Toulky po Středočeském kraji

27. 10. 2021 Adéla

Milý Zápisníčku,

dnes se s Tebou podělím o několik míst, která po přečtení budeš chtít bezpochyby navštívit :). A o kterých místech budu vlastně mluvit? 
•    Orlická přehrada
•    Rozhledna Milada
•    Lom Hřiměždice

Rozhledna Milada

Celé výletování začalo návštěvou mojí kamarádky, která bydlí v nedalekém okolí těchto krásných míst, a sice v Kamýku nad Vltavou. O Kamýku jako takovém bych mohla napsat samostatnou kapitolu, ale to zase příště. 

Orlík

Orlická přehrada 

Z Kamýku nad Vltavou jsme vyrazily směr Solenice a odtud už přímo na Orlickou přehradu. Orlická přehrada je známá především díky své historii, kdy zde byly zatopeny celé vesnice a tehdejší obyvatelé se museli rozloučit celkem se 14 mlýny a 650 obytnými a hospodářskými budovami, aby tu mohla vzniknout dnešní vodní nádrž Orlík. Vodní nádrž je hojně navštěvovaná turisty po celý rok, obzvlášť v létě. 

Orlík

Rozhledna Milada

Z Orlické přehrady nám cesta trvala asi jen 5 minut a zanedlouho jsme se už ocitly pod rozhlednou Milada. Rozhledna se nachází ve výšce 489 m n. m. na vrchu Krchov s výhledem na meandr řeky Vltavy. K Miladě vede malý kopeček, u kterého jsem se ale paradoxně zadýchala víc než při samotném výstupu po schodech rozhledny. Rozhledna je krásná už sama o sobě jakožto stavba. Když potom ale vystoupáš vzhůru, zážitek je jen a jen lepší :). 

Rozhledna Milada

Výhled z Milady se naskýtá nejen na okolní bohatou přírodu a před nedávnem navštívený Orlík, ale i na další rozhledny a místa, jakými jsou například: Knížecí Stolec, Libín, Bobík, Boubín, Přílba, Bukovanská zátoka, Javorník, Třemšín a další. Při dobré viditelnosti můžeš dokonce dohlédnout až na Šumavu. 

Rozhledna Milada

Lom Hřiměždice 

Žulový lom Hřiměždice, známý také jako Kujalův lom, možná můžeš znát díky každoročně pořádané akci zvané High Jump. Každé léto se tu totiž pravidelně pořádají závody ve skocích do vody (Cliffdiving) a kromě hlasité hudby je na místě k dispozici dobré jídlo a pití. Lom Hřiměždice má ale i své klidné dny :). Já osobně lom znám především jako tichou a harmonickou část přírody, kde pokaždé dokonale zrelaxuji. 

Lom Hřiměždice

Od lomu jsme se poté vydaly s kamarádkou směrem na sever. Za nějaké 2 km jsme dorazily k řece s písčitou plážičkou a úžasným výhledem na skály. Všude byl dokonalý klid a doslova ani noha – to ale proto, že jsme tu byly na podzim. 

Orlík

P. S.: A můj tip na závěr? Doporučím Ti sem zajet nejen v létě, ale i v nějaký slunečný podzimní den, kdy budeš mít možnost vidět celou škálu barev, jenž rozzáří zdejší vrcholy a kopce. Zjisti si ale nejdřív provozní dobu rozhledny Milady. I přesto, že výhled je krásný i ze samotného vrchu, rozhledna Ti přece jen otevře další nezapomenutelná panoramata :). 
 

Adéla

Autor Adéla

Adéla je vášnivou cestovatelkou a jejím hnacím motorem je kromě cestování také jídlo. Ačkoli při cestování preferuje objevování nových destinací, jsou místa, na která nedá dopustit a navštíví je klidně víckrát. Nejvíce procestovanou má především Evropu, ale na jídlo si odskočila i na Jamajku. Upřednostňuje cestování low-cost a nejčastěji ušetří na letenkách a na ubytování.

Podobné články