Neberte bezpečnost na lehkou váhu

Neberte bezpečnost na lehkou váhu

 

Neberte bezpečnost na lehkou váhu!

 Bezpečnost na internetu je často podceňována a bereme ji na lehkou váhu. Na internetu jsou však volně dostupné přístupové údaje k desítkám až stovkám miliónů uživatelských účtů ze služeb, kterým byly tyto databáze odcizeny. Jedná se např. o zahraniční služby jako např. Dropbox nebo Linked-in, ale mezi veřejně dostupnými je databáze i jednoho z největších českých e-shopů!

 

Nikdy nepoužívejte stejná hesla pro více služeb!

Zásadní problém nastává, pokud se k vašim přihlašovacím údajům  dostane někdo cízí a vy používáte stejné přihlašovací údaje ve více službách. Ať už se jedná o sociální sítě, váš e-mail, přihlášení do banky nebo třeba Plné Peněženky.

 

Pokud si nejste jisti, jestli kombinace vašeho e-mailu a hesla nekoluje někde po internetu, zadejte váš e-mail zde: https://haveibeenpwned.com/

 

Pokud váš e-mail už hackeři mají, služba vám zároveň ukáže, ze kterého zdroje vaše přihlašovací údaje unikly. V takovém případě byste měli ve všech službách na internetu, kde používáte stejné přihlašovací údaje, hesla okamžitě změnit na unikátní, tzn. pro každou službu heslo jiné, a dostatečně silné.

 

Silné unikátní heslo je základ

Silné heslo by mělo obsahovat min. 12 znaků. Mezi znaky by neměla chybět velká a malá písmena, číslice a nejlépe ještě nějaké speciální znaky jako třeba @, $, % nebo *.

Pro vygenerování takového heslo můžete použít například tento nástoj: https://www.generator-hesel.cz/

 

Pokud naopak zmíněná služba váš e-mail v databázi uniklých hesel nenajde, pak nejspíš svou bezpečnost na internetu berete opravdu vážně a riziko nabourání se do některého z vašich internetových účtů je minimální.

 

Správce hesel

Pokud u každé služby budete mít unikátní silné heslo, nebude nejspíš ve vašich silách si všechna hesla pamatovat. Proto existují služby, které si hesla pamatují za vás a vy si pamatujete pouze jediné silné heslo, právě k této službě. Takové služby najdete pod  názvem „password manager“ nebo „správce hesel“.

Jednou z těch známějších je třeba služba https://www.lastpass.com/password-manager.

Tento nástroj za vás vyřeší i sílu hesel do jednotlivých služeb. Jednoduše vám rovnou při registraci vygeneruje heslo silné. 


 

I banky zesilují svá zabezpečení

Nejspíš se k vám již dostala informace z vaší banky, že od 14. září musí zpřísnit zabezpečení internetových plateb. Od půlky září se totiž část online plateb bude muset potvrzovat minimálně dvěma různými způsoby ze tří. Půjde o kombinaci něčeho, co člověk vlastní (např. telefon a zaslání SMS), zná pouze on (heslo nebo PIN), anebo jeho biometrických údajů, například otisku prstu.

 

V této souvislosti jsme se i my v Plné Peněžence rozhodli ještě více zabezpečit vaše finance na účtech Plné Peněženky a v případě změny bankovního účtu, na který budete chtít vyplatit peníze, budeme ověřovat, že tím, kdo číslo účtu mění a žádá o výplatu, jste skutečně vy.

V současné chvíli dokončujeme testování jednotlivých způsobů. Snažíme se, aby takové ověření pro vás bylo co nejméně zatěžující. Na druhou stranu jde o bezpečnost vašich peněz a bezpečnostní opatření je tedy nezbytné.   


 

Sociální inženýrství

Zde asi nejznámější je takzvaný Phising, kdy se často jedná o podvrženou webovou stránku, která se tváří jako originál (např. přihlášení do online bankovnictví, na Facebook nebo třeba e-mailu). V domnění, že se přihlašujete ke své oblíbené službě, předáváte zrovna své přihlašovací údaje třetí straně, která je dokáže obratem zneužít. Proti této technice je důležitá obezřetnost a často vám pomůže i kvalitní antivir.

 

Kvalitních antivirů je na trhu celá řada zdarma. Pokud chcete mít ještě větší jistotu, využít můžete i placené verze, které díky Plné Peněžence získáte se zajímavým cashbackem.

 

 

 

Přihlásit se

Zde se můžete přihlásit pomocí svých přihlašovacích údajů

Zapomněli jste heslo?
nebo Přihlásit se přes Facebook Přihlásit se přes Google

Registrovat se

A získat z každého nákupu až 25 % zpět

(i) Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat