10 tipů na výlety na Pálavě a v okolí

Krásné počasí láká k výletům. Jeden takový můžete podniknout na Pavlovké vrchy na jižní Moravě. Pálava, to je hlavně teplo, víno, hudba, zpěv a taky krásná příroda, podobná té alpské. Výhledy vám budou zpestřovat všudypřítomné vinice.

19. 5. 2020 (aktualizace 5. 3. 2022)
10 tipů na výlety na Pálavě a v okolí

 

Už jsme vám přinesli tipy na výlety v Krkonoších včetně možností ubytování v našich nejvyšších horách. Pokud se chystáte na jižní Moravu, nebo o tom aspoň uvažujete, tento článek vám napoví, jaké hlavní „atrakce“ nabízí návštěva Pálavy a jejího okolí. Pokud vás láká hlavně turistika na Pálavě, tak ti zdatnější přejdou celou Pálavu pěšky za jediný den. Cyklisty v tomto směru zklameme, na turistických cestách vedoucích přes Pálavu je zakázáno jezdit na kole. Takže pojďme na to...

 

1. Dívčí hrady (Děvičky) a PavlovPavlov, vinařské domy

Vydejte se na zříceninu hradu Děvičky ze 14. století, je vidět už hodně zdaleka. Nejkratší, ale zato nejprudší trasa vede z Pavlova. Jméno Děvičky či Dívčí hrady je odvozeno od staré pověsti, podle níž byly do hradeb zazdívány panny, aby byl hrad nedobytný. Je odsud nádherný výhled Pálavu a Novomlýnskou přehradu.

V Pavlově se nachází několik cenných památek, jako třeba barokní hřbitov a několik vinařských domů se sklepy ze 17. století. Na okraji obce leží unikátní architektonická stavba ArcheoPark Pavlov, která se z velké části nachází pod zemí a která ukazuje, že Pálava byla obydlená už před 30 000 lety. Minimálně se tam v parném létu trochu ochladíte :).

Jestli máte dost sil, tak se běžte rozhodně podívat na nejvyšší vrchol Pálavy - Děvín, kde je umístěn vysílač, pokocháte se zde výhledy.

 

2. Sirotčí hrádek a Stolová hora

Ačkoli představivost v souvislosti s názvem může u leckoho pracovat na plné obrátky, a to hlavně když zná původ nedalekých Děviček. Je to ve skutečnosti velmi prosté. Název je odvozen od původních majitelů - rodu Sirotků. Zřícenina hradu uprostřed Pavlovských vrchů nad obcí Klentnice skýtá skvělý pohled na okolí, takže rozhodně stojí za návštěvu. Uvidíte z něj do širokého okolí a také Svatý kopeček v Mikulově i Děvičky nad Pavlovem. 

Máte-li čas, vydejte se směrem k soutěskám, kde uvidíte krásné vápencové skály, které jsou pro Pálavu typické. Můžete tak udělat okruh z Klentnice přes modrou turistickou značku.

Pavlov, přehrada Nové Mlýny, Sirotčí hrádek, Pálava

 

3. Mikulov a Svatý kopeček

Svatý kopeček u Mikulova patří mezi poutní místo a je jednou z nejstarších křížových cest v českých zemích. Vydáte-li se po ní do kopce, projdete postupně Pálava, Mikulov, Svatý kopečekkolem 14 kapliček křížové cesty až na vrchol kopce k hlavní kapli sv. Šebestiána se zvonicí. Před vámi se jako na dlani rozprostře celý Mikulov a mikulovský zámek.

V Mikulově můžete obdivovat zámek, ve kterém dnes sídlí regionální muzeum. Zajímavostí je, že ve sklepení zámku se nachází obrovský sud na víno s objemem 1010 hektolitrů. Mikulov je skvělou základnou na pěší výlety na Pálavu a sousedního Lednicko-valtického areálu, který si pro změnu nejlépe užijete na kole.

 

4. Turold

Na severním okraji Mikulova leží vrch Turold s několika jeskyněmi, které odhalila těžba vápence. Jeskyně je přístupná od jara do podzimu, stěny jsou místo krápníků tvarované tzv. „turoldskou výzdobou“, což jsou jehličkovité útvary (pisolity) připomínající korálové útesy.

 

5. Dolní Věstonice

Snad každý někdy slyšel o Věstonické Venuši, sošce ženy nalezené v této oblasti. Vzniklo zde muzeum které mapuje archeologické vykopávky od dob lovců mamutů Pálava, Dolní Věstonice, přehrada Nové Mlýnypřed 25-30 tisíci lety. V muzeu jsou vystaveny sošky lidí a zvířat, náhrdelníky, textilie, keramika a nástroje tehdejší doby.

 

6. Novomlýnská přehrada

Neboli vodní dílo Nové Mlýny je přehrada, kterou uvidíte téměř na každém kroku, pokud se budete zdržovat na Pálavě. Tato přehrada, rozdělená na 3 nádrže - horní (Mušovská), střední (Věstonická) a dolní (Novomlýnská) - je v provozu od konce 80. let minulého století. Každoroční i několikaměsíční záplavy byly problémem, který měly nádrže vyřešit. Stavbě musely ustoupit místní lužní lesy, tedy podmáčené lesy s vysokou hladinou podzemní vody, a obec Mušov, po které zbyl pouze ostrůvek s kostelíkem.

Zajímavostí je, že každá nádrž plní jiný účel. Horní nádrž slouží hlavně k rekreaci s centrem v Pasohlávkách. Střední nádrž je přírodní rezervací s dodatečně vytvořenými ostrůvky pro hnízdění ptáků. A dolní je určena na závlahu, výrobu elektřiny, rekreaci a rybolov. Nádrže jsou oblíbené zejména mezi windsurfaři a kitery, kterých uvidíte na přehradě hodně.

 

7. Vinařská naučná stezka Mikulov

Tato 20 km dlouhá naučná stezka je jednou z několika vinařských naučných stezek na Jižní Moravě. Seznámí vás s vinařstvím na Pálavě. JPálava, Mikulov, Pálavské vinobraní, krojový průvode možné ji absolvovat pěšky, na kole i autem. Z Mikulova stezka vede po vinařských sklepech. Informace, zda jsou otevřené zjistíte v turistickém informačním centru v Mikulově, které je na trase této stezky. Dál pokračuje přes další vinařské obce pod Pálavou, jako jsou Bavory, Perná, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov a Klentnice. Na informačních panelech se dozvíte něco o pěstovaných odrůdách, místních vinicích a zdejší vinařské historii a také kde byla vyšlechtěna odrůda Pálava a Aurelius

Každý rok na začátku září v Mikulově probíhá Pálavské vinobraní s ochutnávkami burčáku a vína a spoustu doprovodného programu, jako jsou vystoupení českých kapel a zpěváků a také místních cimbálovek. To je rozhodně příjemné zpestření programu.

 

8. Lednicko-valtický areál

Unikátní oblast patřící pod ochranu UNESCO a sousedící s Pálavou snad ani nejde minout. Není třeba asi dlouze představovat. Některé stavby v areálu jsou přístupné autem, ale nejlépe uděláte, když se k nim vydáte na kole. Rozprostřeny jsou totiž na relativně velkém území a na pěší turistiku to je na dlouho. Trasa je rovinatá, takže to na kole zvládne každý.

Hlavním lákadlem jsou rybníky a drobné stavby různých stavebních stylů. Stavby sloužily většinou jako lovecké zámečky, kde se po lovu hojně hodovalo. Vybudovali je tu Lichtensteini po vzoru stylů staveb z celého světa. A vůbec podoba tohoto areálu, včetně lesa (Boří les), byla vybudována uměle do podoby přírodního parku.

 

9. Lednice

Jméno Lednice nebylo vybráno náhodou a opravdu souvisí, jak název napovídá, s chladem. A to proto, že zde bylo vždycky o něco chladněji než jinde v okolí. Hlavními tahouny jsou samozřejmě zámek se skleníkem s tropickými rostlinami a přilehlým parkem. Zámek sloužil Lichtenštejnům jako letní sídlo, zřejmě se sem jezdili zchladit :).

Dnes sem turisté jezdí hlavně za vínem do sklípků a známých vinařství a podívat se na stavby z Lednicko-valtického areálu. Teprve v nedávné době zde byla objevena léčivá jodovo bromová minerální voda. Můžete si sem tak přijet léčit do místních lázní pohybové, oběhové, neurologické a gynekologické problémy.

Lednický zámek a skleník, Lednice

 

10. Valtice

Když už jsme zmínili Lednici, nemůžeme opomenout Valtice. Většina si pravděpodobně vzpomene na zámek a víno. Valtický zámek byl hlavním sídlem Liechtensteinů, vždycky se zde odehrávalo mnoho kulturních akcí. Dnes si kromě prostor zámku prohlédnete i zámecký sklep, kde každý rok zraje víno v obrovských sudech.

Další událost se také pojí s vínem a zámeckým sklepem. Každý rok zde můžete ochutnat na stovku těch nejlepších moravských vín v Salonu vín, což je národní soutěž o nejlepší vína. Degustovat zde můžete celoročně. Ve Valticích je také jediná střední vinařská škola v České republice. Toužíte-li se stát opravdovým odborníkem na víno, právě ve Valticích můžete absolvovat sommeliérský kurz s Vinařskou akademií.

 

Další tipy…

Kromě uvedené naučné vinařské stezky Mikulova jsou vinařské stezky po celé jižní Moravě, proto neváhejte zkusit i další, ideální pro cyklisty. Nicméně vezměte na vědomí, že u cyklistů není tolerován žádný alkohol v krvi, na rozdíl od řidičů aut.

Nezapomeňte, že při hledání ubytování můžete využít cashback Plné Peněženky, díky kterému ušetříte. Proto neváhejte využít některý z internetových portálů s ubytováním na Plné Peněžence. Doporučujeme v prvé řadě využít ubytovacích služeb Reservations.com. Nebo zkuste třeba Booking.com.

 

Pokud ještě váháte, mrkněte na video o Lednicko-valtickém areálu:

Související články