Z tohoto rumu vás nenapadne udělat grog. Absinth si dáte jen tak na chuť.

Zkusili jsme v Česku ne zcela netradiční značku rumu a naopak český absinth podle tradiční francouzské receptury. Dozvíte se v recenzi.

26. 12. 2020
Z tohoto rumu vás nenapadne udělat grog. Absinth si dáte jen tak na chuť.

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,6 / 5

 

V této recenzi se naše kolegyně rozhodly vyzkoušet alkoholické nápoje z obchodu TopAlkohol.cz. Věříme, že tím rozhodně potěšíme ty, co mají rádi rum a pověstmi opředený absinth. Dozvíte se něco i o původu recenzovaných lihovin a i to, že z nich budou mít radost i ženy. Díky tomu, že e-shop TopAlkohol najdete mezi zapojenými obchody na Plné Peněžence, získáte při nákupu část peněz zpět.

 

Rum Zaya 16 yo

recenze topalkohol: rum zaya 16letý

 • Cena: 1 360 Kč
 • Výrobce: Zaya
 • Objem: 0,75 l
 • Obsah alkoholu: 40 %
 • Země původu: Trinidad a Tobago
 • Hodnocení Vendy:
 • Stránka produktu: Rum Zaya 16 yo 0,75 l


Zaya rum původně pochází z Guatemaly z destilérky Industrias Licoreras de Guatemala, která se ale v roce 2008 rozhodla naplno věnovat rumu Zacapa. Nyní se považuje za Trinidadský rum destilérky Angostura. Odborníci tvrdí, že se změnou místa výroby přišla i změna chuti. Rozhodně ale ne k horšímu. Zaya rum se pyšní tradiční výrobou a to destilací z cukrové třtiny a nejkvalitnější melasy. Následně je uložen ke zrání do lehce vypálených dubových sudů, kde se dříve uchovávala whiskey. Rum získal hned několik ocenění – v roce 2007 na mezinárodním festivalu v San Franciscu a v roce na 2009 zlatou medaili na festivalu v Miami. recenze topalkohol: rum zaya 16letý

Ještě při studiích jsem si přivydělávala v baru, který se specializoval na rumy. A tak si myslím, že mohu říct, že jsem ochutnala spoustu druhů. Proto mám vždy radost a překvapí mě, když mohu ochutnat nový. A tím byla právě Zaya rum. Moje mamka vždy říkala, že rum je dobrý akorát na pečení a na grog. Věřte, že až ochutnáte Zaya rum, rozhodně vás nenapadne udělat si z něj horký nápoj nebo upéct perník. Překvapí vás jeho velice jemná lehce karamelovo-vanilková chuť, která potěší nejen mlsné jazýčky pánů, ale právě pro svou jemnost potěší i dámy.

Rum Zaya výborně chutná, ale je také krásně balený, tudíž vhodný i jako dárek. Jeho cena se pohybuje kolem 1 400 Kč, nepatří tedy zrovna mezi nejlevnější rumy, ale v porovnání s ostatními rumy stejné kategorie (např. Bacardí Gran Reserva 16y, Angostura Cask Collection No.1 Rum) se jedná o zlatou střední cestu. Navíc se nám blíží oslava nového roku a já si neumím představit lepší zakončení toho starého než posezením s přáteli u dobrého jídla a skvělého pití, což Zaya rum perfektně splňuje. Pokud ho tedy mohu zhodnotit, za mě má 4,5 hvězdy z pěti a to jen proto, že půlku si schovávám do budoucna. Degustace rumu se totiž stala mým koníčkem.

 

Absinth St. Antoine Žufánek

recenze topalkohol: Absinth St. Antoine Žufánek

 • Cena: 650–700 Kč
 • Výrobce: Žufánek
 • Obsah alkoholu: 70 %
 • Objem lahve: 0,5 l
 • Země původu: ČR
 • Hodnocení Niny: ★★★★★
 • Stránka produktu: Absinth

 

Absinthe – tvrdý alkohol pro drsné muže i elegantní drink pro dámy. Absinthe je legendární, tajuplný a hříšný nápoj bohémů, umělců a barových povalečů i oblíbenec prokletých básníků. Má za sebou bouřlivou historii díky spojení s údajnými halucinogenní účinky a i přesto, že dnes je již tento mýtus vyvrácen, tak legenda zelené absinthové víly žije dál.

Za nejlepší absinth je dodnes považován ten francouzský, nazývaný také pravý. Další variantu představuje český absinth, který se ovšem vyrábí jinou, zjednodušenou metodou.

Recenzovaný Absinthe St. Antoine se ale jako jeden z mála českých absinthů zrodil právě tradiční průtahovou destilací a je tedy připraven přesně podle původního francouzského receptu, což není u českých výrobců vůbec časté. Dalo by se vlastně říct, že jde sice o český, ale zároveň ten pravý francouzský absinthe.

Uvnitř tohoto nápoje od značky Žufánek je široká škála různých bylin, ale jeho základem je samozřejmě pelyněk, který tvoří srdce absinthu a po kterém je také nazýván. Absinthe St. Antoine Žufánek je nejen tradiční, ale také čistě přírodní. Není tak křiklavě zelený, protože jeho barva vzniká přirozeně bez použití jakýchkoliv umělých barviv nebo jiných chemikálií. To poznáte samozřejmě i na jeho chuti, která je oproti jiným českým absinthům mnohem jemnější, ale zároveň správně vyvážená i výrazná. Jeho jedinečnost a oblíbenost potvrzuje i to, že je častěji vyprodaný. Recenze Topalkohol: Absinth St. Antoine Žufánek

Vzhledem k tomu, že Absinthe je opravdu hodně silný – obsah alkoholu mívá zhruba od 65 až do 80 %, tak by se mohlo zdát, že se jedná především o pití určené pro drsné muže, ale věřte mi, že ani my ženy se ho nemusíme bát. Absinthe se má totiž pít ředěný a vychutnávat v mnohem jemnější a decentnější variantě. Navíc pití samotného absinthu je považováno jeho milovníky za barbarství, stejně jako i jeho tolik oblíbené zapalování.

Chcete-li pít tento legendární nápoj stylově, tak vždy pouze ředěný a ledový. Připravuje se s pomocí speciální lžičky, která se spolu s kostkou cukru položí na sklenku a poté přes cukr pomalu prokapává ledově vychlazená voda. Pro mě osobně je tato příprava zbytečně složitá, ale naštěstí existuje i další možnost, jak si jednoduše připravit tento míchaný nápoj i bez jakékoliv příslušenství, pouze pomalým přiléváním ledové vody do skleničky, nejlépe v poměru 1:3. Získáte tak sklenici elegantního, sexy drinku s obsahem alkoholu přibližně stejným, jako má víno. Což je pro nás ženy jako něžné pohlaví naprosto ideální a můžeme si tak bez obav připíjet na zelenou vílu.

Pokud si chcete užít výjimečný den a třeba zažít inspiraci, jakou pociťovali umělci z předminulého století, tak tato láhev je jasná volba! Hodnotím tedy plným počtem hvězd. Z českých absinthů se jedná o jeden z nejlepších a na jeho chuti je to opravdu znát. 

 

Něco málo o e-shopu TopAlkohol.cz

E-shop TopAlkohol se zaměřuje na prodej kvalitních lihovin od renomovaných výrobců online. Kromě rumu a absinthu si například pořídíte klasiku, jakými jsou vodka, tequila, whisky, gin, ale třeba také armagnac, cognac, brandy, grappu, víno klasické i šumivé nebo cider. 

Narazíte i na českou klasiku, jakou je slivovice, hruškovice či meruňkovice nebo méně obvyklé lihoviny, jako je kdoulovice apod. 

V přehledné nabídce si u vybraného druhu alkoholu můžete vybrat, z které země ho preferujete. Některé destiláty pořídíte i v maxi velikostech, které víc hodí na párty pro větší počet osob. Nabídku e-shopu nicméně tvoří i nealkoholické nápoje, káva a i cukrovinky nebo různé chuťovky k vínu. 

Kategorií samu o sobě tvoří tzv. investiční lahve, tedy alkohol, který časem nabývá na hodnotě například tím, že se jedná o limitovanou edici.

 

Magazín e-shopu TopAlkohol

Na stránkách TopAlkohol.cz najdete také zajímavé články o destilátech. Nevíte-li si rady s výběrem, mohly by vám tyto články pomoct. Je z čeho vybírat.

Podobné články