10 míst, která na Maltě musíte navštívit

4. 7. 2022 Alžbet


Malta je pro mnohé stále velkou záhadou. Malá zemička ve Středozemním moři skrývá nádhernou přírodu a místa bohatá na historii a kulturu. Na své si tu tak přijde milovník zážitků v přírodě i trendy kávičkář. Cestování na Maltu je navíc poměrně levnou záležitostí – překvapí vás sumy jen o trošku vyšší než u nás, kvalitní služby a hlavně: angličtina je tu úředním jazykem, a s komunikací tak nebudete mít žádný problém. Malťané jsou známí svojí pohostinností a dobrosrdečností. Nepřekvapí vás ani výborné jídlo, vynikající víno a kvalitní med.

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

Něco o Maltě

Malta v minulosti sloužila jako významný obchodní uzel. Vystřídali se tu Féničané, Římané, Francouzi či Spojené království. Od roku 1964 je však nezávislou zemí a od roku 2004 je i členem Evropské unie – k její návštěvě vám tedy stačí občanský průkaz. Podobně jako v mnoha jiných evropských zemích se tu navíc platí eurem.
 

Malta se skládá ze sedmi ostrovů a hlavním městem celého souostroví je Valletta. Pobřeží je skalnaté, pokryté vápencem, jílem a pískem. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 19 °C a často tu vane silný vítr. Malta je proto skvělým místem pro návštěvu v každém ročním období.

Milovníky filmů zaujme fakt, že se tu natáčely filmy jako Gladiátor, Trója, Souboj Titánů, Hrabě Monte Christo nebo populární seriál Hra o trůny. Souostroví je známé též pro jeskyni Calypso, ve které Homér napsal svůj epos Odysseia.



Jak co nejvíc ušetřit

Na následujících řádcích vám představíme 10 maltských oblastí, kde můžete zažít doslova nevídané! Nezapomeňte, že část nákladů za dovolenou můžete získat zpět prostřednictvím cashbacku od Plné Peněženky (ať už jde o zapůjčení vozidla přes RentalCars, zakoupení letenek přes Kiwi, Eurowings či Lufthansu nebo cestovní pojištění přes ČSOB pojišťovnu). O ubytování se s vámi nejlépe poradí Booking.

Naše kolegyně Alžbět se na Maltu v květnu vydala a svůj výběr hotelu později i zrecenzovala – vybrala si Pergola hotel & spa. Následujících 10 tipů na výjimečná místa pochází právě z tohoto inspirativního výletu. Podívejme se společně, kam se na Maltě vyplatí vydat!

1. Solné plantáže Gozo

Filozof Pythagoras jednou napsal, že sůl se rodí z nejčistších rodičů: ze slunce a moře. Sůl je přírodní minerál a jedna z našich nejstarších forem koření a konzervačních látek.

Solné plantáže na severním pobřeží ostrova Gozo jsou nepřehlédnutelným orientačním bodem a mají zásadní význam. Kdysi zde probíhal starodávný obchod s jednou z důležitých přírodních surovin Goza – se solí. Na Goze se proces výroby řemeslné soli odpařováním datuje do fénických a římských dob. Během britské okupace Goza se těžba soli obnovila, když vláda nabídla místním obyvatelům koncese na jejich správu.

ubytování na ostrově Gozo

Používání odpařování mořské vody k výrobě mořské soli se v průběhu staletí změnilo jen málo. Mořská voda se čerpá přímo z moře do velkých bazénů, kde se stává vysoce koncentrovanou a poté přechází do mělčích bazénů, kde sůl krystalizuje a „sklízí se“. Přírodní mořská sůl tedy vzniká vzájemným působením mořské vody, slunce a větru. Pro obyvatele ostrova Gozo i pro jeho návštěvníky je luxusem být svědky výroby řemeslné mořské soli a vidět celý zemědělský proces. V dobrém roce vyprodukuje jedna plantáž 18 až 20 tun soli, v horších letech pak 8 či 9 tun. Toto místo je také oblíbenou lokalitou filmařů a fotografů. Přírodní úkazy v okolí poskytují bohaté možnosti estetického zvěčnění.

2. Kaňon Wied il-Għasri

Údolí Għasri, v maltštině Wied il-Għasri, je mořský kaňon na maltském ostrově Gozo. Roklina pokračuje na souši směrem k vesnici Għasri. Toto místo je jedním z největších přímořských pokladů Malty. Odlehlá zátoka je vsazena mezi dva vysoké útesy a je známá svojí velkolepou scenérií, dramatickými skalními útvary a klidnými azurovými vodami. Moře je přístupné jen přes úzkou zátoku s vysokými útesy na obou stranách.

Údolí je známé také svou klidnou pláží, která je od moře vzdálena 300 metrů do vnitrozemí. Malá pláž v údolí, která je útočištěm pro ty, kteří hledají trochu přímořského klidu, je ideální na opalování a odpočinek, zatímco její oblázkový svah nabízí snadný přístup do moře. Zátoka, populární mezi potápěči a šnorchlisty, je domovem fascinující sítě podvodních jeskyní a množství mořských živočichů. Obzvlášť zajímavá je jeskyně se šachtou sahající až po vrchol strmých útesů. Tu v 18. století nechal vykopat maltský hodinář. V minulosti se totiž používala ke zvedání kbelíků s vodou, aby se naplnily sousední solné plantáže.

Na tomto místě rozhodně nechybí skvotné výhledy, a to nejen na azurové moře a skalní převisy, ale také na nádherné opuncie a kapary, které rostou na suchých kamenných zdech. Během pozdního jara se toto místo stává i domovem červených máků.

3. Okno ve Wied il-Mielaħ

Okno ve Wied il-Mielaħ je vápencový přírodní oblouk na severozápadním pobřeží ostrova Gozo na Maltě. Nachází se na konci údolí Wied il-Mielaħ severně od obce Għarb. Cesta z Ggarb vede přímo na pobřeží, parkování je pak možné na náhorní plošině na přírodním terénu. Přímo na konci doliny, rovnoběžně se starým korytem řeky, vede úzké schodiště vedle skály až těsně před okno. Severní pobřeží od Goza až po záliv Xwejni je charakteristické náhorní plošinou se strmými útesy svažujími se do moře, kde je množství jeskyní. Za návštěvu stojí také maják Giordan Lighthouse.

V minulosti bylo údolí Wied il-Mielaħ zodpovědné za vypouštění odpadních vod z okolních obcí do Středozemního moře přímo přes okno Wied il-Mielaħ. S pomocí projektu v hodnotě 570 000 €, z něhož Evropská unie financovala 85 %, se nyní odpadní vody čistí v čistírně odpadních vod v Ras il-Hobz a přes údolí se již do moře nedostávají. Také byla obnovena cesta k pobřeží, vyměněno šest mostů, vybudovány některé hráze a vysázeny stromy. S těmito opatřeními místní doufají ve vyšší atraktivitu a větší návštěvnost této skalní brány. Údolí bylo asanováno výstavbou šesti nových malých přehrad, které umožňují lepší ochranu vody.

Lokalita je populární nejen pro estetické scenérie, ale také jde o oblíbené místo potápěčů a horolezců. Výjimečnost tohoto místa si v roce 2017 všimla i značka Hugo Boss, která se zde rozhodla natočit reklamu.

4. Azurové okno a Mushroom rock

Pokud někdo slyšel o přírodních krásách Malty, určitě se doslechl i o Azurovém okně. Kdysi šlo o nejpopulárnější přírodní atrakci Malty. V roce 2017 však tento přírodní úkaz strhla silná bouřka a Malta tak přišla o svůj národní symbol. Pravdou je, že obyvatelé pád očekávali – o postupující erozi se vědělo už roky a v průběhu let se z okna odlamovaly kusy kamene. V roce 2016 byl vydán přísný zákaz pohybu na Azurovém okně pod pokutou 1500 €. Zákaz však nebyl příliš respektován a na internetu se objevilo dokonce mnoho videí, jak z převisu lidé skáčou do moře.

A co vlastně Azurové okno bylo? Šlo o nádhernou vápencovou bránu na ostrově Gozo. Vysoké bylo 28 metrů a přemostění bylo široké 25 metrů. Nacházelo se na špičce výběžku známého jako Dwejra Point. Oblouk se skládal ze dvou typů spodních korálových vápenců. Výjimečnost tohoto úkazu zůstala zaznamenána na pohlednicích, obrazech či filmech. Nejznámější z nich je Hra o trůny, Souboj Titánů či Hrabě Monte Christo.

ubytování poblíž Azurového okna

K tomuto místu se však stále můžete vydat, aniž byste byli zklamaní. V okolních vesničkách najdete loďky, které vás během 20 minutové obhlídky provezou pod jinými skalnatými převisy a ukážou vám nejmodřejší moře, jaké jste kdy viděli. Nedaleko se také nachází známý přírodní úkaz „mushroom rock“, který už svým názvem napovídá, že ho eroze a zvětrávání zformovaly do tvaru houby. Nachází se na útesech nedaleko „Il-Punta Ta’ Ħekka“ na hranicích Għarb, Gozo.

5. Bazilika Ta' Pinu

Bazilika Přesvaté Bohorodičky z Ta' Pinu je populární římskokatolická bazilika a národní svatyně nacházející se asi 700 metrů od vesnice Għarb na ostrově Gozo. Jedná se o nejpopulárnější poutní místo na Maltě.

Původ svatyně Panny Marie z Ta' Pinu není znám. V roce 1575 byl apoštolský vizitátor Pietro Dusina pověřen papežem Řehořem XIII., aby navštívil Maltské ostrovy. Při pastorační návštěvě kostela, který na tomto místě v té době stál, zjistil, že je ve velmi špatném stavu. Nařídil kostel zavřít a zbourat. Když začala demolice, dělník si při prvním úderu zlomil ruku a lidé to pochopili jako znamení, že kaple by neměla být zbourána.

Nejvýznamnější práce na bazilice začaly až v roce 1922. Papežský dekret o korunovaci následně udělil papež Pius XI. 24. května 1935 jejímu uctívanému mariánskému obrazu, Nejsvětější Panně z Ta' Pinu. Korunovace obrazu se uskutečnila 20. června 1935.

Na tomto místě údajně došlo k několika zázračným vyléčením a mnozí zmiňují tzv. božský hlas. Po pečlivém zamyšlení a poslechu svědectví se potvrdilo, že hlas byl božského původu. Od toho dne sláva Ta' Pinu jako poutního místa nesmírně vzrostla.

Papež Jan Pavel II. zde celebroval mši během své návštěvy ostrova Gozo 26. května 1990. Dne 18. dubna 2010 při návštěvě Malty papež Benedikt XVI. daroval a položil Zlatou růži před zbožný obraz Panny Marie z Ta' Pinu. Vyzval pak všechny, aby se k ní modlili pod titulem Královna rodiny. Budova kostela je zapsána v Národním soupisu kulturních hodnot Maltských ostrovů.

6. Křišťálová laguna

Křišťálová laguna je jednou z těch skrytých pláží, na které se dostanete jen lodí. Nachází se jihovýchodně od Blue Lagoon, směrem ke St Mary's Tower a je to zátoka obklopená útesy mezi Blue Lagoon a Comino Tower. Je navíc jedním z přistávacích bodů na Comino.

Modrá voda je jedním z nejlepších zážitků, které můžete na své cestě na Maltě zažít. Crystal Lagoon je zároveň jednou z těch pláží, na kterých si můžete odpočinout a užít si je v klidu – nebývá totiž přeplněná, a tak díky ní můžete na ostrově Comino strávit klidný a relaxační den. Křišťálová laguna na Maltě je široký, chráněný záliv lemovaný vysokými vápencovými útesy. Díky převážně písčitému dnu v hloubce kolem 5–6 metrů je azurová voda v Crystal Lagoon čistá a vytváří nádhernou paletu tyrkysové a sytě modré.

Mnozí považují záliv za skvělé místo ke šnorchlování a potápěči si také užívají několik útesů, jeskyní a vraků na okraji laguny. Kromě toho je hned za zátokou několik malých mořských jeskyní k prozkoumání, jakož i dlouhý 30metrový tunel, přes který můžete přeplavat: Ponoříte se do 30 metrů dlouhého tunelu pokrytého balvany, kdy začínáte v hloubce 5 metrů a klesáte do 8 metrů na druhé straně, kde můžete odbočit doleva a dostat se zpátky do laguny kolem malého mysu.

7. Blow hole

Dalším zajímavým úkazem na Maltě, opět na severním cípu největšího ostrova, je tzv. blowhole. Podle internetové definice jde o „otvor, který se vytváří, když mořské jeskyně rostou směrem k pevnině a směrem nahoru do vertikálních šachet a odkrývají se směrem k povrchu, což může vést k hydraulickému stlačování mořské vody, která se uvolňuje skrz otvor z horní části“.

Jde o velmi komplikovanou definici, ale podstatnější jsou následující informace – přístup na místo je od parkoviště vzdálen asi 5 minut chůze po ostrých skalách. Vrch otvoru je od hladiny vzdálen asi 15 metrů a skákání do vody je jen na vlastní riziko. Odvážným však štěstí přeje! Kromě toho si v nedaleké vesničce můžete půjčit loďku a zespodu si otvor prohlédnout. Užijete si tak pohodlného koupání a nádherných pohledů.

8. Vesnička Pepka námořníka

Vesnička Pepka námořníka, také známá jako Sweethaven Village, je účelově postavená vesnice z filmu, která byla přeměněna na malý zábavní park sestávající ze sbírky rustikálních a ošuntělých dřevěných budov. Nachází se v zálivu asi 3 km od centra městečka Mellieħa na Maltě.

noc u domova Pepka Námořníka

Byla postavena jako filmová scéna pro produkci hraného celovečerního filmu Pepek námořník z roku 1980 s Robinem Williamsem a Shelley Duvall v hlavních rolích. Je přístupná veřejnosti jako skanzen a přímořské letovisko. Stavba filmových kulis začala v červnu 1979. K vybudování vesnice, která sestává z devatenácti dřevěných budov, byla zapotřebí 165členná stavební četa, která pracovala sedm měsíců. Několik tisíc dřevěných desek bylo dovezeno z Nizozemska, zatímco dřevěné šindele používané při stavbě střech byly dovezeny z Kanady. Ve stavebnictví se použilo i osm tun hřebíků. Kromě toho byl kolem ústí Anchor Bay vybudován vlnolam o délce 60–75 m, který během natáčení chrání scénu před širým mořem. Scéna byla dokončena za sedm měsíců, natáčení začalo 23. ledna 1980 a skončilo později toho roku 19. června. Film založený na komiksech E. C. Segara se odehrává v okolí fiktivní vesnice Sweethaven, kde námořník Popeye přichází ve snaze najít svého dávno ztraceného otce.

Popeye Village je otevřena pro veřejnost sedm dní v týdnu a kromě samotné filmové scény má návštěvník k dispozici řadu rodinných atrakcí. Jsou zde představení a muzea, jakož i domečky na hraní, kde se mohou děti bavit a objevovat vesnici. Děti se mohou setkat s hlavními postavami z představení jako Pepek, Olive Oyl, Bluto a Wimpy.

9. Historické město Mdina

Historie Mdiny sahá více než 4 000 let zpátky v čase. Podle tradice právě zde v roce 60 n. l. údajně žil apoštol svatý Pavel po ztroskotání na ostrovech. Kromě toho se říká, že svatý Pavel sídlil uvnitř jeskyně známé jako Fuori le Mura (mimo městské hradby), nyní známé jako jeskyně svatého Pavla. Mdina je fascinující pro svou nadčasovou atmosféru i pro své kulturní a náboženské poklady. Hlavní městská brána Mdiny má různá jména a tituly v závislosti na svých vládcích, ale nejlépe ji vystihuje její středověký název – „Citta Notabile“, vznešené město. Mdina má malou populaci – jen přibližně 250 lidí, kteří žijí na ploše 0,9 km² v rámci městských hradeb. Naproti tomu za městskými hradbami je jen pár kroků vzdálená vesnice Rabat, která má více než 11 000 obyvatel. Velká a pozoruhodná Katedrála Obrácení sv. Pavla stojí na hlavním náměstí města.

hotely poblíž historické Mdiny

Kdysi byla domovem maltských šlechtických rodin. Ti byli potomky normanských, sicilských a španělských vládců, kteří si z Mdiny udělali svůj domov od 12. století. Její úzké, stinné uličky lemují působivé paláce. Mdina je jedním z nejlepších evropských příkladů starobylého opevněného města, které je výjimečné směsicí středověké a barokní architektury. Ve městě je bez výjimky zakázána automobilová doprava, proto se po úzkých uličkách můžete procházet bez pohlížení za sebe.

Udělejte si procházku po starém hlavním městě Mdina, poznejte fakta o významných budovách, poslechněte si několik fascinujících příběhů a historických legend. Mdina je klíčovým bodem 7 000leté historie Malty, což dokazují i prehistorické pozůstatky nacházející se v této oblasti. Projděte se po úzkých klikatých cestách středověké Mdiny a oceňte barokní budovy, které nám rytíři zanechali. Úžasný výhled z Belvedere ukazuje krásy Malty i v noci.

10. Hlavní město Valleta

Po velkém obléhání v roce 1565 se rytíři pustili do ambiciózního projektu, do budování Valletty, takzvaného „města postaveného pány pro pány“. Papež Pius IV. poslal svého předního inženýra Francesca Laparelliho, aby postavil město jako pevnost na obranu křesťanství a jako kulturní mistrovské dílo. Valletta je jedinečným příkladem baroka a byla prohlášena za město světového dědictví.

Ve své době byla Valletta dobrým příkladem moderního plánování měst. Město bylo navrženo na mřížkovém systému, který je nyní běžný ve Spojených státech, a bylo pečlivě naplánováno tak, aby vyhovovalo vodě a sanitaci a umožňovalo cirkulaci vzduchu. Velmistr Jean de la Vallette přenechal dostavbu Valletty svému asistentovi, Malťanovi Gerolamovi Cassarovi, který studoval v Římě. Cassarovým mistrovským dílem je Katedrála sv. Jana.

podzim ve Valletě

Valletta byla prohlášena za Evropské hlavní město kultury pro rok 2018. Rok byl zahájen akcí s názvem Erba' Pjazez (Čtyři náměstí), s představeními zaměřenými na 4 náměstí ve městě – Triton Square, St. George's Square, St. John's Square a Castille Square – spolu s dalšími představeními v jiných bodech. Populární je zejména místo Saint James Cavalier – původně vyvýšená zbraňová plošina byla v roce 2000 přeměněna na Centrum kreativity. Nyní se zde nachází malé divadlo, kino, hudební místnosti a umělecké galerie, kde se pravidelně konají různé výstavy. Toto místo již přivítalo milion návštěvtníků a těší se velké popularitě.

V hlavním městě tedy kromě zajímavých přírodních scénérií a kulturních památek najdete také akce jako karnevaly nebo hudební festivaly. Např. mezinárodní barokní festival Valletta se koná každý rok v lednu. Jazzová hudba na Maltě byla představena v oblasti Strait Street, která byla navštěvována spojeneckými námořníky během obou světových válek. Valletta je také dějištěm maltského karnevalu, který se koná v únoru před půstem.

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet je skrytá influencerka - skrytá až tak dobře, že její profil objevilo jen něco přes 250 sledujících. Pochází z Ružomberka, je tedy velkou fanynkou pobytu na čistém vzduchu. Jelikož ji každou noc trápí noční můry o růstu cen nemovitostí a potřebuje šetřit, využívá zejména možnosti levných letenek. Často ji tedy o víkendu na Slovensku nezastihnete, protože si v nějaké evropské metropoli pase oči na přitažlivých mužích.