4 tipy na nejlepší slovenské ferraty aneb Slovensko na laně
Dumáte, jak si letos užít adrenalinovou dovolenou? Vyzkoušejte populární ferraty, kde si užijete dobrodružství, i když nejste zkušení lezci. Inspirujte se našimi tipy, které pro vás připravil náš slovenský tým společně se zkušeným horským instruktorem.
22. 6. 2023Co znamená „via ferrata“?
Slovní spojení via ferrata je italského původu a v doslovném překladu znamená „železná cesta“. Název to je opravdu přesný, protože ferrata skutečně symbolizuje cestu zajištěnou železem, resp. ocelovým lanem.
Na odborné poradenství jsme si k tomuto článku pozvali opravdoou kapacitu – Jula Stančoka z Climbing.sk. Jeho pracovní nasazení (zavěšení 🙂) je opravdu pestré: je kvalifikovaným instruktorem skalního lezení a lezení na umělé stěně, také trenérem sportovního lezení, horolezcem a skialpinistou.
Co o via ferratech říká instruktor lezení?
► „Mnozí lezci podceňují potřebu použití hrudního úvazu a při pohybu na ferratě používají jen kombinaci sedacího úvazu a tlumiče pádu. Musíme si ale uvědomit, že použití kombinace sedacího a hrudního úvazu výrazně zvyšuje bezpečnost v případě pádu, protože lépe rozloží pádovou energii a zabraňuje převrácení dolů hlavou. “
► „Protože máme různé obtížnosti cest (od nejlehčích kategorie A po nejtěžší kategorie F), může si tuto aktivitu vyzkoušet téměř každý, stačí jen průměrná fyzická zdatnost a chuť si trochu zamakat. I když má někdo na začátku pocit, že z něho bude zdatný lezec, určitě je potřeba začít od nejsnadnějších ferrat a náročnější cesty zkoušet až postupem času.“
► „Každému začátečníkovi doporučujeme absolvovat první návštěvu ferraty s kvalifikovaným instruktorem a naučit se, jak se na ferratě správně pohybovat a jak používat všechno potřebné vybavení. Tyto služby poskytují horolezecké školy, instruktoři horolezení, horští vůdcové a horští průvodci. Instruktor během výcviku vysvětlí, jak se po ferratě pohybovat bezpečně a efektivně, aby kurzista mohl po absolvování kurzu jít na ferratu v budoucnosti i samostatně. Kromě základních kurzů jsou k dispozici také kurzy pro zkušenější ferratisty, kteří chtějí být schopni bezpečně zdolávat náročnější trasy. Tyto kurzy jsou zaměřené také na některé horolezecké techniky, jako je slaňování či základy kamarádské pomoci a záchrany v případě úrazu spolulezce.“
► „Já osobně se horolezectví věnuji už více než 20 let, šest let pak působím jako horolezecký instruktor v horolezecké škole Climbing.sk a v Horolezeckém klubu IAMES Ružomberok. Občas se při naší práci samozřejmě střetáváme i s různými kuriorzitami, ne vždy jsou však úplně úsměvné. Před pár lety jsme například na ferratovém kurzu potkali pána, který nepatřil do naší skupiny a místo ferratového tlumiče používal dvě statické horolezecké slučky. Už při malém pádu by mu tedy hrozilo těžké zranění. Když jsme ho na to upozornili, jeho argumentem bylo, že ferratový tlumič nepotřebuje, protože přece na ferraty nechodí často. Z toho si prosím příklad neberte 🙂“
1. Skalka pri Kremnici
Skalka je jedním z nejoblíbenějších míst pro horolezce a milovníky adrenalinu. Je známá svou úchvatnou via ferratou, která poskytuje nezapomenutelný zážitek a výzvu pro všechny, kteří se odváží vyzkoušet tuto jedinečnou horolezeckou aktivitu.
Na Skalce pro Kremnici byla postupně od roku 2017 vybudovaná různorodá a rozsáhlá síť via ferratových tras, které se staly jedinečnou turistickou atrakcí. V roce 2019 se k existujícím via ferratám přidali další atraktivní prvky jako například 80metrový lanový most, který je nejlehčím mostem takového charakteru ve střední Evropě.
Via ferrata Komín má až 5 ferratových cest, o nichž se všechno potřebné dozvíte na stránkách Skalky. Najdete zde nejtěžší ferratu na Slovensku, těšit se můžete i na 30metrovou miniferratu, lanovou síť či vyhlídku Titanic.
Až se na Skalku vydáte, rozhodně nepodceňte již zmiňované vybavení a poctivě dodržujte všechna pravidla bezpečnosti a pokyny od vašeho průvodce.
2. Priečne sedlo
Via ferrata Priečné sedlo prochází skrz stejnojmennou turistickou trasu, jež je považována za jednu z nejobtížnějších tras, které mohou využívat běžní turisté. První přechod touto trasou se uskutečnil už v roce 1846, Klub slovenských turistů ferratu otevřel pro veřejnost ale až 19. srpna 2021. Stala se tak čtvrtou ferratou na Slovensku, a to s délkou 430 metrů.
Ferrata Priečné sedlo je jednosměrná a vede z Malej Studenej doliny od Téryho chaty až do Veľkej Studenej doliny ke Zbojnickej chatě. Táhne se podél původní turistické trasy s původními řetězy, které tam byly nainstalovány dříve.
I když měla mít zezačátku podle Schallovy stupnice obtížnosti obtížnost C, nakonec nese obtížnost A, tu nejjednodušší. I na její zdolání ale potřebujete výše zmíněný ferratový set. Pokud jím však nedisponujete, dejte se po trase s řetězy, kde není třeba.
Výstup na tuto ferratu vám zabere celkem 9 hodin, takže si na ni vyhraďte celý den. Doporučujeme vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli případným bouřkám z horka. Také si pečlivě naplánujte, kdy na ferratu vyrazíte, od 1. listopadu do 15. června na této trase platí sezónní omezení.
3. Dve veže
Další slovenskou ferratou jsou Dve veže na Liptově. Nachází se v krásném horském prostředí u Liptovských Revúcí a nabízí nezapomenutelný zážitek pro každého, kdo se odváží vyškrábat na vrchol vápencové skály. Výhled z něj bude odměnou za vaši snahu, nabízí totiž panormatický pohled na okolní vrchy Nízkých Tater, Velké Fatry a řeku Revúcu.
Jde o populární atrakci, která kombinuje horolezectví s ferratovým stylem lezení. Ferrata je zabezpečená ocelovými lany, které vám poskytnou jistotu a umožňují postupovat po stěně bezpečně. Je určena pro středně pokročilé až zkušené lezce – trasa je poměrně náročná a vyžaduje jistou míru fyzické kondice a zručnosti.
Naučný chodník a zajištěnou cestu můžete využívat v období od 15. června do 31. ledna od východu slunce až do jeho západu. Ferrata se skládá ze 3 skalních věží (jednou menší a dvou větších), které jsou propojené lanovými mosty. Převýšení jednotlivých cest je od 20 do 70 metrů v nadmořské výšce cca 800 m. n. m. Devět tras, které se zde nachází, je rozděleno na snadnější a náročnější podle stupňů B, C a C/D. Součástí ferraty je i naučný chodník s informačními panely, které jsou plné nejrůznějších zajímavostí.
Přestože je ferrata zabezpečená ocelovými lany, i zde se doporučuje nepodcenit ferratový set. V případě této ferraty je navíc doporučeno kontaktovat místního průvodce nebo horolezeckou školu, která vám poskytne potřebné rady a instrukce. Je důležité respektovat pravidla bezpečnosti a dodržovat pokyny zkušených profesionálů.
4. Martinské hole
Pokud se rozhodnete navštívit Martinské hole, nezapomeňte si naplánovat výlet na jednu z nejoblíbenějších ferrat v oblasti, ferratu „Hrebeňom Martinských hôl“. Tato trasa vám nabízí vzrušující lezení po ocelových lanech a kovových stupíncích pře strmé sklaní stěny a hřeben s úchvatnými výhledy.
Ferrata HZS Martinské hole se rozděluje v horní polovině na dvě varianty. Levá strana je méně náročná a patří do kategorie obtížnosti B. Trasa, která pokračuje roklinou vpravo a překonává velký vodopád, má obtížnost kategorie C. Chodník je tento rok přístupný od 1. července do 15. září a od 1. listopadu do 15. dubna.
Na ferratě máte možnost překonat různé lezecké úseky, jako jsou visuté mostíky či exponované části, což vám přinese ten pravý pocit dobrodružství. Výhledy na malebné prostředí Martinských holí a okolních hor vás budou provázet po celou cestu, což všem návštěvníkům zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.
Ferrata HZS Martin, jak zní její oficiální název, je dobře značená a má různé úrovně obtížnosti, takže si můžete vybrat trasu, která vám nejlépe vyhovuje. Bezpečnost je i zde na prvním místě, a tak je na ferratu povolen vstup jen s vhodnou výstrojí a za přítomnosti zkušených průvodců.
Martinské hole nabízejí nejen adrenalinovou ferratu, ale i jiné aktivity pro milovníky přírody. Po výstupu si můžete užít procházku po vrcholu, kde vás čekají útulné horské chaty a občerstvení s místními specialitami. Můžete se také vydat na turistické trasy, které vedou k nádherným vodopádům a scénickým výhledům nebo využít cyklotrasy v létě či běžecké trasy v zimě.
Vstup na ferratu není zpoplatněný a pokud máte vlastní výstroj, toto dobrodružství vás nebude nic stát. Jestliže výstroj nemáte, můžete si ji zapůjčit například v Penzionu Ferrata, který je současně startovacím bodem.