Bohémský Amsterdam

6. 8. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

musím Ti povědět o městě, jehož atmosféra mě natolik pohltila, že jsem nějakou dobu opravdu zvažovala, zda se tam nepřestěhovat. Řeč je o hlavním městě Nizozemska – Amsterdamu. 

Amsterdam

Zajímavosti z historie aneb krok do Amsterdamu

Historie Amsterdamu sahá až do roku 1000. Hlavním městem Nizozemska je již od roku 1808. Zvláštností je, že zde nemá sídlo ani královská rodina ani vláda ani parlament. Od toho je tady jiné město, a tím je Haag. Amsterdam je ale finančním a kulturním centrem a zároveň největším nizozemským městem. Má asi 860 tisíc obyvatel a současně 177 různých národností.

Amsterdam

K Amsterdamu náleží dvě památky světového kulturního dědictví UNESCO, a to amsterdamské kanály vybudované v 17. století a obranná linie Amsterdamu z přelomu 19. a 20. století. Právě zdejší kanály jsou mnohými architekty považovány za největší skvost nizozemské metropole. 

Amsterdam

Z dalších památek je třeba zmínit Oude Kerk (Starý kostel) ze 14. století a Nieuwe Kerk (Nový kostel) z 15. století, které nyní slouží jako výstavní síně.
Asi nejstarší veřejnou stavbou je gotická obchodní Váha s věží, pocházející ze 14. století. V historickém centru Amsterdamu najdeš převážně domy ze 16. až 17. století. Tato doba je v Nizozemí nazývána Zlatým věkem.

Amsterdam

Nás jako Čechy zajímala i historie, která se váže k Janu Amosi Komenskému. Jan Amos Komenský žil v Amsterdamu od roku 1656. Získal zde ochranu a zázemí a strávil tu posledních 14 let svého života. Díky tomuto azylu mohl napsat řadu svých významných děl. Právě v těchto letech bylo město Amsterdam centrem světového dění, město, které poskytovalo intelektuální prostředí a tolerantní přístup. Scházeli se zde učenci, kteří tu vzájemně nacházeli inspiraci. Vydávaly se zde knihy, které byly jinde v Evropě zakázané a mohlo se zde o nich svobodně debatovat a číst v nich. 

Amsterdam

Amsterdam a muzea

Díky velkému množství muzeí, kterých je zde přes 60, se může Amsterdam pyšnit titulem města s největší hustotou muzeí na světě. Mezi ty nejznámější a zároveň nejnavštěvovanější muzea a galerie patří zejména Rijksmuseum (Noční hlídka od Rembrandta), Van Gogh Museum, Stedelijk Museum (muzeum moderního umění) nebo Dům Anny Frankové. Mimo to jsou tu ale také k nalezení i jiná muzea, která pro někoho mohou být až bizarní. Sem bych zařadila třeba takové Muzeum hašiše a marihuany, Muzeum prostituce nebo Muzeum brýlí. 

Amsterdam

Bydlení jako z reklamy

Ať se v Amsterdamu podíváš do téměř jakéhokoli okna, naskytne se Ti pohled na krásně zařízené čisté byty s nádechem elegance, vkusu a umění. Možná i to je důvod, proč místní nemají v bytech závěsy – upřímně, já mít takhle uklizený a naaranžovaný byt, taky si nechávám odtaženo :). 

Amsterdam

Kola místo aut

Co určitě doporučuji, je zapůjčení kola. Pohodlně si projedeš město a ani při tom nevyplivneš duši. Cesty totiž vedou většinou po rovince, což taky vysvětluje fakt, proč tu lidé upřednostňují kola před auty. Jízda na kole má totiž ve městě dlouholetou tradici. Půdorys města nebyl přizpůsoben automobilové dopravě, a tak byl kvůli úzkým uličkám a mostům přes kanály vhodnější především pro kola. Představ si, že na 730 000 obyvatel města Amsterdam připadá 600 000 jízdních kol. 

Amsterdam

P. S.: Kromě Amsterdamu jsme nějaký čas pobyli také v jednom klidnějším městečku, a tím byl Eindhoven. Co bys měl v Eindhovenu vedle moderních a nových budov ještě rozhodně vidět, je novogotický kostel sv. Kateřiny (Sint-Catharinakerk). O Eindhovenu a dalších městech Ti ale povím zase příště :).

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.