Soutěžní recenze s Lékarna-Matěj.cz: respirátory FFP2 české výroby

Doba kovidová si už žádá víc než jen doma šité látkové roušky. Proto jsme rádi, že se nám dostalo možnosti některé vyzkoušet, zejména ty vyrobené v Česku. Přečtěte si, jak dopadlo naše hodnocení a nenechte si ujít soutěž.

15. 3. 2021
Soutěžní recenze s Lékarna-Matěj.cz: respirátory FFP2 české výroby

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,0 / 5

 

Kolegyni Jitce se dostaly do rukou respirátory FFP2 české výroby z e-shopu Lékárna-Matěj.cz. Neváhala a tyto respirátory podrobila zevrubnému testování a zároveň je porovnala s těmi, které už měla vyzkoušené. O respirátory české značky Czech Royal Protection můžete také soutěžit. Čtěte dále pro podrobnosti.

 

Výherce soutěže

Blahopřejeme

 

O co se v soutěži hraje?

Na 1 výherce budou čekat 2 krabičky po 20 kusech respirátorů FFP2 od Czech Royal Protection.

 

Jak soutěž probíhá?

Ti z vás, kteří od 15. 3. do 19. 3. 2021 nakoupí jakýkoliv produkt v e-shopu Lékárna-Matěj.cz přes Plnou Peněženku, se dostanovou do losování o ceny. Podrobné podmínky soutěží najdete ZDE.

 

Ochranné pomůcky – jednorázové respirátory FFP2

Recenze Lékárna Matěj: Respirátory FFP2 od Czech Royal Protection

  • Cena: 600 Kč
  • Cena v akci: 500 Kč
  • Značka: Czech Royal Protection
  • Materiál: bavlna a netkaná látka
  • Stupeň filtrace: min. 95 %
  • Barva: bílá
  • Jednorázové použití
  • Tvarovatelný pásek přes nos
  • Hodnocení Jitky: ★★★★
  • Stránka produktu: Respirátor FFP2 české výroby - balení 20ks

 

Respirátory se staly povinnou výbavou každého dospělého člověka. Oproti loňskému jaru, kdy jich byl na trhu kritický nedostatek, si nyní můžeme vybírat. I když na první pohled vypadají všechny velmi podobně, rozdílů se mezi nimi najde dost.

Recenze Lékárna Matěj: Respirátory FFP2 od Czech Royal ProtectionPrimární funkcí respirátorů není ochrana okolí, ale ochrana nás samých. Ať už proti prachu nebo proti virům. Respirátor je vyrobený z filtračního materiálu, který může mít i několik vrstev filtrace. Chrání svého nositele i jeho okolí víc než rouška, ale úroveň ochrany je závislá na tom, o jaký typ respirátoru se jedná – a samozřejmě také na tom, jak dobře na obličeji sedí a jestli ho má uživatel správně nasazený. Respirátor je nutné nasadit tak, aby měl uživatel zakrytý nos i ústa. V případě správného nasazení pak vdechujeme pouze filtrovaný vzduch. Pokud si ho ale dá někdo pod nos, jak je u mnohých často vidět, rapidně se snižuje jeho účinnost.

Evropský standard a evropská norma používá pro respirátory označení FFP1, FFP2 nebo FFP3. Můžeme se ale setkat také s označením například N95, N99 a N100, což je označení dle americké normy.

Některé respirátory jsou určeny primárně k ochraně proti prachovým částicím (jde hlavně o typ FFP1), přičemž ochrana proti virům je u nich podstatně nižší. Respirátor proto vždy vybírejte podle účelu, pro který ho chcete používat. Pro přehlednost níže uvádím základní rozdělení respirátorů.

TYP OCHRANY 

FFP1

FFP2

FFP3

chrání více než roušky

ochrana nositele i okolí

ochrana nositele i okolí

Chrání před prachovými částicemi a aerosoly netoxického původu.

 

Používá se hlavně jako protiprachová ochrana (vhodné např. pro kutily)

Chrání před jemnějšími prachovými částicemi a aerosoly.

 

Účinně zachytí práškové chemikálie.

 

Chrání uživatele před vdechováním kapének (viry, bakterie, plísně aj.).

Nejvyšší úroveň ochrany.

Chrání nejen proti prachu a aerosoly, ale poradí si i s jemným toxickým prachem a alergeny.

 

Chrání uživatele před vdechováním kapének (viry, bakterie, plísně aj.).

 

Vhodný zejména ve zdravotnictví, průmyslu a potravinářství.

CELKOVÁ ÚČINNOST

Filtruje minimálně 80 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru).

Filtruje minimálně 94 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru). 

Filtruje minimálně 99 % aerosolů (vzdušných částic) až do velikosti 0,6 μm (mikrometru).

 

Česká norma, kterou musí respirátor splňovat, je ČSN EN 149. Deklarovanou účinnost respirátoru poznáte také dle certifikace, kterou uvádí výrobce za značkou CE následovanou číselným kódem. Dalším důležitým údajem,který by vás měl zajímat je, zda jde o jednorázový nebo opakovatelně použitelný respirátor. Většina respirátorů je určena na jedno použití. Ty se značí značkou NR. Respirátory určené pro opakované používání se značí značkou R.Recenze Lékárna Matěj: Respirátory FFP2 od Czech Royal Protection

V dnešní recenzi se blíže podíváme na jednorázový respirátor bez ventilku typu FFP2. Oproti respirátoru s ventilkem, který nefiltruje vydechovaný vzduch ven a tím pádem nechrání okolí před nákazou, respirátor bez ventilku chrání jak uživatele, tak jeho okolí. Tato ochrana je však vykoupena tím, že se v něm daleko hůře dýchá.

Objednávku na lékárna-matej.cz jsem provedla ve čtvrtek odpoledne a v pondělí dopoledne jsem měla balíček doma. Společně s respirátory přišla i malá pozornost v podobě sušenky a antibakteriálního gelu. Musím říct, že oboje mě potěšilo.

Recenzované respirátory jsou od českého výrobce. Krabička s respirátory je perforovaná, takže stačí jen odtrhnout perforovanou část. Uvnitř čekalo 20 jednotlivě balených respirátorů v transparentním obalu.Recenze Lékárna Matěj: Respirátory FFP2 od Czech Royal Protection

Respirátor je 5 vrstvý. Po vybalení a nasazení musím konstatovat, že ve srovnání s respirátorem, který jsem používala dosud, přilne k obličeji mnohem lépe. Pro porovnání přikládám fotografii, kde na levé straně je můj „starý“ respirátor a napravo je testovaný respirátor z lékárna-matej.cz. Střih respirátorů je mírně odlišný. Liší se i umístění spony na nosu. U mého starého respirátoru je spona u okraje, zatímco u recenzovaného je trochu odsazena od okraje. Co se týká nosní partie, oba respirátory po vytvarování spony sedí stejně dobře, ale díky jinému vykrojení po stranách mnohem lépe přilne k obličeji respirátor z Lékárny Matěj. Také gumičky jsou u testovaného respirátoru o trošku kratší, takže respirátor na obličej opravdu sedne (a nemusím vázat uzlíky :-)). Gumičky jsou k respirátoru pevně přidělané (nejspíš zatavené nebo přilepené), takže nehrozí, že by by se mohly odtrhnout.Recenze Lékárna Matěj: Respirátory FFP2 od Czech Royal Protection

Vnitřní část respirátoru je jemňoučká, a proto v místech, na kterých přiléhá k obličeji pleť nijak nedráždí. I když je pravda, že já respirátor používám pouze na nákup a mám ho na obličeji maximálně půl hodiny.

Respirátory jsou vyrobené dle české normy. Všechny důležité informace najdete jak na krabičce, tak „orazítkované“ na samotném respirátoru.

 

Klady a zápory

+ český výrobce

+ 5 vrstev, vyrobeno dle normy

+ kvalitní zpracování (gumičky, příjemné na dotek)

+ střih, který sedne

+ až do konce března akční sleva 100 Kč

 

- Jediná věc, která mi na tomto respirátoru vadí je, že po vybalení ze sáčku a nasazení na obličej cítím trochu zápach – pravděpodobně způsobený „lepidlem“ v místech, kde jsou připevněné gumičky. 

 

Z důvodu zápachu ubírám jednu hvězdičku.

 

Něco málo o e-shopu Lékárna-Matěj.cz

Lékárna-Matěj.cz je e-shop tradiční Lékárny Pod svatým Matějem v Praze Dejvicích. Je skvělou volbou, pokud hledáte léčiva běžně dostupná v kamenné lékárně – na bolest, teplotu, trávicí potíže apod. V e-shopu najdete také zdravotnické prostředky, jako například bandáže, teploměry, ochranné pomůcky, dezinfekce apod. 

K sortimentu lékárny patří také doplňky stravy jako vitamíny a zdravá výživa, také dětská výživa, pečující a dekorativní kosmetika (značky Bioderma, Eucerin, Vichy atp.), čaje nebo veterinární přípravky pro domácí mazlíčky.

 

Věrnostní program

Pro vracející se zákazníky má Lékárna Matěj bonusový věrnostní program. Po registraci zákazník dostane slevu 10 % na nákup a bude přednostně vědět o chystaných slevových akcích nebo dalších akcích pouze pro členy tohoto programu.

 

Doprava kamkoliv po ČR

Nemusíte být zrovna obyvatelem Prahy-Dejvice, abyste zde mohli nakupovat. Samozřejmostí je doprava prostřednictvím PPL nebo Zásilkovny po celé České republice.