Recenze zrnkové kávy: přehlídka káv z celého světa

Vstoupit do světa kávy je jako cesta do spletitých uliček aromat, kde každý doušek zavádí do jiného kouta exotické chuti. Kolega Pepa jako průvodce kávovou džunglí přináší své dojmy z káv z pražírny Gourmet Káva. Přečtěte si jeho hodnocení a prozkoumejte, jaké lahůdky si zaslouží vaši pozornost.

29. 3. 2024 Pepa
Recenze Gourmet Káva

Celkové hodnocení

Počet hvězdiček: 4,5 / 5

Káva. Co se vám vybaví, když slyšíte to kouzelné slovo? Byť po probuzení začínám den čajem, tak ranní káva je pro mě rituál, bez kterého si jen těžko dokážu představit den. Vlastně ani nevím, kdy naposledy jsem tento „obřad“ vynechal. 

Kávu miluju. Většinou si ji vychutnám jako klasické espresso nebo větší espresso lungo bez  „vylepšení“. Tzn. žádný cukr ani mléko. Protože velice rád pro zpestření měním své zvyklosti, jsou situace, kdy upřednostním pravou tureckou kávu z džezvy nebo moka kávu, ale dám si klidně i klasického českého turka. 🙂

Tentokrát jsem dostal příležitost recenze kávy od Gourmet Káva – pražírny a e-shopu z pražských Vinohrad. S touto pražírnou jsem dosud neměl tu čest a moc jsem se na nové chutě těšil. Káva, kterou jsem měl možnost z této pražírny ochutnat, je pražena spíše na střední stupeň do tmavší hnědé barvy.

Nejsem žádný degustátor kávy a nebudu tak popisovat, jaké tóny ovoce odhalily mé chuťové pohárky při ochutnání, ale stručně uvedu svůj názor. Věřím, že je mnoho z vás jako já, „obyčejní“ milovníci lahodného nápoje, kteří ocení dobrou kávu a úsudek si udělají sami.

Pro recenzi jsem dostal možnost vyzkoušet balíček Arabica z celého světa – 1kg. Jedná se o balíček 4 druhů 100% arabica káv z celého světa. Nikdy nekupuji kilová balení, ale preferuji balení po 250 g, které mi doma vydrží na 5–7 dnů a nikdy nezůstávám u stejného druhu. I když mi aktuální káva chutná, vždy se těším na novou chuť, nebo na chuť kávy, kterou už jsem třeba 2–3 týdny nepil. Balíček 4 druhů po 250 g je tak pro mě naprosto ideální volbou.

Navíc při zakoupení balíčku Arabica z celého světa získáte rovnou slevu 50 Kč oproti nákupu jednotlivých druhů. Za mě jedna z jasných položek při výběru zboží v e-shopu Gourmet Káva.

Pokud samotný e-shop budete procházet dál, zjistíte, že jeho nabídka zahrnuje nejen široký výběr kávy na různé způsoby přípravy, ale také veškeré potřebné vybavení od kávovarů a alternativních metod přípravy, až po širokou škálu příslušenství. E-shop navíc vedle kávy nabízí široký výběr čajů.

Tip: Pokud se chcete o kávě a její přípravě dozvědět víc, zkuste některé z pravidelně publikovaných článků v magazínu

Káva Brazílie Santos: čokoládové tóny

Chuťový profil (informace z webu): Brazilská káva Santos je proslulá především svojí nižší aciditou a plným tělem. V kávě se snoubí čokoládové a oříškové tóny s jemnými tóny ovocnými. Chuť je jemná. Aroma je příjemné bez stopy hořkosti.

Brazílie je největším producentem kávy Arabica na světě. Není tak divu, že právě brazilská káva je tak rozšířená a po právu oblíbená. Navzdory popisu kávy z webu právě u této kávy cítím příchuť hořké čokolády. Ze všech 4 druhů kávy, které jsem měl možnost od Gourmet Kávy ochutnat, cítím u této hořkou příchuť. Příjemnou chuť hořké čokolády, ale zcela v rozporu s popisem na webu, což mě překvapilo. Tato káva je velice dobrá a hodnotím ji vysoko, ale z důvodu, že brazilská káva je tak rozšířená, už jsem ochutnal i opravdové skvosty, a proto zde nemohu dát 5 hvězdiček.

Brazílie Santos zrnková káva arabica

Brazílie Santos zrnková káva arabica

 • doporučená příprava: všechny druhy příprav
 • kyselost: nízká
 • stupeň pražení: tmavší
 • 100% arabica
 • hmotnost: 250 g

149,00 Kč

Nakup s cashbackem

Káva Kostarika Tarrazu: lahodný karamel

Chuťový profil: Tarrazu se vyznačuje neskutečnou vyvážeností. Bezprostředně po prvním doušku kávy ucítíte kořeněné čokoládové tóny doplněné karamelovým aroma, následuje bohaté harmonické tělo, které je doprovázeno oříškovou chutí. Káva je jemná, pouze lehce kyselá a pro svoje vlastnosti je velice vyhledávaná především ženami, a také těmi, kdo právě začínají s kvalitními kávami z nejproslulejších plantáží světa.

Káva, která je opravdu lahodná. Chutnala všem, kdo ji ochutnali a za mě nejlepší z těch, co jsem měl možnost otestovat. Velice jemná a příjemná chuť.

Kostarika Tarrazu zrnková káva arabica

Kostarika Tarrazu zrnková káva arabica

 • doporučená příprava: všechny druhy příprav
 • kyselost: nízká
 • stupeň pražení: tmavší
 • 100% arabica
 • hmotnost: 250 g

189,00 Kč

Nakup s cashbackem

Káva Kolumbie Supremo: vyvážené tělo

Chuťový profil: Kolumbie Supremo se vyznačuje sladce sametovou chutí se silným aroma místy připomínající pomeranče či bergamot. Tělo je krásně plné a silné s decentní rozpoznatelnou aciditou kombinovanou s čokoládovým a ovocným podtónem. Jedná se o velmi vyváženou kávu, ve které se chuť, aroma, kyselost a další charakteristiky krásně doplňují a tvoří tak dokonalý celek.

Poslední dobou jsem neměl zrovna štěstí, a když jsem pil kávu z Kolumbie, vždy mi přišla nakyslá o něco víc, než bych chtěl. Zde to ale neplatí, káva je velice dobrá s vyváženou chutí, a musím říct, že jsem si na ní opravdu pochutnal.

Kolumbie Supremo zrnková káva

Kolumbie Supremo zrnková káva

 • doporučená příprava: všechny druhy příprav
 • kyselost: nízká
 • stupeň pražení: tmavší
 • 100% arabica
 • hmotnost: 250 g

169,00 Kč

Nakup s cashbackem

Káva Etiopie Sidamo: jemná ovocná chuť

Chuťový profil: Pro Sidamo je typická jemná a plná chuť s čokoládovou plností, doprovázená opojným a hlubokým kořeněným květinovým aroma s příchutí vinné révy. Tělo je lehčí a krásně sametové. Každý doušek této luxusní kávy uzavírá citrusové aroma. Káva je ceněna pro svoji příjemnou ovocnou kyselost.

Další kvalitní a velice dobrá káva. Jemná chuť a decentní kyselost = káva, kterou musíte ochutnat. Nemám jinou možnost, než u této kávy dát 5 hvězd.

Etiopie Sidamo zrnková káva arabica

Etiopie Sidamo zrnková káva arabica

 • doporučená příprava: všechny druhy příprav
 • kyselost: střední
 • stupeň pražení: tmavší
 • 100% arabica
 • hmotnost: 250 g

189,00 Kč

Nakup s cashbackem

Kávu si domů objednávám pravidelně. Mimo občasných spontánních nákupů v lokálních pražírnách při cestách po republice nakupuji pravidelně on-line. I když jsem dříve střídal jen dvě pražírny poslední dobou zkouším různé e-shopy. Zkrátka moc rád ochutnávám nové. 🙂

Gourmet Kávu jsem neznal, a jsem moc rád, že jsem jejich kávu vyzkoušel. Překvapil mě ohromný výběr, který jsem jinde neviděl a v porovnání s konkurencí i nižší ceny. Mimo kávy e-shop nabízí i čaje a protože si jednou za čas rád vychutnám i kvalitní sypaný čaj, určitě vyzkouším i nějaké čajové lístky a napíšu, jak mi chutnalo. 🙂

Za sebe hodnotím e-shop téměř na 100 %. Půl hvězdy z maxima možné dolů je jen proto, že s Gourmet Káva je to má první zkušenost a abych mohl dát maximální počet, musím tam nejdříve ještě párkrát přes Plnou Peněženku nakoupit 🙂.  Však samo perfektní hodnocení 98 % na Heurece mluví za vše.

Pepa

Autor Pepa

Pepa pochází z východních Čech a je jedním z nejdéle sloužících členů Plné Peněženky. Kromě toho, že se naplno věnuje řízení Peněženky a své rodině, tak je také vášnivým rybářem. Nakupování jako většina chlapů příliš neholduje, ale jen do té doby, dokud nepotřebuje doplnit svoji rybářskou výbavu. To pak čas plyne příliš rychle. Největší relax je pro něj čas strávený s rodinou nebo na rybách, které neváhá zajet chytat i do milovaného Slovinska.

GourmetKava.cz logo

O GourmetKava.cz

E-shop s kávou z vlastní pražírny, ale také pražíren z celého Česka. A nejen to. Gourmet Káva nabízí také čaje a vše pro přípravu lahodné kávy od mlýnků na kávu, přes kávovary i pomůcky pro alternativní přípravu kávy.

Podobné články