5 filmových lokalit jižní Moravy

3. 7. 2023
5 filmových lokalit jižní Moravy

Zapojte se do naší letní akce Československé filmové léto se soutěžemi, luštěte tajenky, nakupujte s cashbackem a poznávejte s Yvetou a Xaverem krásy Česka a Slovenska. Kdo jsou Yveta a Xaver a jak můžete soutěžit se dozvíte zde.

Jižní Morava je domovem mnoha malebných vinařských vesnic, podmanivých hradů a zámků, ale také nádhernou přírodou a unikátními fotogenickými scenériemi. Pálava, Lednicko-valtický areál, Moravský kras, Moravské Toskánsko a mnoho jiných oblastí každoročně táhne turisty z celé republiky a filmaře z celého světa na jih Moravy. Naše cestovatelka Yveta se rozhodla Xaverovi ukázat některé z místních krás.

1. Výlety v okolí Pálavy

Pavlovské vrchy, Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice a další místa už Xaver zná podle našich tipů na výlety na Pálavě, ale chtěl by vidět i něco jiného. Během letních měsíců je ideální doba navštívit levandulové pole ve Starovičkách. Levandule lékařská kvete od června do začátku srpna, ale místní kavárna a obchůdek nabízí spoustu dobrot a výrobků z levandule, takže místo stojí za to navštívit kdykoli během roku.

Dalším skvělým místem, které stojí za návštěvu je nedaleký mandloňový sad v Hustopečích. Výhledem na mandloně se pokocháte na místní rozhledně a výrobky z mandlí, jako je třeba mandlová káva, mandlové víno a jiné delikatesy z mandlí, si pochutnáte v místní kavárně.

Další zajímavá zastávka je v zázemí firmy Sonnentor. Sídlí v Čejkovicích a jejich zážitková exkurze výrobou čajů stojí za návštěvu. V čajovém salonku pak lze ochutnat jejich speciality. A když sem pojedete stavte se po cestě podívat na dřevěný větrný mlýn Poddvorov kousek od Čejkovic.

Kam na jídlo na Pálavě a v okolí

V Mikulově je několik výtečných restaurací:

 • Bistro Drogérka je příjemná kavárna a restaurace se zahrádkou
 • VeggieDick pochutnají si zde i nevegani
 • Restaurace Amis s příjemným prostředím, výborným jídlem a zahrádkou
 • Restaurace ve Vinařství Šírová je útulná a jídlo je luxusní

Další tipy na kavárnu a sladkosti:

 • Café Fara v Klentnici v příjemném prostředí bývalé fary patří mezi vyhlášené
 • Dvorek Bořetice je bistro s útulnou domácí atmosférou a domácí výrobou dobrot
 • Sousedi Pavlov je příjemná kavárna s občerstvením a zahrádkou Pavlově

Co dělat na Pálavě a okolí, když prší

I za deště je naštěstí z čeho vybírat:

 • Archeopark Pavlov je architektonicky unikátní muzeum, jehož prostory se nachází převážně pod zemí, s moderní expozicí z nalezišť na Pálavě a okolí
 • Aqualand Moravia v Pasohlávkách je místem, kde se zabaví celá rodina
 • Termály Laa an der Thaya je lázeňské město v Rakousku kousek za hranicemi. Ceny příznivé, zážitek výjimečný.
 • Co jiného než navštívit nějaký vinný sklípek, výběr je veliký.

Pálava a okolí ve filmu

V posledních letech vzniklo na Pálavě několik filmů a seriálů. Asi nejznámější jsou Bobule, 2Bobule a 3Bobule s Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Terezou Ramba v hlavní roli. Zázemí ve Vinařství U Kapličky v Zaječí si můžete zajet prohlédnout i z blízka. Známá je scéna z Bobulí je z vyhlídky a kapličkou na vrchu Hradišťko ve Velkých Bílovicích. Natáčelo se i v Café Fara v Klentnici, na různých místech v Mikulově. Seriál Vinaři se natáčel jak jinak než zde, v hlavní roli krásná náves v Pavlově, Vinařství U Kapličky v Zaječí a Svatý kopeček v Mikulově.

2. Lednicko-valtický areál

Zámky v Lednici a Valticích s jejich zahradami lze obdivovat pořád dokola, a ani Xaver s Yvetou si jejich návštěvu nenechali ujít. Rovinatá krajina Lednicko-valtického areálu je skvělá pro cyklisty všech úrovní, díky čemuž lze objet většinu loveckých zámečků jako Janův hrad, Tři Grácie, Rendez-vous, kaple Svatého Huberta, Apollonův chrám rozesetých po celém areálu během jednoho dne. Zajímavostí těchto zámečků je, že z každého je vždy vidět na další z nich.

Naši cestovatelé ve Valticích kromě zámku a zámecké zahrady navštívili Kolonádu na Reistně a prošli se po stezce bosých nohou, ta vede právě v okolí Kolonády. V Lednici se zase projeli na lodičkách po místních uměle vybudovaných kanálech k Minaretu a k Janohradu.

Pěkný výlet udělali i z Břeclavi na zámeček Pohansko s nedalekými pozůstatky keltského osídlení. Půjčili si kolo a zajeli se podívat k Trojmezí, hranici mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem na soutoku Moravy a Dyje.

Kam na jídlo v Lednicko-valtickém areálu

I tady je z čeho vybírat, Yveta vzala Xavera do těchto míst:

 • restaurace U Tlustých v Lednici s výbornou kuchyní
 • restaurace Valtická Rychta s výborným jídlem a příjemnou obsluhou
 • na místní pivo do zámeckého pivovaru Břeclav na pivo Kanec
 • Café Hostina s domácí výrobou dezertů v Břeclavi a Valticích
 • kavárna a bistro Karma v Břeclavi

Co dělat v Lednicko-valtickém areálu, když prší

Dají se podniknout různé aktivity, například:

 • navštívit Valtické podzemí s labyrintem propojených vinných sklípků o délce téměř 1 km.
 • prohlédnout břeclavský pivovar
 • navštívit zámecký skleník v Lednici
 • zajít do krytého bazénu v Břeclavi nebo Hodoníně se saunovým světem
 • navštívit poštorenský novogotický kostel v Břeclavi s vyhlídkovou věží

Lednicko-valtický areál ve filmu

Zámek Valtice byl jedním z hlavních lokací, kde se natáčel seriál Marie Terezie. U Kolonády Reistna se točily některé scény filmu Bobule. Zámecký park v Lednici se objevil ve filmu Bathory Juraje Jakubiska a v pohádce Princ Mamánek.

3. Brno

I moravská metropole má co nabídnout. Dominantou je rozhodně hrad Špilberk a Katedrála Petra a Pavla. Yveta s Xaverem nevynechali ani náměstí Svobody s Brněnským orlojem. Dál se procházeli pasáží pod domem Pánů z Lipé z náměstí Svobody směrem k Nové radnici, kde narazili na Brněnského draka.

Brno se pyšní jednou zcela výjimečnou stavbou, pro milovníky architektury v must-see seznamu - funkcionalistická vila Tugendhat, která je zapsaná na seznamu UNESCO. O prohlídky je velký zájem, proto je potřeba zavčas udělat rezervaci. 

Oba cestovatelé si nenechali ujít ani procházku ke Staré radnici s vyhlídkovou věží nedaleko Zelného trhu. Krytá okolními budovami a tak trochu bokem od hlavního proudu, ale zajít sem se vyplatí, radnici zdobí věžičky, z nichž jedna z nich je křivá.

Kam v Brně na jídlo

I Brno má plejádu vynikajicích restaurací a kaváren, Yveta vybírala, kam vzít Xavera z těchto:

 • Naservírované jídlo je zážitek sám o sobě v restauraci Kohout na víně
 • Grill&Beer Vulcano se steaky a burgery jedna báseň
 • Butcher’s Grill & Pasta s mixem americké, asijské a italské kuchyně nedaleko centra
 • Mikrofarma na skvělé snídaně a jídlo s sebou domů od regionálních farmářů
 • Café Robot v Moravské galerii, kde vám nápoje, jako třeba selfie ccino, připraví robot

Co v Brně dělat, když prší

Yveta se rozhodovala, co s Xaverem navštívit. Možností v deštivém nebo pochmurném počasí je dost:

 • labyrint chodeb s nejstaršími sklepními prostorami pod Zelným trhem
 • kostnice u sv. Jakuba ve stejnojmenném kostele na Jakubském náměstí jako druhá největší v Evropě.
 • Moravská galerie v Brně je muzeum umění a designu
 • protiatomový Kryt “10-Z, kde se mohlo schovat až 500 osob 
 • zábavní vědecký park u výstaviště VIDA! science pro malé i velké objevitele

Brno ve filmu

Slavná scéna z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kdy Bohuš potká na České Karla Gotta nebo ta v kavárně hotelu Slavie, kdy host poprvé vyhazuje číšníka. Ve vile Tugendhat se natáčely scény filmu Hannibal - Zrození. Známý český seriál Četnické humoresky se natáčel na mnoha místech v Brně. Interiéry Mahenova divadla se zase objevily ve filmu Il Boemo. Brno má svůj turistický filmový okruh od GOtoBRNO po místech, kde se natáčely filmy a seriály.

4. Okolí Brna

I v okolí Brna má Yveta s Xaverem co objevovat. Kousek od Brna si zajeli do Moravského krasu, kde se rozhodovali, do které jeskyně zajdou, jestli to bude jeskyně Balcarka, Kateřinská nebo Punkevní nebo do propasti Macocha. Po cestě k jeskyním se zastavili podívat na větrný mlýn v Rudicích. Pokud se vám tyto stavby líbí stejně jako Xaverovi, doporučujeme zajet ještě do Ostrova u Macochy a nebo Ruprechtova. Mlýny jsou zachovalé a stojí za návštěvu. 

Xaver chtěl vidět ještě něco neobvyklého, proto ho Yveta do Boskovic. Do tamního zámku se nakonec nedostali, protože se dobře zabavili ve westernovém městečku. Zažili tu pravý divoký západ na vlastní kůži, zašli si i na country bál a zastříleli z koltu. 

Yveta se rozhodla, že ještě zajedou omrknout tajemný hrad Pernštejn. Vždycky tam chtěla, ale ještě se tam nedostala. V jeho okolí si prošli několik naučných stezek a v Bystřici nad Pernštejnem si zašli do parku miniatur s modelovými rekonstrukcemi hradů, tvrzí a klášterů z okolí.

Po cestě na jih se zastavili na procházku v Trenckově rokli, což je krásná skalní soutěska s kaskádami a vodopády u obce Drahonín. Oba cestovatelé ji doporučují k zastavení. Dalším místem, které se rozhodli navštívit jihovýchodně od Brna zřícenina bývalého kláštera Rosa Coeli. Xaver byl nadšený, zřícenina působí tajuplným dojmem a přímo z něj sálá středověká atmosféra. 

Kam v okolí Brna na jídlo

Na cestách po okolí Brna vybírala Yveta, kam se zajdou najíst. Našla tyto zajímavé tipy:

 • restaurace U Oratorů v retro stylu v Lažánkách u Veverské Bítýšky
 • restaurace Na Návsi v Říčanech u Brna, která má označení zážitkový restaurant a vaří se zde prý  z čerstvých surovin
 • v Nedvědicích nedaleko hradu Pernštejn je příjemná restaurace Pod Věžičkou

Co dělat, když prší

Návštěva jeskyní Moravského krasu je dobrá za každého počasí. Vyplatí se zajet si i do Brna do hvězdárny a planetária. Xaver Yvetu přemlouval, že by se chtěl zajít vyblbnout do laserového bludiště nebo nějakou únikovku. Yveta zase orodovala za návštěvu nějakého zámku nebo hradu, třeba v Dolních Kounicích, Veveří, Pernštejn nebo mnoho dalších.

Okolí Brna ve filmu

Jednou z nejznámějších lokací, která se objevila ve filmu je hrad Pernštejn, kde se natáčely zahraniční filmy Wanted s Angelinou Jolie, Johanka z Arku s Millou Jovovich nebo Van Helsing. Z českých filmů se na hradě Pernštejn točily pohádky jako Sůl nad zlato, Jak se budí princezny nebo třeba Čert ví proč. Pohádka O statečném kováři se mimo jiné natáčela v prostorách kláštera Rosa Coeli, ale i v jeskyni Moravského krasu Pustý žleb.

5. Slovácko

Jedna z nejpopulárnějších oblastí Slovácka je část zvaná Moravské Toskánsko. Malebně zvlněná krajina polí, remízků a samostatných stromů jako stvořená pro lovce krásných fotek, mezi které se Yveta i Xaver řadí taky. Oblast leží jihozápadně od Kyjova, patří sem mimo jiné okolí vesnic Hovorany, Šardice a Svatobořice-Mistřín.

Když už byli blízko u Kyjova, vydali se prozkoumat i krásně zachovalý barokní zámek Milotice s francouzskou zahradou. Oba z něj byli nadšeni.

Místo, kde se jako by Yveta s Xaverem posunuli v čase je skanzen ve Strážnici. Poznali, jak se tu kdysi žilo v domech s doškovou střechou, jak se pěstovala vinná réva, jaké jsou místní zvyky a řemesla. Udělali si také procházku k nedaleké přírodní památce Osypané břehy, která je v původním meandru řeky Moravy. Ze strmých písečných stěn byl unešeni a zároveň využili možnosti, že se tu dá koupat.

Kde se najíst

Vybírali z následujících možností:

 • restaurace Pod Věží ve Strážnici se zahrádkou a výbornou kuchyní
 • restaurace Nový svět v Kyjově s klasickou kuchyní a pizzou a zahrádkou
 • příjemná restaurace KD s venkovním posezením nabízí českou klasiku za rozumné ceny

Co dělat, když prší

Nabízí se návštěva zámku, ať už v Miloticích nebo třeba ve Strážnici. Pro milovníky vodních aktivit je v blízkém Uherském Hradišti aquapark.

Slovácko ve filmu

Co se týče lovení filmových míst, tak ve Strážnici se natáčely scény pohádky O statečném kováři. Na zámku v Miloticích zase pohádky Nebojsa, Za humny je drak a film Poslední aristokratka. Možná pamatujete seriál Slovácko sa nesúdí, stejně jako naši cestovatelé, nejznámější lokace seriálu jsou ve Vacenovicích, Blatnici pod Svatým Antonínem, Svatobořicích-Mistříně, které budete po cestě lovem fotek v Moravském Toskánsku míjet.