5 tipů, jak se na cestách levně ubytovat

Plánujete výlet, nebo už dokonce letní dovolenou a ceny hotelů se vám zdají příliš vysoké? Přemýšlíte nad tím, jak si vybrat hotel za levný peníz, který by zároveň splňoval alespoň několik vašich požadavků? Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak docílit pěkného, pohodlného a komfortního ubytování, a přitom tolik neutratit.

15. 3. 2023 Katka B.
jak se levně ubytovat

V časech zdražování je pochopitelné, že při plánování výletů a dovolených myslíme na to, jak ušetřit i na věcech, které by nám měly dělat radost a pomoci nám se zrelaxovat od všedních problémů našich dní. Není však potřeba utahovat si opasky moc natěsno. Stále totiž existuje spousta způsobů, jak si svoji vysněnou destinaci užít, aniž bychom měli zážitek z dovolené otrávený drahým ubytováním. 

1. HOSTELY

hostel

Tento typ ubytování pravděpodobně nemusíme nikomu představovat. Velké pokoje, kam se vejde klidně i 12 lidí, společné koupelny, společenské místnosti… nazvala bych to internátem pro cestovatele.

I když by vás to asi překvapilo, mnoho hostelů dnes vypadá mnohem lépe než spousta luxusnějších hotelů a pobyt v nich se rozhodně přeplněné nepohodlné ubytovně nepodobá. Jsou často umístěné v příjemné, tiché a dobře dostupné lokalitě, která navíc nabízí malé obchůdky a zajímavé podniky – dostanete se odtud na všechna místa na svémwhishlistu. Dnes už dokonce najdete hostely s jedno- či dvoulůžkovými pokoji, takže i to soukromí si nakonec užijete. Za takový nocleh si sice trochu připlatíte, stále vás to však vyjde výhodně.

Hostely v Amsterdamu

Nevýhodou hostelů může být právě to, že bydlíte s neznámými lidmi, častokrát různých národností. Můžete se tedy bát o bezpečnost svých věcí nebo svou vlastní, případně se moc nevyspíte, pokud soused z vedlejší postele hlasitě chrápe. Společné umývárny také mohou být důvodem, proč se lidé pro přespání v hostelu nakonec nerozhodnou.

Výhody však vidím především v ceně, protože takovéto bydlení vám na dovolené ušetří opravdu nemalé peníze. Navíc máte velkou šanci, že potkáte nové zajímavé lidi s podobným smýšlením a vytvoříte si nová přátelství. Další cestovatelé vám také mohou dobře poradit ohledně věcí, které v dané destinaci nevynechat.

Díky Plné Peněžence teď můžete hledat to nejlepší ubytování. Stačí když se přes Plnou Peněženku prokliknete na Hostelworld.com a máte to i s cashbackem. Nebo se zkuste mrknout třeba na Booking.com, kde najdete opravdu širokou nabídku nejrůznějších hostelů. Na své si přijde každý.

2. KAPSLOVÉ HOTELY

kapslový hotel

Kapslové hotely mají svou historii v Japonsku. Vznikly především pro příznivce nízkorozpočtového cestování a původně byly určené pouze pro muže. Dnes je však může využívat každý.

Účelem ubytování v boxu bylo poskytnout klientům rychle a efektivně to, co potřebují nejvíc – spánek. Ten si mohli dopřát ve vlastních buňkách, které byly od ostatních oddělené závěsem. Nijaký luxus, ale pokud cestujete nízkorozpočtově, určitě vám to postačí. Dnes však kapslové hotely nabízejí mnohem více pohodlí a soukromí. Vhodné jsou především pro ty, kteří na svých cestách vyhledávají netradiční zážitky.

V současné době jsou kapsle vybaveny vlastní televizí, streamovacími zařízeními, některé mají dokonce poličky či uzamykatelné skříňky a najde se i vlastní koupelna. Většinou jsou to však jednoduché boxy vyrobené ze dřeva nebo tenké dřevotřísky a nachází se v nich jen postel, zásuvky a malý úložný prostor na věci, nesmí samozřejmě chybět ani internetové připojení. Ve všem ostatním pak fungují jako hostely.

Kapslové hotely

Kapslových hotelů je už po světě pěkná řádka. Najdete je například i na letištích v Lisabonu, Paříži, Mnichově či Amsterdamu a několik z nich se nachází u našich sousedů v Bratislavně či Polsku nebo i u nás.

Nevýhodou, podobně jako v hostelech, je právě soukromí a fakt, že může být vaším sousedům někdo, kdo v noci chrápe. Pokud navíc trpíte klaustrofobií, na toto ubytování raději nesázejte.

Široký výběr kapslových hotelů najdete na Booking.com, nebo vybírejte na Hostelworld.com, kde navíc můžete ještě víc ušetřit díky cashbacku od Plné Peněženky.

3. AIRBNB

airbnb

Nemusíte být vášnivým cestovatelem, abyste o Airbnb alespoň někdy slyšeli. Tento unikátní koncept se v poslední dekátě velmi rozšířil po celém světě. Spočívá v tom, že libovolní hostitelé na stránkách nabízejí cestovatelům svoje soukromé prostory k ubytování. Častokrát jde o výhodné lokality, z nichž to máte na skok k turisticky oblíbeným atrakcím.

Systém stránek Airbnb je velmi jednoduchý. Po zadání lokality, kde se chcete ubytovat, a vyplnění všech filtrů vám vypadne seznam všech dostupných ubytování, z nichž si vyberete to nejlepší. Hostitelé mají navíc na svém profilu hodnocení a recenze od předcházejících hostů, takže se nemusíte bát, že kupujete zajíce v pytli.

Levné ubytování v Londýně

Na stránce funguje i chat, v němž se s hostitelem dohodnete na všem potřebném. Kromě jiného ho můžete kontaktovat i v případě, že s něčím potřebujete pomoct, třeba vám doporučí nejkrásnější místa, kvalitní restaurace nebo originální atrakce. Kromě toho, že je toto ubytování často levnější než běžný hotel, tak můžete díky hostitelům dané místo poznat mnohem lépe.

4. KEMPING

kemp

Bydlení na travnaté ploše s krásným výhledem a v obklopení přírodou, to je nádech nostalgie a dětství, který ocení převážně dospělí. V posledních letech je kempování velmi rozšířeným způsobem ubytování na cestách, a to především u rodin s dětmi. Množství kempů, které najdete doslova v každém městě, totiž nabízí kromě jiného nejrůznější atrakce, které jsou jako stvořené pro děti.

Pokud máte rádi přírodu a krásné výhledy, kempování je ubytování přímo pro vás. Je sice vhodnější převážně pro ty, kdo cestují do přírody, a ne do města, ale ani to se nevylučuje. Pokud navíc máte strach, že byste ve stanu neměli vše potřebné pro komfortní dovolenou, nakupte si kempovací výbavu s cashbackem v některém z našich outdoor obchodů, jako je Husky, Waragod, Sportisimo, Outdoorlive, Alpinepro a další.

kempování v Česku

I v tomto případě se některých vymožeností, které máte v hotelu jisté, musíte zříci. Společné sprchy, veřejné záchody a nepřítomnost pohodlné postele jsou v kempu zlatým standardem. Pokud jste ale v mládí rádi navštěvovali festivaly nebo jste jezdili na vodu, budete si alespoň moci zavzpomínat na staré časy a vaše děti budou mít nové zážitky. Připomenout navíc sobě nebo svým ratolestem, že člověk může prožít kouzelnou dovolenou i bez dnešního standardního luxusu, nemusí být vždy na škodu :-).

V kempech můžete bydlet nejen ve stanu, ale i v karavanu, který vám dokonce nabídne i onu soukromou koupelnu nebo pohodlnější postel či zásuvku na nabití telefonu.

5. COUCHSURFING

couchsurfing

Couchsurfing je poměrně mladá metoda levného bydlení na cestách, která svůj název získala podle aplikace, která vznikla v roce 2003 v Americe. Víte už také, o co jde?

Po registraci můžete v aplikaci doslova nabídnout svůj vlastní gauč, a ubytovat tak u sebe někoho, kdo hledá levné ubytování, nebo této služby využít jako cestovatel a přespat u někoho doma. Za ubytování se většinou neplatí – domácí od vás spíše chtějí jen pomoct s drobnými domácími pracemi, případně požadují jen pár drobných. Celý systém tedy stojí na tom, že nabídnete svoje prostory pro ostatní a na oplátku zase budete mít na svých cestách útočiště vy u někoho dalšího. Celý koncept je tedy platformou otevřené a přátelské cestovatelské komunity, která je připravena navzájem si kdykoliv vypomoct.

Levné ubytování v Rakousku

Výhodou Couchsurfingu je, že bydlíte u místních, takže danou lokalitu můžete poznat mnohem lépe a z pohledu rodáka. Nevýhodou může být fakt, že bydlíte u cizího člověka a máte omezené soukromí. I zde ale funguje systém recenzí a hodnocení, a tak se nemusíte bát, že byste nebyli v bezpečí.

Katka B.

Autor Katka B.

 

Na Oravě dobře, na Oravě zdravě – přesně tohle často slyšíme z úst naší kolegyně Katky. Je vášnivou milovnicí historie a literatury, a proto se nemůžeme divit, že už prošlapala několikery tenisky jakožto lektorka na Oravském hradě. Kromě toho má ráda dobré pivo a kvalitní hudbu – na koncert Martina Garrixe je ochotná vycestovat i stovky kliometrů. Doma jí tedy často nenajdete a nepokoušejte se o to hlavně v pátek večer.