7 míst, která v Edinburghu stojí za návštěvu
11. 9. 2024Edinburgh jsem na svém seznamu vysněných destinaci měla docela dlouho. Před více než rokem se mi podařilo ho navštívit alespoň na jeden den, ale už tehdy jsem věděla, že se vrátím. Je to totiž místo, které si vás získá svou kouzelnou atmosférou, magickým klidem a mystickými příběhy, které z tohoto místa dělají jedno z nejstrašidelnějších, na počet příběhů, měst v Evropě, ne-li vůbec na světě.
Od té doby jsem Edinburgh navštívila ještě dvakrát, oba jsem v něm strávila jeden celý týden. Kdo tvrdí, že toto město, místními zkráceně nazývané Edinbra, umíte projít za dva dny, lže. V případě, že vás zajímají atrakce, které naleznete na každé stránce, instragramovém postu a chcete cestovat jen povrchně, tak to za ty dva dny opravdu stihnete, ale pokud chcete toto město poznat do hloubky, podle mě je týden povinnou jízdou.
Zapomeňte na Edinburský hrad tyčící se na kopci nad městem, na známou Royal Mile nebo Národní skotské muzeum či Národní galerii. Všechno jsou to kouzelná místa, která určitě stojí za návštěvu, já jsem však vybrala taková, o kterých se často nepíše a často se nezmiňují a o jejichž existenci, přiznávám, jsem ani já sama donedávna nevěděla.
1. Pláž Portobello
Pláž Portobello se nachází na východním kraji města. Od centra Edinburghu je to místní hromadnou dopravou přibližně 20 až 30 minut. Je to písečná pláž, známá svojí krásou a příjemnou atmosférou. Je to tedy oblíbené místo nejen pro místní, ale i pro turisty.
Jako jiná místa v Edinburghu, i tato pláž má svoji bohatou historii. V 18. století se oblast začala rozvíjet jako lázeňské město a přímořské letovisko. Mnohé viktoriánské budovy a promenády, které se zde nacházejí, dodnes připomínají tuto éru. Během 19. a začátku 20. století byla pláž oblíbeným místem ke koupání a rekreaci.
Promenáda vedle pláže je mimo jiné vhodným místem pro procházky, běh či cyklistiku. Oblast je celkově oblíbená u lidí, kteří vyhledávají sport. V letních měsících zde můžete potkat i kajakáře, windsurfisty či surfaře. V okolí se navíc nachází řada restaurací a barů, kde si člověk může vychutnat i místní speciality.
2. Hrad Craigmillar
Tentokrát se podíváme na opačnou stranu města. 5 kilometrů jižně od centra se totiž nachází jeden z nejzachovalejších středověkých hradů Skotska. Hrad Craigmillar byl postaven ještě ve 14. století a původně patřil rodině Prestonovců. Jak už to však u hradů bývá, v následujících letech a stoletích začal měnit svou podobu a později i majitele.
Nejvýznamnější události hradu jsou spjaty s osobou skotské královny Marie Stuartové, která na hrad přichází v roce 1566 v rámci léčby po nemoci, kterou překonala. Říká se, že právě během jejího pobytu se zde odehrálo známé Craigmillarské spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit Mariina manžela, lorda Darnleye. Toto spiknutí nakonec vyústilo v události, kvůli kterým byla Marie přinucena opustit Skotsko a později byla popravena.
Dnes je hrad přístupný veřejnosti celoročně, mění se jen otevírací hodiny, v závislosti na sezóně. Obklopen je krásnou přírodou a zahradami, ve kterých se člověk může projít a alespoň na okamžik se cítit jako monarcha.
3. Writer's Museum
Blízko Royal Mile, na Lawnmarket, naleznete Muzeum spisovatelů, které je věnováno životu tří nejvýznamnějších skotských spisovatelů: Sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson a Robert Burns.
Budova ze 17. století je dokonalým příkladem skotské renesanční architektury. Ve 20. století ji majitelé darovali městu a od té doby slouží jako muzem. V něm můžete najít řadu osobních předmětů výše zmíněných pánů. Nechybí vycházková hůl Sira Waltera Scotta, který napsal například známý román Ivanhoe, ručně psané básně a dopisy Roberta Burnse či fotografie Roberta Louise Stensona, který se zase proslavil Podivuhodným příběhem doktora Jekylla a pana Hyda.
Muzeum, jako většina v zemi, je zdarma. Je malé, jeho návštěva tedy nezabere celý den. Nachází se téměř v centru, můžete se z něj dostat k jiným zajímavým místům, byla by proto škoda na své cestě napříč uličkami Edinburghu, toto místo vynechat.
4. River Almond Walkaway
River Almond Walkaway je turistická trasa, která se pochopitelně táhne podél řeky Almond. Trasa je oblíbená mezi místními obyvateli, ale objevují se zde i turisté. Je to krásná 13 kilometrů dlouhá procházka, kterou můžete začít odkudkoli, jelikož na jednotlivých úsecích jsou parkoviště, ale i zastávky pro autobusy.
Trasa začíná v oblasti Livingston a pokračuje napříč různými částmi Edinburghu. Táhne se podél řeky Almond, která protéká přes husté lesy, otevřené louky, ale také historická místa. Lemovaná je množstvím starých kamenných mostů, mlýnů, které kdysi využívaly řeku jako energii k mletí obilí, ale i římských ruin.
Trasa je samozřejmě doplněna o množství míst pro pikniky. Můžete si sednout do trávy nebo na lavičky, které nabízejí výhledy na koryto řeky, plovoucí labutě, ale také zmíněné historické památky, kterých je i v této oblasti dost. Túru je nejlepší absolvovat na jaře a v létě, kdy jsou dny dlouhé a teplé, ale u počasí ve Skotsku člověk nikdy neví, jak dlouho vám slunce bude svítit na cestu.
Na jejím konci na vás čeká vesnička Cramond, která je zase známá svojí malebnou, typicky britskou architekturou. Stejně tak se zde dá navštívit i ostrov Cramond, který je dokonalým zakončením této nenáročné túry.
5. Ostrov Cramond
Ostrov Cramond je skvělým místem pro dobrodružný výlet, během kterého můžete objevit kus historie, ale užít si i krásy přírody a relaxovat v klidném prostředí.
Ostrov se leží v zálivu Firth of Forth. Pokud jste přijeli až na konec River Almond Walkaway, byla by škoda, kdybyste ho nenavštívili, protože se nachází u pobřeží vesničky Cramond, kde tato turistická trasa končí. Ostrov je však přístupný pouze během odlivu, proto je třeba, abyste měli přehled o době, kdy probíhá příliv a kdy odliv. Ve vesničce, ale také při vstupu na cestu k ostrovu, je informační tabule, díky které o tom budete mít dobrý přehled.
Ostrov byl obydlen již v pravěku, což dokazují mnohé archeologické výzkumy. Hlavní roli sehrál během 2. světové války, kdy se stal součástí obranného systému proti ponorkám. Cesta k němu je lemována kamennými hroty, které měly právě ponorkám zabránit při dalším postupu. Kromě toho se na ostrově nacházejí kamenné stavby a betonové bloky, které dokazují, že ostrov byl během tohoto vojenského konfliktu často využíván.
Ostrov je tvořen převážně vulkanickými horninami, což je na terénu samozřejmě znát. Na některých místech jsou dokonce patrné staré skalnaté útvary a útesy. Vyvýšená místa ostrova dokonce nabízejí nezapomenutelný výhled na část Edinburghu, záliv Firth of Fort a okolní kopce.
6. Dean Village
Malebná historická vesnička z 12. století, která se nachází jen 20 minut pěšky od centra Edinburghu, vás ohromí svojí architekturou a tichým prostředím. Původně to byla mlynářská oblast, protože přes vesnici protéká řeka Leith. Během procházek kolem jejího koryta tak můžete najít řadu starších budov, které se sice dnes již nepoužívají, ale kdysi sloužily právě jako mlýny.
Jednou z nejznámějších budou je Well Court. Postavena byla v roce 1883 jako bydlení pro dělníky. Ikonickou stavbu s výraznými červenými cihlami a ozdobnými prvky rozhodně nepřehlédnete.
V Dean Village se nachází také známý kamenný most, který spojuje oba břehy řeky a nabízí ikonické pohledy na známé budovy vesničky. Rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako řada jiných uliček. Procházka skrze ně vám pomůže tuto malebnou vesničku v srdci Edinburghu pořádně prozkoumat.
Nedaleko Dean Village se ještě nachází také Národní galerie moderního umění a hřbitov Dean. Hřbitovy v Edinburghu jsou poměrně velkým lákadlem, nejen kvůli tomu, že jsou na nich pohřbeny zajímavé a významné historické osobnosti země, jeden z nich však dokonce sloužil jako inspirace mnoha jmen pro postavy, které se vyskytly ve známém příběhu o mladém kouzelníkovi. Edinburgh se totiž považuje za rodné město Harryho Pottera.
7. Artušovo sedlo
Na závěr tohoto článku se dostáváme k mému nejoblíbenějšímu místu, které jsem toužila navštívit od své první návštěvy města. Podařilo se mi to až na třetí pokus, ale rozhodně to stálo za to.
Artušovo sedlo (Arthur's Seat) je kopec, který se ční nad městem. Se svojí výškou 251 metrů nad mořem je nejvyšším bodem Edinburghu, takže ho určitě nepřehlédnete. Vidíte na něj z každé strany (výhled na kopec nabízejí také hradby hradu Craigmillar). Je to vyhaslý vulkán, který byl aktivní před více než 350 miliony lety. Jeho dnešní podoba je ovšem výsledkem eroze a jiných přírodních procesů.
Nejsnazší procházka začíná v Holyroodském parku, který nese název po paláci, který stojí hned vedle. Holyroodský palác je oficiálním sídlem britské královské rodiny, která jej navštěvuje vždy na jeden týden v červenci. Tehdy je palác pro veřejnost zavřený, ale mimo mimořádné události je jeho část zpřístupněna a návštěvníci mohou navštívit například komnaty, které obývala Marie Stuartová.
Od paláce se tedy na jeden z vrcholů kopce, který má podobu stolu, můžete dostat za zhruba 20 až 30 minut. Pokud si ale chcete kopec pořádně projít a dostat se až na samotný špičatý vrchol, procházka vám zabere i 2 – 3 hodiny. Záleží na tom, jak často se zastavujete a kocháte se výhledy, které se z vrcholů naskytují. Z každé strany je krásně vidět na Edinburský hrad, staré i nové město, ale také přístav.
Trasa kromě výhledů nabízí také jedno historické místo. Na svazích Artušova sedla se totiž nacházejí i ruiny středové kaple, Kaple svatého Antona, která byla vybudována někdy v 11. století, dnes z ní však stojí už jen jedna kamenná stěna.
Název tohoto místa je pravděpodobně odvozen od galského „Árd-na-Said“, což v překladu znamená „hora šípů“. Pokud byste se však zeptali místních, pověděli by vám množství legend a příběhů o bájném králi Artušovi, se kterými je tento kopec spjat a tvrdili by, že název má co do činění s jeho jménem.
Edinburgh má rozhodně co nabídnout. Během jeho návštěvy bych proto doporučovala nenavštěvovat jen turisticky známé a hodnocené atrakce, ale vystoupila z davu, vešla do boční uličky, otevřela dveře obchůdku, který vás zaujal nebo jednoduše navštívila muzeum, kolem kterého jste náhodně prošli.