Azory – magické ostrovy mezi Evropou a Amerikou

6. 6. 2021 Peter

Milý Zápisníčku,

dnech bych rád zavzpomínal na sladké studentské časy, v rámci kterých jsem měl možnost strávit skoro celý rok v Portugalsku. Letenkové portály s tipy na levné letenky, jako je známe dnes, ještě neexistovaly a mě bavilo tyto výhodné nabídky vyhledávat.

V zásobě jsem měl desítky šikovných tipů, jak se k levnějším letenkám dostat. Věděl jsem, že o víkendu jsou dražší, ale v úterý levnější. Přes den dražší a v noci levnější. Přes anonymní okno v prohlížeči také levnější. Ušetřit se dalo i v případě, kdy člověk neměl problém vybrat let s delším přestupem, případně jednu noc strávit na letišti. A přiznejme si, že tehdy to takový problém nebyl.

Azorské ostrovy, to je u Afriky?

V zeměpise jsem byl vždycky dobrý a název Azorské ostrovy, neboli Azory, jsem měl uložené v paměti. Nikdy jsem však nepřemýšlel nad tím, kde přesně jsou a zda se na ně někdy dostanu - přišly mi příliš vzdálené a exotické. Jednou večer v Portugalsku jsem nemohl usnout, přihlásil jsem se na stránky letecké společnosti a našel jsem zpáteční letenku do města Sao Miguel na 19 €.

Říkal jsem si, že to bude někde ve Španělsku a koupil jsem rovnou 4 letenky, abychom mohli letět celá skupinka. Až po zaplacení letenek jsem zadal město Sao Miguel do vyhledávače a mapa mě přenesla kamsi do středu Atlantického oceánu. V tu chvíli mě zaplavila euforie.

Azory

Azory jsou souostroví skládající se z 12 ostrovů ležících uprostřed Atlantického oceánu, 1500 km od Lisabonu a 3900 km k východnímu pobřeží Ameriky. Jde o autonomní území Portugalska.

Zakázané zavazadlo na palubě

Vzhledem k tomu, že moje peněženka rozhodně nebyla plná, za ubytování na Azorech jsem chtěl co nejvíce ušetřit. Rozhodli jsme se tedy, že na Azorských ostrovech budeme stanovat.

Bohužel stan a hlavně jeho konstrukce nepatří mezi povolené položky v rámci příručního zavazadla a příplatek za další zavazadlo by cenu výhodných letenek zvýšil. Rozhodli jsme se to risknout a při kontrole na letišti jsme ho normálně položili na pás. Naštěstí si nikdo ničeho nevšiml, paráda! Na cestě zpět jsme ale už takové štěstí neměli a stan zůstal navěky na azorském letišti.

Černé pláže a horké prameny

Azory jsou ostrovy sopečného původu. Díky tomu nemá písek na plážích klasickou barvu, ale pláže jsou černé. Sopečná krajina má svoje kouzlo a dodnes si vybavuji, jak mi tento netradiční pohled při příchodu k oceánu pravidelně vyrážel dech.

Netradiční úkazy však černým pískem nekončily. Na Azorských ostrovech je mnoho horkých pramenů a ve většině se dá i koupat. Co by mě ale ani ve snu nenapadlo je, že si zdejší lidé pomocí této horké vody dokáží připravit jídlo.
Nikdo by proto neměl zapomenout ochutnat zdejší specialitu pojmenovanou “Cozido das Furnas” - tradiční portugalské cozido připravované pod zemí pomocí geotermální energie.

Azory

Velryby a velké lodě

Jelikož jsou Azory uprostřed Atlantiku, obklopené spoustou vody a nikde v okolí žádná další pevnina, oblíbily si to tu velryby. Ve správném období a s trochou štěstí se odtud dají i pozorovat. Mě se to bohužel nepodařilo, ale snad se to povede příště, pokud se sem jednou zase vrátím.

Místo, které je potřeba vidět

Pamatuji si, že jsem si v letadle představoval, jak vystoupím na exotickém ostrově na konci světa, plného palem a zajímavých zvířat. Po příletu jsem ale byl vcelku překvapený. Příroda byla velmi podobná Slovensku (ne, nevymýšlím si). Travnaté louky, mnoho listnatých stromů a na každém rohu pasoucí se kráva nebo osel. Nebýt těch černých pláží, možná byste mě ukecali, že jsem někde na Liptově :).

P.S. Azorské ostrovy doporučuji navštívit každému. Je to magické místo, které má co nabídnout a úplně stačí, pokud si při pobytu zde člověk otevře telefon s mapou. Pohled na ostrůvky uprostřed oceánu připomenou, jaký je člověk maličký a příroda velkolepá.

Peter

Autor Peter

Peťo je vášnivý cestovatel a odpůrce nápojů z automatů. Kávu si nejraději vychutná při západu slunce se svojí nádhernou přítelkyní, se kterou prozkoumal různá zajímavá místa na světe. Má rád riziko, o čemž svědčí nejen jeho styl řízení auta, ale i jeho sbírka adrenalinových zážitků.