Recenze kvalitního alkoholu aneb tekutá delikatesa

Kvalitní alkohol, to není jen způsob, jak se uvolnit a pobavit se s přáteli, ale také intenzivní gurmánský zážitek. E-shop Top Alkohol nabízí zboží, kterým by nepohrdl ani zkušený specialista – zda stojí za ochutnání, pro vás testovala kolegyně Vendy s malou pomocí od svých přátel a rodiny.

1. 10. 2022 Vendy
Recenze Top Alkohol

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Můj taťka je vášnivý sportovec, přičemž mezi jeho nejoblíbenější sporty patří cyklistika – několikrát týdně s partou kamarádů vyráží na výjezdy. Co ale pojí tuto skupinku cyklo nadšenců kromě lásky k cyklistice, je také láska ke kvalitnímu rumu :-).

Když mi tedy bylo nabídnuto abych napsala recenzi pro Topl Alkohol, nadšeně jsem souhlasila. Hned jsem totiž měla jasnou představu, že tátu i jeho cyklo partu potěším uspořádáním mejdanu formou degustace. A jelikož ani já nepohrdnu dobrým pitím, bylo jasné, že se degustování také zúčastním.

Na stránkách Top Alkohol jsem tedy vybrala několik produktů, které mě na první pohled  zaujaly – v mém výběru nesměl chybět dobrý rum (vybrala jsem hned několik lahví), kvalitní gin, a také bourbon. Produkty mi byli doručeny opravdu rychle, takže už jen stačilo vybrat místo a datum kdy degustaci budeme moci uskutečnit a mohli jsme směle ochutnávat.

Degustační rumy pro nadšenou cyklo partu

Do této dárkové degustační kazety patří hned několik rumových elixírů různých příchutí – honey (med), cherry (třešeň), vanilla (vanilka) a navíc rum Ferrum reserva, který je bez příchuti. Byla jsem zvědavá na každou z nich a představovala jsem si, jak budu rozeznávat jemné chuťové nuance různých příchutí. Musím však říct, že mě mírně zklamaly – téměř ze všech byla cítit hlavně vanilka, která dost přebila ostatní chutě.

FERRUM SADA 4× 0,2 l

Ferrum sada 4× 0,2 l

 • značka: FK Distillery
 • objem: 4× 0,2 l
 • země původu: Česká republika

1 100,00 Kč

Nakup s cashbackem

Jak si ale jednotlivé druhy vedly u cyklo party?

Ferrum Vanilla: „Touto flaškou jsme začínali a musíme říct, že nám všem vcelku chutnala. Tento rumový elixír je opravdu jemný a je intenzivně cítit po vanilce. Je opravdu dost sladký, a tak si nedokážeme představit, že bychom ho pili celý večer, nicméně jako panák na chuť, případně na závěr večera ho můžeme vřele doporučit. Vzhledem k jeho sladké chuti bychom ho doporučili spíše ženám.“

Ferrum Honey: „Tento rumový elixír nám přišel ještě o něco sladší než vanilka, která je do něho však také přidána. Chutí bychom ho přirovnali například k medovému Jackovi, protože kromě vanilky je z něj cítit výrazná sladká chuť medu.“

Ferrum Cherry: „Tento rum nám chutnal ze všech nejméně, protože většině z nás velmi připomínal griotku – nicméně výrazně silnější. Voní opravdu silně po višních, což shledáváme jako plus. Dokážeme si ho představit podávaný v zimě jako horký nápoj, pravděpodobně bychom si z něj udělali grog.“

Ferrum Reserva: „Poslední z testovaných rumů původem z Venezuely a Dominikánské republiky se stal naším favoritem. I když je bez příchuti, patří mezi sladší rumy a je opravdu jemný. Dokázali bychom ho pít celý večer, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o sladší rum, bychom se při větší konzumaci trochu báli následného bolehlavu. Každopádně si ho ještě určitě objednáme.“

Všechny tyto rumy se dnes vyrábí v Blatné, dříve se však jejich palírna nacházela v Příbrami, kde byla roku 1870 založena Bedřichem Kafkou. Název FERRUM je pro období vzniku těchto rumů příznačný, protože v překladu znamená železo a jak je známo, 19. století bylo nazýváno stoletím páry, železa a pokroku. Sám Bedřich Kafka byl navíc velkým inovátorem destilace a výroby.

Hodnocení Ferrum rumů

 • hezké balení
 • vhodné jako dárek
 • více příchutí v balení
 • moc sladké
 • do všech druhů přivávána vanilka

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Nakup s cashbackem

Rum z dob prohibice

Tento rum jsme si záměrně nechávali jako zlatý hřeb naší společné degustace a určitě jsme neprohloupili. Všem nám moc chutnal a zůstali jsme u něj po zbytek našeho večera. Rum je uchováván v krásné baňaté lahvi. Pokud tedy nejste milovníkem rumů, určitě ho můžete koupit jako velmi pěkný dárek. 

Jedná se o dominikánský rum z renomované rodinné destilerie. Obsahuje 40 % alkoholu a je nedoslazovaný, přesto však velmi jemný, a tak u něj určitě můžete zůstat celý večer, aniž byste se museli bát nepříjemné kocoviny.

KIRK & SWEENEY GRAN RESERVA 40% 0,7 l

Kirk & Sweeney Gran Reserva 40% 0,7 l

 • značka: Kirk and Sweeney
 • objem: 0,7 l
 • obsah alkoholu: 40 %
 • země původu: Dominikánská republika

1 090,00 Kč

Nakup s cashbackem

Jeho název „Kirk and Sweeney“ je inspirován dřevěným škunerem, který byl známý zejména během americké prohibice, kdy pašoval rumy z karibské oblasti do Spojených států. Než vplul do vod Spojených států, zakotvil škuner Kirk and Sweeney na tzv. „Rum Line“ (okraji vod spadajících do jurisdikce USA) a prodával rum menším lodím, které zastavily po jeho boku.

Hodnocení Kirk & Sweeney Gran Reserva

 • krásná, kvalitní lahev
 • vhodné jako dárek
 • chuť

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Nakup s cashbackem

Gin, z něhož nebolí hlava

Já osobně jsem narozdíl od tátovy „rumomilné“ cykloparty milovnicí ginu s tonikem – obzvlášť v létě se jedná o můj nejoblíbenější drink. Můžu ho ale pít celoročně a klidně i ve větším množství, protože mi z něj nebývá špatně. 

Gin je tak mým parťákem na oslavách, nebo třeba na dovolených – na svou poslední jsem si vzala právě gin Frederic Kafka s příchutí grepu. Dovolenou jsme strávili s našimi nejlepšími přáteli, a tak jsme ho ochutnávali ve více lidech. To mě ve výsledku trochu mrzelo, protože byl opravdu velmi dobrý a vypil se hned první večer naší dovolené.

FREDERIC KAFKA PINK GRAPEFRUIT GIN 41% 1 l

Frederic Kafka Pink Grapefruit Gin 41% 1 l

 • značka: FK Distillery
 • objem: 1 l
 • obsah alkoholu: 41 %
 • země původu: Česká republika

790,00 Kč

Nakup s cashbackem

Někdo si může myslet, že pokud mícháte gin s tonikem, na kvalitě ginu příliš nezáleží. Opak je ale pravdou – pokud si například pořídíte gin v horší kvalitě, nemusí vám z něj být druhý den úplně dobře. 

To ale určitě není případ tohoto za mě opravdu moc dobrého ginu. Překvapilo mě že ačkoliv je ochucený, není moc sladký. Přijde mi navíc o něco silnější než většina ginů – obsahuje 41 %, což nebývá úplně zvykem (většina ochucených ginů jiných značek mívá kolem 37 %). 

K jeho výrobě se používají pouze ručně sbírané francouzské růžové grepy, takže není s podivem, že jsem z něj opravdu cítila výraznou grepovou chuť, přestože jsem ho pila právě s tonikem. Tento gin se stal mým favoritem a už jsem se k němu po dovolené několikrát na různých akcích a oslavách vrátila.

Hodnocení ginu

 • jednoznačně chuť
 • velké balení (1l)

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Nakup s cashbackem

Bourbon pro pánské chvíle klidu

Touto poslední lahví z celé objednávky, jsem udělala největší radost svému příteli, který miluje bourbon a whiskey. Dokonce si vytvořil tradici pravidelných pánských soukromých večírků, kdy si jednou za měsíc sedne na terasu se sklenkou dobré whiskey, popř. bourbonu, zapálí si doutník a vychutnává si chvilku, kdy nemusí poslouchat, co vše je  v naší domácnosti potřeba opravit. :-)

BULLEIT 45 % 0,7 l

Bulleit 45 % 0,7 l

 • značka: Bulleit
 • objem: 0,7 l
 • obsah alkoholu: 45 %
 • země původu: USA

690,00 Kč

Nakup s cashbackem

Produkt tedy testoval můj přítel Lukáš a zde je jeho názor: „Tento bourbon patří mezi cenově dostupné, a přesto velmi jemné a kvalitní pití. Je cítit po vanilce a medu a opravdu mi velice chutnal.“ Lukášovo nadšení z bourbonu je takové, že je v lahvi po pár týdnech slabší polovina. Pravděpodobně tedy své měsíční intervaly s chutí porušuje. :-)

Bulleit Bourbon zraje v sudech z amerického dubu, které jsou vypalovány, nejméně 6 let, během nichž získává svou barvu a chuť. V březnu dokonce 2004 Bulleit Bourbon vyhrál zlatou medaili v San Francisco World Spirits Competition, kde porazil o mnoho známější soupeře.

Hodnocení bourbonu

 • jednoznačně chuť
 • cenová dostupnost

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Nakup s cashbackem

Vendy

Autor Vendy

Vendy je rodačka z Českých Budějovic a jako správná patriotka má nejradši budějovické pivo. Někdy trochu z donucení, ale většinou moc ráda, chodí na procházky se svou fenkou, aby ji nechala vyběhat a unavila ji. Často ale unaví ona ji, má totiž energií sršícího Jack Russell teriéra. Vášnivě ráda nakupuje, baví ji Tarantinovy filmy, hudební festivaly a koncerty rockové hudby, doteď vzpomíná na koncert Lucie v opeře, který ji jako náctiletou naprosto uchvátil.