5 oravských filmových lokalit

26. 6. 2023 Slovenský tým
5 filmových míst Oravy

Zapojte se v rámci letní akce Československé filmové léto do soutěže, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit se dozvíte zde.

S Plnou Peněženkou se nakupuje lépe

Region Orava, Oravský hrad, Zuberec a Roháče jsou místa, která nabízejí jedinečné scenérie a nádhernou přírodu, jež se stala inspirací pro mnohé známé filmy na Slovensku. Tyto lokality vytvářejí autentickou atmosféru a přidávají hlubší význam k filmovým dílům, která v nich byla zachycena. Filmoví tvůrci z celého světa se sem stále vracejí díky jejich kouzlu a estetickému potenciálu. Pro filmové nadšence i milovníky krásné přírody jsou tato místa neodmyslitelnou součástí jejich seznamu návštěv na Slovensku.

Xaver se proto rozhodl Yvetu vzít právě sem, na sever Slovenska, aby společně mohli objevit na pohled nehostinnou Oravu, která však skrývá mnohé krásy. Na jejich cestovatelském seznamu by rozhodně neměly chybět.

booking

1. Oravský hrad 

oravský hrad

Oravský hrad je jednou z nejnavštěvovanějších památek, které se na Slovensku nacházejí. Xaver proto od začátku věděl, že toto místo na svých cestách nemohou vynechat.

Na hradním bradle nad řekou Oravnou se majestátně tyčí už od 13. století, kdy ho tu nechal postavit panovník Béla IV. Jako mohutný strážce dohlížel na obchodní cesty směřující do i z Polska a stejně tak dával pozor na samotné hranice, které tehdy rozdělovaly tato dvě království.

V průběhu století přešel několikerými přestavbami a rekonstrukcemi, největšími pak v minulém století. A díky tomu, že byla hradu věnována pozornost a po velkém požáru ho nenechali zchátrat, mohl Xaver Yvetě ukázat dominantu tohoto regionu, z níž je mimochodem dechberoucí výhled na Západní Tatry – Roháče.

soutěž

Dobré restaurace

Jelikož Xaver s Yvetou na hradě absolvovali nejdelší okruh, strávili na něm spoustu času, a tak byl brzy čas na osvěžení. Zaměřili se tedy na stánek se zmrzlinou přímo pod hradním bradlem a odtud zamířili rovnou na oběd – na dobrou pizzu a bryndzové halušky do hotelu Palatín. Nabízela se i restaurace Kastelán s vlastním pivovarem, kde se plánují zastavit během své příští návštěvy.

oravský hrad

Co dělat, když prší?

Oravský hrad je možné navštívit i za deště. Střídavě se prochází z exteriéru do interiéru, takže Xaver vzal pro jistotu deštníky. Pokud vy se déšť opravdu objevil, vzal by Yvetu na náměstí pod hradem do Muzea historických kočárů. V záloze měl ještě návštěvu Oravské galerie a Čaplovičovej knihovny, jež se nacházejí v nedalekém Dolním Kubíně.

Filmy 

Oravský hrad už více než sto let láká filmaře z celého světa. Svoje doupě zde našel nejslavnější upír, hrabě Orlok. Film byl sice inspirovaný světoznámým románem Dracula od Brama Stokera, ale kvůli problémům s právy získala hlavní postava nové jméno. Na nádvoří si zase sokolník Tomáš z pohádky Král sokolů zatančil s prnceznou Formínou. Dolní podlaží Turzova paláce posloužila jako věznice z pohádky Král drozdí brada. Na hradě se objevil i hrdina z polského seriálu Jánošík, či dokonce lovec příšer Van Helsing.

film Orava

2. Zuberec 

Zuberec

Jako druhou zastávku vybral Xaver vesničku Zuberec, která leží v Západních Tatrách na severu Slovenska a je na ní (jak bylo již zmíněno) výhled z Oravského hradu.

Zuberec nabízí množství rekreačních aktivit, a to během celého roku. Kromě turistických chodníků a cyklotras se tu nachází i Muezum oravské dědiny, kde se naši cestovatelé zastavili. Jde o unikátní kulturní atrakci, která představuje tradiční životní styl, architekturu a dědictví oravského regionu.

Muzeum tvoří sbírka autentických dřevěných staveb, které sem byly přemístěny z různých dědin v okolí, aby vytvořily repliku typické oravské dědiny z přelomu 19. a 20. století. K budovám patří domy, stodoly, kostel, škola, mlýn a další stavby, jež byly neoddělitelnou součástí života na dědině.

apartmány na oravě

Dobré restaurace

Xaver vzal po příjemném odpoledni stráveném v původní dědince Yvetu na jídlo do Koliby u Dobrého pastiera na tradiční slovenské speciality především z ovčího masa a sýra. Další podniky v Xaverově hledáčku jsou:

  • Restaurace Furkotka, jež se zaměřuje na tradiční slovenskou kuchyni a vaří z čerstvých místních surovin.
  • Hotel-Restaurant Roháč s moderními jídly s důrazem na sezónní suroviny a kreativní kombinace chutí. Zde se nají i vegetariáni a vegani.
  • Restaurace U Dedka v nedaleké obci Brestová, která se specializuje na domácí jídla a regionální speciality.

Zuberec

Co dělat, když prší?

Podobně jako u Oravského hradu je i Muzeum oravské dědiny možné navštívit za deště. Xaver měl přesto na skrytí před deštěm v rukávu náhradní program, a když se objevily první kapky, vzal Yvetu na místní koupaliště, kde se vycachtali v jednom z krytých bazénů. Nakonec si ještě odskočili do páry a sauny do Penzionu Victoria.

Filmy 

I Zuberec se nachází na filmové mapě světa, což naše filmové nadšence potěšilo. Mohli si tak prohlédnout dědinu, do níž se přistěhovala mladá nevěsta z filmu Nevěsta. Prostory této obce posloužily i při natáčení politického thrilleru Kandidát a za zmínku stojí i český film Jakub o židovském chlapci.

3. Roháče

Roháče

Ze Zuberce je to do Roháčů jen na skok, a protože Xaver hory miluje, rozhodl se, že Yvetu vezme na jednu ze svých oblíbených turistických tras. Ta vede po naučném chodníku, jenž je dlouhý cca 5,4 km a vede nad Roháčská plesa.

Plesa ve Smutej dolině patří k nejníž položeným ledovcovým jezerům v celé Evropě. Uložené jsou terasovitě nad sebou a nejlépe je prozkoumáte na procházce po již zmíněném naučném chodníku. Xaver tedy zvolil právě tuto trasu, během níž obdivovali i roháčské obry – Ostrý Roháč a Tri Kopy.

Dobré restaurace

Po náročné túře bylo třeba doplnit energii na další dobrodružství, které na naše cestovatele ještě čekají, a tak se vyrazili posilnit do restaurace U Hanca, která nabízí pokrmy z místních surovin a domácí vína.

Roháče

Co dělat, když prší?

Do hor se vyplatí jít jen za dobrého počasí. Xavera a Yvetu sice déšť nechytil, ale pokud by se tak stalo, měli v plánu zrelaxovat se v nedalekém Meander Park Oravice. Tam totiž najdete jak vnější, tak vnitřní bazény a navíc i wellness. V okolí se navíc nachází několik podobných termálních koupelí – v Oravicích například ještě Oravice Thermal Park.

Filmy

Čistá krása Roháčů nenechala chladné ani filmaře, kteří v jejich okolí natočili několik děl. Slovenský film Zbojník Jurko, který se zde natáčel, patří například mezi klasiky slovenské kinematografie. Opravdu známý je pak film Tajemný hrad v Karpatech natočený podle románu Jozefa Gregora-Tajovského. Bohatství této oblasti ocenili i čeští filmaři, kteří zde natáčeli pohádky Popolvár či Sněhová královna.

4. Oravská přehrada

Oravská přehrada

Orava má i vlastní vodní nádrž, která je jednou z největších na Slovensku. Xaver ji proto zařadil na seznam míst, které Yvetě musí ukázat. Vzal ji proto na plavbu lodí po přehradě se zastávkou na Slanickom ostrově, který je jedním z center umění a kultury v regionu.

Společně s Yvetou sa prošli mezi více než stovkou soch a navštívili i kostelík, který je jakousi vzpomínkou na obce, které byly během vzniku přehrady zatopeny.

eyerin

Dobré restaurace

Po krátkém výletě bylo potřeba se dobře najíst, a tak zamířili do Restaurace Kormorán přímo u přehrady, která nabízí převážně mořské plody. Xaver také doporučuje restauraci Na Stráni v blízkosti hlavního náměstí pro ty, kteří si na plody moře příliš nepotrpí.

oravská přehrada

Co dělat, když prší?

Kdyby vás zastihl déšť, Xaver doporučuje navštívit Oravské muzeum etnografie nebo třeba zajít na bowling či stolní tenis. Pokud se rádi zrelaxujete, vsaďte na wellness, které je v této oblasti oblíbené.

Filmy

Oravskou přehradu Xaver nevybral náhodou. Záběry z ní byly použity v jednom z nejznámějších slovenských filmů, který byl dokonce oceňěn Oskarem – Obchod na korze.

5. Další tipy na výlety

Tvrdošín

Oravský region je rozmanitý. Nabízí dechberoucí výhledy z hor, historické památky, skvělý wellness i prostory pro zábavu s přáteli. Díky svojí architektuře místní dědinky lákají filmaře i turisty. Oblíbený je například Podbiel, Oravská Lesná či Oravská Polhora.

Orava

Xaver má Oravu rád, a protože ji chtěl Yvetě představit v tom nejlepším světle, vzal ji ještě na jízdu historickým vláčkem v Oravskej Lesnej, prohlédli si artikulární kostelík v Tvrdošíně, navštívili zříceninu tajemného kostela v Sedliackej Dubovej, a dokonce si vyzkoušeli jízdu na koni na ranči.

slovenský tým PP

Autor Slovenský tým

Slovenský tým se skládá z jednoho gentlemana Petra, který pracuje v obklíčení šarmantních slečen – Alžbět a Katky. Tuto trojici nespojuje jen silné pracovní nasazení, ale i geografická příslušnost, protože všichni pocházejí ze středního Slovenska – o slovenštině se s nimi tedy nehádejte :-). Peťo se nejčastěji vyskytuje v Banské Bystrici, Zvoleně či v Bratislavě a už díky názvům těchto míst musíte usoudit, že preferuje hokej spíše než fotbal. Katka se podle všudypřítomné Google statistiky nejčastěji nachází na Oravě, v nedaleké vesnici u Oravského Podzámku. Není s podivem, že jakožto fanoušek literatury a historie strávila mnoho let jako lektorka na Oravském hradě. Alžbět zase překypuje naklonností ke krásám Liptova, přestože stejně dlouho počítala tašky na střeše Oravského hradu.