Soutěžní recenze Hervis: Pánské jízdní kolo Cross Mission

Přinášíme další soutěžní recenzi, tentokrát jde o jízdní kolo. Náš kolega Honza pro nás otestoval krosové kolo z Hervisu. O jeho zkušenostech a doporučení se dočtete v recenzi.

14. 3. 2021
Soutěžní recenze Hervis: Pánské jízdní kolo Cross Mission

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 5,0 / 5

 

Jaro je ideální doba na zvážení pořízení jízdního kola. Na pravidelné ježdění bývá ještě chladno, tím spíš je dobré v poklidu vybrat kolo podle svých požadavků a být tak připraven/a na nadcházející sezónu. A to ať už používáte kolo spíš jako dopravní prostředek nebo pro sportovní výkony. E-shop Hervis se pro tento účel skvěle hodí. V dnešní recenzi kolega Honza zhodnotil krosové kolo X-Fact Cross Mission a připravil také malého průvodce výběrem jízdního kola. A v rámci soutěžní recenze pro vás máme samozřejmě připravenou i soutěž.

 

Výherce soutěže

Blahopřejeme

 

O co se v soutěži hraje?

Vyhrát můžete zcela nové kolo X-Fact Cross Mission, které zároveň v této recenzi hodnotíme. Samozřejmostí je výběr velikosti kola podle svých preferencí.

 

Jak soutěž probíhá?

Ti z vás, kteří ode dneška 14. 3. do 18. 3. 2021 nakoupí jakýkoliv produkt přes Plnou Peněženku v e-shopu Hervis.cz, se dostanou do slosování o cenu. Detailní podmínky soutěže naleznete ZDE.

 

Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission

 • Běžná cena: 12 999 Kč
 • Cena v akci: 7 499 Kč
 • Velikost rámu: 48”, 52” a 56”
 • Počet rychlostí: 21
 • Vidlice: pružinová
 • Brzdy: V-brzdy
 • Přehazovačka: Shimano Turney
 • Ráfky: hliníkové
 • Rám: ocelový
 • Pláště: Kenda 28”
 • Pánské kolo vhodné na rekreační cyklistiku s odpruženou vidlicí
 • Určené pro jízdu po silnici a zpevněných cestách
 • Možnost nechat si kolo smontovat na prodejně
 • Hodnocení Honzy: ★★★★★
 • Stránka produktu: Pánské kolo X Fact Cross Mission

 

Z nabídky e-shopu Hervis jsme vybrali pro test krosové kolo X-Fact Cross Mission. Zaujala nás výhodná cena, a tak jsme se podívali na to, jak splňuje požadavky pro krosová kola. Jízdní kolo jsme dostali již kompletně sestavené a nastavené tak, že jej bylo možné hned začít používat. Na kole jsem, dá se říct, téměř hned po dodání vyrazil nejdříve na silnici a následně i do terénu.

Kolo na první pohled vypadá dobře. Kombinaci černé a červené barvy mám rád a sportovní tvar sedla mi byl příjemný. Gripy (rukojeti řídítek) jsou měkké, je ale potřeba si na ně chvíli zvykat. Jak jsem uvedl výše mám radši kola horská, a tak mi chvilku trvalo zvyknout si na tak „velké kolo“. Skutečně tak velké průměry kol byly nezvyk, ale pokud jezdíte na tomto typu kol běžně, tak vás nic podobného nepřekvapí. Recenze Hervis na Plné Peněžence: Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Kolo není vybavené složitými a drahými prvky, ale to, co na něm je, patří ve své kategorii k tomu lepšímu. Rám je ocelový, velmi dobře svařený bez velkých do očí bijících svárů. Spodní část rámu je silnější a tak působí pevněji, čímž jezdci umožní užít si i terénů. Kolo je vybavené V-brzdami, které plně dostačují (pokud byste trvali na kotoučových brzdách, pak je dobrou volbou například toto pánské krosové kolo X-Fact Cross, který má navíc lehký hliníkový rám a 27 rychlostí). Přední vidlice je odpružená pružinou HL Suspension Fork, u které jsem byl překvapený, že oproti vzduchové je hodně měkká. Tedy pro mne pocitově pruží velmi dobře a plynule.  

Převodovka tohoto krosového kola je od firmy Shimano. Převody se přehazují na řídítkách u gripů otočným systémem. Příjemný je počet rychlostí. Těchto 21 rychlostí je vyladěno tak, že snadno zvládnete těžký kopec, ale je tam i těžký převod pro dosažení velkých rychlostí na rovných cestách. Na mém horském kole mi tento těžký převod chybí, takže na Cross Mission jsem nejen díky průměru kol, ale zejména díky převodům byl výrazně rychlejší – a to bez velké námahy. Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Na první pohled vás toto kolo ničím moc nepřekvapí a bude složité jej srovnávat s jinými krosovými koly. To, co není na první pohled vidět a měla by to recenze přinést, je osobní pocit z jízdy. Musím říct, že kolo plně splní všechny základní požadavky na krosové kolo. Dobře se ovládá, zvládne nejen silnici, ale i běžný lehčí terén. Má dobře odpruženou vidlici a dobře vyladěné převody. Brzdy, ovládání převodů a ocelový rám odpovídají ceně. Vždy se dá vybrat něco lepšího, ale je to vykoupené vysokou cenou. Pokud tedy hledáte dobrý poměr kvality, pohodlí a ceny a nejezdíte každý den v krutých terénech nebo stovky kilometrů, mělo by toto kolo zcela jistě postoupit do vašeho užšího výběru. Pokud navíc zvolíte nákup v Hervisu, můžete jej mít za dobrou cenu s dopravou zdarma a odborným poradenstvím. Stejně tak není problém obrátit se na prodejce s požadavkem o další variantu s lepší výbavou. Toto kolo si ve své kategorii, cenově dostupných krosových kol s dobrou výbavou oprávněně zaslouží 5 hvězdiček. 

 

Treková a krosová kola a jak se v tom vyznat

Většinu lidí, kteří jdou nakupovat kolo, jako první napadne kolo horské. Horská kola jsou velice oblíbená, ale v dnešní době je možné vybírat z celé řady různých typů jízdních kol. Zákazníci si musí vždy nejdříve položit základní otázky – kde budu na kole jezdit, jak často, jaké vzdálenosti, zda mi více sedí pánské nebo dámské a v neposlední řadě, kolik jsem ochoten/ochotna do kola vložit peněz. Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Osobně mám rád horská kola a to proto, že jsem zvyklý jezdit hodně v terénu a ne jen po upravených cestách. Mám rád náročné stezky a nebezpečné sjezdy. Možná si řeknete „to já taky“, ale zkuste trochu zavzpomínat, kdy jste takový sjezd jeli naposledy? Není většina vašich tras v loňském roce po silnici v kombinaci s polní a lesní cestou, které byly relativně dobře upravené? Kolikrát za ten rok jste jeli po kamenité cestě a přes kořeny? Velká skupina jezdců totiž volí cestu po méně frekventovaných asfaltových cestách, po cyklostezkách a upravených cestách přírodou. Tito jezdci ale nepotřebují horské kolo! Ba naopak, možná se na něm zbytečně utahají a pak je bolí celý člověk.

 

Jak se vyznat v trekových a krosových kolech

Od horských kol se tak dostáváme k trekovým a krosovým jízdním kolům. Tato jízdní kola se od sebe již příliš neliší. Mají podobnou konstrukci, převody, brzdy, rám kola i pláště a průměry kol. Rozdíl mezi kolem krosovým a trekovým je zejména ve výbavě. Oba typy jsou vhodné pro delší dobré cesty. Tedy pokud rádi jezdíte kolem Lipna nebo jihočeských rybníků, budete mít tato kola rádi. Krosové kolo je vhodné spíše k jednorázovým vyjížďkám, kdy oceníte to, že kolo nemá doplňky, které zvyšují váhu. Vyjíždíte z jednoho místa, najíte se v restauraci a vracíte se do místa, kde máte své zázemí. Oproti tomu kola treková mají blatníky, často nosič pro vaše zavazadlo a další užitečné doplňky na celodenní výlety a několikadenní túry.  Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Oba tyto typy kol mají větší průměr kol, větší rám, vzpřímený posed a nejsou náročná například na pevnost rámu nebo brzdový systém. Často mají velké množství převodů, takže na nich můžete i díky velkým kolům a hladším pneumatikám snadno dosáhnout vyšší rychlosti. 

Dalšími typy kol jsou silniční kola. Jsou vhodná pro jezdce, kteří často nemají problém v rámci své výjížďky ujet vzdálenost přes sto kilometrů. Mají velmi tenké a hladké profily kol, rám přizpůsobený vyšší rychlosti, jezdci sedí v předkloněné poloze, rychlejší převody a z pravidla speciální šlapky a boty, tzv. nášlapné pedály. Jsou určená k jízdě po silnici a tomu jsou maximálně přizpůsobena.   

 

Jaké parametry vás u jízdního kola budou zajímat?

Několik málo parametrů shrnujeme v následujícím odstavci, ale lze najít i další, které mohou být pro jezdce zajímavé.

 • Typ kola: Horské, Krosové, Trekové, Silniční, ...
 • Materiál rámu: Ocelový (velmi pevný a levnější, ale zase váží více), Karbon (lehký s dobrou pružností a pevností, ale za vyšší cenu), Hliníkový (jedná se o střední cestu) 
 • Odpružení: Bez odpružení, s odpruženou přední vidlicí (u krosových kol nejčastěji), celoodpružené. Typ odpružení: vzduch, pružina - ty jsou náročnější na údržbu, proto se spíše potkáváme se vzduchovými.
 • Velikost rámu: Udávají se v palcích nebo v cm, případně označením (S, M apod.), podstatná je nejen výška postavy, ale také kolik cm máte od podložky k rozkroku. Prodejci uvádí návody pro výběr velikosti, je potřeba si jen dát pozor, že se velikosti mohou lišit nejen výrobce od výrobce, ale hlavně na to, že tabulka velikostí pro horské kolo je jiná než pro kolo krosové.Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission
 • Převody / počet rychlostí: U krosových a trekových kol se setkáváme s 21 i třeba 27 převody. 
 • Průměr kol a vzorek pláště: U krosového kola mají pláště hladší vzorek, který zaručuje menší valivý odpor kola. Většina krosových kol pro dospělé má kola o průměru 28" na úzkých pláštích. 
 • Brzdy: kotoučové: Vysoce účinné, brzdí dobře bez ohledu na vnější vlivy, vyžadují ovšem lepší údržbu. Klasické V-brake brzdy – brzdí třením gumové plošky o ráfek kola. (U krosových kol nejsou prudké nebezpečné sjezdy, tedy nejsou na ně kladeny takové požadavky jako na brzdy horských kol. Dobré V-brzdy jsou dostačující, i když se dá koupit krosové kolo s brzdami kotoučovými.)

 

Něco málo o e-shopu Hervis.cz

Hervis není třeba příliš představovat. Je známý hlavně svými kamennými prodejnami, ale pohodlně můžete nakupovat i v e-shopu Hervis. V něm najdete vše, co v prodejnách, navíc ale nejste vázaní na omezenou kapacitu prodejny. Hervis nabízí sportovní vybavení a oblečení známých světových značek, jako jsou Adidas, Columbia, Fischer, Nike, Garmin, Skechers a desítky dalších. Kategorie e-shopu jsou přehledně členěny, takže se rychle zorientujete. Objevíte v něm kategorie sportovního oblečení, bot, vybavení na sport nebo můžete vybírat vybavení podle druhu sportu.Recenze Hervis na Plné Peněžence:Krosové kolo X-Fact Cross Mission

Třeba v kategorii jízdních kol Hervis nabízí nejen krosová kola, ale také horská kola, dětská kola, městská kola, BMX nebo elektrokola.

Skvělá věc je, že si zboží objednané v e-shopu můžete nechat ZDARMA doručit na prodejnu podle svého výběru. V případě, že vám z nějakého důvodu produkt nevyhovuje, můžete jej vrátit do 14 dnů na prodejně. Členové Hervis Sports Clubu mají tuto lhůtu prodlouženu na 6 týdnů.

 

Produktový rádce

Tohle je velmi šikovná věc, kterou při nakupování online určitě oceníte. Jsou to orientační velikosti oblečení, obuvi a sportovního vybavení. Ale i tak u většiny značek najdete přímo velikostní tabulky výrobce. 

Na své si tu přijdou běžci v běžecké poradně, cyklisti najdou spoustu rad a doporučení s výběrem kola v cykloporadně.