Horská oblast Kořenov a zdejší síla přírody

6. 6. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

Dnes Ti chci povědět o místě, které si mě získalo hned po první návštěvě. Místo, které člověka pohltí natolik, že už se mu většinou nechce zpět tam, odkud přišel, a dost možná by právě na tomto místě nejradši zakořenil. Samozřejmě, nejedná se o nic jiného, než o překrásný Kořenov.

Kořenov je se svojí rozlohou 55,8 km² největší horskou obcí v České republice. Nachází se v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsné blízkosti Krkonoš a k hranicím Polska to má coby kamenem dohodil.

Příroda pro všechny

Na své si zde přijdou jak cyklisté toužící projet svá horská kola, tak i turisté, kteří chtějí ozkoušet kvalitu svých pohorek. Co je ale společné pro všechny návštěvníky? Jednoznačně touha po nádherné přírodě a dechberoucích výhledech do kraje. Kořenov je jedním z mála míst, kde se lze skvěle vyžít v průběhu celého roku. Od jara do podzimu tuto krásnou horskou oblast nejvíce navštěvují zmiňovaní turisté. Není se čemu divit, Kořenov nabízí velké množství značených tras a přibližně 100 km cyklotras. V zimních měsících se naopak zdejší oblast mění v lyžařský ráj a stává se tou nevyhledávanější destinací pro milovníky zimních sportů.

Kořenov

Rozhledna Štěpánka

Přímo nad obcí Kořenov, na vrcholu, který se původně jmenoval Hvězda, se tyčí nejstarší rozhledna Jizerských hor. Pojmenována byla podle arcivévody Stephana - česky Štěpána, který na vrchol Hvězdy vystoupil. Se stavbou rozhledny začal kníže Rohan v roce 1847. Kopec přejmenoval na Štěpánovu výšinu a rozhledna samotná se jmenuje Štěpánka. Měří 24 metrů a výhled z ní je skutečně kouzelný. Při jasném počasí vidíme Krkonoše, Jizerské hory, Bezděz, Lužické hory i Ralsko. Ve zdejším kraji by mohlo platit rčení, že všechny cesty vedou ne do Říma, ale na Štěpánku. Můžeš se vydat pěšky po turisticky značených cestách z Tanvaldu, z Kořenova i z Příchovic. Kdo nechce nebo nemůže absolvovat dlouhý výstup na kopec, může dojet k chatě Hvězda, ta je asi 300 metrů pod vrcholem. Odtud už vede k rozhledně přímější a pohodlná cesta. V těsné blízkosti Štěpánky si můžeš dopřát příjemný odpočinek a dobré občerstvení u tradičního dřevěného stánku, chvíli si posedět na přilehlých lavičkách a nechat odpočinout nohy. Děti si mohou pohrát na malém pískovišti a dřevěných prolézačkách v lese.

Kořenov Štěpánka

Skokanské můstky

Přibližně 7 km od Kořenova se nachází rekreační středisko Harrachov, velmi oblíbený turistický cíl všech milovníků dobrého jídla, zábavy, přírody, sportu, a to zejména běžkování a lyžování. Právě v tomto malebném městečku je totiž umístěno jedno z největších středisek pro skoky na lyžích na světě. Historie tohoto střediska sahá až do roku 1920, kdy se první můstky začaly stavět. Jedná se o celkem 5 skokanských můstků velikostí od 40 do 185 metrů – 3 menší můstky a 2 větší můstky. Větší můstky jsou umístěné na Čertově hoře, a proto se jim také přezdívá Čerťák. Největším můstkem je takzvaný Mamutí můstek, který byl využit i na jiné sportovní akce, jako jsou například rychlostní závody v běhu do kopce. Zajímavostí je, že právě tyto můstky v Harrachově byly v minulosti mnohokrát využity pro konání i těch největších sportovních akcí, například Mistrovství světa v letu na lyžích, které se zde odehrálo dokonce čtyřikrát. Harrachovské můstky mimo jiné zažily 39 závodů Světového poháru. Poslední mistrovství se zde konalo v roce 2014. Od té doby středisko chátralo a celý areál se uzavřel. Následně docházelo od roku 2019 k rekonstrukci a od roku 2021 jsou všechny malé můstky opět otevřeny. V současnosti se jedná o možnosti zrekonstruování i velkých můstků a pořádání dalšího mistrovství světa, které by se mělo konat v roce 2026.

Harrachov

Mumlavské vodopády

Dalším krásným místem nedaleko zmiňovaného střediska Harrachov jsou Mumlavské vodopády. Stačí pouhý 1 km po modré turistické trase a jsi v cíli. Na první pohled každého uchvátí divoká řeka Mumlava tvořící vodopád ze stupňovitých žulových bloků, který padá až do hloubky přibližně 10 metrů. Hodilo by se říct, že právě tento vodopád je často zaplaven turisty v každém ročním období a málokdo si nechá ujít příležitost ho navštívit. Při návštěvě v zimních měsících se totiž z vodopádu rázem stává ledopád a opět se naskýtá nádherný pohled na nespoutanou přírodu.

Z Kořenova pěšky do Polska

Jednou jsem se s rodinou procházela lesem, kde mě od sbírání hub, borůvek a dalších lesních plodů, jichž roste po lese požehnaně, vyrušilo pípnutí SMS - Vítejte v Polsku. Díky tomu se s Tebou, milý zápisníčku, mohu podělit o tuto vzácnou informaci. Tedy, že do Polska se můžeš vydat i pěšky. Stačí Ti na to jen 1 hodina a 45 minut. Pokud ovšem chceš do města, tak nejblíže je Szklarska Poręba a k tomu potřebuješ 3 hodiny a 40 minut.

Kořenov

P. S.: Drahý zápisníčku, chtěl by ses dovědět ještě jednu raritu, tentokrát však ze světa techniky? Kořenov má jedinou ozubnicovou železnici v Čechách, jejíž trasa vede z Kořenova do Dolního Polubného. Nejlepší na tom je, že se po ní můžeme dodnes stále vozit.

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.