Vemte koště a hurá na sabat

S koncem dubna se nám blíží nejmagičtější noc v roce, kterou jistě nikdo nechce strávit znuděně na gauči. Pokud stále ještě nevíte, co na filipojakubskou noc podniknete, nechte se inspirovat našimi tipy, jak si ji užít a neutratit přitom zbytečně balík.

26. 4. 2022 Anežka
článek čarodějnice

Noc, kdy se slétávají čarodějnice a tančí spolu kolem ohně, už je za dveřmi. V každé obci po celé republice se snáší dřevo a klestí, připravují se kostýmy, nařezávají se špekáčky. Tradice pálení čarodějnic se nám všem zdá stará jako lidstvo samo a každý rok se jí rádi účastníme. Víte už, kde ji oslavíte vy?

S dětmi rovnou na sabat

S dětmi se člověk nikdy nenudí. Aby se ale nenudily ani ony, musíme jim vymyslet originální a zábavný program. Navštivte s nimi některé zČarodějnice: kostým čarodějických sletů napříč republikou a udělejte si čarodějné odpoledne plné her, kostýmů a soutěží v místě svého bydlistě nebo třeba někde na výletě na místech, která jste vždy chtěli vidět.

Pokud si nejste jistí, kam na slet vyrazit, zkoukněte například akce na pražské Ladronce, kde si užijete i super koncerty. Chcete-li objevovat, jak se kouzlí i v jiných městech, zajeďte si do Mníšku pod Brdy nebo do Strakonic, kde si letos po covidové pauze připravili pestrý program. Můžete také omrknout tradiční pálení čarodějnic v zooparku Zelčín nebo například v Havířově či si užít den v pohádkovém lese v Liberci.

Skvělý výlet si užijete, pokud si pro své čarodějné řádění vyberete některý z Čarodějnice: kostýmmnoha českých hradů a zámků, které nabízí super tematický program. Vyzkoušejte třeba akci pálení čarodějnic na hradě Házmburk, desatero čarodějnických řemesel na děčínském zámku, Čarodějnice na zámku Horní Libchava nebo Čarodějnický rej pod Radyní.

Když je žízeň po super zábavě

Nejen děti, ale i dospělí si mohou pálení čarodějnic užívat. Kromě dětského programu se na většině akcí Čarodějnice: partymyslí i na ty, kteří již viděli dostatek zim na to, aby si svlažili hrdlo nějakým alkoholickým lektvarem. Pokud na čarodějnice toužíte po dospělácké zábavě, vyrazte na výše zmíněné akce až po skončení dětského programu na takovou malou afterparty. 

Můžete ale taky zkusit akce úplně jiné, jako je třeba rock festival Čarodějáles v Brně. Jslou-li pro vás čarodějnice ale spíše příležitostí k fajn výletu a na tematice akce vám tolik nesejde, vyzkoušejte slavnostní zahájení provozu zpívající fontány v Mariánských Lázních, majáles Hradec Králové nebo třeba vítání ptačího zpěvu ve Vrchlabí.

V případě, že cílíte na, řekněme, koštovací zážitky, nebudete mít o program nouzi ani vy. Navštivte například Čarodějnice: koštováníFestival jak víno v Praze na Střeleckém ostrově, využijte dne otevřených dveří sklepů v Pavlově nebo se najezte na Street food festivalu v Neratovicích.

Aby vám z toho všeho nezhubla peněženka

Pokud rádi cestujete po naší krásné republice, tak víte, že výletování v dnešní době není vždycky úplně za hubičku. Čarodějnice: vlakVelkým strašákem je dnes cena pohonných hmot a cesta autem se vám může poněkud prodražit. Zajeďte si na výlet autobusem nebo vlakem, kde to budete mít pohodlnější a díky Plné Peněžence i s cashbackem. Využijte třeba služeb FLiXBUS nebo Leoexpress a k jízdence získejte příjemný cashback.

Chcete mít cestu úplně ve vlastní režii? Nasedněte na kolo a dovezte se za čarodějnicemi skoro Čarodějnice: cyklistastejně lehce jako a koštěti. Vyberte si kvalitní tryskáč třeba na Kola-Radotín.

Plánujete výjezd na celý víkend? I na tom s námi ušetříte. Zabookujte si přes nás ubytování na Booking, HotelsWorld, SlevaDne nebo OutdoorTrip.cz a peníze, které dostanete zpátky, využijte třeba na vytuněnou čarodějnickou masku.

Když se kouzla sejdou s tradicí

Slavit pálení čarodějnic, to by nám šlo. Kolik toho ale ve skutečnosti víte o tom, odkud se tento zábavný zvyk vzal? Věděli jste třeba, že slaměná postava čarodějnice se u nás tradičně pálí až od 70. let minulého století a že nejspíš nemá nic společného s čarodějnickými procesy z dob inkvizice? 

V hlavní roli oheň

Nejdřív se ale trochu vrátíme v čase a podíváme se, odkud se tahle tradice vlastně vzala. Původní oslavy noci před prvním májem vypadaly různě, ve všech hrál ale hlavní roli oheň. Čarodějnice: oheňTento mocný element byl považován za očistný, zaháněl zlé duchy a démony a přinášel do tmy nové světlo. V některých případech se ohně hasily současně se vším zlým a potom se zapalovaly nové, čisté ohně, kolem kterých se na oslavu tančilo nebo se rovnou přeskakovaly. Jindy se pak zapalovala košťata a vyhazovala se do vzduchu jako obrana proti poletujícím čarodějnicím nebo se pouštěla se z kopce zapálená kola – to aby slunce, stejně jako tato ohnivá kola přineslo teplo do údolí.

Noc mnoha jmen

V souvislosti s touto čarovnou nocí jste se jistě setkali s různými jmény: filipojakubská noc, čarodějnice, valpružina noc, slavnosti Beltine… Víte ale, odkud se tato jména berou? Nejstarší tradicí jsou již zmíněné Beltinské ohně, které se datují až do dob keltů a zapalovaly se na počest keltského boha slunce, ohně a světla. Jejich přeskakování pak mělo zbavit lidi i zvířata všeho zlého. 

U nás mnohem známější je pak filipojakubská noc, jež své jméno nese podle apoštolů Filipa a Jakuba, kterým byl ve starém českém kalendáři přisouzenČarodějice: tradice den 1. máje (o toto jméno se pravděpodobně zasloužila církev, jež pohanské zvyky pochopitelně neschvalovala). Valpružina noc je pak název, který se k nám dostal od našich německých sousedů. Valpruga byla svatořečenou misionářkou, jejíž osud se pravděpodobně propojil s kultem předkřesťasnké bohyně plodnosti, Walborg, nejspíš kvůli prosté shodě jmen. Během Valpružiny noci se zapalovaly velké ohně, neboť se věřilo, že kam dosáhnou ohně z hořících hranic, tak daleko budou pole chráněna a požehnána. 

Dnes už spíše než zahánění zlých duchů využíváme této magické noci k vlastnímu rejdění a veselní se kolem ohně, vyjíždění do přírody, opékání buřtů nebo jiným magickým radovánkám. Letos čarodějnice vychází na sobotu, což je naprosto ideální pro jednodenní výjezd nebo i prodloužený víkend plný čarovné zábavy.

Tak hurá na sabat!

Čarodějnice

 

 

Anežka

Autor Anežka


Anežka je naším největším odborníkem na texty včetně gramatiky, kterou má v paži. 💪 Je vidět, že češtinu miluje a stejně tak knihy snad všeho druhu. Kromě toho ji baví cestování, ale s nadšením se věnuje i dětem, které vede na hodinách aerobiku. Víme, že má zlaté srdce, na češtinu je ale fakt pintlich. Někdo nemůže ani vidět koprovku a někdo zase text, kde se použije třeba čárka místo středníku.