Skryjská jezírka a okolí

1. 10. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

další oblastí, kterou jsem se spolu se svými přáteli rozhodla navštívit, je malebné Křivoklátsko - konkrétně Skryjská jezírka a další půvabná místa v jejich blízkém okolí :). 

Skryjská jezírka

Pro náš výlet jsme využili jednoho krásného sobotního dopoledne, kdy jsme popadli auto a za pár chvil si to už svištěli z Prahy rovnou směrem na Beroun. Přibližně 10 km před Berounem se před námi v dálce vyobrazila krásná scenérie kopců patřící Rokycansku. Asi za dalších 10 km už na nás čekal Zbiroh, odkud poté zbývalo jen nějakých 10 km do cíle. 

Skryjská jezírka

Skryjská jezírka 

Zaparkovali jsme necelé 2 km od začátku trasy k jezírkům a pak už jsme šli po svých. Cestou jsme míjeli krásné domky a chaloupky, v nichž by bezpochyby každý rád zůstal ideálně až do zimy a které svým vzhledem perfektně doplňovaly zdejší přírodu.

Skryjská jezírka

Po chvilce chůze už se před námi vynořila první lávka (kdo chtěl, mohl jít napřímo vodou), která se ovšem uprostřed začala celá kymácet, takže jsem už pomalu začínala počítat andělíčky. Ve vodě se občas mihla nějaká ta rybka, aby se nám ukázala, a pak si zas plula po svém. Čerstvý vzduch, ticho a především klid, který na místě panoval, si mě naprosto získaly a dobily moji scházející energii. Cesta k jezírkům byla příjemná a nenáročná, jen je dobré mít uzavřenou pevnou obuv kvůli kamenitému povrchu a občasnému šplhání vzhůru. 

Skryjská jezírka

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka, jimiž protéká Zbirožský potok vlévající se do Berounky. Přes jezírka vedla další dřevěná lávka, která se kymácela ještě víc než ta předchozí, takže si asi dovedeš představit, jak komicky jsem během svého „postupu“ po lávce vypadala.

Skryjská jezírka

Ale vyplatilo se a po chvíli už se nám naskytnul výhled na krásný Skryjský vodopád, lehce schovaný mezi skalami. Místo je to kouzelné, až pohádkové, a dokonce je možné tu zahlédnout vzácné druhy zvířat a rostlin (ledňáček, vydra nebo rak), které se zde vyskytují. Není tedy divu, že jezírka a jejich okolí jsou chráněnou přírodní památkou. 

Skryjská jezírka

Stejnou cestou jsme se vrátili zpět, a protože se z nás nechtěně stali břichomluvci, rozhodli jsme se vyhledat nejbližší restauraci. Nebylo to ale vůbec snadné, jelikož se k naší smůle v první vybrané restauraci zrovna natáčel film, ta další byla uzavřená úplně a při třetím pokusu jsme narazili na uzavřenou silnici. Osud tomu tak chtěl a nakonec jsme našli štěstí v restauraci přímo pod hradem Křivoklát. A tady už jsme si pochutnali na vytoužené odměně v podobě pořádné kotlety a výborného salátu :). Hrad nás sice lákal, abychom ho ještě navštívili, ale nakonec jsme se rozhodli nechat návštěvu na příště a dopřát si tak na jeho prohlídku více času. 

Skryjská jezírka

Cestou zpět do Prahy jsme se ještě zastavili na krásné vyhlídce, kde se každý výletník může vyfotit uprostřed velikého srdce s nápisem #tyrovsrdci umístěného před lavičkou. Pro někoho to možná může být kýč, ale mně osobně se srdce k místu moc hodí a myslím, že to hezky vyzdvihuje unikátnost zdejších přírodních pokladů. Určitě doporučuji se tu zastavit a chvíli jen pozorovat okolní kopce, protože pohled je to opravdu nádherný :). 

Skryjská jezírka

P. S.: Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je líbezným místem vhodným pro výlety a znát ho můžeš třeba také jako kraj spisovatele Oty Pavla. Křivoklátsko se může pyšnit nejen Skryjskými jezírky, ale i různými zkamenělinami, skalami, stejnojmenným hradem Křivoklát nebo hradem Týřov. 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.