12 + 5 tipů na výlety v Krkonoších

Nevynechejte žádná zajímavá místa Krkonoš. Poznejte několik tipů na místa, která musíte vidět.

6. 5. 2020
12 + 5 tipů na výlety v Krkonoších

 

Na stránkách Plné Peněženky jsme vám přinesli tipy na ubytování v Krkonoších. Pokud váháte, jestli dovolená v našich nejvyšších horách stojí zato, určitě si přečtěte tento článek. Dozvíte se, co byste neměli při návštěvě Krkonoš vynechat a také co dělat, když vám počasí na horách zrovna nepřeje. 

 

1. Sněžka a Poštovna

Když se řeknou Krkonoše, každý si vybaví Sněžku jako nejvyšší vrchol Česka, který je, podle měření z roku 2014, 1 603 m vysoký. To je změna oproti údaji do té doby uváděnému na mapách a v učebnicích, podle kterých Sněžka měří 1602 m nad mořem. Vhodný výchozí bod pro výstup na Sněžku je Pec pod Sněžkou, odkud vede několik přístupových tras. Pěšky se můžete vydat přes Růžohorky nebo Obřím dolem kolem dolu Kovárna a pozůstatků vodárny, která dřív zásobovala stavby na Sněžce vodou. Pokud si chcete výlet ulehčit, použijte lanovku z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze až úplně nahoru.

Občerstvit se na vrcholu můžete v Poštovně, což je zároveň nejvyšší poštovní úřad v České republice. Dalšími stavbami jsou rotundová Kaple sv. Vavřince z roku 1681 a největší dominanta Sněžky, viditelná už z dálky, je polská observatoř - budova ze tří disků, které mají připomínat vesmírné talíře.

Krkonoše Sněžka

Tip: Sněžku lze zdolat i na kole. To je zajímavé zpestření, pokud chcete Krkonoše zažít trochu jinak. Jestli jste méně zdatní cyklisté, přijde vám vhod půjčení elektrokola v Peci pod Sněžkou.

 

2. Luční bouda a Úpské rašeliniště

Ze Sněžky můžete jít do Pece pěšky delší trasou přes Luční boudu, která patří mezi nejstarší horské chaty v Krkonoších. Cesta ze Sněžky vede z části po dřevěném chodníku přes krásné Úpské rašeliniště, které je nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších s hloubkou až 1,2 m a kde pramení řeka Úpa. Na Luční boudě najdete rozsáhlou restauraci s vlastní výrobou pečiva a vlastním pivovarem, což je nejvýše položený pivovar v Česku.