Azurový poklad Zakynthos

7. 9. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

když jsem se několik let zpět, společně se svojí pro cestování zapálenou kamarádkou, rozhodla poprvé navštívit Řecko, vybrala jsem si nejslunnější ostrov Řecka – Zakynthos. 

Zakynthos

Prosluněné Řecko a ještě prosluněnější ostrov Zakynthos je destinace velice oblíbená nejen mezi turisty, ale i mezi cestovateli. Dokonale průzračné, čisté a tyrkysové moře není to jediné, co všechny návštěvníky ostrova láká, ačkoli i to samotné by už k radosti určitě stačilo :). 

Zakynthos

Jednou z hlavních atraktivit, které Zakynthos nabízí, jsou chráněné mořské želvy Karety obecné. Tyto mořské želvy, místním názvem, Caretta-Caretta, se vyskytují v oblastech Laganas, Kalamaki, Sekanie nebo Gerakas. V těchto místech kladou svá vajíčka – veliká asi jako pingpongový míček – do teplého písku, a to zejména v teplých letních měsících.

K ochraně želv může pomoci každý z nás už jen tím, že bude dodržovat místem určená pravidla. Mezi ta patří například zákaz nočního vstupu na určené pláže, kde želvy kladou svá vajíčka, nebo opatrné obcházení želvích hnízd (ty poznáš velmi jednoduše, hnízdo je vždy obehnané dřevěnou ohrádkou). Díky těmto chráněným mořským želvám se ostrovu někdy také přezdívá Želví ostrov.

Zakynthos

Nám se bohužel nepoštěstilo karetu spatřit, ale alespoň jsme se od místních dověděly tipy pro ty, kteří karety touží na pláži potkat:
•    Vstát brzy
•    Být trpělivý
•    Mít šnorchl nebo potápěčské brýle
•    Kdyby se pořád nedařilo – přispěchat do přístavu Laganas, kam pravidelně brzy ráno připlouvá ochočený želví kamarád, který se tu nechává krmit kalamáry

Zakynthos právem patří mezi nejoblíbenější ostrovy Řecka. Může se chlubit jak divokou přírodou v podobě skalnatých hor, jeskyní a propadlin, tak malebnými písčitými plážemi s azurovým mořem, pro které je tolik obdivován, ale i sportovním a kulturním vyžitím (především v centru města).

Zakynthos

Ostrov je domovem nejen pro místní obyvatele, včetně želv, ale i pro teplomilné rostliny, kterým se zde velmi dobře daří. Patří sem třeba takové fíky, mandle, pistácie, hroznové víno, citrusové plody a mnoho dalších. Ochutnávka z místních přírodních produktů opravdu stojí za to! Zakynthos je plný kontrastů a nádherných míst, která by byla škoda nenavštívit :). 

Zakynthos

Pláž Navagio – místo ztroskotané pašerácké lodi

Jeden den jsme s kamarádkou věnovaly nádherné celodenní plavbě, kdy jsme společně s dalšími cestujícími pluly lodí podél skalních útesů a jeskyní a při každé příležitosti si skočily do azurového moře a prostě se nám z něj nechtělo ven. Opravdu jeden z nejlepších zážitků. Ale co nás čekalo na závěr, to si mě získalo úplně :). 

Zakynthos

Poslední zastávkou byla totiž pláž Navagio s dokonale bílou pláží v kombinaci s křišťálovým mořem. Na pláž je však možné se dostat opravdu jen lodí, protože se kolem pláže rozprostírají přibližně 200 metrů vysoké útesy a jiný přístup sem jaksi není možný.

Uprostřed plážičky je umístěný pašerácký vrak ztroskotané lodi, která v minulosti převážela neproclené zboží (alkohol a cigarety). Zdejší úřady nechaly tehdejší pašeráckou loď zchátrat, a ačkoli to zprvu nebylo záměrem, postupem času se z vraku stala turistická pozoruhodnost, za kterou se dodnes sjíždí cestovatelé z celého světa. 

Zakynthos

Banana Beach – vstříc vodnímu dobrodružství

Na pláži zvané Banana Beach jsem původně měla v plánu si jen zaplavat a ve zdejším plážovém baru popíjet dobrý drink. Avšak plány mojí dobrodružnější kamarádky byly o něco pestřejší :). Takže naše návštěva pláže dopadla tak, že jsme si zaplatily dvě vodní atrakce a během chvíle se doslova mlátily o vlny moře. První z atrakcí byla takzvaná sofa, kdy člověk sedí na nafukovací „pohovce“ a jediné, co ho na ní drží, jsou jeho vlastní ruce. Nafukovací „pohovka“ byla přichycená ke člunu, jehož kapitán měl podle všeho rád adrenalin a zábavu, a tak s námi doslova driftoval neskutečnou rychlostí a já se jen modlila, aby mi nevypadly kontaktní čočky. Chvílemi jsme obě dvě letěly téměř (nebo úplně?) 2 metry nad mořem a další metr vysoko letělo naše tělo nad „pohovkou“ a k mému údivu mě moje ruce dokázaly udržet (asi pud sebezáchovy). Zážitek to pro mě byl opravdu adrenalinový a zábavný.

Zakynthos

Zážitek z druhé atrakce už pro mě tak zábavný nebyl, i když pro mé okolí ano. Následující vodní atrakcí byl totiž takzvaný banana, na kterém se zkrátka nebylo možné udržet. Sletěla jsem už v první minutě, to ale naštěstí „jen“ mezi další účastníky. S nohou až za hlavou a překříženýma rukama jsem se snažila udržet po celou dobu jízdy. Pokaždé, když jsem se chopila šance vyzdvihnout se zpět na své místo, banana přidal na rychlosti. Tenhle „kapitán“ člunu měl totiž adrenalin a zábavu ještě radši, než ten první. Ač to může znít jakkoli bláznivě, rozhodně nelituji, že jsem na zmíněné vodní atrakce šla :).

Zakynthos

P. S.: Drahý Zápisníčku, dám Ti ještě jednu dobrou radu na závěr :). Pokud by ses rozhodl vydat na zmiňovanou pláž Navagio nebo jinou pláž s drobnými kamínky, určitě si s sebou nezapomeň vzít kromě šnorchlu také boty do vody. Neplánovaná masáž nohou kamínky totiž nemusí být vždy příjemná, a to zejména, když spěcháš zpět do lodi a všichni na Tebe čekají. 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.