Tipy a triky na povinné ručení

21. 8. 2018
Tipy a triky na povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, neboli hovorově povinné ručení, je zákonem dané pojištění. Musí být uzavřeno pro každé auto ihned po zakoupení. Pokud si ho nesjednáte, hrozí vám pokuta ve výši až 20 000 Kč.

Kdy přijde vhod?

V lepším případě ho budete mít celý život uzavřené a nevyužijete ho. V tom horším se vám bude hodit, ať už způsobíte provozem vozidla škodu jinému vozidlu či osobám a majetku. Oceníte ho i v případě, kdy někdo způsobí škodu vám. Výdaje spojené s nehodou totiž budou hrazeny z něj. Jeho smyslem je tedy zajistit zákonnou pojistnou ochranu škody způsobené motorovým vozidlem.

Řada lidí se mylně domnívá, že z něj mohou být hrazeny i škody na jejich vozidle. Za tímto účelem je ovšem potřeba si obstarat havarijní pojištění.

Na co si dát pozor při sjednávání

Při výběru povinného ručení se určitě neřiďte pouze cenou. Mohou se za ní skrývat i jisté benefity, na které u jiné nabídky třeba nenarazíte. Dokonce se vám může stát, že by vás v konečné fázi přišly ještě dráž.

Dalším důležitým faktorem jsou limity krytí, které se u pojišťoven různí. Setkáte se s limity od 35 milionů až po 200 milionů. Uvědomte si, jak často a kam jezdíte, případně jaké potencionální pojistné události vám hrozí. Jedině tak si zvolíte pro vás vhodný limit, který vás v případě potřeby ochrání. Pro představu si vezměte případ, že srazíte autem dítě, kterému po nehodě zůstanou trvalé následky do budoucna. Náklady se mohou vyšplhat až na 50 milionů. Pokud jezdíte spíše po České republice, tak si pravděpodobně vystačíte s nižším limitem než pokud podnikáte časté cesty do zahraničí.

Velkou pomocí v nesnázích představují asistenční služby. Je tedy dobré si při podpisu smlouvy ohlídat jejich rozsah. Vztahují se jak na opravy auta, jeho odtah do servisu, ale i na náhradní ubytování pro vás a vaše spolucestující v případě potřeby. Nebo i na banalitu v podobě zabouchnutých klíčů v autě. Snaží se vám vždy maximálně usnadnit a zpříjemnit nenadálou situaci, které musíte čelit. V podstatě u každé smlouvy by základem měl být garantovaný příjezd k porouchanému vozidlu a jeho následný odtah.

V neposlední řadě je třeba si pečlivě přečíst pojistné podmínky. Najdete v nich výluky, kdy pojišťovna dá ruce pryč od vaší škody a vy s tím nic neuděláte. Patří mezi ně škody, které zaviníte pod vlivem alkoholu či drog, bez řidičského oprávnění nebo vozidlem technicky nezpůsobilém k provozu. Peníze vám nebudou vyplaceny ani v případě, že pojišťovna odhalí, že nehoda byla způsobena úmyslně.

Některé pojišťovny si dokonce kladou za podmínku, že dojde k plnění, pouze pokud škoda bude způsobena pojistitelem. Nevyplácí se tedy v těchto případech sepisovat pojistku na rodiče, i když by měli větší bonusy. Případně je potřeba si ohlídat, komu auto půjčujete.

Co vše je zohledněno v ceně pojistky

V minulosti se ceny pojistek odvíjely od kubatury. V současné době se musíte připravit na to, že pojišťovny budou zjišťovat více informací nejen o autě, ale také o vaší osobě. Cenové nabídky balíčků jednotlivých pojišťoven jsou různé. Ovlivňují je tyto faktory:

  • Věk pojistníka – vychází se z předpokladu, že mladý řidič bude méně zkušený, a tak spíše zaviní dopravní nehodu. Je tedy pro pojišťovnu více rizikový, potencionálně ztrátový, a tak si pravděpodobně u většiny z nich za svou pojistku připlatí.
  • Typ pojistníka – některé pojišťovny nabízí slevy pro určité skupiny. Slevy jsou nabízeny například pro hasiče či ženy. Lukrativní nabídky mohou najít i podnikatelé či právnické osoby.
  • Lokalita bydliště – bydlíte ve velkoměstě, maloměstě či na vesnici? Některé statistiky přímo vytipovávají úseky, kde často dochází k dopravním nehodám. Pojišťovny v nich nasazují automaticky vyšší ceny.
  • Řidičská minulost klienta – v úvahu se bere i vaše dřívější chování na silnicích. Funguje zde tzv. systém bonusů a malusů. Bonusy za bezeškodní průběh vám pojistku zlevní až o 50 %. V opačné situaci se vám pojistka pomocí obdržených malusů naopak zvyšuje.

Pokud by některé z kritérií hrálo vyloženě ve váš neprospěch, určitě se vyplatí nejprve poohlédnout, zda nějaká pojišťovna dané kritérium úplně nevypustila ze svých hodnotících prvků.

Jak ušetřit na povinném ručení

Předplatným pojistného získáte u pojišťoven slevu. Nejvýhodněji vás vyjde zaplacení na rok dopředu. Zaručeným klíčem k úspěchu je porovnávání nabídek jednotlivých pojišťoven. Průměrný rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším povinným ručením činí 706 Kč na osobu. Ušetřit však mají možnost i domácnosti. Až 43 556 Kč mohou Češi ročně uspořit pouhou změnou poskytovatelů služeb.

Ale kde najít užitečný přehled veškeré nabídky? Existuje řada srovnávačů. Mezi jeden z nejlepších patří Porovnej24.cz. Nabízí totiž přehlednou kalkulačku povinného ručení. Stačí do formuláře vyplnit potřebné informace o vozidle a o sobě. Pro zajímavost či představu tady najdete i vypočtené povinné ručení u vybraných aut.

Uživatelé portálu PlnáPeněženka.cz získají cashback až 25 % za sjednání povinného ručení na pojisteni.cz. Proklikem se dá ušetřit i na portálu ČSOB pojišťovny, AXA Assistance.cz, Generali Česká pojišťovny a několik dalších.

Co si k němu můžu sjednat?

Přímo k povinnému ručení si můžete za příplatek sjednat pojistku čelního skla či pojištění živelných událostí. Platí, že je dobré si hlídat, zda danou pojistku nemáte zahrnutou v rámci havarijního pojištění. Bylo by zbytečné ji mít duplicitně a platit za ni.

Sjednejte si pojištění online

Zařiďte si povinné ručení do 10 minut bez nutnosti podpisu a s okamžitou platností na Pojištění.cz. Nebo si vyberte jiná pojištění a získejte část peněz zpět.