5 filmových lokalit východního Slovenska

7. 8. 2023 Katka B.
5 filmových lokalit východního Slovenska

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Přečtěte si, kdo jsou Yveta s Xaverem a jaká jsou pravidla soutěže.

Naši cestovatelé Xaver a Yveta ve výletech stále nekončí, právě naopak. Jako další destinaci si vybrali východní Slovensko, o kterém se sice na Slovensku říká, že tam nic není, ale Xaver vás přesvědčí o opaku.

1. Košice

Košice jsou metropolí východu. Tak je znají všichni na Slovensku. Historicky je to jedno z nejstarších míst na území Slovenské republiky. Dokonce už v roce 1369 získalo městské právo a Košice se brzy na to staly svobodným královským městem.

Opět se projevila Xaverova láska k historii, a proto vzal Yvetu do největší katedrály, která se nachází právě v Košicích. Dóm svaté Alžbety je dokonce dodnes mylně označovaný jako nejvýchodnější gotická katedrála Evropy.

Později zamířili i do Košické ZOO, v které dnes žije přibližně 280 druhů zvířat v celkovém počtu kolem 1 500 kusů. Zajímavostí je i to, že na rozdíl od jiných ZOO na Slovensku, v této můžete pozorovat tučňáky a to nejen tak ledajaké. Na jednom místě najdete kondory velké, tučňáky jednopásové, ale i wapiti sibiřské.

Dobré restaurace v Košicích

Tady si Xaver dovolil vypíchnout jen jedno místo. Jedná se o Levočský dom, který je postavený na nároží Hlavní a Univerzitní ulice. Na tomto místě stojí už od 15. století a svojí nezaměnitelnou architekturou reprezentuje časy minulé i současné. Představte si, v dnešní době je to jediný takto starý hostinec na Slovensku, který stále funguje a pravděpodobně i pátá nejstarší restaurace v Evropě. Takové místo se rozhodně vyplatí navštívit.

Co dělat v Košicích, když prší

Počasí je nevyzpytatelné, a tak je dobré mít vždy záložní plán. Xaver a Yveta jsou už poučeni, proto vždy hledají i místa, kam by se mohli schovat před případným deštěm. Tentokrát vybrali tato místa:

  • ve Východoslovenském muzeu najdete nejznámější slovenský poklad
  • Slovenské technické muzeum
  • i mučení patří k historii, proto Xaver na seznam míst zařadil i Katovu baštu a Mikulášovu věznici
  • historie města je spjatá i s povstaleckými roky Uherského království a kromě toho, že je v Dómě pochovaný i František II. Rákoczy, můžete zde navštívit i Radošto - památný dům věnovaný právě této historické postavě
  • Muzeum letectva taktéž stojí za zmínku

Košice ve filmu

4. zastávka slovenské cestovatelské části je známá nejen díky svým historickým a kulturním místům, která se rozhodně vyplatí navštívit. Cílem je navštívit taková místa, kde se natáčely slovenské, české, československé, ale i zahraniční filmy. Ani Košice v tomto seznamu nezaostávají. Mohou se pyšnit tím, že se zde točil jediný slovenský film oceněný prestižním Oscarem, Obchod na korze.

Pilíře země ne tak dávno zažily úspěch v knižním světě, tato kniha sloužila jako předloha pro stejnojmenný krátký seriál, jehož druhou sérii, Svět bez konce, natáčeli i v Košicích. Ivan Ostrochovský se rozhodl v Košicích natáčet dva své filmy, Koza a Koza Nostra. Naši cestovatelé byli z tohoto seznamu nadšení! Gratulovali si k těmto filmovým úlovkům a později se přemístili k poznávání dalších lokalit.

2. Bardějov

Bardějov je jedno z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných středověkých měst na Slovensku, které je zároveň zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Někdy je nazývané „perla východního Slovenska“ a ne nadarmo. Město má dobře zachovaný historický střed s kamennými domy, náměstími a úzkými uličkami.

Za návštěvu určitě stojí Bardějovské náměstí, které je považováno za jedno z nejkrásnějších na Slovensku. Je obklopeno historickými, renesančními a gotickými budovami.

Radnice je zase goticko-renesanční budova postavená uprostřed zmiňovaného náměstí, takže ji rozhodně nepřehlédnete. Dnes je v jejím interiéru navíc trvale umístěná expozice Bardějov - svobodné královské město.

V Bardějově se taktéž nachází i víc než 700 let starý gotický kostel, který patří mezi nejvýznamnější historické památky. Jeho interiér skrývá mnohé umělecké skvosty. Kromě kostela je dominantou města i opevnění s několika branami a věžemi.

Historie židovské komunity v městě nejlépe odráží dobře zachovaná židovská čtvrť se synagogou a starým hřbitovem.

Dobré restaurace v Bardějově

Xaver s Yvetou doporučují tato místa:

  • El cafe bar & restaurant
  • Chevy Burger Bardějov dělají nejlepší burgery v Bardějově
  • Art Café, které zaujme hlavně svým interiérem
  • na dobrý koláč zase můžete skočit do Caffé Ragazza

Bardějov ve filmu

Ani Bardějov filmaři neminuli. Natáčeli se tu převážně české a československé filmy nebo pohádky. Mezi nejznámější patří Král Drozdí brada nebo Neberte nám princeznu. Film Skrytý pramen zase mapuje život a dílo Mistra Pavla.

3. Levoča

Město Levoča patří mezi nejkrásnější historická města v zemi. Je to místo s bohatou historií, která se odráží v jeho architektuře, památkách a atmosféře. Je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a láká mnoho návštěvníků svojí půvabnou atmosférou a dobovým vzhledem.

Xaver spojuje Levoču především s významným slovenským řezbářem, který žil v 16. století a právě v Levoči si otevřel svoji vlastní řezbářskou dílnu, jenž završila více než dvousetletou tradici řezbářství na Spiši. Toto místo má podobnou atmosféru jako Bardějov, které taktéž na svých toulkách společně s Yvetou navštívili.

Před prohlídkou města si naše dvojice dala krátkou túru na Mariánskou horu, která je známým poutním místem. Na jejím vrcholu se nachází Bazilika Navštívení Panny Marie, která je jedním z nejnavštěvovanějších nejen poutních míst na Slovensku.

 Dobré restarurace v Levoči

  • skvělé lokální jídlo si vychutnáte v restauraci Kupecká Bašta
  • spojení italské kuchyně se slovenským vínem najdete v restauraci U Leva
  • nejlepší pivo mají zase v Buchwaldhaus

Co v Levoči dělat, když prší

V případě, že vás zastihne déšť, Xaver určitě doporučuje navštívit kostel sv. Jakuba, kde se nachází největší dřevěný oltář na světě, který zhotovil zmíněný Mistr Pavel. Budova radnice je dominantou města. Pochází z 15. století a dnes se tam nachází expozice věnovaná tomuto městu. Turzův dům je jedinou budovou v městě, na které se zahovala renesanční atika. Patřil jedné z nejvýznamnějších rodin, které v 16. a 17. století žili na území Uherského království.

Levoča ve filmu

Levoča filmaře zaujala hlavně svojí nezaměnitelnou atmosférou, historií a budovami, které ji zrcadlí. Natáčely se zde ikonické filmy slovenské kinematografie jako například Pacho, hybský zbojník. Svojí lokalitou posloužila i při natáčení filmu o krvavé grófce, Báthory: Krvavá grófka.

4. Spišské Podhradí

Spišské podhradí je malebné městečko ležící v údolí řeky Hornád. Nachází se blízko Levoče, Xaver proto doporučuje, abyste si vyhradili čas i na jeho návštěvu.

Je spojeno zejména se Spišským hradem, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Jeho stavba začala v 11. století a přestože je z něj dnes už jen zřícenina, rozhodně stojí za návštěvu. Rozkládá se na rozloze čtyř hektarů, což z něj dělá nejrozsáhlejší hradní ruiny středověku. Podle některých zdrojů se zde dokonce měl narodit jeden z významných uherských králů Ján Zápoľský. Nebyl nikdy dobyt, pouze zničen požárem, po kterém do něj majitelé už neinvestovali.

Spišské Podhradí je sídlem Spišské kapituly, takže se zde nachází mnoho poutních míst, například poutní katedrála sv. Martina. Určitě byste si měli projít i naučný chodník Sivá Brada - Dreveník.

Dobré restaurace ve Spišském Podhradí

Xaver doporučuje Spišskou salaš, která má nezaměnitelnou atmosféru a nabízí klasické slovenské speciality.

Spišské Podhradí ve filmu

Spišské Podhradí lákalo filmaře hlavně díky své tajemné atmosféře. Natáčel se tady například americký film Dračí srdce. Prostory této malebné části Slovenska navštívil i gróf Orlok z filmu Nosferatu, ale i Krvavá grófka Alžbeta Báthory.

5. Slovenský ráj

Slovenský ráj je národní park, krásná a malebná přírodní oblast s unikátní krajinou, botahou flórou a faunou a atraktivními turistickými možnostmi. Národní park je známý pro své hluboké kaňony, údolí, vodopády, jeskyně a skalní věže, které tvoří jedinečnou scenerii.

Mezi Xaverovy oblíbené turistické trasy patří tyto:

  • Hornádská dolina je hluboká kaňonová dolina s krásnými vodopády a skalními útvary a jednou z nejnavštěvovanějších částí Slovenského ráje.
  • Prielom Hornádu je jedno z nejznámějších míst v národním parku. Turisti zde mohou absolvovat krásné a dobrodružné túry po žebřících a mostech.
  • Tomášovský výhled leží v oblasti Hrabušice a nabízí úchvatný panoramatický výhled na krásy Slovenského ráje.
  • Velký Sokol je jedním z nejznámějších a nejvyšších skalních útvarů ve Slovenském ráji. Je to oblíbené místo pro horolezce.
  • Dobšinská ledová jeskyně je v blízkosti národního parku a je zapsaná na seznamu UNESCO.
  • Suchá Belá je krásná kaňonová trasa, která vás zavede přes strmé skalní stěny, mostky a dřevěné žebříky.

Slovenský ráj ve filmu

Slovenský ráj se objevil například ve filmu Zlaté časy nebo Vlčí díry. Záběry z tohoto místa jste mohli vidět i v ikonickém filmu Noc na Karlštejně.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.