5 filmových lokalit Šumavy a okolí

31. 7. 2023
5 filmových lokalit Šumavy a okolí

Zapojte se do naší letní akce Československé filmové léto se soutěžemi, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit se dozvíte zde.

Dnes nás Iveta s Xaverem zavedou na Šumavu, místo pyšnící se nádhernými lesy, ledovcovými jezery, horskými loukami či rašeliništi. Právě zdejší dechberoucí příroda kromě turistů přilákala i mnoho filmových tvůrců, kteří poté promítli tuto autentickou scenérii ve svých dílech. My se dnes podíváme na několik takových míst podrobněji. 

1. Klatovy

Jako první lokalitu k prozkoumání si naše cestovatelská dvojice vybrala okres Klatovy. Yveta totiž někde zaslechla, že se tu natáčely Tři oříšky pro Popelku. A protože se jedná o její nejoblíbenější pohádku z dětství, musela co nejdříve zjistit, o jaké místo konkrétně jde a blíže ho společně s Xaverem prozkoumat. 

Klatovy jsou oblíbeným místem pro pěší turistiku, cyklistiku a lyžování. Vyznačují se kopcovitým terénem, nádhernými výhledy, lesy, řekami, jezery a vodopády, takže pokud patříte mezi milovníky přírody, Klatovy rozhodně nesmíte vynechat. Vedle přírodních krás nabízí toto malebné místo také vhled do historie regionu a tradičních lidových zvyků v podobě různých folklorních a kulturních akcí

Ovšem co byste si určitě neměli nechat ujít, je barokní lékárna U bílého jednorožce, která vás opravdu zanese zpět v čase, či proslulé poutní místo, jímž je arciděkanský kostel Narození Panny Marie.

Kam na jídlo v Klatovech a okolí

  • Žíznivej kozel s originálním interiérem, kvalitním pivem a jídlem
  • Country Saloon nabízí atmosféru divokého západu, skvělé steaky a slunnou terasu
  • Restaurant Střelnice s pravou českou kuchyni a interiérem starého pivovaru
  • Bistro Vlaštovka s výborným jídlem a nabídkou pro vegetariány

Co dělat v Klatovech, když prší

  • Stálá divadelní scéna Klatovy letos slaví 60 let od svého vzniku a můžete si zde vybrat z bohaté nabídky představení
  • Městské muzeum Klatovy vás provede historií města a okolí a nahlédnout můžete také do umělecké galerie
  • Kino Klatovy je další variantou, kam se ukrýt před deštěm a zároveň možností na chvíli "vypnout" u nějakého pěkného filmu 

Klatovy ve filmu

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Yvetu do Klatov přilákala pohádka Tři oříšky pro Popelku. Kde se tedy scény této kultovní pohádky pořizovaly? Nikde jinde než na hradě Švihov a jeho okolí. Ze šlechtického sídla v té době vytvořili prostředí statku, odkud známé záběry známe. Při návštěvě hradu a jeho okolí tak přímo uvidíte, kde Popelka se svojí zlou macechou a nevlastní sestrou Dorou bydlela, kdy byl ustájený Jurášek nebo kde se převrátil kočár s macechou a Dorou při jejich úprku před princem. 

Ovšem Popelka nebyla jediná filmová postava, která se zde vyskytovala. Na hrad Švihov se vydali i zahraniční filmaři natáčet scény k filmu Tři mušketýři, kteří se sem pravidelně vracejí. Historické prostředí hradu přivedlo další filmaře, kteří sem tentokrát přijeli natočit minisérii Rytíři. Před 10 lety jste se tak mohli ve zprávách dočíst informaci o tom, že Švihovský hrad obsadili rytíři. Mezi další filmy natáčené na Klatovsku patří například Copak je to za vojáka, Tři chlapi na cestách či Jak ukrást Dagmaru.

2. Kvilda

Dalším místem, které Yveta s Xaverem navštívili, je malá horská obec Kvilda. S výškou 1 065 m se jedná o nejvýše položenou obec v Česku, na jejíž jedinečnosti jí přidávají krásné šumavské pláně. Není divu, že každoročně přitahuje turisty a milovníky outdoorových aktivit. Mezi atraktivní cíle vyhledávané turisty patří zdejší vrchol Stráž nebo Jezerní Slať.

Jeden z místních obyvatel (Tonda) si našim cestovatelům postěžoval, že je Kvilda zároveň jedním z nejchladnějších míst v republice. Xaver ale převedl téma jinam a vyzvěděl od Tondy tipy na výlety v okolí: Srní, hrad Kašperk nebo Borová Lada. Obec Borová Lada si Yveta hned vygooglila, jelikož ji upoutal její název. Zjistila, že lada jsou slatě, tedy rašeliniště, s jedinečným rostlinným a živočišným biotopem, což jistě stojí za prozkoumání. Ale to zase příště.

Kam na jídlo v obci Kvilda a okolí

  • Hospůdka u Štěpána je tou správnou volbou, pokud chcete zažít chuť pravé Šumavy spolu s autentickým interiérem

  • Skipenzion Kvilda se nachází přímo pod sjezdovkou a najíte se zde za rozumnou cenu

  • restaurace Hotel Rankl má ve své nabídce šumavské speciality, které jsou připravované přímo před vámi

  • restaurace Dobrá chata s ručně vyráběným nábytkem, výborným jídlem a útulnou atmosférou

  • Café & Snack Madam Čokoláda je kavárna s domácími dezerty a snacky, kam můžete přijít i se svým pejskem

Co dělat v obci Kvilda, když prší

  • Návštěvnické centrum Kvilda vám přiblíží život jelenů, které je možné pozorovat z vyhlídkových věží 

  • Stálá expozice historie Kvildy a Bučiny vás zanese do historie, můžete si zde prohlédnout artefakty a informace ze života předků

  • Muzeum Kvilda, muzeum podmaleb: zde se seznámíte s technikou podmalby skla

  • Minipivovar a pekárna Kvilda vám poskytne příjemný odpočinek ve spojení s novými druhy piva či pekárenských dobrot

Kvilda ve filmu

Ani Kvilda nezůstává s filmem pozadu. Nejedni filmaři si tento kousek přírody oblíbili a vybrali pro svoji tvorbu. Pokud vám něco říká film Král Šumavy, pak zbystřete. V jeho historických záběrech totiž můžete prostředí Kvildy spatřit hned několikrát. Právě šumavská drsná příroda se pro tyto záběry zachycující zásah pohraničníků proti narušitelům státních hranic skvěle hodila. Dalším zajímavým snímkem je baladický příběh Markéta Lazarová, který vznikal po dobu 3 let. Natáčení podle jednoho z komparsistů probíhalo i při -20 °C. 

Mezi další filmy natáčené na Kvildě patří bezpochyby známá trilogie Pod jezevčí skalou, Na pytlácké stezce či Za trnkovým keřem, kde figuroval Tomáš Holý, nebo též dobře známý snímek Anděl Páně.

3. Kašperské Hory

Za jednu z dominant města se dá považovat Hrad Kašperk ze 13. století situovaný na kopci, který si naši cestovatelé poctivě vyšlápli a odměnou jim byl nádherný výhled na okolní krajinu. Pokud byste ale chtěli mít výhled na samotný hrad a střední část Šumavy, pak je nejlepší vyjít si na zříceninu Pustý hrádek, která tento unikátní pohled poskytuje. Kdybyste ještě výhledů pořád neměli dost, přibližně 4 km od hradu se nachází rozhledna na Sedle.

Co se architektury týče, Xavera okamžitě zaujal Chrám sv. Markéty, který je považován za hlavní dominantu města Kašperské Hory a původně renesanční (později přestavěna do dnešní renesančně-barokní podoby) budova radnice, kde v minulosti žil tajemník krále Ferdinanda I. Pod radnicí údajně vede labyrint temných chodeb až na hrad Kašperk. Co je na tom pravdy? 

Kam v Kašperských Horách a okolí na jídlo

  • Hotel Kašperk nabízí kromě noclehu i výborné jídlo

  • Boutique hotel Nebespán je restaurace zakládající si na kvalitě a čerstvosti surovin s francouzsko-šumavskou fúzí (inspirují se francouzským venkovem, ale využívají regionální suroviny)

  • Pivovar Lyer (Modrava) je pivovarská restaurace se širokou nabídkou českých jídel

Co dělat v Kašperských Horách a okolí, když prší

  • Vzhůru do podzemí! - v již zmiňované radnici se nachází podzemí, které vás provede i celami bývalého vězení (veřejnosti přístupné až do září)

  • Šumavský pivovar - seznámíte se zde s přípravou piva

  • Muzeum historických motocyklů nabízí podívanou na unikátní motorové exponáty nejen v Česku, ale v celé Evropě

Kašperské Hory ve filmu

I prostředí Kašperských Hor bylo využito pro účely filmu hned několikrát. Jako první stojí za zmínku oblíbený detektivní seiál Policie Modrava, kde v hlavní roli vystupuje komisařka Jana Vinická odhodlaná vyřešit každý případ. V Kašperských Horách se nacházelo Obvodní oddělení Policie, které je promítnuté takřka v každém díle. Seriál se natáčel na více místech Šumavy, včetně již výše zmíněných Klatov (zde se nacházelo krajské ředitelství Policie) či Kvildy. 

Mezi další snímky, kterým Kašperské Hory poskytly své přírodní prostředí, patří například Divá Bára, Přes prsty, Staříci, ale i možná méně známý dokument Zvony pro Šumavu

4. Železná Ruda a okolí

Malebné horské město a zároveň lázeňské středisko Železná Ruda leží nedaleko hranic s Německem a Rakouskem. Nádherná příroda, která Železnou rudu obklopuje, tvoří v kombinaci s lázeňským střediskem perfektní místo pro rekreaci, ale i sportovní vyžití.

Xavera ale zajímala spíš historie a architektura, tak společně s Yvetou věnovali část dne procházce po historických budovách a památkách. Byli se podívat například na Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy, vybudovaný v barokním stylu, a kapli Sv. Antonína a sv. Barbary. Svůj výlet si ale chtěli ještě zpestřit, a tak vystoupali na nedalekou rozhlednu umístěnou na vrcholu Pancíř a výhled tedy rozhodně stál za to. Wow! Při dobré viditelnosti můžete spatřit i vrcholky Alp v okolí Dachsteinu

Kam v Železné Rudě na jídlo

  • Cafe Bar Zucchero je ideální volbou, pokud máte chuť na italskou kuchyni

  • Restaurace a penzion Vyhlídka je horská útulná restaurace s krbem

  • v Cafe Restaurant LAKA si dáte velmi dobré jídlo za rozumnou cenu

Co dělat v Železné Rudě, když prší

  • Pohádková dílna a ráj skřítků - když hledáte program s dětmi

  • Sklárna Annín je proslavena luxusním křišťálem

  • Muzeum Šumavy je zaměřeno na regionální historii a sklářství

Železná Ruda a okolí ve filmu

Pro film s názvem Zbojníci, zachycující občanskou válku v Anglii a Walesu, se velmi hodilo právě zdejší prostředí české přírody a ve filmu si zahráli i někteří čeští herci, jako například Marek Vašut či Pavel Kříž. Dalším natáčecím místem bylo Černé jezero v Železné Rudě, kde probíhaly přípravy filmu Anděl Páně. Okolí Železné Rudy přilákalo i filmaře pracující na snímcích pohádky Tři životy, natáčené na motivy pohádek Boženy Němcové.

5. Čestice a okolí

V městysu šumavského podhůří Česticích na vás už při první návštěvě dýchne historická atmosféra. Okouzlující historické budovy, které Xaver s Yvetou míjeli při své procházce, v sobě nesly prvky baroka a klasicismu, především ve staré části městysu. Lokalita Čestic se pyšní jednou z nejcennějších stavebních památek, jíž je původně románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele, který se pyšní dřevěným barokním oltářem a vzácnými obrazy s křesťanskou tématikou. Exkurze naší cestovatelské dvojice pokračovala kouzelným místem na zalesněném návrší zvaným Kalvárie. Na kopci se nachází soubor 6 staveb (Kalvárie), mezi nimiž se tyčí hlavní svatyně Kaple povýšení Sv. Kříže ve stylu vlašské renesance.

Aby toho nebylo málo, při procházce zámeckým parkem si Yveta všimla jakéhosi zámku prosvětlujícího skrz stromy. Po bližším prozkoumání s Xaverem zjistili, že se jedná o raně barokní zámek ze 17. století, v jehož první polovině se nachází regionální muzeum s výstavní síní a v polovině druhé knihovna a matriční úřad. 

Kam v Česticích a okolí na jídlo

  • Restaurace Lidový dům

  • Restaurace u Milušky

  • Středověká krčma

Co dělat, když prší

  • městské muzeum Volyně

  • barokní Zámek Vimperk 

  • Galerie Sirkus je sušické kulturní centrum, kde se můžete těšit na výstavy, kurzy pro veřejnost či výtvarné dílny 

Čestice a okolí ve filmu

Asi necelých 5 km od Čestic se nachází malebná pošumavská vesnička Nahořany, jejíž kouzelná atmosféra a autentické prostředí nejspíš režiséra Zdeňka Trošku uchvátila natolik, že si místo vybral pro záběry všemi dobře známé pohádky Princezna ze mlejna. Nacházel se zde totiž Ve stejné vesničce probíhalo také natáčení staršího filmu Trhák, konkrétně z roku 1980. O něco novější psychologický snímek Pravidla lží, v hlavní roli s Jiřím Langmajerem, se natáčel přímo v Česticích a je založený na osudech skutečných lidí