Bangkok – Metropole Asie

22. 6. 2021 Peter

Milý Zápisníčku,

Bangkok to je betonová džungle plná kontrastů. Luxusní večeře, drahé drinky na střechách mrakodrapů, pod nimi v ošuntělém stánku nejchudší streetfood za 1€. Zácpy, hromady zbytečného plastu, smog, ale i  nádherné výhledy, trajekty, motorkové taxíky nebo krásné chrámy. Takový je Bangkok, jedno z nejrychleji rostoucích měst v jihovýchodní Asii. Žije tu 8,2 miliónů obyvatel a já jsem se na pár dní stal jedním z nich. V dnešním článku Ti prozradím, co samozvaném Městě andělů nevynechat.

Bangkok město

Jméno, které překvapí

Zajímavé je, že skutečný název města není Bangkok. I když ho většina cizinců používá, označuje se tak jen jeden okres. Oficiální název je: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, zkráceně jen Krung Thep.
V překladu to znamená: „Město andělů, velké město, věčné diamantové město, plodné město boha Indru, velké hlavní město s devíti klenoty, šťastné město, oplývající nesmírným královským palácem, připomínajícím nebesa kde vládne znovuzrozený bůh, město dané Indrovi a vybudované Vishnukarnem.“
Je asi celkem jasné, proč se mu začalo říkat Bangkok…😊.

Bangkok výhled na město

Kdy je nejlepší vyrazit a kolik to bude stát

Dostat se sem je poměrně jednoduché. Do Bangkoku se většinou létá z Vídně s jedním přestupem. Najít ale můžete i přímý spoj, který trvá přibližně 10 hodin. Zpáteční letenka se dá sehnat přibližně od 400 €. Místní měna je thajský bath (1 THB = 0,028 EUR). Panuje tu tropické monzunové podnebí a střídají se tu tři hlavní období:

  • horké období – od března do června, kdy se teploty dokáží vyšplhat až na 40 stupňů
  • monzunové období – od července do  října, kdy mohou návštěvníci využít lepší ceny
  • chladné období – od listopadu do února, které je u turistů nejoblíbenější, protože teploty se pohybují okolo příjemných 24 stupňů a obloha je jasná

Levnější ubytování i střešní bazény

Na své si přijdou batůžkáři – cestovatelé s přesně naplánovaným rozpočtem, ale i ti, kteří si potrpí na luxus a kvalitu. Nocleh se tu dá najít již od 6 € pro dvě osoby. Připravit se ale v tomto případě musíte na společnou ložnici s několika postelemi. Na druhou stranu se dá za celkem přijatelnou cenu vyspat i královsky v některém z hotelů či rezidencí.
My s přítelkyní jsme si našli pronájem menšího bytu přes Airbnb. Kromě krásné a čisté místnosti s výhledem na město (myslím z 23. poschodí), jsem si užili společnou posilovnu a velký bazén na střeše. Za tuto nádheru jsme zaplatili necelých 30 € na noc pro dvě osoby.

Bangkok bazén na střeše

Zkusíte trajekt, tuk-tuk nebo motorkový taxík?

Co se týče dopravy, člověk si tu užije od každého trochu. Vyberete si raději metro nebo sky train – rychlovlak pohybující se po trati vedoucí nad městem? V rámci lístků na městskou dopravu je možné využít i lokální trajekt přes řeku Chao Praya, který určitě doporučuji. Jedna jízda stojí asi 8 centů a i když trvá jen pár minut, vidět město z této perspektivy je skvělý zážitek.
Co musíte v Bangkoku vyzkoušet jsou exotické tuk-tuky, ale dejte si pozor na vychytralé řidiče. Na ceně je potřeba se domluvit raději předem. Největším překvapením pro mě byly motorkové taxíky, které člověk ocení hlavně v dopravní špičce. Fungují jako služba aplikace Grab (něco jako Bolt nebo Uber) a najdete je na každém rohu.

Bangkok v noci

Extrémně laciný street food

Thajská kuchyně je pro mě kapitola sama o sobě. Miluji gastro a pálivé jídlo, takže bych o tom mohl psát romány. Dnes to však zkrátím, protože to, co se odehrává v ulicích Bangkoku by měl zažít každý na vlastní kůži. Jídlo je opravdu strašně laciné, menší porci exotického soté s rýží koupíš  už za 1€. Je úplně jedno, jestli je člověk poprosí o méně pálivé, i tak dostane porci přímo z horoucích pekel.
Odvážlivce potěší široká nabídka smaženého hmyzu. Pokud se vydáte do Thajska, tato ochutnávka by měla být povinná. Nejlepší jsou určitě velké kobylky, ty malé si raději nedávejte a larvy už vůbec ne. Z ostatních thajských specialit doporučuji Pad Thai, jakékoliv curry, polévku Tom Yum nebo dezert Mango sticky rice - lepkavá rýže s čerstvým mangem a sladkým kokosovým mlékem.

Bangkok jídlo

Ne každému jsou však po chuti stánky, které by naše hygiena zřejmě navždy zavřela. My jsme tento problém řešili tradičním, roky ověřeným, panákem pro lepší trávení. Ale pokud si přeci jen netroufnete, za pět hvězdiček z pěti stojí i restaurace. Za zmínku stojí například krevetí farma Bor Kung Restaurant, kde si dokonce návštěvník může svůj pokrm sám vylovit z obrovského bazénu. Za porci tygřích krevet , rýže a wok zeleniny jsme zaplatili asi 15 €.

Bangkok exotické jídlo

Připraveni smlouvat

V asijské metropoli praskají tržiště ve švech a nejen díky stánkům s jídlem, ale i s nejrůznějšími napodobeninami, soškami a oblečením. Nejznámější a zároveň největší trh v Thajsku je Chatuchak Market. My jsme tu strávili celý jeden den a to se nám nepodařilo ho projít celý. Každý by měl počítat s tím, že ceny tady nejsou pevně dané. Obchodníci je zpočátku uměle navyšují, aby co nejvíce vydělali. Zlaté pravidlo zní: smlouvat.
Velký zážitek je také Khlong Lat Mayom Floating Market - trh s jídlem na vodě, po kterém se pohybuje na loďce.

Koktejl ve 304 metrech

Z pulsujícího prostředí ulic se přesuneme o pár stovek metrů směrem k obloze. Toto město je totiž vyhlášené i svými sky bary, přesně takovými, jaké je možné vidět v kultovním snímku Hangover 2. Nejvyšším je Roof Top Bar & Music Lounge v Baiyoke Sky Hotel, který se nachází v 83. poschodí. S drinkem v ruce si však západ slunce každý vychutná o jedno patro výš na střešní vyhlídce. Budova je vysoká 304 metrů. My jsme navštívil bar Vertigo TOO na 60. poschodí. Ceny za koktejly se všude pohybují od 15 do 30 €, ale platí se vlastně i za výhled, jelikož vstup do budovy je zdarma. A ten výhled opravdu stál za každý jeden bath!

Po stopách Buddhy i krále

V Bangkoku jsou stovky chrámů a většina z nich je budhistická. Na svůj seznam by si každý měl poznačit Wat Arun (vstup stojí asi 1,5 €), nebo Wat Pho, kde se nachází velký ležící Buddha. Pokud někoho tato představa neláká a rád by se dozvěděl něco z historie, může navštívit The Grand Palace - bývalou královskou rezidenci, která je dnes muzeem. Vstup do paláce spojený s návštěvou Wat Pho vás vyjde na 14 €.

Bangkok Wat Arun

Oáza uprostřed betonové džungle

Zachtělo se snad někomu i trochu zeleně? I na toto má Město andělů odpověď. Skrývá se v něm několik zelených ploch. Doporučuji navštívit Lumphini Park. Ať už si tu člověk vychutná plavbu po jezírku s fontánou, zaběhá si, nebo si jen odpočine ve stínu palmy, bude to dobře strávený den. Nám se v parku stala velmi zajímavá věc, když jsem zaslechli v podvečer okolo šesté hodiny hrát státní hymnu. V tom momentě se všichni na znamení úcty zastavili. S údivem jsme pozorovali, jak se doslova zastavil svět. Když hymna dohrála, vše se vrátilo zase do normálu.

Bangkok park

P.S. Milý Zápisníčku, tuto exotickou lokalitu velmi rád navštívím zase někdy v budoucnu.
 

Peter

Autor Peter

Peťo je vášnivý cestovatel a odpůrce nápojů z automatů. Kávu si nejraději vychutná při západu slunce se svojí nádhernou přítelkyní, se kterou prozkoumal různá zajímavá místa na světe. Má rád riziko, o čemž svědčí nejen jeho styl řízení auta, ale i jeho sbírka adrenalinových zážitků.

Související témata

Napište, co jste zažili vy

Podělte se s námi o zajímavé tipy a zážitky z vašich cest.