10 tipů na výlety na Pálavě a v okolí

Krásné počasí láká k výletům. Jeden takový můžete podniknout na Pavlovké vrchy na jižní Moravě. Pálava, to je hlavně teplo, víno, hudba, zpěv a taky krásná příroda, podobná té alpské. Výhledy vám budou zpestřovat všudypřítomné vinice.

19. 5. 2020 (aktualizace 5. 3. 2022)
10 tipů na výlety na Pálavě a v okolí

 

Už jsme vám přinesli tipy na výlety v Krkonoších včetně možností ubytování v našich nejvyšších horách. Pokud se chystáte na jižní Moravu, nebo o tom aspoň uvažujete, tento článek vám napoví, jaké hlavní „atrakce“ nabízí návštěva Pálavy a jejího okolí. Pokud vás láká hlavně turistika na Pálavě, tak ti zdatnější přejdou celou Pálavu pěšky za jediný den. Cyklisty v tomto směru zklameme, na turistických cestách vedoucích přes Pálavu je zakázáno jezdit na kole. Takže pojďme na to...

 

1. Dívčí hrady (Děvičky) a PavlovPavlov, vinařské domy

Vydejte se na zříceninu hradu Děvičky ze 14. století, je vidět už hodně zdaleka. Nejkratší, ale zato nejprudší trasa vede z Pavlova. Jméno Děvičky či Dívčí hrady je odvozeno od staré pověsti, podle níž byly do hradeb zazdívány panny, aby byl hrad nedobytný. Je odsud nádherný výhled Pálavu a Novomlýnskou přehradu.

V Pavlově se nachází několik cenných památek, jako třeba barokní hřbitov a několik vinařských domů se sklepy ze 17. století. Na okraji obce leží unikátní architektonická stavba ArcheoPark Pavlov, která se z velké části nachází pod zemí a která ukazuje, že Pálava byla obydlená už před 30 000 lety. Minimálně se tam v parném létu trochu ochladíte :).

Jestli máte dost sil, tak se běžte rozhodně podívat na nejvyšší vrchol Pálavy - Děvín, kde je umístěn vysílač, pokocháte se zde výhledy.

 

2. Sirotčí hrádek a Stolová hora

Ačkoli představivost v souvislosti s názvem může u leckoho pracovat na plné obrátky, a to hlavně když zná původ nedalekých Děviček. Je to ve skutečnosti velmi prosté. Název je odvozen od původních majitelů - rodu Sirotků. Zřícenina hradu uprostřed Pavlovských vrchů nad obcí Klentnice skýtá skvělý pohled na okolí, takže rozhodně stojí za návštěvu. Uvidíte z něj do širokého okolí a také Svatý kopeček v Mikulově i Děvičky nad Pavlovem. 

Máte-li čas, vydejte se směrem k soutěskám, kde uvidíte krásné vápencové skály, které jsou pro Pálavu typické. Můžete tak udělat okruh z Klentnice přes modrou turistickou značku.