Kokořínskem na kole

8. 10. 2021 Blanka

Milý Zápisníčku,

dnes bych chtěla zavzpomínat na několik svých výletů do kraje okolo hradu Kokořín.

Již více jak 15 let  jezdíme s bandou kamarádů Kokořínskem na kole. Dříve jsme jezdili jen ve skupince dospělých, ale později se začaly přidávat i děti. Náš akční rádius se tím trochu zmenšil a trasy jsme museli přizpůsobit, ale vždycky to byl krásný výlet a skvěle strávený den. 

Kokořínsko

Mšeno

Vstupní branou pro nás většinou bylo malé městečko Mšeno, kde jsme nechali auto a vyráželi dál již jen po dvou kolech. Musím říci, že naše trasa nevedla vždy jen po cyklostezkách a tak byly některé úseky trochu adrenalinové. Nevynechali jsme asi výstupy na různé vyhlídky, nebo naopak zkoumání skalních jeskyní zatopených vodou.

Kokořínsko

Kombinace rychlejších přejezdů na kole a pomaleji absolvovaných úseků mezi skalami je z mého pohledu ideální.
Navíc po návratu do Mšena je možné v letních měsících navštívit krásné historické koupaliště neboli Městské lázně z roku 1932.

Kokořínsko

Nejlepší nebo spíš nejméně náročná cesta pro kolo je silnice, která se kroutí skrz celý Kokořínský důl. Míjí krásný hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky, rybník Harasov a další krásná místa. Nicméně my jsme často volili i trasu po turistických značkách. Dostali jsme se tak do míst, která jsou pro kola dost náročná a nejednou jsme je nesli na zádech.

Kokořínsko

Pokličky a Průsečná skála

Mšenské pokličky jsou pískovcové skalní věže, které se nachází hned u silnice vedoucí Kokořínským dolem. Každá věž je na své špičce zakrytá vodorovnou deskou – pokličkou. Na vrchol sice vede spousta schodů, ale určitě stojí za to odložit kolo a nahoru si „vyběhnout“ 😊.

Kokořínsko

Po modré turistické značce (která ze začátku vypadá vcelku nenáročně) se dá dojet až k Průsečné skále a Švédskému valu. Obě tato místa vznikla za třicetileté války (roku 1635) díky švédským vojákům, kteří zdejší krajinou procházeli. Průsečná skála je vlastně široká cesta vytesaná do skály. Na bocích jsou vidět škrábance od kol povozů, které tudy projížděly. 

Kokořínsko

Kokořín

Nejznámějším místem, které dalo celému okolí jméno, je hrad Kokořín. Hrad byl vystavěný roku 1320 a do současné podoby upravený začátkem 20. století. Dominantou Kokořína, která vykukuje z okolních lesů, je 38 metrů vysoká věž.

Kokořínsko

Od hlavní silnice vedoucí pod Kokořínem, vede krásná vydlážděná cesta skrz malý tunel až k hradu. Ale není to tak jednoduché, jelikož je to do kopce 😊. Nicméně, když se správně naplánuje trasa, dá se ke Kokořínu přijet i z druhé strany a kopec si užít směrem dolů.

Kokořínsko

Harasov

Opravdu krásné místo na odpočinek je rybník Harasov, u kterého stojí i zbytky stejnojmenného hradu z 15. století. Z hradu za ty století již mnoho nezbylo, ale jsou zde k nalezení zajímavé skalní reliéfy. 
Pokud bych si měla vybrat roční období, ve kterém Harasov navštívit, tak je to určitě podzim, kdy se červeně zabarvené listí okolních stromů odráží ve vodní hladině.  

Kokořínsko

Čertovy hlavy

Místo, které opravdu nejde navštívit na kole, ale byla by škoda ho vynechat. Nezbývá než přivázat dopravní prostředek na vhodném místě (nabízí se vesnice Želízy) a do kopce vyšlapat po svých. Čertovy hlavy jsou 9 metrů vysoké skalní reliéfy dvou hlav. Jsou vlastně druhé největší na světě, hned po Mount Rushmore ve Spojených státech. 

Kokořínsko

P.S. Milý Zápisníčku, Kokořínsko je nádherné v jakémkoliv ročním období a ať si vybereš kteroukoliv naučnou, či turistickou stezku, vždy narazíš na krásná a zajímavá místa.
Když se teď podívám do mapy CHKO Kokořínsko, tak vím, že jsem tam určitě nebyla naposledy. 

Blanka

Autor Blanka

Blanka má nejvíce nacestováno po České republice a Slovensku. Plánování výletů je její oblíbenou činností a občas jí musí zbytek rodiny trochu krotit, aby byl čas i na odpočinek. Její zahraniční cesty se většinou týkají rodinných dovolených, plánovaných pro dva dospělé, tři děti a poslední dva roky i pro jednoho chlupatého psa.

Podobné články