Pálava

19. 9. 2021 Blanka

Milý Zápisníčku,

letos jsme o prázdninách strávili týden na jižní Moravě.
O zámcích Lednice a Valtice jsem Ti vyprávěla už minule a teď bych se chtěla zaměřit hlavně na Pálavu.

Děvičky

Projít pokud možno celou Pálavu - to byl můj záměr, ale bylo to neproveditelné. Na to prostě 6 dní nestačí. Vybrali jsme tedy pár míst, které budou atraktivní a snadno dostupné s dětmi i se psem. 

Pálava

Jedním za našich cílů byla zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady), ze které je nádherný výhled do okolního kraje a hlavně na vodní nádrž Nové Mlýny. Děvičky stojí nad původní důležitou obchodní cestou již od 13. století a jejich název je odvozen od tří skalních útesů pod hradem, což jsou dle pověsti zkamenělé dívky.

Pálava

Vyráželi jsme vzhůru ke zřícenině z parkoviště v Pavlově u Archeoparku, kam jsme se chtěli následně také podívat. Bohužel vstup do muzea byl kvůli Covidu omezený a uvnitř mohl být najednou jen určitý počet lidí. Ve chvíli, kdy jsme dorazili ke vstupu, stála již dlouhá fronta venku a čekala na vpuštění dovnitř. 
Nechali jsme si tedy toto muzeum na seznamu míst, která musíme navštívit příště.

Pálava

Archeopark je na první pohled unikátní stavba. Zajímavá je zejména tím, že je ukrytá celá v podzemí a na povrchu jsou k vidění jen bílé „věže“, které napodobují vápencové skály v okolí. Expozice nabízí návštěvníkům výlet do časů dávno minulých, do období lovců mamutů. Velké plus je i použití moderní audiovizuální technologie, která přibližuje život tehdejších lidí zase o něco více.

Pálava

Svatý kopeček

Opět Pálava, ale tentokráte trochu jiné místo. Cílem dlouhého výletu, který začínal u rybníků zámku Lednice, byl Svatý kopeček nad Mikulovem. Cesta vedla okolo krásného zatopeného lomu Janičův vrch, kde se dá i koupat. Ale bohužel psům vstup zakázán, takže pro nás zase jedno z míst, které jsme museli vynechat. 

Pálava

Křížová cesta na Svatý kopeček začíná v Mikulově, my jsme ale přišli z druhé strany - sice ne tak zajímavou, ale zase méně příkrou cestou převážně lesem, což jsme v tom vedru docela ocenili.
Výhled z vrcholu od kaple Svatého Šebestiána je úžasný. Viděli jsme celý Mikulov, Stolovou horu i vrch Děvín, na jehož konci jsou výše zmíněné Děvičky. Zajímavý pohled byl i směrem, kterým jsme přišli, jelikož jsme mohli krásně identifikovat místa, kolem kterých jsme během celého dne procházeli.

Pálava

Jeskyně na Turoldu

Měli jsme ještě jeden cíl, pokud bude čas po zdolání Svatého kopečku, a tím byla Jeskyně a geopark na Turoldu. Došli jsme až k pokladně, ale vzhledem k tomu, že všichni již byli unavení a někdo by musel zůstávat venku se psem, přihodili jsme jeskyni i geopark na náš seznam „na příště“.

Pálava

Každopádně bude na co se těšit, protože celý labyrint chodeb je asi 2,5 km dlouhý. Mají tu malou výstavku zkamenělin a kostí zvířat, které byly nalezeny v jeskyních. A pro zajímavost - v jedné části jeskyně každoročně zimují netopýři.

Pálava

P.S. V seznamu míst, která jsme tentokrát nenavštívili, ale určitě chceme někdy vidět a projít, by rozhodně neměl chybět třeba Mikulov nebo Věstonice. Ale také z daleka viditelná Stolová hora, Sirotčí hrádek a celá Národní přírodní rezervace Děvín. 
 

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.

Podobné články