5 filmových lokalit Plzeňska

14. 8. 2023 Gabča B.
5 filmových lokalit Plzeňska

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Přečtěte si, kdo jsou Yveta s Xaverem a jaká jsou pravidla soutěže.

Yveta s Xaverem pokračují ve svém československém dobrodružství. Tentokrát si s nimi vychutnáte putování po Plzeňsku a Českém lese. Xaver měl totiž vždycky slabost pro lahodný zlatavý mok, kterým je město Plzeň proslavené. Také Yveta si zde přišla na své, zamilovala si plzeňské historické centrum a uličky jako vystřižené ze středověku.

Společně pak navštívili nejrozsáhlejší zříceninu v Česku, zámky v okolí Plzně a CHKO Český les, kde se spolu s nimi pokocháte krásnou a malebnou přírodou. Kombinace osvěžující zeleně a zachovalých architektonických skvostů činí tuto oblast atraktivním místem pro natáčení filmů a seriálů. Pojďte se teď podívat na jednotlivé body výletu, na který se Yveta s Xaverem vydali tentokrát, podrobněji.

 

1. Plzeň

Tady naši cestovatelé započali svoji cestu. Rekreační vyžití je v hlavním městě kultury bohaté. Aby si Yveta s Xaverem vychutnali návštěvu Plzně "jaksepatří", navštívili ihned po příjezdu zdejší pivovar Pilsner Urquell. Inspirující prohlídka pivovaru byla zakončena ochutnávkou zlatého moku. Nic neosvěží turistu po náročné cestě lépe než vychlazená dvanáctka. Lahodné plzeňské pivo je známé po celém světě. Instinkt našim cestovatelům velel, že by se po degustaci měli projít také historickým centrem města.

Nejvyšší kostelní věž v Čechách, která zdobí katedrálu sv. Bartoloměje zaujala Yvetu na první pohled. Energicky vystoupala po schodech na vrchol věže a pořídila pár úchvatných snímků svým novým fotoaparátem.

Místními celebritami, které nejsou tak úplně z masa a kostí jsou Spejbl a Hurvínek. Plzeň je rodištěm těchto dvou loutek a jejich autor Josef Skupa zde založil i Divadlo Spejbla a Hurvínka. Yveta s Xaverem na zesnulého duchovního otce známých loutek zavzpomínali u pomníčku v plzeňských Šafaříkových sadech.

Naše zcestovalá dvojka měla v hledáčku také plzeňskou ZOO, Západočeské muzeum a Muzeum loutek.
 

Dobré restaurace v Plzni

 • Restaurace Purkmistr se nachází v areálu Pivovaru Pilsner Urquell a nabízí široký výběr českých jídel a piv.
 • Restaurace U Salzmannů se specializuje na regionální kuchyni a domácí atmosféru.
 • Na Parkánu je restaurace s moderní kuchyní a výhledem na historické náměstí Republiky.
 • Pizza Mozarella se může pochlubit nabídkou chutných italských pizz.
 • Restaurace Šatlava Pilsen okouzlila Yvetu i Xavera svým historickým prostředím a tradičními pokrmy.

Co dělat v Plzni, když prší

Středověké plzeňské podzemí je místem, kde se Xaver s Yvetou ukryli před nečekanou přeháňkou. Vydejte se stejně jako oni do tajemné spleti chodeb, sklepů a studní přímo pod historické jádro města. 

Velká synagoga v Plzni je pátou největší stavbou svého druhu na světě. Tato největší česká synagoga pojme až 2500 osob a byla postavena v pseudorománském slohu s maurskými prvky.

Haly bývalé plzeňské Škodovky může prozkoumat nejeden zvídavý návštěvník a Xaver toho okamžitě využil. Uvnitř najdete Techmania Science Center s řadou interaktivních exponátů, které otestovaly Yvetinu a Xaverovu logiku a inteligenci.

Plzeň ve filmu

Naši cestovatelé fandí starým českým filmům, a proto je zaujal fakt, že plzeňské Náměstí Republiky posloužilo jako jeviště známé scéně z Discopříběhu, kdy Rudolf Hrušínský pobíhá po náměstí zcela nahý. 

Filmovými kulisami se stala i plzeňská Škodovka. Natáčel se zde český film Vítr v kapse, kde dva přátelé po maturitě nastupují jako pracovníci do strojírenského závodu. Yveta s Xaverem zavítali na plzeňské vlakové nádraží a zavzpomínali na další filmy, které se zde natáčely. Za zmínku stojí například Návrat idiota nebo Expres z Norimberku
Plzeň spatříte i v dalších českých filmech jako například Ženy v pokušení, Musíme si pomáhat nebo Kolja.

2. Zámky Zelená hora, Žinkovy a Kozel

V okolí Plzně se nachází několik zámků “jako z pohádky”, jejichž interiér i exteriér režiséry přímo láká pro svou historickou atmosféru.  Xaver s Yvetou milují české komedie, proto byl jejich další zastávkou zámek Zelená hora v Nepomuku. Původně se jednalo o hrad, který byl později přestavěný na zámek. Jsou s ním spojena jména několika významných rodů. Od Švamberků přes Šternberky a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Natáčela se zde česká komedie “Černí baroni”

Další památkou, kam naší dvojici nohy zanesly je zámek Žinkovy. Dříve tu stál vodní hrad, který byl v 17. století přestavěn na barokní zámek. Zámek působí velice romanticky a je ojedinělý tím, že vypadá z každé strany jinak. Yveta si zprvu myslela, že se jedná o různé budovy, a přece ocenila, že tvoří jednotlivé části jeden harmonický celek.

Do třetice všeho dobrého se Xaver s Yvetou rozhodli prozkoumat klasicistní lovecký zámek Kozel.T uto jedinečnou památku nepřetržitě objímá rozsáhlý přírodně krajinářský park, jehož základ do dnešní podoby upravil v 70. letech 19. století zahradník František Xaver Franz.

Dobré restaurace v okolí plzeňských zámků

 • Krčma na Zelené hoře v Konírně potěší žaludek nejednoho cestovatele.
 • V zámecké restauraci a kavárně Žinkovy si můžete vychutnat nejen zvěřinové a rybí speciality, klasická česká jídla a domácí moučníky, ale také překrásné prostředí anglického parku a výhled na rybník Labuť. 
 • Pivovarský dvůr Plzeň (Purkmistr) se nachází v blízkosti zámku Kozel, kromě výborného jídla točí i vlastní pivo Purkmistr. Měděné pivovarské varny umístěné v zadní části restaurace vytváří dokonalou atmosféru pro milovníky dobrého piva i jídla.

Co dělat v okolí zámků Zelená hora, Žinkovy a Kozel, když prší

Chcete-li se na zámku Zelená hora schovat před deštěm můžete kromě komentované prohlídky zámku zvolit i návštěvu muzea v Nepomuku. Zde se nachází dvě expozice: Zelená hora a Černí baroni, které návštěvníkům umožní zjistit více o historii zdejší památky, ale také o údajném působení PTP praporů „politicky nespolehlivých“ vojáků

Obec Žinkovy se nachází 6 km od Nepomuka, interiér zámku je dnes bohužel veřejnosti nepřístupný.  Deštivé odpoledne tedy Xaver s Yvetou přečkali v již zmíněném Nepomuku.

Lesní zámek Kozel byl postaven jen kousek od města Plzeň a můžete si zde vybrat ze dvou prohlídkových okruhů: Zámek či Jízdárna

Zámek Zelená hora, Žinkovy a Kozel ve filmu

Na zámku Zelená hora u Nepomuku se natáčela známá česká komedie Černí baroni (1992). Filmaři toto místo nezvolili náhodou, sloužilo totiž jako sídlo pomocného technického praporu. Díky tomu, že je armáda ze zámku dávno pryč se postupně znovu obnovuje jeho tehdejší kouzlo.

Yveta s Xaverem zvenku obdivovali i filmové kulisy válečného filmu Der Lebensborn/Pramen života (2000), jehož převážná část se natáčel na zámku Žinkovy. Památka si ve filmu zahrála roli sanatoria, které slouží jako místo, kde se přivádí na svět rasově dokonalé děti. Jídelna loveckého klasicistního zámku Kozel byla Yvetě povědomá díky filmu Hry lásky šálivé (1971). Celý historický objekt se také objevil v jedné epizodě seriálu Cirkus Humberto: Nabídka k sňatku (1988) jako sídlo hraběte Palačiče.

3. Hrad Rabí

Dalším bodem na programu naší cestovatelské dvojice nemůže být nic jiného než nejrozlehlejší zřícenina hradu v Čechách. Hrad Rabí zaujal hlavně Yvetu a to pro své pohádkové kouzlo. Také proto se stal oblíbenou kulisou filmařů.  Tato gotická památka se tyčí nad řekou Otavou a je zasazena do malebné pošumavské krajiny.

Zřícenině dominuje mohutná obytná věž (donjon), z níž měli naši dobrodruzi celý Prácheňský kraj jako na dlani. Toto místo v sobě skýtá i tajemno, zdejší hluboká sklepení působí až mysticky.

 Dobré restarurace v okolí hradu Rabí

 • Hospůdka u Štěpána se proslavila hlavně díky pořadu “Ano, šéfe!” a jedná se prý o nejlepší podnik z celé show. Tato venkovská hospůdka potěší váš mlsný jazýček hlavně díky domácím hovězím steakům. Autem z hradu Rabí si zajedete cca 20 minut, ale ta cesta opravdu stojí za to.
 • Přímo pod hradní zříceninou leží stylový hostinec Vystřelený Vočko, kde si pochutnáte na tradiční české kuchyni.

Co v Rabí dělat, když prší

Před deštěm se můžete schovat na jedné z komentovaných prohlídek hradu Rabí (okruh Palác nebo okruh Věž). Občas se zde konají i mimořádné speciální prohlídky. Vstupenky si můžete zakoupit online, na což Yveta naštěstí předem myslela, protože je nutné si je obstarat do dvou hodin před prohlídkou.

V letní sezóně můžete navštívit i výstavu v hradní Konírně. Až do 1. října 2023 je zde expozice Moje Šumava aneb Šumava objektivem 53 fotografů.

Hrad Rabí ve filmu

Tato památka zaujala nejen české, ale také hollywoodské režiséry. Yveta ji viděla v českých filmech jako například Soudný den (1945), Údolí divokých včel (1967), Radúz a Mahulena (1970), Tři chlapi na cestách (1973), Sirius (1974), Božská Ema (1979), Kouzelné galoše (1986), O zapomnětlivém černokněžníkovi (1990), Bídníci (2000), Jabloňová panna (2000) nebo Rok ďábla (2002).

Xaver si vzpomněl, že zřícenina posloužila jako kulisa také zahraničním snímkům Poslední rytíř a Smrtonosná past 3.
 

4. Klášter Chotěšov

Yveta vždy chtěla navštívit ženský klášter Chotěšov, který založil blahoslavený Hroznata ve 13. století.  Budova se později stala sídlem premonstrátek. Tato památka majestátně se tyčící nad řekou Radbuzou okouzlila i Xavera. Za dnešní podobu klášter vděčí období vrcholného baroka. Budova poté sloužila i jako penzionát pro výchovu dívek z privilegovaných rodin. V dnešní době se v areálu památky konají nejrůznější výstavy a kulturní akce.
 

Dobré restaurace v okolí kláštera Chotěšov

Na Rohu je hospůdka s venkovní terasou, kde můžete uhasit žízeň 5 různými druhy piv, vychutnat si dobrou pizzu a v létě se zchladit výbornou točenou zmrzlinou.

Co dělat v okolí kláštera, když prší

Určitě byste neměli vynechat prohlídku kláštera. Za prohlídku stojí muzeum, kde se dozvíte více informací o historii areálu. Klášter se nachází kousek od Plzně, takže za deštivého dne si můžete zajít do kina, kavárny nebo prozkoumávat plzeňské podzemí.

Klášter Chotěšov ve filmu

Tato historická budova měla pár svých slavných chvilek v několika filmech. Spatříte ji například ve snímcích Žert (1968), Dobrodružství kriminalistiky (díl Stopa, díl Jed 1989–1993), 3 sezony v pekle (2009) a Andělská tvář (2001).

5. Český les

 

Krajina Českého lesa je svou krásou a divokostí podobná Šumavě, jen je o 300 až 500 metrů nižší. Nejvyšším vrcholem Českého lesa je Čerchov (1042 m. n. m.). Yveta s Xaverem se vydali až nahoru na vrchol, kde se nachází Kurzova rozhledna. Rozhledna byla pojmenována po jednom ze zakladatelů Klubu českých turistů. 

Dobré restaurace v Českém lese

 • Penzion a restaurace Pleš se nachází na náhorní planině v nadmořské výšce 730 metrů, asi 1,5 km od hranice s Německem. Yveta s Xaverem měli široký výběr. Mohli zvolit pizzu, čerstvé pstruhy, vepřová kolena nebo steaky. Největším lákadlem restaurace je speciální venkovní pec, ve které připravují kuchaři chutné pokrmy na lávovém kameni přímo před zraky strávníků.
 • Restaurace Hvozd v Resortu Český les nabízí české i zahraniční speciality z lokálních surovin. Interiér restaurace je nově zařízený, ale můžete si posedět i venku pod širým nebem. 

Co dělat v Českém lese, když prší

Dopřejte si relax ve wellness. Rekreační středisko Rybník má ve své nabídce pobyt s privátním wellness a masáží, ale můžete si zde zahrát i třeba bowling.

Nechte se rozmazlovat léčebnými procedurami ve vyhlášených Konstantinovo lázních nebo navštivte hornické město Stříbro na Mži (muzeum, Děkanský kostel Všech svatých, radnice ze 16. století).

Český les ve filmu

Krásná příroda Českého lesa přilákala nejednoho filmaře. Natáčely se tu filmy jako Český Honza (1969), Vlak dětství a naděje (1983) nebo Anděl Exit (2000). Některé scény známé české komedie Muži v naději se též odehrávají v přírodním prostředí CHKO Český les.

Gabriela B.

Autor Gabriela B.

Jsem cestovatelka tělem i duší. Když zrovna nezkoumám odlehlé končiny, tak hledám akční letenky a plánuji, kam se vydám příště. Už mám něco málo nacestováno a mojí největší srdcovkou je milované Řecko. Ráda se s vámi podělím o cestovatelské tipy a triky, které by se vám na dovolené mohly hodit. καλό ταξίδι