Recenze Smartpress II. - Originální české kuchařky a další výjimečné knihy

Celkové hodnocení:
Recenze Smartpress II. - Originální české kuchařky a další výjimečné knihy
5.00
Recenze Smartpress II. - Originální české kuchařky a další výjimečné knihy

Co v článku najdete?

Knižní svět nemine nikoho z nás - minimálně ve škole. Je známým faktem, že pravidelné čtení knih pomáhá k rozšiřování slovní zásoby, je to také prevence proti Alzheimerově chorobě. Na stránkách Plné Peněženky najdete internetové knihkupectví SmartPress.cz, u kterého budete moci ušetřit s cashbackem. Dnes pro vás máme recenzi několika knih právě z tohoto e-shopu, a to nejen pro volné chvíle pro relaxaci, ale také pro inspiraci při vaření zdravého jídla.

 • Cena: 399 Kč
 • Autor: Blanka Vun Kannon
 • Vazba: Pevná
 • Počet stran: 224
 • Formát: 170 x 240 mm
 • Jitky hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Návrat domů

 

Jitka se nejdříve pustila do knihy s názvem Návrat domů. Jak se jí líbila?

“Jsou knihy, které si přečtete jen jednou a pak je odložíte a zapomenete na ně. Ale jsou i knihy, ke kterým se budete rády vracet. Takovou knihou je kniha Návrat domů od Blanky Vun Kannon. Kniha má podtitul “Jak být šťastná a plná sil v 21. století”. Ačkoli je primárně psána pro ženy, myslím, že i muži si z ní mohou mnohé odnést. Ten, kdo ale od této knihy očekává návod na instantní štěstí nebo na rychlé řešení svých problémů bez toho, aniž by přiložil ruku k dílu, bude asi zklamán. 

“Pokud chcete něco ve svém životě změnit, musíte přistoupit k činu. Jen čtením se nic zásadního nezmění.” 

A to je přesně to, co by si čtenářka (případně i čtenář) měla(měl) uvědomit především. V dnešní době jsme pod velkým tlakem, stresujeme se s množstvím věcí, které za to nestojí, ubližujeme sami sobě tím, že nedokážeme naslouchat svému nitru, jsme přetížené, unavené, vyhořelé. Práce, kterou děláme, nás netěší, a přes všechny vymoženosti, které máme k dispozici, máme pocit, že nic nestíháme, neumíme odpočívat. Jsme ztracené a nedokážeme z tohoto bludného kruhu najít cestu ven. I sama autorka si tím prošla. Také zažila syndrom vyhoření a následně hledala cestu, jak najít cestu zpět do normálu. 

Autorka vám pomůže objevit, co vás vyčerpává a co naopak nabíjí, proč vytřídit nepotřebné věci, proč naslouchat své intuici, jak moc je důležité si najít čas nejen na akci, ale i na odpočinek a mnoho dalšího. Přečtěte si knihu Návrat domů, vyzkoušejte si cvičení, kterých je kniha plná a zjistíte, že máte velkou moc ovlivnit svůj život, aby byl přesně takový, jaký ho chcete mít.

A co říci závěrem? Kniha se četla velmi dobře. Navíc je vytištěna na kvalitním papíře a hezky svázaná. Jak obsah, tak forma u mě získala 5 hvězd.”

 

Šance pro ženu 40+

 • Cena: 499 Kč
 • Autor: Ivana Stenzlová
 • Formát: 210 x 220 mm  
 • Počet stran: 264
 • Vazba: pevná
 • Jitky hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Šance pro ženu 40+

 

Jitka dále přečetla i knížku Šance pro ženu 40+:

“No nevím, zda se to stalo náhodou, ale po knize jsem sáhla v předvečer svých 40. narozenin. V té souvislosti mě napadla notoricky známá hláška z nejmenovaného českého filmu, “...prohlédni si..., ať víš do čeho jdeš”. A tak jsem se zvědavostí začala listovat knihou a pustila se do čtení, ať tedy vím, co mě po té čtyřicítce čeká.

Kniha je rozdělena na dvě části. Teoretickou a praktickou. A protože v praktické části knihy je množství zajímavých receptů doplněných lákavými fotografiemi, teorie šla stranou a já se pustila se vší vervou do studování receptů. Asi ne náhodou byl první recept, který mi padl do oka, Detoxikační salát (pro začátek roku celkem symbolické) a hned o pár stránek dál Probiotický dort. Praktická část obsahuje celkem 50 originálních receptů, které jsou jednoduché na přípravu a navíc i dobře chutnají. Zatím jsem nestihla vyzkoušet všechny, ale musím říct, že vše, co jsem doteď vyzkoušela, chutnalo výborně!

Ale bych se vrátila zpět k první části knihy - teoretické. Trochu jsem se obávala nudného čtení, o to víc jsem byla překvapená, že žádná nudná teorie se nekoná. Ačkoliv se podle názvu knihy může zdát, že je primárně určená pro ženy "po čtyřicítce", není tomu tak. 

Autorka v teoretické části knihy popisuje, jak si udržet optimální váhu (a co si budeme povídat, tohle řeší ženy bez ohledu na věk), jakým způsobem nás ovlivňuje průmyslově vyráběná strava i jak se vyrovnat s výkyvy nálad a dalšími projevy hormonální nerovnováhy za pomoci správné výživy, pohybu, bylin a technik inspirovaných tradiční čínskou medicínou. Objasňuje, proč je ve středním věku mnohem těžší zhubnout, proč diety nefungují tak, jak bychom si přály, proč dochází k jojo efektu, ale zároveň nabízí i řešení, jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven. 

Takže ať už je vám 40+, více nebo méně, tahle kniha stojí nejen za přečtení, ale rozhodně i za vyzkoušení receptů a doporučení zde uvedených.”

 

BioAbecedář

 • Cena: 699 Kč
 • Autor: Hanka Zemanová
 • Vydání: druhé, aktualizované
 • Formát: 210 x 220 mm 
 • Vazba: pevná  
 • Provedení: celobarevné  
 • Počet stran: 432
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: BioAbecedář

Jana se pustila do čtení bible zdravých potravin. Co zajímavého se dozvěděla?

“Na knihu BioAbecedář Hanky Zemanové jsem se těšila. Je to má bible a jsem neskutečně ráda, že ji mám. Část knihy tvoří recepty, ale i kdyby v ní žádné nebyly, stále by to byla moje top knížka. S takto kompletní, informacemi nabitou knihou, jsem se dosud ještě nesetkala.

Mimo již zmíněných receptů zde najdete průvodce nakupováním s informacemi a tipy jak, kde a co nakupovat a na co si dát pozor. Velmi zajímavé jsou kapitoly o tucích a sladidlech.

Nejobsáhlejší částí knihy je encyklopedická část, ve které najdete snad všechny zdravé potraviny, které na trhu jsou.

Můžete si zde přečíst něco o historii těchto potravin, jejich účinky, co obsahují, jak je připravit, pro koho jsou vhodné a pro koho nikoliv, ale i zajímavosti a tipy na nákup těchto potravin.

Nádherné jsou i fotografie, ze kterých je vidět ta opravdovost. Budí důvěru, a je očividné, že to, o čem Hanka Zemanová píše je pravda a vychází to vše z její vlastní zkušenosti a životního stylu, kterým žije. Určitě bych tuto knihu doporučila každému, kdo se zajímá o zdravou stravu i jako pomocníka při nákupech.”
 

Nová biokuchařka

 • Cena: 599 Kč
 • Autor: Hanka Zemanová
 • Formát: 210 x 220 mm 
 • Vazba: pevná  
 • Provedení: celobarevné  
 • Počet stran: 336
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Nová biokuchařka

 

A co Jana a kuchařka z nakladatelství SmartPress?

“Když jsem poprvé otevřela Novou biokuchařku od Hanky Zemanové, byla jsem zklamaná. Nemám totiž ráda kuchařky, které nejsou plné receptů. Polovina této knihy je věnovaná povídání a rozhovorům o ekofarmách, fairtrade potravinách, biopotravinách, raw, veganství, bezlepkové dietě a tak dále. 

I přesto jsem knize dala šanci. Prvně jsem se samozřejmě vrhla na recepty, ale pak jsem se začetla i do onoho pro mě “nudného povídání” a musela jsem svůj prvotní názor přehodnotit. Z této oblasti už vím opravdu mnoho, ale přesto jsem v článcích našla dost “aha momentů” a objevila něco nového. Musím uznat, že oproti mému prvotnímu očekávání se jedná o zajímavé čtení a je určitě dobře, že jej Hanka Zemanová takto hezky do knihy zakomponovala. Myslím, že mnoho lidí si nedokáže představit, kolik práce stojí za “ekofarmou” a že bio by nemělo být bráno jen jako nějaká “móda”, ale chápat biopotraviny jako běžnou součást zdravého stravování. Vždyť dříve bylo vlastně všechno bio. Až s nástupem všemožné chemie jsme z “normální” zeleniny, ovoce, obilovin apod. pěstovaných bez postřiků udělali něco, co potřebuje mít speciální nálepku, kontroly a certifikáty. 

Ale zpět ke knize. Dá se říct, že se jedná o kuchařku pro všechny. Najdeme tam jak vejce, mléko, maso, tak i tofu, tempeh či seitan. 

Moc se mi líbí, jak jsou k jednotlivým receptům přidány i další rady, tipy a informace. A samozřejmě nesmím opomenout fotografie … Ty jsou z mého pohledu tak hezky udělané a inspirující, že dostávám chuť i na obyčejnou zeleninu v páře. Mám moc ráda takový ten chalupářský vintage styl.

Podtrženo, sečteno, Nová biokuchařka by vám rozhodně doma neměla chybět!”

 

Pokud se chcete o knize dozvědět víc, prohlédněte si krátké video.

 

 

 

Zeleninová kuchařka: Z farmy přímo na váš stůl

 • Cena: 399 Kč
 • Autor: Petr Klíma
 • Formát: 172 x 240 mm 
 • Vazba: pevná vazba, celobarevné fotografie ke každému receptu  
 • Počet stran: 208
 • Janino hodnocení: 5
 • Stránka produktu: Zeleninová kuchařka

Kuchařek není nikdy dost, a Jana to ví. Domů si na recenzi vzala i kuchařku, díky které může vařit zdravě od rána do večera:

“Zeleninová kuchařka s podtitulem “Z farmy přímo na váš stůl” je dílem Petra Klímy, šéfkuchaře restaurace Country Life, a je naprosto úžasná. Opravdu nepřeháním. Pokud směřujete ke zdravějšímu stylu stravování a chcete omezit maso, mléko, lepek a cukr, tak tato kniha je určena právě vám.

Použité suroviny jsou běžně dostupné a většinou se jedná o “skutečné” základní potraviny - zelenina, ovoce, obilniny, luštěniny,... Kuchařka je navíc rozdělena na vaření podle ročních období, takže můžete používat sezónní potraviny.

U každého receptu jsou praktické ikonky, které vám hned napoví, zda jde o jídlo bez lepku či cukru. 

Receptů z této knihy jsem už vyzkoušela asi dvě desítky a ani jeden nezklamal. Ačkoli mnou vytvořené pokrmy nevypadaly tak hezky jako na fotografiích, chuťově všechny stály za to!

Pokud se nebojíte začít v kuchyni používat jáhly, pohanku, tuřín, kopřivy, tempeh, tofu a další méně obvyklé potraviny, tuto kuchařku rozhodně musíte zařadit do své knihovny!

 

Něco málo o SmartPress.cz

Nedávno jsme vám přinesli recenzi Tradináře, Outdoorové kuchařky a dalších knih z tohoto e-shopu. Dnes jsme se k tomuto obchodu vrátili, protože se nám kromě jeho knih líbí i duše obchodu jako takového. SmartPress.cz totiž prodává originální české kuchařky a další zajímavou literaturu, která by ve vaší knihovničce určitě neměla chybět. Toto online knihkupectví najdete i na Instagramu či Facebooku. Při sledování sociálních sítí SmartPress.cz se dozvíte o slevách a soutěžích o knihy mezi prvními, proto je neváhejte sledovat. Na facebookovém profilu tohoto obchodu se také můžete podívat na krátká videa, díky kterým se dozvíte více o obsahu kuchařek a dalších prodávaných knih, takže stát se fanouškem těchto stránek rozhodně stojí za to.

Autorka knihy Šance pro ženu 40+, Ivana Stenzlová, v Sama doma

Máte rády tento pořad z režie České televize? Pak se určitě podívejte na díl, kde byla hostem spisovatelka jedné z dnes recenzovaných knih, Ivana Stenzlová. Z videa, jehož odkaz pro vás přikládáme, se dozvíte, jak si doma uvařit tu nejlepší kaši nebo výbornou květákovou polévku.

SmartPress.cz podporuje dobrou věc

Toto internetové knihkupectví podporuje i projekty jako Nadační fond Inka a Dětem rodinu a péči. Abyste se dozvěděli všechny informace, které by vás ohledně tohoto e-shopu mohly zajímat, přihlaste se k odběru na SmartPress.cz a o autogramiádách, slevách, dnech otevřených dveří a novinkách se dozvíte jako první.

Aktuální akce SmartPress.cz

Přihlásit se

Zde se můžete přihlásit pomocí svých přihlašovacích údajů

Zapomněli jste heslo?
nebo Přihlásit se přes Facebook Přihlásit se přes Google

Registrovat se

A získat z každého nákupu až 25 % zpět

(i) Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat