Kanáry a Baleáry: 10 ostrovních perel Španělska

8. 8. 2022 Gabča B.
Kanárské a Baleárské ostrovy

Chcete si letos v létě či na podzim užít přírody, pláže, okouzlujících městeček či památek? 

Vydejte se poznávat španělské ostrovní perly v severním Atlantiku a Středozemním moři. Tyto ostrovy nejsou o nic méně zajímavé než pevninské Španělsko. 

Kanárské ostrovy a Baleáry jsou dvě španělská souostroví, která, ačkoliv leží daleko od sebe, mají hodně společného. Kouzelné pláže, osvěžující zeleň, palmy, promenády i malebná města a vesničky. Každý z ostrovů má však vlastní kulturu a turistické atraktivity. Kanárské a Baleárské ostrovy se skládají z mnoha větších ostrovů i menších ostrůvků. Jaký z nich zvolit, abyste si dovolenou užili tak, jak to vyhovuje právě vám?

Objevujte s námi 10 nejhezčích ostrovů Španělska. 

Už 11 let vám plníme peněženky

KANÁRSKÉ OSTROVY

V severním Atlantiku leží Kanárské ostrovy pojmenované po oblíbeném domácím mazlíčkovi. Ne, není to kanárek. Název vznikl z latinského slova “canis”, což znamená pes. Podle legendy hlídali toto souostroví obrovští psi.  

Kanárské ostrovy jsou ideálním cílem těch cestovatelů, kteří plánují poznávání cizích krajin i na podzim. Teploty vhodné ke koupání tu panují až do konce listopadu. 

Kanárské ostrovy jsou vhodné i na podnikání různých výletů, pokud nejste vyloženě válecí typ. Relax na pláži si tu však také dopřejete. Ubytovat se tu můžete v hotelu s bazénem přímo na pláži, v apartmánu, útulném penzionu či v levném hostelu. 

KANÁRSKÁ KUCHYNĚ

Kanárské kuchyně není příliš odlišná od té pevninské. Ostrovní gastronomie je založena na čerstvých rybách a mořských plodech. Pochutnáte si tu na výtečných krevetách, kalamárech či chobotnicích. 

 • Sancocho canario – dušená nasolená ryba s batáty, brambory, gofio a omáčkou mojo 
 • Cabra – kozí maso, k dostání hlavně ve vnitrozemí 
 • Conejo – králičí maso z vnitrozemí ostrova 
 • Gofio – celozrnná pšeničná či kukuřičná mouka 
 • Conejo el salmorejo – králík v pikatní rajčatové omáčce 
 •  Higo de cactus – kaktusový fík, plod opuncie 
 • Rancho canario – silná polévka s masem a zeleninou zahuštěná pomocí gofio 

1. TENERIFE – OSTROV VĚČNÉHO JARA

Největším z Kanárských ostrovů je Tenerife. Na ostrově se setkáte díky příznivému podnebí s mnoha druhy zvířat i rostlin a naskytne se vám zde pohled na různé přírodní scenérie. Na jedné straně modré moře a plantáže banánů a na straně druhé zasněžené vrcholky hor.

Turisté na ostrov přijíždějí po celý rok, sezóna ale vrcholí na Silvestra a v období karnevalu. Karnevaly tu bývají opravdu velkolepé a jsou hned druhé největší na světě po těch brazilských v Rio de Janeiro.

Léto je zde příjemné, nebývají tu žádná nesnesitelná horka. Vlastně zde převládá jarní podnebí, proto se ostrovu Tenerife říká „Ostrov věčného jara“

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA TENERIFE

Můžete si vybrat ze 140 pláží, které zabírají cca 68 km pobřeží. Ostrov se díky své vulkanické povaze pyšní unikátními plážemi s tmavým až černým pískem. Jednou z nejoblíbenějších je Playa Jardín s černým pískem v letovisku Puerto de la Cruz. 

Pokud dáváte přednost žlutému saharskému písku a plážím lemovaným palmami, přidejte si do svého itineráře i Playa de Las Teresitas. Najdete ji na severovýchodě Tenerife v letovisku San Andrés. 

Cestujete s dětmi a hledáte koupání s pozvolným vstupem do moře a klidnou vodu bez vysokých vln? Určitě se vám budou zamlouvat Playa de las Vistas a Playa de los Cristianos. Celou vaši rodinu potěší jemný žlutý písek. Pláž je vhodná pro děti, neplavce a nachází se tu i vstup pro vozíčkáře. 

Pokud milujete klid a přírodu, bude se vám nejlépe relaxovat na pláži Playa de la Tejita. Zdejší tmavý písem vás okouzlí. Nachází se zde i přírodní rezervace Montaña Roja se sopečným kráterem. Pokud dáváte přednost skvěle vybaveným plážím, kde si kromě pronájmu slunečníků a lehátek můžete vyzkoušet nějaký vodní sport a pak zajít do baru či restaurace, doporučujeme zamířit na pláž Playa de las Américas

CO NAVŠTÍVIT NA TENERIFE?

Věděli jste, že na ostrově najdete nejvyšší horu celého Španělska Pico del Teide? Tato spící sopka dosahuje nadmořské výšky 3 718 m. n. m. a je vidět z celého ostrova, přestože se nachází ve vnitrozemí. Pokud upřednostňujete aktivní dovolenou, můžete zdolat vulkán po svých. Pokud se na to necítíte, určitě využijte služeb místní lanovky, která jezdí až těsně pod vrchol hory. Tu obklopuje národní park, ve kterém najdete nejen místa s bohatou vegetací, ale také téměř měsíční krajinu. Natáčely se tu dokonce scény z filmu Hvězdné války.  

Najdete tu i zajímavá města. Městečko Candelaria je hlavním poutním místem celých Kanárských ostrovů. Ve městě La Laguna se můžete podívat na nejstarší univerzitu ostrova a katedrálu ze 17. století patřící na seznam UNESCO. Za návštěvu stojí i menší malebná městečka Masca a Orotava

Vždy jste si chtěli vyzkoušet golf? Tenerife má nejvíce golfových hřišť z celého souostroví a díky jarnímu podnebí budete mít pro tento sport přímo dokonalé podmínky. 

KDE SE UBYTOVAT?

Puerto de la Cruz, Los Gigantes, Puerto Santiago, Playa de las Américas, Los Cristianos, Costa Adeje, Las Caletillas 

apartmány na Tenerife

2. GRAN CANARIA – OSTROV PÍSEČNÝCH DUN

Třetímu největšímu ostrovu ze souostroví Kanárských ostrovů se přezdívá „miniaturní kontinent“. Díky rozdílným mikroklimatům tu totiž můžete za den prožít všechna roční období. V severní části Gran Canaria zažijete jiné počasí než na jihu, východě či západě ostrova. 

Západní pobřeží je divoké a nedotčené. Je vhodné pro skutečné dobrodruhy a obdivovatele přírody. Tento ostrov je vhodný jak ke slunění se na jedné s krásných místních pláží, tak k horské turistice. Je také nejbohatší z hlediska archeologických nalezišť

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA GRAN CANARIA

Můžete si vybrat ze 150 pláží, které zabírají cca 60 km pobřeží. Pokud dáváte přednost větším plážím se světlým pískem a chráněným útesy, navštivte Playa de las Canteras. Pláž se nachází na severu ostrova a jedná se o surfařský ráj přímo v hlavním městě Las Palmas.  

Nejvíce pláží však najdete na jihu ostrova, kde je moře klidnější.  Mezi nejznámější a nejdelší patří pláž se zlatohnědým pískem Playa del Inglés (k dispozici je i nudistická pláž a úsek pro gay komunitu) a duny Maspalomas neboli „Malá Sahara“.

Jih zdobí také Playa de Puerto Rico (400 metrů dlouhá pláž se světlým pískem). U rodin s dětmi je oblíbená pláž Playa de Amadores, kde je hned na pláži restaurace atrakce pro děti. Tato pláž je chráněna před větrem ochrannými hrázemi.

Pokud hledáte menší sopečné pláže, vydejte se na východ Gran Canaria. Doporučujeme navštívit Playa de Arinaga, Melenara, La Garita, Las Sallinetas a Ojo de Garza. 

CO NAVŠTÍVIT NA GRAN CANARIA?

Za návštěvu stojí určitě hlavní město Las Palmas, kde najdete spoustu dechberoucích památek v čele s katedrálou svaté Anny.

Krásné je také vnitrozemí, které je skutečným pokladem tohoto ostrova. Po dobře upravených cestách se dostanete až na nejvyšší horu ostrova Pico de las Nieves, která se tyčí do výšky 1949 metrů nad mořem. Dalším vysokým bodem, který byl pro místní posvátným symbolem, je Roque Nublo. Tento unikátní monolit se též nazývá mračným skaliskem.

Ve vnitrozemí určitě navštivte horské vesničky, kde se setkáte s pravou kanárskou pohostinností a tou správnou atmosférou, kterou v turistickém letovisku nenajdete. Pokud chcete poznat místní tradice, navštivte město Teror s impozantní bazilikou. Prohlédněte si typickou kanárskou architekturu (balkónky vyřezávané z borovic) a projděte si zdejší Artesanické krámky, kde nakoupíte místní vína, rum a další pochutiny. 

Na jihozápadním pobřeží ostrova najdete další skvost. Malebnému přístavu Puerto de Mogán se přezdívá „Kanárské Benátky”. Městečko je klidné, malé a pitoreskní. Je zde zákaz stavění vysokých budov a zákaz vjezdu aut. Zdejší atmosféru dotváří jachty, bílé domečky spojené oblouky a úzké uličky. 

KDE SE UBYTOVAT?

Playa del Inglés, Meloneras, San Augustin, El Salobre, Puerto de Mogán, Puerto Rico, Playa Taurito 

ubytování na Gran Canarii

3. LANZAROTE – SOPEČNÝ OSTROV

Jedinečná sopečná krajina čtvrtého největšího ostrova Kanárů se snoubí s typickou kanárskou architekturou, která zde není tolik poznamenána turismem.

Ostrov byl nejspíše obydlen jako první z celého souostroví. Vzhled ostrova poznamenaly sopečné erupce v 18. a 19. století. Láva tehdy zalila více než čtvrt ostrova a vzniklo tak jedinečné pohoří Montañas del Fuego a národní park Timanfaya. Vulkanická půda je ideální pro pěstování vinné révy, proto je celý ostrov posetý vinicemi. 

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA LANZAROTE

Záliv posypaný zlatým pískem, který pozvolna přechází v malé písečné duny je dalším místem, které vám vyrazí dech. Na pláži Francesa si přijdou na své i milovníci šnorchlování. V laguně se nachází mnoho ryb. Vybavení pro vodní sporty si však musíte přivést s sebou, jedná se o přírodní pláž. 

Nedotčenou přírodu v přírodní rezervaci si vychutnáte na pláži Papagayo. Nachází se na jihu ostrova a patří mezi klidnější pláže vhodné pro odpočinek. 

Přímo v oblíbeném letovisku najdete pláž Playa Blanca. Najdete tu několik restaurací, obchodů a hotelů. Toto místo je ideální pro rodiny s dětmi, protože tu nejsou žádné vlny a vstup do vody je pozvolný. 

Chica je malá městská pláž s bohatým podmořským životem, kterou chrání před větrem skály. Naopak pláž ideální pro surfování je Famara. Písek je zde tmavší a voda divoká.

Další kráskou mezi plážemi je Caleton Blanco. Nachází se v severní části vedle rybářské vesničky Orsola. Skalní útvary tu vytvořily přírodní bazény chráněné před oceánskými proudy. 

CO NAVŠTÍVIT NA LANZAROTE?

Pod ostrovem se stále nachází činný vulkán. Teplo z vulkánu se využívá k ohřívání pokrmů v restaurace El Diablo či při předvádění sopečného písku turistům.

K dalším přírodním perlám ostrova patří sopečný tunel vulkánu La Corona, který měří 7 km. Část tunelu, která vede pod oceánem, se nazývá Tunel Atlantida

Místní rodák César Manrique se zasloužil o mnoho uměleckých děl, která zapadají do krajiny a dokonale dotváří atmosféru ostrova. Za návštěvu stojí jeho dům, kaktusová zahrada a areál jeskyně Jameos del Agua, která je součástí sopečného tunelu La Corona. Do lávových jeskyní se na ostrově můžete podívat. V některých se konají výstavy i koncerty. 

Další atraktivitou je vyhlídka na sousední souostroví –  Mirador del Río. Určitě si také nenechte ujít výlet lodí do zoo či jednoho z tématických parků.  

KDE SE UBYTOVAT?

Puerto del Carmen, Playa Blanca, Costa Teguise 

4. FUERTEVENTURA – EVROPSKÝ KARIBIK

Druhý nejrozlehlejší ostrov Kanárských ostrovů je vyhlášený svými bílými plážemi, které jsou jako vystřižené z pohlednice. Ostrov je sice o něco chudší na památky, ale zato je útočištěm pro milovníky vodních sportů. Kromě sportovních nadšenců si zdejší pláže oblíbily i rodiny s dětmi. 

Název ostrova nemá jednoznačné vysvětlení. První část jména „Fuerte” znamená „silný”. Druhá část názvu „ventura” může znamenat „vítr”, ale také „štěstí” či „dobrodružství”. Je však pravda, že na ostrově bývá dosti větrno, jak potvrdí místní surfaři. 

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA FUERTEVENTUŘE

Pláže na ostrově zabírají 75 km pobřeží, z toho 55 km tvoří pláže s bílým pískem.  

Na jih ostrově se můžete za jednou z nich vydat. Pláž Esquinzo je obdivována pro svou nedotčenou přírodu a klid, který zde panuje. Můžete si zde pronajmout lehátka a slunečník, jinak v okolí najdete pouze pár hotelů.

Dáváte přednost letovisku? Pláž v Costa Calma je tvořena bílým pískem, který omývá tyrkysově modrá voda. Tato dvoukilometrová pláž je čistá a skvěle udržovaná. Najdete tu veškeré služby a servis pro milovníky vodních sportů i dobrého jídla.

Deset kilometrů od letiště najdete další krásnou pláž – Caleta de Fuste. Má tvar podkovy a je vhodná pro rodiny s dětmi. Najdete zde množství dětských atrakcí i vodních hradů. 

Skutečně divoká pláž s poeticky bílým pískem je Cofete, kolem níž najdete pouze pár budov. Místo má jedinečnou atmosféru, pro kterou ho turisté zbožňují. 

Romantická malá pláž s bílým pískem vhodná pro páry i rodiny s dětmi se příznačně nazývá Esmeralda. Pláž je chráněna před větry a panuje tu relativní klid.  

Pokud chcete uniknout ostatním turistům, navštivte dobře skrytou pláž Aljibe de la Cueva se zlatým třpytícím se pískem. Vstup do vody je částečně kamenitý, ale pláž je zcela na samotě a je odlehlá od okolních měst a turistických letovisek. 

CO NAVŠTÍVIT NA FUERTEVENTUŘE?

Ostrov zdobí spousta krásných kostelů a klášterů. Mezi nejkrásnější patří Iglesia de Santa Maria ze 17. století ve městečku Betancuria, klášter Monasterio de San Buenaventura z 15. století, kostel ve městečku La Oliva nebo ve městě Pájara. 

Při projížďce krajinou ostrova uvidíme často otáčející se lopatky větrných mlýnů, které pohání neustávající vítr. Nezřídka tu kromě větrných mlýnů spatříte i stáda pasoucích se koz, jiné zvíře tu skoro nezahlédnete. Zdejší kozí sýr je opravdová pochoutka a stojí za ochutnání. Na ostrově se vyrábí i sůl v solných pánvích v Museo de la Sal.  

Doporučujeme zde vyzkoušet nějaký vodní sport nebo si půjčit kolo a projet se podél pobřeží. 

plážové hotely na Fuerteventuře

5. LA PALMA – ZELENÝ OSTROV

Menší vulkanický ostrov La Palma je perfektní pro aktivní dovolenou. Nazujte pevné boty a vydejte se zkoumat zelené hory. Terén je zde opravdu strmý, ale místní výhledy a nádherné západy slunce za to stojí. Prozkoumejte obrovské palmové rokle a kapradinové lesy.

Celý ostrov se stal biosférickou rezervací díky svému velkému přírodnímu bohatství. Najdete tu i pláže s černým vulkanickým pískem a bohatý podmořský svět. Tento ostrov prostě překypuje životem. 

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA LA PALMA

Ostrov zatím nemá problém s masovým turismem, protože je zde špatná dostupnost a nedostatek pláží se světlým pískem oblíbených mezi turisty. Ostrov je mladý a pláže jsou tvořeny malými celkem ostrými kamínky. Pobřeží je na většině místech strmé, pokud však budete nějakou pláž hledat, najdete ji.

Nejznámější frekventované pláže jsou Los Cancajos (zátoka chráněná vlnolamem z horniny sopečného původu), Puerto Naos (černý písek se zelenými odstíny a kokosové palmy) a Tazacorte (koupání poblíž banánových plantáží).

Pláž Playa del Faro na úplném jihu ostrova La Palma se pyšní černm ostrým pískem, soukromím, majákem i nějakou tou spoře fungující hospůdkou s barem.  Na jižním cípu ostrova se nachází pláž Echentive, proud lávy zde oddělil od moře malá jezírka a vytvořil tak podmínky vhodné ke koupání. 

CO NAVŠTÍVIT NA LA PALMA?

Zažijte tu pravou romantiku při pozorování noční oblohy. Na nejvyšším vrcholu ostrova Roque de los Muchachos stojí hvězdárna, která je vybavena jedněmi z největších dalekohledů na světě.Tento ostrov je k pozorování hvězd ideální a zážitek je to nezapomenutelný.

Na severu ostrova se rozprostírá národní park Caldera de Taburiente, který je obklopen prstencem hor. Hluboký kaňon vede do vnitřní části parku. 

Na ostrově se nachází nejen přírodní, ale i kulturní památky např. Poustevna San Nicolas de Tolentino z roku 1515 v osadě Arure nebo klášter a kostel St. Domingo z roku 1520. Za návštěvu stojí i hlavní město Santa Cruz de la Palma. Zde si můžete zakoupit vynikající místní víno nebo ručně vyráběné doutníky

KDE SE UBYTOVAT?

Los Llanos a Santa Cruz de La Palma, Aridane, Los Cancajos, Fuencaliente 

6. LA GOMERA – KLIDNÝ OSTROV

Druhý nejmenší ostrov  Kanárských ostrovů je oázou klidu a míru. Tento magický ostrov má jen 30 tisíc obyvatel, kteří jsou velice pohostinní a vřelí. Na ostrově se nachází pouze jedno turistické středisko a hotelový komplex s golfovým hřištěm. Pokud se vyhýbáte masové turistice a chcete zažítklidnou dovolenou, jste na správném místě. Zajímavostí je, že ostrov byl dříve o mnoho větší, ale vlivem eroze se o více než polovinu zmenšil. 

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA LA GOMERA

Na poběží ostrova najdete celkem 29 pláží, které jsou většinou kamenité či oblázkovo-písečné. Krásné pláže najdete v letoviscích Valle Gran Rey či Playa de Santiago. Tato místa jsou považována za nejslunnější na ostrově. Oblíbená pláž s černým pískem je Playa de la Caleta.

Východní pobřeží lemují další pláže s jedinečnou atmosférou. Za zmínku stojí například Tapahuga či Playa del Medio. Na 200 metrů dlouhé pláži Tamargada spatříte unikátní lávové skalky a černý písek. Pro ty, kteří si zapomněli doma plavky, je tu dlouhá nudistická pláž Playa del Inglés s černým sopečným pískem. 

CO NAVŠTÍVIT NA LA GOMERA?

Díky unikátní přírodě a neocenitelné vegetaci byl ostrov La Gomera přidán na seznam světového dědictví UNESCO. S biodiverzitou tohoto ostrova může soupeřit málokterá oblast. Ostrov tvoří horské hřebeny, rokle, zelená údolí a zemědělské oblasti. Najdete tu mnoho endemických rostlin, listnatý a kvetoucí les, vyprahlé svahy i vlhké oblasti. Třetinu ostrova tvoří národní park Garajonay, jehož vrcholky se často schovávají v mracích. Místní ekosystém zde vytváří deštný vavřínový prales. Na ostrově roste mimo jiné i spousta palem, z nichž se získává a vyrábí olej a palmový med.

Ostrov je jedinečný i díky jazyku původních obyvatel ostrova. Ti na sebe na velké vzdálenosti pískali, a tak se dorozumívali. Doteď se tento jazyk vyučuje v místních školách jako volitelný předmět. 

7. EL HIERRO – OSTROV NA KONCI SVĚTA

Nejzápadnější z Kanárského souostroví se nazývá též Ferro. První obyvatelé, kteří na ostrov přišli ze Severní Afriky zde žili v úplné izolaci, než ostrov „objevil” portugalský kapitán Rodriguez Martín (1341 n. l.). Kapitán přirovnával život původních obyvatel k době kamenné. Až do objevení Ameriky byl ostrov považován za konec světa

Ostrov je čedičový a jeho pobřeží převážně skalnaté. Na ostrově se nenachází hotelové komplexy, pouze malé rodinné hotýlky a penziony. Pokud potřebujete utéct před dnešní uspěchanou dobou a prostě „vypnout”, zajeďte si vychutnat božský klid na El Hierro. Jakýmsi symbolem ostrova se staly porosty jalovců, kterým vítr zvlnil kmeny a proměnil je v přírodní umělecká díla. Místní sopečné bazény zase lákají nejednoho cestovatele ke koupání.  

NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA EL HIERRO

Na pobřeží ostrova najdete 18 pláží, z čehož většina je přírodních s přírodními bazénky. Oblíbené mořské bazény Tamaduste se nachází blízko hlavního města. Korunku za nejkrásnější pláž pak získává Playa del Verodal. Tato malá plážička leží na úpatí útesu a je tvořena tmavě hnědým sopečným pískem. Moře je zde sice blankytně modré, ale dost bouřlivé a koupání se zde doporučuje jen opravdu zkušeným plavcům. Oblíbená je i písečná pláž Playa de Timijiraque, kterou vyhledávají hlavně rodiny s dětmi.

Ostrov je bohatý na podmořský život a najdete tu spoustu potápěčských lokalit. Jedna z nich je ve vesničce La Restigna na jihu ostrova. Nenachází se tu žádné podmořské proudy a moře je tu velice klidné. Mořské dno zajímavě zformovala vulkanická činnost a spatříte tu množství zajímavých živočichů a rostlin. 

CO NAVŠTÍVIT NA EL HIERRO?

Divoká nedotčená krajina je plná skal a útesů. Na severozápadním pobřeží se tyčí útes El Golfo. Útes vznikl před 50 tisíci lety tím, že se velká část ostrova doslova propadla do moře. Pokud milujete výhledy, navštivte vyhlídku Mirador de la Peňa, kterou postavil slavný lanzarotský architekt a umělec César Manriques. Svou nadmořskou výškou převyšuje vše ostatní na ostrově.   

KDE SE UBYTOVAT?

Valle de Golfo, La Frontera 

BALEÁRSKÉ OSTROVY

Baleárské ostrovy neboli Baleáry jsou souostroví, které se nachází na západě ve Středozemním moři a na východ od pevninského Španělska. Jedná se o jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. Baleáry jsou ale úplně jiné než španělská pevnina a jednotlivé ostrovy se od sebe také liší.  Tři ostrovy Baleárských ostrovů jsou Mallorca, Menorca a Ibiza. Co mají jednotlivé ostrovy společné a jak jsou naopak rozdílné? Podívejte se na ně podrobně s námi a vyberte si ideální cíl vaší dovolené. 

BALEÁRSKÁ KUCHYNĚ

Baleárská kuchyně se podobá tradiční katalánské kuchyni. Využívá obiloviny, luštěniny, zeleninu a nepoužívá příliš tuků. Určitě musíte ochutnat místní víno a spoustu lokálních dobrot. 

 • Turrón quemado – horký nugát 
 • Ensalada de alcachofas – salát z artyčoků 
 • Coca de pimientos – paprikový koláč, který se podává jako překrm  
 •  Higos al horno – pečené fíky 
 •  Atún a la ibincenca – tuňák na ibizský způsob nebo plněné kalamáry 
 •  Calamares rellenos – plněné kalamáry 
 • Sobrassada – pikantní papriková klobása 
 • Salsa ajoaceite – populární česneková omáčka 
 • Ensaimada – šnek z kynutého těsta 

8. MALLORCA – OSTROV SLUNCE A TISÍCE ZÁTOK

Vydejte se na dovolenou na největší ostrov Španělska. Je zde krásně po celý rok. Oblíbili si jej němečtí turisté, skvělé spojení je sem tudíž z německých letišť. Přímo před letištěm si můžete zaplatit taxíka, který vás odveze až k ubytování.

Poté můžete zkoumat místní kouzelné pláže, koupat se v průzračně modrém moři nebo se projet na kole podél pobřeží, kde se nachází dlouhá cyklostezka

Kouzlo Mallorky nevyprchá ani v zimě či na jaře, kdy si můžete užít poloprázdné ulice a chytat první sluneční paprsky na golfovém hřišti. V zimě vás omámí vůně kvítků pomerančovníku a mandlovníku. Na podzim se sklízí plody vinné révy, olivy a mandle.

Místní obyvatelé se neživí pouze cestovním ruchem, ale také zemědělstvím a pěstováním vinné révy. Žije zde 1 milion obyvatel, kteří mluví španělsky či katalánsky. Zajímavostí místních je unikátní nářečí „Mallorqui“, které má základy z katalánštiny. Často tu narazíte na oslavy, kde nechybí kroje a typická španělská hudba. 

NEJLEPŠÍ PLÁŽE MALLORKY

Přístav Puerto de Pollensa nabízí krásnou klidnou pláž vhodnou k odpočinku s oblíbenou knížkou. Projděte se po promenádě s krásnými domky se středomořskou atmosférou. Vstup do moře je zde pozvolný. Pláž pro své osobité kouzlo inspirovala mnoho umělců. Další pláž lemovaná borovicemi poskytuje vytoužený stín a láká turisty na krásně čisté moře – na pláž Playa de Formentor se dostanete lodí nebo autem. Nejdelší pláž se pak nachází v zálivu Alcudia. Najdete tu velké množství hotelů a středisek ve všech cenových kategoriích. Pláž je vhodná pro rodiny s dětmi i milovníky vodních sportů.  

Přírodním skvostem je pláž v přírodním parku Mondragó. Pláž S'Amarador je obklopena lesy, skalními zálivy a písečnými dunami a je přístupná jen autem, takže je klidnější a je zde méně lidí. 

 

CO NAVŠTÍVIT NA MALLORCE?

Vydejte se po stopách horských městeček. Valldemossa je malebné město, které objímají zelené vrcholky hor pohoří Sierra de Tramuntana, její ozdobou je kartuziánský královský klášter, kde po nějakou dobu pobýval Fryderyk Chopin. Kousek od Valldemossy se nachází zátoka s vyhlídkou a fotogenickým skalním mysem La Foradada

Odtud pokračujte do nejkrásnější horské vesničky Deia, která poskytovala útočiště mnoha umělcům a inspirovala je k další tvorbě. 

Pak určitě navštivte hlavní město ostrova Palma de Mallorca, odkud můžete pokračovat historickým vláčkem přezdívaným „červený šíp” do starobylého města Sóller obklopeného pomerančovníky a olivovníky. 

Další přírodní atraktivitou ostrova jsou bezpochyby Dračí jeskyně. Jde o podzemní svět plný krápníků, kterému dominuje jedno z největších podzemních jezer světa – jezero Martel. 

KDE SE UBYTOVAT?

Playa de Palma, Paguera, Pollenca, Can Picafort, Alcúdia 

9. MENORCA – OSTROV, KDE SE ZASTAVIL ČAS

Při příjezdu na Menorcu na vás bude ostrov působit klidným, tichým dojmem. Místními produkty jsou ručně šité sandály, které se tu prodávají na každém rohu, a také lokální sýr Mahon z města Mao. Ve městě Mao se rozvinula i výroba španělského ginu Mahon, který místní pijí s citronovou šťávou nazývanou  pomada.

Místní příroda je zde jedinečná, ostrov byl proto roku 1993 přidán na seznam biosférických rezervací UNESCO

NEJLEPŠÍ PLÁŽE MENORCY

Na Menorce najdete více pláží než na Mallorce i Ibize dohromady, i když jsou některé z nich opravdu malinké. Jižní pobřeží je tvořeno převážně vápencem, a pláže jsou tu tak krásně bílé a moře azurové, mnohdy jsou navíc zcela opuštěné (žádné hotely okolo). K mnohým z nich si musíte vzít vlastní lehátko, slunečník či nafukovačky pro děti. U takových pláží však bývají parkoviště, doporučujeme si tedy půjčit auto a ostrov si projet. 

Cala del Pilar je pláž, k níž se dostanete pouze skrz přírodní park Albufera a díky tomu se místo vyhýbá každoročnímu návalu turistů. Nad pláží rostou na srázech borovice, jejichž větve jsou křivolace zkrouceny větrem. Do kmenů borovic se zakusují nazrzlé písečné duny. 

Severní břeh je zbarven dočervena a šediva. Pláže obklopují zelené lesy a mnohdy se k nim musí jít pěšky kvůli zachování rázu krajiny a ochraně přírody. 

Mezi nejkrásnější pláže se řadí ty, jež se nachází v zálivech Turqueta, Mitjana a Macarella. Ke všem se jde přes kilometr pěšky, procházka to je však příjemná a vede poměrně vzácným lesem. 

Hned u letoviska leží pláž Galdana, kde se můžete schovat do stínu borovic. 

CO NAVŠTÍVIT NA MENORCE?

Nazujte pořádnou obuv a vyšlápněte si nejvyšší kopec ostrova Monte Toro, na který vede asfaltová silnice. Výhled z dalšího vrcholu Santa Agueda také stojí za to, je třeba jít nejprve necelou třičtvrtě hodinu po cestě, která se později změní v široké koňské schody. Právě na jejich začátku se nachází zajímavá turistická atrakce. Tzv. Very old car jsou rezavé trosky automobilu, kterými už prorůstají stromy a profukuje vítr. Ve 40. Letech se sem nějaký řidič snažil vyjet, ale zjevně neuspěl. Nahoře nad schody můžete navštívit zříceninu arabského hradu. 

Kromě výšlapů si užijte života v hlavním městě Mahón, navštivte místní rybí trh a prohlédněte si zdejší památky. Nasajte atmosféru georgiánské Anglie s koloniální architekturou a poctěte svou návštěvou nejdelší přírodní přístav na světě dlouhý 6 km.  

Po celém ostrově jsou rozesety megalitické stavby dávné talajotické kultury. Těmto kamenným útvarům se říká „taulas“. 

Krásné fotografie jistě pořídíte v pohádkově bílé rybářské vesničce Binibeca, kterou zdobí romantické písčité plážičky. 

Další zajímavostí tohoto kouzelného ostrova jsou tančící koně. Navštivte stáj Son Martorellet a zhlédněte drezuru cvičených koní. Tato přehlídka je známá po celém světě a spojuje jezdectví, tradiční kroje a mystické scény. 

KDE SE UBYTOVAT?

Mao, Ciutadella, Sant Lluis, Es Castell, Es Mercadal 

 

hotely s bazénem na ostrově Menorca

10. IBIZA –BOHATÝ NOČNÍ ŽIVOT

Tento turisticky oblíbený ostrov je názýván „Bílým ostrovem lásky“ pro svou romantickou atmosféru. Cestovatelům nabídne nejen sportovní a kulturní vyžití, ale také krásnou přírodu a památky. Ibiza je kopcovitá a pobřeží má členité. Vysoké útesy jsou od sebe odděleny krásnými plážemi s bílým pískem. Vydejte se na průzkum kouzelných zálivů zvaných „calas“, které omývá čistá tyrkysová voda. Na ostrově najdete bohatou flóru například borovicové lesy, opuncie, palmy, olivovníky, fíkovníky a piniové háje.  

Ibiza je též známá pro svůj noční život. Koná se zde spousta večírků pro mládež, takže pokud hledáte spíše klidnou dovolenou, zajeďte si odtud lodí na sousední ostrov Formentera

 NEJLEPŠÍ PLÁŽE NA IBIZE

Místní obyvatelé jsou pyšní především na čisté pláže se světlým jemným pískem. K nejznámějším z nich se dostanete autobusem nebo lodí. K odlehlejším plážím si ale budete muset vzít taxi nebo si zapůjčit auto.  

Na jihovýchodě stojí za zmínku Playa de Bossa, kolem které vede promenáda a je známá pro svůj noční život.

Kráskou mezi plážemi ja Cala Tarida, která je ideální pro rodiny s dětmi. V zálivu nedaleko San Antonia objevíte pláž Cala Bassa, která je též písečná. Najdete tu veškerý servis, jež budete na dovolené potřebovat. Populární odlehlejší pláží, kolem které nestojí žádné hotely, je Cala Comte, k níž jezdí pravidelně autobus. 

Do pětice všeho dobrého tu máme záliv Cala San Vicente, kde je poklidná atmosféra. Tato pláž s letoviskem je dokonalým místem pro relaxační dovolenou. 

CO NAVŠTÍVIT NA IBIZE?

Pokud se na to cítíte, určitě si tu užijete jednu z nejlepších párty ve svém životě. Párty tu nikdy nekončí a ostrov je tím proslulý. Ibiza nenabízí však jen večírky, ale také kouzelnou přírodu přímo stvořenou pro procházky. Procházku ozvláštněte i návštěvou zdejších památek, některé z nich se dostaly na seznam UNESCO. Pokud se nechcete jen válet na pláži, vydejte se na nejvyšší horu ostrova Talaiassu

KDE SE UBYTOVAT?

San Antonio, Playa de Bossa, Portinatx, Puerto de San Miguel, Es Canar, Cal Llonga 

ubytování Ibiza

UBYTOVÁNÍ NA MÍRU

Máte dvě možnosti jak cestovat na Kanáry a Baleáry. Buď zvolíte služeb cestovní kanceláře, která za vás vše zařídí, nebo se vydáte zkoumat cizí kraje po vlastní ose.

Doporučujeme si vybrat jeden ze zájezdů na stránkách cestovní agentury TravelPortal. Zde najdete spoustu pobytů v zajímavých destinacích.

Pokud chcete mít na dovolené větší volnost a sháníte si ubytování sami, tak nejlepším řešením je hledat na stránkách Booking.com. Chcete ubytování s bazénem, rodinné hotely, hotely u pláže, apartmány, penziony, ubytování pro singles či se psem? Vše si můžete na těchto stránkách jednoduše vyfiltrovat.

COVID OPATŘENÍ

V dnešní době už na covidové restrikce ve většině evropských zemí nenarazíte. Abyste však předešli případným nepříjemnostem, sledujte aktuální situaci na stránkách MZV.

 

Tato soutěž již skončila. Nemusíte ale věšet hlavu, Plná Peněženka pro vás má připravené další soutěže a skvělé ceny na této stránce nebo na facebooku.
Gabriela B.

Autor Gabriela B.

Jsem cestovatelka tělem i duší. Když zrovna nezkoumám odlehlé končiny, tak hledám akční letenky a plánuji, kam se vydám příště. Už mám něco málo nacestováno a mojí největší srdcovkou je milované Řecko. Ráda se s vámi podělím o cestovatelské tipy a triky, které by se vám na dovolené mohly hodit. καλό ταξίδι

Booking.com logo

O Booking.com

Slyšeli jste už o portálu Booking.com? Jedná se o společnost, která na svých stránkách nabízí ubytování, letenky, pronájem aut, přehled aktivit v jednotlivých městech i letištní taxi. Ať už cestujete služebně, nebo na dovolenou, Booking vám zajistí ubytování přesně podle vašich představ.