letiště, nikoliv přímo na letišti. Let trval přibližně 2 hodiny a do Athén dorazili pozdě večer.

Kyklady

V hlavním městě Řecka strávili jednu noc a poté je ochotný majitel ubytování zavezl do přístavu Rafina, který se nachází asi 20 minut jízdy autem od Athén. Hlavním cílem našich Cestovatelů byl však ostrov Andros, kam plují trajekty z Rafiny cca 2 hodiny. 

Kyklady

Andros

Všechny spoje trajektů najdeš na internetu a časy i ceny jsou do puntíku přesné. Andros naše Cestovatele přivítal malým roztomilým přístavem. Hned u přístavu nasedli do autobusu, který je odvezl do letoviska Batsi. Batsi se pyšní nejkrásnější pláží na Androsu se zlatým pískem. Ubytování si našli kousek od moře, a protože byl teprve začátek června, bylo i relativně levné.

Kyklady

Na Andros si navíc jezdí odpočinout převážně místní, takže ceny jsou zde nižší než třeba na takovém Santorini. Během svého pobytu na ostrově prozkoumali všechny přilehlé plážičky a některé z nich měli dokonce sami pro sebe. Když se prý vydáš na delší procházku podél pobřeží, narazíš na útulnou taverničku, kde Ti naservírují výborné čerstvé ryby za poloviční cenu, než by tomu bylo v letovisku. 

Kyklady

Mykonos

Po pár dnech, když si naši Cestovatelé do sytosti užili všeho, co druhý největší ostrov Kyklad nabízí, zamířili opět do přístavu. Další dny se rozhodli prožít na ostrově Mykonos, který patří mezi dražší a známější destinace Řecka.

Kyklady

Mnoho lidí se mylně domnívá, že na Mykonos jezdí jen celebrity a movitější cestovatelé, pokud se sem však vypravíš ještě před začátkem sezóny, ceny jsou přijatelné i pro nás „smrtelníky“ :). Naskytuje se zde úžasná podívaná na kola slavných větrných mlýnů, jež jsou roztáčeny všudypřítomným větrem. Mlýny zde ale zdaleka nejsou jedinou turistickou atrakcí. 

Kyklady

Uličky Mykonosu jsou opravdu kouzelné, vše vypadá, jako by bylo právě čerstvě natřeno bílou barvou a zdejší atmosféru dokreslují oleandry ve všech odstínech růžové. Přes den zde v tomto období prý nebývá ani noha, a tak je možné si tu krásu nafotit bez davů mladých cestovatelů proudících městem. Vše tu ožívá až po setmění, kdy se uličkami rozeznívá hlasitá hudba i neutichající smích až do brzkých ranních hodin. Mykonos přece jen dostál své pověsti „party ostrova“. 

Kyklady

Přímo v centru moc pěkných pláží nenajdeš, je třeba si k nim dojet kousek autobusem. Na cestu je možné se vydat i pěšky, ale ten, kdo se příliš nevyžívá v adrenalinu, jenž nastupuje v okamžiku cupitání po okraji rušné silnice, si procházku na pláž příliš neužije. Lehátka na pláži byla dražší než všude jinde na Kykladách, ale vstup do vody byl pozvolný a okolí moc pěkné. Po víkendovém pobytu na Mykonosu se Cestovatelé přesunuli trajektem na blízký Syros …

Pokračování příště …

Kyklady

P. S.: Co naše Cestovatele na Syrosu čekalo? A čím byl Syros odlišný od ostatních kykladských ostrovů? To se dovíš v příštím cestovatelském článku :). Zajímají Tě názvy ostrovů, na které se můžeš těšit? 
•    Syros
•    Naxos 
•    Paros

Hlavní dobrodruh: Gabriela Belúchová

Kyklady

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.