5 nejmalebnějších oblastí Prahy

19. 6. 2023 Anežka
5 nejmalebnějších oblastí Prahy

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit se dozvíte zde.

Už 11 let vám plníme peněženky

Kde jinde začít poznávat krásy České republiky než v samém srdci země, v Praze? Město sta věží, tisíce útulných a zábavných podniků a milionu dlažebních kostek má kouzlo, které okuzluje nejen turisty, ale i filmaře z celého světa. A jelikož je Praha Yvetiným rodištěm, nebyl pro ni problém Xaverovi za krátký čas ukázat, co všechno toto město nabízí.

booking praha

1. Pražské centrum

centrum Prahy

Přestože se to zdá jako klišé, pražské historické centrum naši cestovatelé zkrátka nemohli vynechat. Praha byla založena už v 9. století a odehrála se zde převážná většina nejvýznamnějších událostí a revolučních zvratů, které měly vždy dopad na chod dějin celé země. Není proto s podivem, že zde na člověka dýchne několik století vzpomínek a příběhů. Xaver byl natěšený, co mu Yveta v Praze ukáže. A kde jinde začít než na Staroměstském náměstí?

Kam na výlet?

V centru Prahy nemůžete jít špatným směrem, protože všude je něco, co stojí za vidění. Pokud ale potřebujete utéct od davů turistů, udělejte to jako naši cestovatelé a projděte ze Staroměstského náměstí Zlatou ulicí (neplést si se Zlatou uličkou). Ta začíná u kostela sv. Jiljí mezi Jilskou a Husovou a vede směrem k Pražské křižovatce, bývalému kostelu sv. Anny, svatoanenskému klášteru a divadlu Na Zábradlí. Zajímavé je, že je snad jedinou pražskou ulicí, která se po setmění zamyká.

Až se dostanete k Vltavě, navštivte Střelecký ostrov, kde můžete pozorovat roztomilé nutrie (ale pozor, nekrmit!). Z ostrova můžete přejít přes řeku na druhý břeh a vydat se na Petřín, kam vás v létě vyveze i lanovka. Zde si užijete procházku v růžových zahradách, výhled z rozhledny či zrcadlové bludiště.

Když se pak dáte směrem k Pražskému hradu, vemte to spodem a projděte si nádhernou Valdštejnskou zahradu. Až si prohlédnete chrám sv. Víta a další hradní lákadla, nezapomeňte se opět projít po zahradách. U Letohrádku královny Anny pak totiž narazíte na tzv. Zpívající fontánu. Tato renesanční konstrukce se při dopadání vody na bronzový disk rozezvučí a výsledný zvuk by měl připomínat vzdálené zvonění všech pražských zvonů.

centrum Prahy

Dobré restaurace

Yveta s Xaverem na své procházce nachodili poměrně dost kilometrů, a tak není divu, že se brzy potřebovali osvěžit. Naštěstí bylo z čeho vybírat. Nakonec se zastavili v restauraci Kuchyň u Pražského hradu, kde si užívali krásný výhled na Prahu, dobré jídlo a výborné plzeňské pivo. Pokud ale hledáte jiný typ občerstvení, vyzkoušejte další Yvetiny tipy:

 • nejstarší pražská hospoda a pivnice U Fleků vás přivítá na Novém městě
 • plněné knedlíky všech možných příchutí ochutnáte v Knedlíně na Národní třídě
 • na asijské kuchyni si pochutnáte v restauraci Modrý Zub na Andělu
 • výbornou kávu a uklidňující přítomnost koček zažijete v Kočičí kavárně
 • skvělou horkou čokoládu a výhled na Betlémskou kapli si užijete v Choco Loves Coffee

Co dělat, když prší?

Protože naše cestovatele zasáhl déšť, museli se stáhnout někam pod střechu. V centru naštěstí neměli problém najít zajímavá místa, kam na ně voda nemůže. Nejdříve omrkli motýlí dům Papilonia pod hračkářstvím Hamleys, potom se zašli trochu bát do Fear house, prošli si Národní filmové muzeum a den zakončili filmem v butikovém kině Přítomnost, kde jim obsluha donesla občerstvení až k sedadlům.

Filmy

Praha - filmy

Během poznávání pražského centra cestovatelé nezapomněli na jejich plán hledat místa, která mohli vidět ve slavných filmech. V této oblasti nemuseli hledat dlouho. Nejdříve se byli podívat na Karlově mostě, kde sklesle seděl Spiderman, pak zašli k Národnímu muzeu, v němž poznali ambasádu z filmu Mission Impossible.

Nezapomněli ale ani na české filmy, a tak se byli podívat na Kampě, kde kotvil hausbot Saturnina a jeho pána a prošli si i mnohá místa, která se objevila v kresleném filmovém počinu Kozí příběh.

2. Karlín

Karlín

Z centra se Yveta s Xaverem přesunuli na Prahu 8, a to do Karlína, který se z průmyslové čtvrti změnil na módní centrum restaurací a nočního života. Xaver si ho pamatoval především pro Forum Karlín, kde byl několikrát na koncertě.

Kam na výlet?

Projít se po Karlíně jen tak bez cíle a obdivovat okolní secesní budovy je samo o sobě zážitkem. Yveta s Xaverem si na své procházce užívali pohled na Negrelliho viadukt, zašli se podívat na kostel sv. Cyrila a Metoděje a prošli se po ostrově Štvanice. Potom obdivovali obří sochu Lilith s pohyblivou hlavou od Davida Černého na budově Fragment a nakonec si protáhli svaly v lanovém centru v DDM hl. m. Prahy.

booking apartmány v Praze

Dobré restaurace

Karlín je známý pro obrovskou varietu různých restaurací, bister a barů, a tak měli pro své občerstvení naši cestovatelé volné pole působnosti. Na výběr měli například:

 • restauraci Lokál s českou kuchyní a výborným pivem
 • Khomfi restaurant s výbornou asijskou nabídkou
 • pivovar Dva Kohouti, který vlastní Ambiente
 • zajímavou nabídku The Oat baru
 • veganský japonský fast food Onigirazu

Karlín

Co dělat, když prší?

I v Karlíně je spousta možností, kam se uchýlit, pokud vás zastihne déšť. Yveta doporučovala například zablbnout si v aquacentru Šutka, vzdělávat se v muzeu hl. m. Prahy nebo prožít den v Kasárně Karlín, kde najdete galerii, kino, hudební klub i divadlo. Divadelní (konkrétně muzikálové) představení si pak nesmíte nechat ujít v hudebním divadle Karlín.

Filmy

Ani Karlín se nevyhl natáčení známých filmů. Ulici Prvního pluku například poznáte ve filmu Operace Antropoid, konkrétně v jedné ze scén přímo po atentátu (na stejném místě se natáčela i scéna z filmu Iluzionista). Kdo má rád film Hellboy, ten by určitě měl zajít k budově Invalidovny, která sloužila jako nemocnice Bellamie. Z českých filmů se zde natáčely scény filmu Ženy v pokušení (konkrétně restaurace v ulici Křižíkova 39).

3. Strahov a Břevnov

Břevnov

Po industriálním Karlíně zatoužili naši cestovatelé po troše přírody a klidu, a tak zamířili na Strahov a odtud do Břevnova. Tato pražská oblast přímo sousedí s Petřínem, a tak to neměli z centra nijak daleko. 

Kam na výlet?

Na Strahově si Yveta s Xaverem kromě Strahovského kláštera chtěla prohlédnout i stadion, na němž rodiče obou z nich vystupovali na Spartakiádě. Tu na něm už dnes soce neuvidíte, můžete si ale užít výhled na stadion v cool autokině.

Ze Strahova pokračovali na Ladronku, kde nazuli brusle a trochu protáhli svaly, pak si ještě zaskočili zaplavat na Petynku a nakonec zakotvili v Břevnovském klášteře, kde si kromě krásných zahrad a interiérů vychutnali i pivo z místního pivovaru.

soutěž dobrý textil

Dobré restaurace

V Břevnovském klášteře Yveta s Xaverem zůstali i na výborné jídlo. Pokud byste však hledali i další tipy, kde se najíst, připravili pro vás i další doporučení:

 • nádherná zahradní restaurace ve Vile Kajetánka
 • Klášterní Pivovar Strahov s pivem Sv. Norbert
 • podzemní restaurant Peklo
 • Usedlost Ladronka s bowlingem
 • Bernard PUB U Bílého Lva

Strahov, Břevnov

Co dělat, když prší?

Za deště Yveta doporučuje prohlédnout si Muzeum městské hromadné dopravy a samozřejmě jak Břevnovský, tak Strahovský klášter. Případně si můžete dojet kousek dál do na Cibulku a zapotit se na horolezecké stěně ve Squashparku.

Filmy

I v těchto pražských čtvrtích se toho spoustu natočilo, tentokrát se ale jedná především o tuzemské produkce. Yveta s Xaverem se byli podívat na stadionu na Markétě, který byl využit jako závodní motorkářský okruh v českém filmu Brácha za všechny peníze. Také jeli obhlédnout ZŠ Věry Čáslavské, kam chodil malý Vašek ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku a na Ladronce zase našli místa, kde se natáčela scéna na bruslích z filmu Ženy v pokušení. Prošli si také ulici Bělohorská, kterou poznali ve filmu Discopříběh.

4. Troja

Botanická zahrada - Troja

Xaver nejdřív nechápal, proč ho chce Yveta vzít do Troji, když už v pražské ZOO byli. Filmy se tam podle něj nenatáčely a nevěděl, co dalšího by tato oblast mohla nabídnout. Lákadla této oblasti půvabně schoulené mezi tokem Vltavy a svahy bohnické plošiny se mu ale velmi brzy vyjevila.

Kam na výlet?

I když už naši cestovatelé pražskou ZOO dříve navštívili, v rámci poznávání Troji ji zkrátka nemohli vynechat, a tak si obešli všechny známé výběhy a obdivovali i nové pavilony, které zde vyrostly od jejich poslední návštěvy. Xaver se chtěl projet nejstrmější tramvajovou tratí v Praze, jež se nachází v Trojské ulici, předtím si ale ještě prošli vinici sv. Kláry a obdivovali krásy parku Trojského zámku. Botanickou zahradu také nemohli opomenout, a tak se opájeli omamnou vůní květin a vystoupali i na vyhlídku Havránka.

Dobré restaurace

Uťapaným nohám po dlouhé procházce pak naši cestovatelé dopřáli odpočinek v restauraci Salabka, která disponuje i vlastním vinařstvím. Salabka je však trochu luxusnější záležitost, a tak Yveta vytáhla z rukávu i tipy na levnější restaurace:

 • Loděnice Troja, kde současně najdete i areál vodních sportů
 • Café – Restaurant Troja je hotelová restaurace s krásným moderním interiérem
 • Kavárnička Troja vás uspokojí, pokud máte chuť na kávu nebo nějaký dobrý zákusek 
 • kousek od Trojského zámku si pochutnáte v restauraci Altán, která má úžasný Genius loci

Troja

Co dělat, když prší?

A co když vás přepadne déšť? Vždy si je možné projít ZOO a botanickou zahradu s deštníkem a zdržovat se hlavně v pavilonech. Vsadit ale můžete hlavně na Trojský zámek, kde často probíhají výstavy připravené Galerií hl. m. Prahy. Také se můžete přesunout kousek dál do Bohnic a zablbnout si v aquacentru Šutka.

Filmy

Co se týče lovu filmových míst, naši cestovatelé se zdrželi především v areálu Trojského zámku, kde se natáčel český seriál Marie Terezie, který vznikl v koprodukci s Rakouskem, Maďarskem a Slovenskem. Zahrady a interiéry zámku sloužily nejen pro natáčení scén odehrávajících se ve Versailles.

5. Okolí Prahy

okolí Prahy

Většina turistů, kteří přijedou do Prahy, se omezí na centrum a možná pár parků, za hranice města ale často nevyjedou. Yveta věděla, jaká je to škoda, protože kolem Prahy je toho tolik co dělat! Xaver měl oči navrch hlavy.

Kam na výlet?

Kde jinde začít výlet kolem Prahy než na majestátním Karlštejně? Yveta a Xaver sem vyrazili vlakem a užili si tak i nádherné výhledy po cestě. Kousek dál pak vylezli na vyhlídku Svatý Jan pod Skalou, pokračovali do Mořiny, kde si udělali krásné fotky u lomu Velká Amerika a přejeli do Mníšku pod Brdy, kde zkoukli místní zámek a poutní místo Skalka.

Nechtěli zůstat jen na západě, a tak přejeli do Kerska na východ od Prahy, kde se prošli kolem chaty Bohumila Hrabala a krajem, kde se odehrávaly Slavnosti Sněženek. Dojeli si také do Roztok, kde navštívili Levý Hradec a pokračovali na sever do Želíz projít se k unikátním kamenným Čertovým hlavám Václava Levého.

Dobré restaurace

Po cestě se samozřejmě museli někde najíst, a tak zvolili návštěvu legendární hájenky v Kersku, kde probíhala hádka o kance se šípkovou, či se zelím. Po cestě však narazili na mnoho dalších gastronomických unikátů:

 • V Mníšku pod Brdy se nachází příjemné bistro s vynikajícím jídlem Tady a teď
 • V Karlštejně se turisté najedí v restauraci Pod Dračí skálou
 • Z Želíz lze sjet do Mělníka a posedět ve Vinném dvoře
 • V Roztokách na vaše chuťové buňky zaútočí v kavárně Koroze

okolí Prahy

Co dělat, když prší?

A co když vás zastihne déšť? Kolem Prahy je spousta možností, jak si užít den pod střechou. Můžete omrknout krásné zámky, jako jsou Veltrusy, Nelahozeves nebo Berchtold. Kdo se rád koupe, ten určitě nesmí vynechat aquapark v Čestlicích, zábavu si pak především s dětmi užijete v Majalandu v Tuchoměřicích. Za návštěvu rozhodně stojí Koněpruské jeskyně, které turisty vítají právě i za deště.

Filmy

Yveta s Xaverem by nebyli správní filmoví nadšenci, kdyby je ihned nenapadl trhák Noc na Karlštejně, který se na unikátním hradě natáčel. Pro další filmové místo pak stačilo ujet jen kousek – v Koněpruských jeskyních poznáte scény z českého filmu Jezerní královna. Lom Velká Amerika zase posloužil pro natáčení filmu Limonádový Joe či Micimutr. Na Skalce v Mníšku pod Brdy pak poznáte místa z filmu Teorie Tygra a konečně nelze vynechat oblast Kerska, kde vznikaly již zmíněné Slavnosti Sněženek.

soutěž dobrý textil

Anežka

Autor Anežka


Anežka je naším největším odborníkem na texty včetně gramatiky, kterou má v paži. 💪 Je vidět, že češtinu miluje a stejně tak knihy snad všeho druhu. Kromě toho ji baví cestování, ale s nadšením se věnuje i dětem, které vede na hodinách aerobiku. Víme, že má zlaté srdce, na češtinu je ale fakt pintlich. Někdo nemůže ani vidět koprovku a někdo zase text, kde se použije třeba čárka místo středníku.