V Žižkových šlépějích aneb Mladějovice a okolí

4. 11. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

dnes Ti povím o dalším krásném českém místě, a tím je vesnice Mladějovice. Tuhle příjemnou lokalitu jsem blíže prozkoumala díky své kamarádce, která odsud pochází. Po našich společných letech studií v Praze se na své rodné místo opět vrátila, tentokrát už do vlastního bydlení :). V rámci této návštěvy jsem navštívila i krásné město Písek, které nabízí spoustu atraktivit. 

Mladějovice a Písek

Mladějovice 

Vesnička Mladějovice je částí obce Čejetice v okrese Strakonice. Z Prahy jsme do Mladějovic pohodlně dojeli autem a během přibližně hodiny a půl jsme byli na místě.
A čímže je místo kromě své krásné přírody tolik zajímavé? 

Mladějovice a Písek

Památník Jana Žižky

Příjemnou cestou podél rybníka, jenž je lemovaná vysokými stromy, se dostaneš k monumentální soše vojevůdce Jana Žižky. Sochu díky její velikosti a mohutnosti opravdu není možné přehlédnout. Žižka v někdejší bitvě, která se odehrávala právě v těchto místech, využil zdejší vypuštěný rybník (zvaný Škaredý) pro zvítězení nad nepřítelem.

Mladějovice a Písek

Bojovníkům Jana Žižky se tehdy přes rybník podařilo přejít – údajně se v rámci usnadnění svého cíle rozhodli přes bláto rozložit své košile – ovšem jejich protivníkům, tedy rytířům v těžkých zbrojích, se už přes zablácený rybník přejít nepodařilo. Jan Žižka tak zúročil své znalosti místního terénu, protivníky přechytračil a v bitvě u Sudoměře právem zvítězil. 

Mladějovice a Písek

Sochy bojovníků z vyvrácených stromů

Před více jak deseti lety, přesně 13. července 2011, zdejší území zasáhla bouřka, která udeřila do pětimetrového dubu a vyvrátila spolu s ním i další stromy. Místní obyvatele napadlo využít dřevo z velkého stromu a vytvořit z něj umělecké dílo v podobě dřevěných soch bojovníků. Každá ze soch nese své jméno – Břeněk, Jan, Mikuláš a Viktorín. 

Mladějovice a Písek

Z Mladějovic jsme si s kamarádkou jeden den udělaly příjemný výlet do nedalekého města Písek. Město nabízí tolik zajímavostí, že bych o něm mohla napsat samostatnou kapitolu :). Teď nás ale zajímají sochy z písku právě v Písku!

Mladějovice a Písek

Písečné sochy

Už při přechodu přes raně gotický kamenný most se Ti naskytne pohled na pět soch z písku – každá socha z jedné strany znázorňuje jedno písmeno z názvu města Písek a ze strany druhé vyobrazuje atributy začínající na dané písmeno. Sochy jsou postaveny na břehu řeky Otavy a krásně zdobí okolí kamenného mostu. 

Mladějovice a Písek

Jaký je vlastně postup tvorby soch z písku? 

Celý proces začíná tzv. bedněním, do něj se postupně navozí písek, ten se proleje vodou a hutní strojem, kterému se říká žába. Tím vznikne pyramida, která drží potřebné množství písku, a bednění se po zpevnění písku začne postupně odstraňovat. V tom okamžiku může sochař začít dávat soše hrubý tvar, který postupně zpřesňuje, až je socha dovedena k dokonalosti. 

Mladějovice a Písek

P. S.: Jestli Tě sochy z písku zaujaly, mám pro Tebe ještě pár zajímavostí:
•    Na každou sochu je použito přibližně 20 tun písku
•    Když je příznivé počasí a menší počet vandalů, písčité sochy mohou vydržet až do pozdního podzimu
•    Rekordním časem ve výdrži soch byl rok 2018, kdy sochy vydržely až do 6. prosince a byly vystřídány adventní výzdobou
•    Sochy v Písku tvořené z písku vznikají u Kamenného mostu vedoucího přes řeku Otavu už od roku 2007
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Podobné články