Zámek Konopiště – historii vstříc

16. 8. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

určitě dobře znáš ten pocit, kdy nějaké místo zkrátka „musíš“ navštívit znovu. Tak přesně tenhle pocit jsem nedávno měla i já se zámkem Konopiště. Naposledy jsem tu byla ještě v době svých studií, kdy jsem o zámku a jeho historii vykládala návštěvníkům jakožto průvodkyně. Medvěd Jiří, který je na zámku dodnes, mi tehdy během mého výkladu dělal bručivý doprovod. 

Konopiště

Vstříc středočeskému pokladu, kterým zámek Konopiště bezpochyby je, jsme se s přítelem vydali opět naším autíčkem, které nechtělo zůstat samo doma. Díky tomu jsme ani zámek nemuseli příliš dlouho hledat. Pod zámkem je totiž parkoviště přímo pro návštěvníky - zaplatíš 60 Kč a máš parkovací místo na celý den :) - a od něj vede cesta k ukazatelům, které už pak každého navedou tam, kam potřebuje. My si to namířili přímo k zámku. 

Konopiště

Okolí zámku i zámek samotný je velmi příjemné navštívit, a když k tomu člověka ještě trochu zajímá historie, je to pak skvělá souhra :). Budova bývalého hradu je ze severní strany obklopena příkopem a ze strany jižní je zdobena bývalou oranžerií. Místo má památkovou hodnotu a pod ochranu spadá nejen zámek s příkopem, ale také parkánová zeď, ozdobné lavice, altány, kapličky, kašny, fontány a mnoho dalších staveb a komponentů, které se v areálu nachází. 

Konopiště

Stručná historie zámku

Původní středověký hrad Konopiště byl založen v osmdesátých letech 13. století, s největší pravděpodobností biskupem Tobiášem z Benešova. Hrad po jižní a západní straně obtékal potok, jenž zamokřoval zdejší terén a vytvářel tak bažinu příznivou pro obranu. Podle historiků získal mohutný hrad své jméno podle polí, na kterých se zde pěstovalo konopí. S původní stavbou bychom současně vyhlížející zámek sotva srovnávali. Během staletí se na zámku Konopiště provedla řada stavebních úprav. 

Konopiště

Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů z nejslavnějších šlechtických rodů. Po třicetileté válce, při které Konopiště dobyli Švédové, byl zámek velmi zadlužený a zchátralý. V 18. století Konopiště koupil rod Vrtbů, jenž založil zámeckou zahradu. Po rodu Vrtbů vlastnili Konopiště Lobkovicové a pak se už konečně dostalo do rukou svému nejslavnějšímu vlastníkovi, kterým byl habsburský arcivévoda František Ferdinand d´Este, synovec císaře Františka Josefa I. 

Konopiště

Jelikož byl arcivévoda silně romantického založení, dal zámek upravit do středověké podoby a založil velký anglický park. Za jeho působení vzniklo také svatojířské muzeum (sbírky soch, obrazů, mincí a dalších předmětů s vyobrazením sv. Jiří, které arcivévoda shromáždil), jedinečná střelnice a mimořádná sbírka loveckých trofejí.

Konopiště

Interiéry zámku Ti přiblíží život v době panování Františka Ferdinanda d´Este. A protože byl arcivévoda skutečně vášnivým lovcem a sběratelem, hlavní atrakcí zámku jsou trofeje zvěře. 
Od zámku jsme pak pokračovali do zámeckého parku (Růžové zahrady), kde už o sobě z dálky dávali vědět vznešení pávi. Kromě pávů střežících okolí zdobí zahradu dobové sochy, skleníky se subtropickými rostlinami a korkový pavilon. Jak fotografie napovídá, zahrada je nádherná a plná života :).

Konopiště

P. S.: Ještě jsem zapomněla zmínit samotný interiér zámku, jehož prohlídka rozhodně stojí za to. Návštěvníci si mohou vybrat ze čtyř okruhů:
•    1. okruh: Salony jižního křídla zámku (první patro s reprezentačními a hostinskými pokoji)
•    2. okruh: Salony severního křídla (nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami)
•    3. okruh: Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d'Este (speciální trasa - pokoje jsou zařízeny věrohodně podle doby, kdy na zámku žil arcivévoda)
•    4. okruh: Lovecká trasa (k vidění jsou lovecké expozice, zbraně a exotické trofeje)
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Podobné články