Lednice a Valtice – perly jižní Moravy

10. 9. 2021 Blanka

Milý Zápisníčku,

v rámci letošní dovolené jsme navštívili dva zámky, které jsou chloubou jižní Moravy. Rozhodla jsem se je nezahrnovat jen do výčtu zajímavých míst v rámci jednoho týdne na Moravě, ale popovídat Ti o nich samostatně.  Jedná se samozřejmě o zámky Lednice a Valtice.

Lednice Valtice

Pokud se u nás doma řekne rodinná dovolená, znamená to, že za prázdninovým dobrodružstvím vyráží dva dospělí, tři děti a ne úplně malý pes.
Volíme tedy raději místa, která jsou krásná nejen uvnitř, ale hlavně z venku. Na prohlídky vnitřních prostor zámků totiž momentálně nechodíme. Nejmladší z dětí by to určitě nebavilo, psa bychom tam ani vzít nemohli a trhat partu se nám nechce.

Lednice Valtice

Zámek Lednice

Do areálu zámku Lednice jsme se rozhodli dojít z našeho ubytování pěšky. Vybraná trasa s cílem na nádvoří byla dlouhá sice jen 6 kilometrů, ale když připočítám cestu zpět a prohlídku zámeckého parku, nachodili jsme ten den kilometrů skoro 17.

Lednice Valtice

Naše první zastávka byla u Janova hradu, což je krásná uměle vybudovaná zřícenina středověkého hradu, která sloužila jako lovecký zámeček a také jako obydlí pro knížecích hajného.
Stavět se začala roku 1801 na přání Aloise I. Josefa knížete z Lichtenštejna.

Hradem prochází jeden prohlídkový okruh dlouhý asi 25 minut. 

Od Janova hradu se dá buďto pokračovat dále pěšky, nebo zvolit trochu romantičtější variantu a nechat se svézt loďkou po ramenech řeky Dyje až k zámku, nebo také k Minaretu, který je součástí zámeckého parku.

Lednice Valtice

V areálu zámeckého parku od Janova hradu směrem k Lednici jsme v dopoledních hodinách moc lidí nepotkali, ale čím víc jsme se přibližovali, tím víc provoz na cestě houstl a v nejbližším okolí zámku již byla hlava na hlavě. Prohlédli jsme si zámek z venku a rozhodli se dát si rovnou oběd, dokud restaurace nejsou nabité. Najít restauraci v Lednici není problém, dokonce je i na výběr z několika cenových kategorií. Našli jsme jak luxusní restauraci, tak vcelku „normální“ restauraci a i levnější jídelnu.

Lednice Valtice

Samotný zámek je opravdu nádherná stavba, která od svého vzniku prošla dlouhou řadou různých stavebních úprav, až se dopracovala ke stylu anglické gotiky. Na své reprezentační letní sídlo ji nechal z původního barokního zámku přestavět kníže Alois II. z Lichtenštejna.
Mimochodem rodu Lichtenštejnů patřil zámek Lednice od poloviny 13. století až do konfiskace jejich majetku v českých zemích roku 1945.

Lednice Valtice

Prohlídka interiérů zámku je rozdělena do několika okruhů, stačí si jen vybrat ten nejzajímavější. Nebo dát přednost třeba úžasnému zámeckému skleníku, který je dlouhý celých 92 metrů. 

Zámecký park a Minaret

Náš odpolední program patřil prohlídce zámeckého parku, jejímž vrcholem bylo vystoupání na vyhlídkovou plošinu Minaretu.

Lednice Valtice

Minaret je vysoký téměř 60 metrů a je tak jednou z nejvyšších staveb tohoto druhu v Evropě. Vystoupat po úzkém točitém schodišti o 302 schodech se určitě vyplatí. Odměnou za náročný výstup je nádherný výhled na celý zámecký park.
My jsme si zaplatili vstup jen na věž, ale je možné se s průvodcem podívat i do sálů v prvním patře. 

Lednice Valtice

V parku se krom Minaretu a rozlehlého rybníku nacházejí také umělé jeskyně (Grotty) Nebe a Peklo a také akvadukt, který původně patřil do zavlažovacího systému parku.
Celý okruh po písčitých cestičkách byl nenáročný a dlouhý asi 4 km. Horší to ale bylo ten den s počasím, jelikož sluníčko nemilosrdně pálilo a teplota šplhala ke 30 stupňům. 
Posledních 6 km zpět do místa našeho ubytování se šlo už hodně ztěžka a dokonce padl návrh popovézt se lodičkou 😊. 

Lednice Valtice

Ale nejen loďkou se dají překonat delší vzdálenosti lednického areálu. Z Janova hradu k zámku vozí turisty také koňský povoz a na trase od zámku k Minaretu dokonce kočár.

Zámek Valtice

Od zámku Lednice se dá přímou cestou dojít až k zámku Valtice, který je vzdálený cca 3 hodinky pohodlnou chůzí. Dá se tedy i dojet autem, ještě přímější cestou, ale to se pak člověk ochudí o tu krásnou krajinu, kterou turistická trasa prochází.
My jsme se ve Valticích stavěli cestou z jiného výletu, takže jsme širší okolí bohužel projít nestihli.

Lednice Valtice

Valtický zámek má opravdu dlouhou a pohnutou historii. Do konce první světové války byl součástí Dolního Rakouska a k připojení k tehdejší Československé republice došlo až roku 1920. Za léta své existence prošel mnohými změnami, ale nejhorší časy zažil asi v průběhu druhé světové války a v letech po ní. Nejdříve byl zdevastován ruskými zajatci a poté zde byl zřízen ženský tábor nucených prací. Místo komnat se budovaly dílny, v roce 1964 bylo dokonce zdemolováno divadlo a místo něho vzniklo parkoviště traktorů ☹. Obnova zámku začala v průběhu sedmdesátých let minulého století a pokračuje vlastně dodnes.

Lednice Valtice

První dojem při příchodu před průčelí zámku je úžasný. Nově opravené fasády, krásně upravený parčík s kašnou uprostřed. Tak si člověk představuje zámek, kde dříve žila šlechtická rodina. Dnes jsou přístupné dva prohlídkové okruhy, které tehdejší život na zámku člověku alespoň trochu přiblíží. Další možností kam se podívat je například barokní kaple, nebo zákulisí divadla, které bylo také obnoveno.

Valtické podzemí

Ve Valticích je ale ještě jedna zajímavá památka, která není na první pohled hned viditelná. Jedná se o labyrint vzájemně propojených vinných sklepů, který dosahuje celkové délky kolem 900 m. Sklepů je dohromady 13, jsou v hloubce 6 až 12 metrů pod zemí a jejich historie sahá až do roku 1289. 
Sklepy je možné si buď jen prohlédnout, nebo se zúčastnit i degustace vín s občerstvením. A také samozřejmě nějaká vína nakoupit 😊.

Lednice Valtice

P.S. Celý lednicko-valtický areál je od roku 1996 zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A je považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy. Jedná se o území o rozloze bezmála 300 km čtverečných, na kterých jsou k nalezení nejen zámky Lednice a Valtice, ale i další drobnější barokní, novogotické a romantické stavby rozeseté po celém areálu – například Dianin chrám, Apollonův chrám nebo Chrám Tří Grácií. 
 

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.